Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Haddini Bilen’ mi Geldi?

‘Haddini Bilen’ mi Geldi?
  • 27.12.2015

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün devrine karşı açıklama yapan ve AKP’li bir siyasi tarafından“haddini bilmemekle” suçlanan müdür Şevket Fidan gitti, alternatif yer henüz bulunmamış olsa da “devire olumlu bakan” yeni müdür Yaşar Zengin (fotoğrafta) işbaşı etti.

“70 YILDA OLUŞMUŞ, DÜNYACA BİLİNEN HAZİNE..”
Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün arazilerinin belediyeye devrinin gündeme geldiği ve tartışmaların yoğunlaştığı dönemde, enstitünün müdürü olan Ziraat Mühendisi Şevket Fidan, kamuoyunu bir açıklama ile bilgilendirme gereği duymuştu.

Fidan, 8 Mart 2007’deki yazılı açıklamasında, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nü şöyle anlatmıştı:

““Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü, 1937 yılında Türk-Alman işbirliğiyle ciddi araştırmalar ve etütler yapılarak Yeşilyurt yolu üzerinde ki bu bölgeye kurulmuştur. Bu seçimde bölgenin iklimsel özellikleri başrolü oynamakla birlikte toprak vb. özelliklerde etkili olmuştur.

Kurulduğundan günümüze kadar tam 70 yıllık çok ciddi ve önemli birikimler ve deneyimler elde etmiştir. Bu önemli birikimler sayesinde Malatya’da meyveciliğin yaygınlaşmasında çok önemli görevler üstlenmiştir. Bugün ilimizde tek araştırma kuruluşu olarak hizmet veren enstitü, Malatya’da tarımsal alanda bilgi ve deneyim üreten nadir bilim yuvaları arasındadır. İnönü üniversitesi bünyesinde bir ziraat fakültesinin bulunmayışı meyvecilik kültürünün çok eskilere dayandığı ilimizde, bu alanda araştırma yapan bir kuruluş olan Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün ilimiz için ne kadar önemli ve değerli olduğunu göstermektedir.

Enstitü bugüne kadar ülkemiz ve Malatya halkına araştırma sonuçlarını, anlatmada bazı sıkıntılar yaşamış olsa da, gezilip görüldüğünde ve incelendiğinden geçmişten gelen çok ciddi bir alt yapıya ve birikime sahip olduğu fark edilecektir. Bu birikim ve eşiz hazinelerden bir tanesi, Türkiye’de hiçbir yerde olmayan Kayısı Genetik Kaynakları parselinde bulunan kayısı koleksiyon bahçesidir. Burada her biri ayrı bir karekter, ayrı bir özellik, ayrı bir değer olan yurt içi ve yurt dışından getirtilmiş ve toplanmış yaklaşık 270 adet kayısı tip ve çeşidi bulunmaktadır. Koleksiyona her geçen gün yeni bireyler eklenmeye devam edilmektedir. Bu eşiz hazinenin benzerleri dünyada sayılamayacak kadar azdır. Hatta dünyaca ünlü bir çok kayısı araştırmacı bu koleksiyon bahçesini gezip görmek için Malatya’mızı ziyaret etmektedir. Ülkemizdeki bir çok üniversite ve araştırma kuruluşları da bu koleksiyondaki kayısılar üzerinde çok ciddi araştırma ve projeler yürütmüş ve yürütmeye de devam etmektedirler.

Gen kaynaklarının önemi kayısı üzerine yapılacak bütün çalışmaların alt yapısını oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Enstitümüz teknik elamanları tarafından, Tübitak Bilim Kuruluna sunduğumuz, kayısıda kaliteyi ve ihracatı artırabilecek, Melezleme Yoluyla Kaliteli Sofralık Ve Kurutmalık Kayısı Çeşitlerinin Elde Edilmesi, Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı çeşitleri için bodurluk özellik gösterecek anacın belirlenerek sık dikim imkanlarının belirlenmesi, İlkbahar geç donlarına karşı dayanıklı bir çeşit bulunması gibi çalışmalar da burada bulunan farklı özellikteki kayısıların birbirine melezlenmesi suretiyle yapılmaktadır. Bu belirtilen gen kaynaklarında; ayrıca İnönü Üniversitesi öğretim üyeleri de yaralanmaktadır. Örneğin yıllarca enstitümüzde, teknik eleman olarak çalışan daha sonra İnönü üniversitesine öğretim elamanı olarak geçen B. Murat Asma çalışmalarının bir kısmını burada yürütmektedir.

