Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Haşhaş Ekmek İstiyoruz’

‘Haşhaş Ekmek İstiyoruz’
  • 27.12.2015

TBMM Bütçe Plan Komisyonu’nda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken sözalan CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, haşhaş, tütün, kayısı ve Sultansuyu ile ilgili sorunları dile getirdi. Aslanoğlu, “Biz Malatya olarak haşhaş üretip, sizin denetiminizde, devlet denetiminde satmak istiyoruz”dedi.

“MAHRUM ETMEYİN..”
Aslanoğlu’nun konuya ilişkin konuşması tutanaklara şöyle geçti:

”FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU –Sayın Bakan lütfen Tütün ve Alkol Üst Kuruluna biz defalarca konuyu anlattık bir kez daha bu konuyu sizin irdelemenizi istirham ediyorum.

Sayın Bakan, biz haşhaş ekmek istiyoruz, bizi yasaklamayın. Soruyorum arkadaşlar size, dünyada ilaç hammaddesinin ve morfinin yani morfin derken uyuşturucudan bahsetmiyorum ilaç olarak kullanılan morfinden bahsediyorum, ağrı kesici morfinden bahsediyorum, ne kadarlık bir pazarı vardır? Ne kadarını kim üretiyor? Biz ne kadar üretiyoruz? Elimiz kolumuz bağlı…

Biz Malatya olarak haşhaş üretip sizin denetiminizde, devlet denetiminde satmak istiyoruz, devlet denetiminde satmak istiyoruz. Bakın altını çiziyorum devlet denetiminde satmak istiyoruz. Toprak Mahsullerine mi teslim edeceğiz? Oraya teslim edelim ama pazarlamasını biz yapmak istiyoruz. Bakın bakalım kimlere neyi satıyoruz? Biz haşhaş ekmek istiyoruz, bizi haşhaş ekiminden mahrum etmeyin. Eğer Türkiye’de illa bu haşhaşı kimler ekiyor? Dünyada bunun değeri ne kadardır? Üretilen haşhaşın dünyadaki değerinden bahsediyorum arkadaşlar ve kimler üretiyor? Biz bunu ekmek istiyoruz. Malatya olarak yıllarca Türkiye’nin en çok üreten ili olmuşuz ama daha sonra her şey yasaklanmış bir zamanlar daha sonra da Konya’da, Afyon’da veya Isparta’da galiba çok az alanda… Dünya haşhaş üretiminin yüzde kaçını veriyoruz? Hakikaten bu konuda bizi bilgilendirirse bir gün bu işi yapan insanlar ben de onlara bilgilerimi aktarayım ama biz haşhaş ekmek istiyoruz.”

KAYISI VE AKREDİTE LABORATUVAR..
Milletvekili Aslanoğlu, akredite laboratuar ve kayısıcılara uygulanan cezaları da bu toplantıda dile getirdi. Buna ilişkin tutanaklar şöyle:

” FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU – Sayın Bakan, biz dünya kayısı üretiminin, kuru kayısının yüzde 90’ını ihraç eden bir iliz. Biz Malatya’ya bir bölge akredite laboratuvarı istiyoruz, bu bizim hakkımız, bu bizim hakkımız. 300 milyon dolarlık gıcır gıcır, bir kuruş döviz girdisi olmadan böyle 300 milyon dolar döviz girdisi sağlıyorsak bu ülkeye bu bizim hakkımız. Bize bir bölge akredite laboratuvarı lütfen kurun. Oradaki insanlar Mersin’e gönderiyor, Mersin’de günlerce oyalanıyorlar ve Mersin’den sonuç alıyorlar. Biz bu akredite laboratuvarını istiyoruz Sayın Bakan.
Yine ben soruyorum: 2000 ppm’in üstündeki kükürtlü kayısı insan sağlığına zararlı diye bir normunuz var, saygı duyuyoruz. Bir insana zarar vermek bizim için olumsuzluktur. Ama şimdi öyle bir uygulama yapıyorsunuz ki herhangi bir bakkaldan alınan bir örnek ta oradaki üreticiye çok büyük para cezası olarak yansıyor.
Sayın Bakan, bizim ürünlerimizi yerinde kontrol ettirin. Bize bir belge verin onun üstüne koyalım “Bu kontrol edilmiştir.” diye. Kaynağında kesin bunu, kaynağında kontrol edin. Daha sonra kimin ne yaptığı belli olmaksızın “Bunu hangi üretici üretti?” diye ta aradan bir yıl sonra o üreticiye kesilen ceza da böyle az boz değil. Biz malımıza güveniyoruz, biz üretimimize güveniyoruz. Biz üretimimizin son derece sağlıklı olduğuna inanıyoruz ve bizi yerimizde kontrol edin, bizi kontrol edin ama her ürettiğimiz ürüne “Bu kontrol edilmiştir.” damgasını vuralım ondan sonra satalım. Biz malımızın yerinden kontrol edilmesini istiyoruz. Aradan ta Bursa’da bir dükkânda, bir markette bulunan kayısıdan, bilmen nerede bulunan kayısıdan alınan örneklerle Malatya’daki kayısı üreticisine “Nerede, kim üretmiştir?” diye doğru mu gerçek mi? Oadama 5 bin lira, 6 bin lira, 7 bin lira para cezası uygulanıyor, biz bunu istemiyoruz. Bizim malımızı kontrol edin, bizim malımızı ürettiğimizde kontrol edin, kontrolden hiç kaçmıyoruz, sonuna kadar biz malımızın arkasındayız. Eğer orada bulursanız her türlü cezayı yazın ama bizden çıktıktan sonra vereceğiniz hiçbir cezaya da biz razı değiliz Sayın Bakanım.
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Sonuna kadar…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Sonuna kadar. Sonuna kadar arkasındayız ama bizden çıktıktan sonra değil, çıktığı anda kontrol edin varsa bir cezamız yapın. Onun için ben bir kez daha… Bu çok büyük sorun, bu sorunu gidermek için bir kez daha dikkatlerinize sunuyorum.”

