Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Çocuklar Gibi Şendik..’

‘Çocuklar Gibi Şendik..’
  • 27.12.2015

Onlar, ebediyete intikal eden bir sevgili arkadaşlarının “vasiyet” diye algıladıkları isteğinin ardından girişilen çabalarla, 31 yıl sonra bir araya gelen, Turan Emeksiz Lisesi 1977 yılı mezunları.. Haziran ayındaki “Büyük Malatya Buluşması”nın ardından, Ankara’daki arkadaşlarının organizasyonuyla bu kez Abant’ta bir araya geldiler. Malatya’dan, İstanbul’dan, Ankara’dan, Bursa’dan, Balıkesir’den yola çıkıp bir kez daha buluştular. Bu buluşmada büyük de bir sürpriz yaşadılar.. O dönemin okul müdürü ile onun eşi olan Coğrafya öğretmenleri de bu buluşmaya gelmişti. Malatya’dan giden grubun, Malatya sokaklarındaki çocukluk günlerini anımsatırcasına götürdüğü, sürpriz hediyeler vardı.. “Develeme” idi, “Bilya” idi, “Davin” ve “Davin Atacağı” idi bu hediyeler.. O iki gün “çocuklar gibi şendiler”..

 

* * *

 

Şimdi adı Malatya Lisesi olan ve 1977 döneminde; Dil- Edebiyat, Tabii Bilimler ve Matematik bölümlerinden mezun olan 872 kişinin nasıl birbiriyle tekrar iletişim sağlayabileceği konuşulurken, bu işe en çok istekli olan dönemin Matematik bölümü mezunu işadamı Murat Koçyiğit, 2007 Ekim ayında amansız bir hastalık sonucu yaşamını yitirince, sınıf arkadaşı Yusuf Sümer Yalçın’ın önderliğinde küçük bir grup, arkadaşlarının “vasiyet” olarak algıladıkları isteğini yerine getirmek için kolları sıvamışlardı.

 

Ocak 2008’de ve Mart 2008’de Malatya’da 30 ila  60 kişinin katıldığı küçük çaplı buluşmalar organize edilmiş, bunun duyulması ve daha geniş çaplı bir buluşma organizesi için istek olunca Malatya’da Haziran 2008’de bir kez daha bir araya gelinmişti. O buluşmaya da Malatya ve dışından 100’ün üzerinde mezun katılmıştı.

 

Bu organizasyona katılan Ankara grubundaki mezunlardan Atilla Özdemir, Şinasi Kazancı ve Neriman Toper, Ekim ya da Kasım ayında yeni bir organizasyonla bir buluşma daha planladılar. 15-16 Kasım günleri olarak planlanan buluşmayla ilgili tüm hazırlıkları yapan Ankara grubu, bir gün önceden Malatya’dan giden Malatya grubuyla buluşarak Gölcük’e geçerken; İstanbul, Bursa, Balıkesir’den gelen gruplarla burada buluştular.

 

İstanbul grubundan gelen arkadaşlardan Hacı İlhan’ın bir sürprizi vardı. İlhan, dönemin lise müdürü Abbas Eker ile Coğrafya Öğretmeni eşi Aysel (Tuna) Hanımı da getirmişti. Abbas bey ve Aysel hanım da, karşılamanın ardından 31 yıl sonra gördükleri öğrencilerle sohbet ettiler.

 

Birlikte yenilen ve 31 yıl sonra ilk kez birbirlerini gören ve bir buluşmaya ilk kez katılan, birçoğu eşleriyle gelen kimi arkadaşların yoğunlaşan duygularının yansıdığı ortamda gerçekleşen öğle yemeğinden sonra iki günlük programın yapıldığı Bolu- Abant’a oluşan araç konvoyuyla geçtiler.

 

Herkesin otele yerleşmesinin ardından, Malatya grubundan Yalçın’ın getirdiği cam bilyalar, develemeler, davin ve davin atacakları ortaya çıktı. Zaman zaman kızların da katıldığı develeme döndürme, davin atma, bilya oyunu yarışma havasında yapılırken, çoğunluk liseden de önceki günlerine dönmüştü, adeta.

 

Otelin Udi sanatçısı Muammer’in çalıp söylediği şarkılara zaman zaman eşlik edilerek yenilen akşam yemeğinin ardından, toplantı salonuna geçilerek, uzun yıllar sonra gerçekleşen buluşmalar ve bundan sonrasına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

Açılış konuşmasını yapan Şinasi Kazancı, bu buluşmalarla ilgili oluşumu sağlam temellere oturtmak gerektiğini belirtirken, dernekleşmeye gidilmesi, bunun için de Malatya merkezli bir yapı oluşturulması gerektiğini anlattı. Konuşmasını duygu dolu bir şiirle bitiren Kazancı, dernek başkanlığı için de, buluşmanın önderlerinden Yusuf Sümer Yalçın’ı gösterdi.