Enstitü alanında kayısı dışında Türkiye’de başka örneği olmayan ve dünyada nadir bulunan dut ve kızılcık genetik kaynakları projesi kapsamında oluşturulan, iki koleksiyon bahçesine de sahiptir. Bu bahçelerde de 85 dut, 40 adet kızılcık tip ve çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca Enstitü arazisi üzerinde oluşturulan bu parsellerde bir çok çeşitten oluşan ve üreticilerimize aşı kalemi sağladığımız çok sayıda erik çeşitleri, kiraz ve vişne çeşitlerini de kapsayan sayıları 3000 civarında olan üretim materyalleri bulunmaktadır.

Bu parsellerde ayrıca; Enstitümüz teknik elamanlarınca yürütülen bir çok önemli proje mevcuttur. Ülkesel Badem Projesi, Kayısının en iyi tiplerini ve çeşidini elde etmek için, Hacıhaliloğlu Kayısı Çeşidinde Kolon Seleksiyon Projesi, kayısıda devrim niteliğindeki çalışma olan Bodur Kayısı Çalışmasının birinci etabı, Erik Adaptasyon Çalışması, Kiraz- Vişne Adaptasyon Çalışmaları, Kayısı Çöğür Anaç Seçimi Projesi, Organik Kayısı, Organik Kiraz projeleri, Farklı Sulama Sistemleri ve Gübreleme ile ilgili projeler, Gen çalışmaları,Malatya için çok önemli olan farklı üzüm çeşitleri ile ilgili çalışmalar, yine ihracatçılar için çok önemli olan kayısının yaş olarak muhafazası ve kükürtleme ile ilgili projeler, Kayısı hastalık ve zararlıları üzerine yapılan çalışmalar bunlardan sadece bir kaçını oluşturmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi Enstitü alanlarının her bir metre karesinde Malatya’da kayısıcılığın gelişmesi, ayrıca diğer alternatif ürün getirme ve geliştirme çalışmalarının devam ettiği bu alanlara her geçen gün yeni ulusal projeler eklenmektedir. Bu bağlamda tarım alanında bilimsel faaliyet gösteren tek kuruluş olan Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ‘ne ait çalışma alanlarının ne kadar çok korunması gerektiği aşikardır.

Aksi takdirde elimizde bulunan ve Malatya üreticisine hem proje, hem teknik hem de doğru ve planlı üretim yapması için ilimizde binlerce üreticimizin toprak, Yaprak ve kükürt analizinin yaptırdığı çok önemli laboratuar hizmetini sunan bu bilim yuvasını da kaybederiz.”

AKP’Lİ KOCA’DAN TEPKİ..
22 Temmuz seçimlerinde Malatya milletvekili seçilen, ancak o dönem AKP il başkanı olan İhsan Koca, enstitü arazilerinin devriyle ilgili müdürün açıklamalarının basında yeralması üzerine sorulan bir soruya 9 Mart 2007’de verdiği yanıtta, “Bugünkü yerel basınımızda, Meyvecilik Araştırma Enstitüsünün yerinin devri ile ilgili birtakım spekülasyonların yapıldığına şahit olduk. Malatya Belediyesine devredilecek yerlerin Belediyenin şahsına verildiği kanaatinde değiliz. Malatya Belediyesi, Malatya’dır. Bu yerler Malatya’ya devrediliyor. Bundan Malatya’da yaşayan tüm hemşehrilerimiz istifade edeceklerdir. Bunun spekülasyonunun yapmakla neyi amaçladıklarını anlamak mümkün değildir. Belki birtakım bürokratlarımızın hoşuna gitmeyecek gelişmelerdir. Belki rahatlarını bozacak gelişmelerdir. Ama AK Parti Hükümeti’nin aldığı kararlardan, AK Parti kadrolarının aldığı kararlardan rahatsız olanlar varsın olsunlar. Biz Malatya’ya bir şeyler kazandırma gayreti içerisindeyiz. Bu konuda sayın Belediye Başkanımız elinden gelen gayreti gece gündüz demeden gösteriyorlar. Bundan rahatsız olanlar, ki olanlar olacaktır, varsınlar olsunlar. Ama şunu herkes bilmeli ki, kim olursa olsun, mevkii ve makamı ne olursa olsun, AK Parti Hükümeti’nin, AK Parti İktidarı’nın aldığı kararlara kimse karşı gelemez, herkes haddini bilmelidir” demişti.