TÜTÜN KONUSU..
Aslanoğlu, komisyonda tütün ile ilgili sorunları da dile getirdi. Bu konuşma ve komisyonda konuşulanlar, tutanaklara şöyle geçti:

” FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) – Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri, Sayın Bakan, Tarım Bakanlığının değerli yetkilileri, değeli bürokratlar, sayın basın; hepinize saygılarımı arz ediyorum.
Sayın Bakanım, siz köylünün, siz tarımın Bakanısınız, onlara sahip çıkmak birinci derecede sizin sorumluluğunuz ve göreviniz yani bu bir görevdir.
Türkiye’de tütün yıllarca yaklaşık 5 bin ailenin geçim kaynağıydı. Tekel özelleştikten sonra maalesef Tekeli alan kurum Türkiye’den çok az tütün alıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğuda bu ananevi ürünü hâlâ üreten ve bundan vazgeçmeyen köylülerimiz var. Maalesef Tekeli alan kurum bunları satın almıyor. Şimdi tütün üretimi serbest olacak, serbest diyoruz, serbest diyoruz, hiçbir yasağı yok, istediğiniz kadar üretebilirsiniz diyorsunuz doğru mu arkadaşlar?
BAŞKAN – Kota var.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır, kota falan yok.
BAŞKAN – Var.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır hayır…
BAŞKAN – Tütünde kota var.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır efendim. Sözleşmeli olarak ekimi serbest.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Satabilirse…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Bir dakika… Hayır “satabilirsin” diye bir şey yok, öyle bir şey yok. “Ekebilirsin kardeşim” diyor.
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Ben alacağım mı diyor?
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır, “Alacağım” demiyor.
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Tamam…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Tamam ama bir ürünün ekimi serbest satışı yasak olmaz. Bir ürünün ekimi serbest satışı yasak. Polis tütün satan insanları belli kilogramdan sonra kelepçeyle götürüyor.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Sözleşme miktarını aşan…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Bir dakika efendim… Hayır efendim sözleşme miktarını aşan değil, sözleşme miktarı sınırında satan, şehirde satan insana. Evet, ve 5 bin ceza veriyor.
Şimdi, Tütün ve Alkol Kurulu acaba bu ülkenin menfaatini mi koruyor yoksa bu ülkenin insanlarının eline kelepçe takmaktan haz mı alıyor?
Değerli arkadaşlarım, Türkiye’de -sigara içmek zararlıdır bunu tartışmıyorum- dudak zevki olan insanlar bir şekilde sarmalık tütünü içmek istiyor özellikle Anadolu’da. Gidip şehirdeki tütün satan insandan tütün alıyorsa bu eline kelepçe takıp bir de 5 bin lira ceza kesmek hakikaten bize yakışmıyor.
Şimdi dünyanın hiçbir yerinde bir ülkede üretilen bir değeri, kendi ülkesinde üretilen bir değeri yasaklayan… Üretimi serbest bırakacaksın yasaklıyorsun. Sayın Bakan Tütün ve Alkol Üst Kurulunu ne yapmak istiyor? Bu konuda tamam sözleşme miktarına sadık kalmak kaydıyla lütfen bunlara sahip çıkın. En azından 5 bin lira ceza o dükkâna… Zaten içindeki malı toplasan 5 bin lira etmez. 5 bin lira etmez arkadaşlar yani bin liralık mal çıkmaz.
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Caydırıcı…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır, bu işin caydırıcılığı olmaz. O zaman her şeyi yasaklayın, insanlara ektirmeyin o zaman.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Alternatifi yok.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – “Ekeceksin” diyorsun, “Ekebilirsin” diyorsun ama satarken de eline kelepçeyi bağlıyorsun, götürüyorsun.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Eksik bilgi var.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır eksik bilgi yok arkadaşlar. Hayır, eksik bilgi yoktur.
Bakın, rica minnet ederek ildeki emniyet müdürüne rica ederek yılbaşına kadar zorla izin aldım, ben onlara teşekkür ediyorum.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Kaçak…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Efendim kaçak değil etmeyin, tutmayın.
TUĞRUL YEMİŞCİ (İzmir) – Yüz senedir yasak…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır efendim, böyle bir yasak yoktur Tuğrul Bey, lütfen rica ediyorum…
Sayın Bakan lütfen Tütün ve Alkol Üst Kuruluna biz defalarca konuyu anlattık bir kez daha bu konuyu sizin irdelemenizi istirham ediyorum.”

