Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Arsamızı İstiyoruz..’

‘Arsamızı İstiyoruz..’
  • 27.12.2015

Arsa-arazi takası yoluyla okul yaptırma koşulu nedeniyle “Enteresan Bir İhale” başlıklı habere konu olan alanın 640 metrekarelik bölümünün sahipleri, Milli Emlak Müdürlüğü’nce 28 Eylül’de yapılacağı açıklanan ihale öncesi, arsalarını geri istediklerini, ancak kendilerine güçlük çıkarıldığını bildirdiler.

Merhum Hasan İduğ’un varisleri, babalarının 1994 yılında arsasını “İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği”ne verdiğini, ancak bu taahhüdün yasal süresinde yerine getirilmediğini, derneğin de mevcut olmadığını belirlediklerini, bu nedenle ilk bağış koşulunun ortadan kalktığını belirterek, mevcutta her ne durum olursa olsun arsalarının iadesini istediklerini söylüyorlar.

Çöşnük mevkiinde bulunan ve tapunun Saray Mahallesi’nde yeralan ve şuyulandırma- bağış yoluyla oluşturulan alanda 5 milyon 263 bin lira maliyetle 32 derslikli okul yaptırılacağı, bu işin karşılığında okulun yaptırılacağı, bu işin, okul alanına bitişik 4 bin 372 kare arsanın yanı sıra Yakınca sınırlarında 51 bin 548 metrekare arazinin takası yoluyla yapılacağı Milli Emlak Müdürlüğü’nce 28 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek ihalenin temel koşulu olarak açıklanmıştı.

“Çok özel” koşulları nedeniyle “Enteresan Bir İhale” ve ihale koşullarının irdelendiği “Hakikaten Çok Enteresan*.” başlıklı haberlerimize konu olan ihale girişimi tartışılırken, okulun yaptırılacağı alana dahil olan 640 metrekarelik yerin sahibinin mirasçılarından da itiraz geldi.

Bağış taahhüdü yerine getirilmeyen Hasan İduğ adlı bağışçının mirasçıları, 640 metrekarelik arsalarını geri istediklerini belirtirken, bu konuda kendilerine Malatya’da engeller de çıkarıldığını öne sürdüler. Merhum İduğ’un mirasçıları şöyle konuştular:

”Babamız merhum Hasan İduğ tarafından 1994’lü yıllarda İmam Hatip Lisesi yapılması koşulu ile Çöşnük-Saray mahallesinde yer alan 640m2’ lik bir arsa o dönemde tapu ve kadastro müdürü olan Süleyman Kısacık huzurunda Malatya’daki “İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği” ‘ne verilmiştir. Geçen yıllara rağmen bu arsa üzerinde henüz bir İmam Hatip lisesi yapılmadığını görünce bilgi almak amacıyla ilgili derneği araştırdık. Fakat derneğin mevcudiyetini sürdürmediğini öğrendik. Bunun üzerine babamızın verdiği bu arsanın akibeti hakkında tüm geldi ve gittileri içeren kayıtların tarafımıza ivedi olarak verilmesi için Malatya Tapu Sicil Müdürlüğü’ ne 08/06/2010 tarihinde bir dilekçe ile başvurduk. Tapu Sicil Müdürlüğü’nden tarafımıza 25/06/2010 tarihinde babamızın derneğe koşullu olarak verdiği bu arsanın tapu kaydı yerine yanıt olarak yanlış bir evrak kaydı gelmiştir. Tapu Müdürlüğünden doğru tapu kaydının gönderilmesini istememize rağmen bugüne kadar tarafımıza hala bir resmi cevap gelmemiştir.

Bu konunun akibetini öğrenmek, doğru bilgilere ulaşmak için yaptığımız tüm görüşmeler ve girişimler de sonuçsuz kalmıştır. Buna rağmen araştırmalarımız devam etmiştir.

Nihayetinde, 21/09/2010’da yukarıda bahsi geçen arsamızın da içinde bulunduğu bir alanın (28/09/2010 tarihinde yapılacak olan) ihaleye çıkarılacağını, kendi çabalarımız sonucunda, maalesef ihaleye çok kısa bir süre kala öğrenmiş bulunmaktayız.

Geçmiş yıllarda da, durumu ile ilgili bilgi edinemediğimiz ve hiçbir şekilde belge isteklerimizin karşılanmadığı; yıllarca atıl kalmış olan arsamızın, bu ihalede yer almasının tarafımıza yapılacak bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Öğrendiğimiz andan itibaren “bahsi geçen arsamızın tarafımıza iadesi için” avukatımız kanalıyla hukuki işlemlerimizi başlatmış bulunmaktayız. Yetkili merciilerin de bu haksızlığın giderilmesi için gerekli duyarlılığı göstereceklerine inanıyoruz. “

Milli Emlak Müdürlüğü’nün, 28 Eylül Salı günü yapılacağını duyurduğu, tüm iddialara rağmen herhangi bir açıklama gereği bile görmeden süreci devam ettirdiği ihaleyle ilgili gelişmeler ilgi ve merakla izlenmeye devam ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."