GEÇEN HAFTA GİTTİ..
Enstitünün devriyle ilgili tepki koyan, Koca’dan tepki gören müdür Şevket Fidan’ın geçtiğimiz hafta görevden alınarak Yeşilyurt İlçe Tarım Müdürlüğü emrine Ziraat Mühendisi olarak atandığı, yerine enstitüde görevli Ziraat Mühendisi Yaşar Zengin’in atandığı öğrenildi.

Bu görev değişikliği, Belediye Başkanı Cemal Akın’ın, Çarşamba günü enstitüye yaptığı ziyaret sırasında basın mensuplarınca fark edildi ve “devri savunan” ancak alternatif yerler konusunda da sıkıntılı olan, henüz konuşulmayan bir üçüncü alternatifi gündeme getiren Zengin belediye başkanı Akın’la birlikte basın önüne çıktı.

YENİ MÜDÜR DE DİYOR Kİ..
Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün yeni müdürü Zengin, Akın’ın gezisi sırasındaki konuşmasında “Burası özelleştirme kapsamına alındığı zaman bazı özel kişiler buraya gidip gelmeye başladı. Biz korktuk dedik ki acaba devlet birilerine peşkeş çekecek mi? İmara açacak mı? Daha sonra başkanımız bu işe talip olunca biz sevindik. Malatya Belediyesi alacak tabi Malatya belediyesinin alması demek tüm halkımızın yeri olacak yani yeşil alan olarak kalıyor. Biz buna seviniyoruz. Yalnız eski Malatya’yı (Battalgazi’yi kastediyor) o zaman ki yöneticilerimiz bazı hatalar yapmış o Eski Malatya da kayısı olmuyor meyve araştırma kurulamaz. Alanda çeşitli denemeler yaptık kayısı araştırma olamaz. Orada çeşitli hastalıklar var artı sıcaklıklar da fazla. Biz başkanımızdan söz aldık geçmiş tarihte ben müdür olmadan önce başkanla görüşmüştüm, bize söz verdiler. İster Sultansuyu’nda olsun ister Akçadağ öğretmen okulunda olsun bize söz verdiler bize göstereceğiniz yerde istediğiniz hizmetini yapacağız dediler. Onun için biz rahatız. Biz başkanımla her türlü diyaloga hazırız. Biz Akçadağ Öğretmen okulunu özellikle alanın geniş olması oranın havasının bura iklimine yakın olması, yani biz binaları orda değilde başkanım eğer şey ederse Akçadağ öğretmen okulunu istiyoruz. Bir haftadır Bakanlıktaki yetkili arkadaşlarla görüşüyorum. Genel müdürümle görüştüm, kendileri bize yardımcı olacaklarını başkanımla da görüşeceklerini söylediler. Kendisi şu an tatilde döndüğünde görüşecekler. Başkanımız biz Battalgazi değil de Akçadağ üzerinde durulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Yeni müdür Yaşar Zengin’in, Belediye Hukuk İşleri Müdürü Avukat Gülay Zengin’in akrabası olduğu öğrenildi.

HABER- FOTO: Yaşar KARAASLAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."