 

Yalçın, buluşmalarla ilgili fikrin nasıl çıktığını, dönem mezunlarının önemli bir bölümünün o koşullarda çeşitli branşlarla eğitimlerini sürdüren, bugün birçok alanda başarılı olan isimler olduğunu, bu potansiyelin dayanışma ve destek olarak, hem dönem mezunlarına, hem de Malatya’ya yansıması gerektiğini düşündüğünü söyledi ve destek gördü.

 

Yalçın, dönem mezunlarının buluşması, birbirleriyle iletişim kurması için www.turanemeksiz77.com adresli bir internet sitesi oluşturulduğunu da hatırlattı.

 

Atilla Özdemir’in esprileriyle devam eden toplantıda, katılan herkes görüş ve düşüncelerini açıkladılar. Dernek kurulmasına ve Yalçın’ın bu iş için görevlendirilmesi yolunda ifadelerde bulundular.

 

Bu toplantıda ayrıca, 2009 yılı Haziran ayının son haftasında İstanbul’da toplanılması ve İstanbul’da ikamet eden mezunların bu buluşmayı organize etmeleri kararı da verildi. İstanbul buluşması için Hasan Adak, Özer Tunçbilek, Atilla Kılıç, Emine Turhan ve Haluk Temizel’den oluşan bir komite oluşturuldu.

 

Konuşmaların ardından Yalçın da ud eşliğinde şarkılar söylerken, katılımcılar da eşlik ettiler. Geç saatlere kadar devam eden müziğin ardından bazı mezunlar odalarına çekilirken, yıllar sonra bir araya gelen birçoğu sabahın ilk saatlerine kadar sohbet ettiler.

 

Anarşik olayların daha da yoğun yaşandığı, sol- sağ çatışmasının ve kavgaların en çok olduğu dönemi yaşayan mezunlar, o yılların gerginliğini, kamplaşmasını çoktan unutmuş, her görüşten ve düşünceden insanlar ve birer Turan Emeksiz Lisesi mezunu olarak buluştuklarını, kavga ve gerginliklerin çok gerilerde kaldığını, bu nedenle her buluşmaya daha fazla bir yoğunlukla bir dönem birbirleriyle kavga eden arkadaşların, bu kez birbirlerini kucaklamak üzere geldiğini bir kez daha gösterdiler.

 

Öğleye doğru yenen yemeğin ardından yapılan göl gezisi ve sohbetler samimi bir ortamda gerçekleşti. Daha sonra gruplar İstanbul buluşmasında bir araya gelmek üzere ayrılmaya başladılar.

 

Malatya’dan giden grup da, Ankara grubuyla Ankara’ya döndü. Burada Ankara’dan Neriman Toper, Nuran Alibeyoğlu, Atilla Özdemir ve Şinasi Kazancı, daha sonra Malatya’ya hareket edecek olan grubu, bir akşam yemeğinin ardından uğurladılar.

 

KİMLER KATILDI?

 

Malatya’dan:

Yusuf Sümer Yalçın,

Selim Çağlar,

Murat Yavaşoğlu,

Abidin Bulucu,

Orhan Yaman,

M.Şahin Demirseren,

Ömer Çelik,

Yüksel Dernek Sandıkçı,

Ömer Yağcı,

Alaattin Geneş

ve Bülent Göğebakan,

 

Ankara’dan;

Atilla Özdemir,

Zehra Efe,

Ahmet Özçiçek,

Emine İyidemir,

Hakan Cevher,

Namık Eroğlu,

Nurettin Argalı,

Şinasi Kazancı,

Neriman Toper,

Şinasi Kazancı,

Hasan Hüseyin Adıgüzel

ve Hulusi Gülbahar,

 

İstanbul’dan;

Haluk Temizel,

Özer Tunçbilek,

Aydın Demirtaş,

Ali Eren,

Hacı İlhan,

Hasan Adak,

Yıldız Çakıl,

Emine Turhan,

Celal Varol,

Yusuf Cömertler,

H.Avni Çıplak,

Beyhan Aslan,

Aysun Dilsiz

Ve Atilla Kılıç,

 

Balıkesir’den;

E.Soner Demirel

Sıddık Şahingil,

Ayşegül Şahingil (Fendoğlu)

Şükrü Aşan

ve Muzaffer Bağışlar,

 

Bursa’dan;

Kenan Sevim,

Arat Gülşen

ve Servet Kaya.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."