SULTANSUYU HARASI..
Sultansuyu Harası’nda yaşanan sorunlar da Aslanoğlu tarafından komisyonda dile getirildi. Bu konuşmalar tutanaklara göre şöyle:

”FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU – Bizim bir Sultansuyu Haramız var. Türkiye’de hayvancılığa destek oluyorsunuz “Her türlü desteği veriyoruz.” diyorsunuz ama Sultansuyu Haramızdaki süt ineklerinin Eskişehir’e nakledilmesine biz Malatya olarak hiçbir şekilde müsaade etmeyiz.
EMİN HALUK AYHAN (Denizli) – Tayinleri mi çıkmış?
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Bilakis biz daha çok üretmek… Günde 3 ton süt üreten bir kurumun oradaki inekleri Eskişehir’e nakletme diye bir şey çıktı, götürülüyordu, şu anda bekliyor. Sayın Bakan biz ineklerimizi vermeyiz. Daha fazla…
BAŞKAN – Mevlüt Bey “Tayinleri çıkmış.” diyor arkadaşlar.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Efendim tayin yapalım ama daha çok verin, bin tane daha verin biz tayin ettirelim ama yerine koyun, önceden gönderin, görelim gönderip göndermeyeceğinizi. Bir kere Sultansuyu Haramızı kimse elimizden alamaz. Ve burada daha fazla süt inekçiliği yapmak için orası her şeyiyle müsait. Eğer destek verirseniz biz sonuna kadar bunun hakkından geliriz. Lütfen destek…
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Verimsiz…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Hayır, verimsiz falan değil. Kabahat bulmayın, verimsiz falan… Son derece verimli. Hayır, efendim, verimsiz… Kim bunu… Biz ineklerimizi vermeyiz, daha fazla inek de istiyoruz.
İki, şimdi burada yıllarca Akçadağ’ın Orta Mahalle diye mahalle vardı yıllarca TİGEM Akçadağ işletmesi ile bu mahalle artık özleşmişti, o mahallenin tüm çocukları oradaki okula geliyor ve her türlü bir… Akraba oldular, elli yıldır iç içe yaşıyorlar.
Bir, soruyorum: Orta Mahalle bugüne kadar TİGEM işletmelerine bir zarar vermiş midir? Ama her ne hikmetse bir ay önce 4 kilometrelik elektrik telleri çekildi. Biz anarşist değiliz. Hayır elli yıldır, elli haneli bir köyle iç içe sevgiyle o çocuklar oradan yürüyerek TİGEM’in okuluna geliyorlar. Yahu, birdenbire biz anarşist mi olduk? Sayın Bakan, bu teller niye çekildi? Onurumuz zedelenmiştir, o mahalle insanının.
BÜLENT BARATALI (İzmir) – Cereyan mı var?
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Elektrik var. Bir de elektrikli, bir de elektrikli ha…
BÜLENT BARATALI (İzmir) – Allah Allah…
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Evet… Bir tek işimize yarar, inekleri kimse kaçıramasın diye belki işimize yarar.
NECDET BUDAK (Edirne) – Voltajın düşük olması lazım.
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Yine, Türkiye’nin en iyi yarış atlarının yetiştirildiği bir Haradır burası ama her ne hikmetse son zamanda Sultansuyu’ndaki atlar, aygırlar -yarış sahalarına koşmayacağı o atlar yerine onlar- Eskişehir ve Bursa TİGEM’lere artık yerleştiriliyor. Yani biz her yere oradan yaklaşık yılda 1 milyonluk tay satardık.
HALİL AYDOĞAN (Afyonkarahisar) – Onlarda mı tayin oldu?
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Bunlar da tayin oldu. Onların da tayini çıkacak da ne zaman bakalım.
Sayın Bakanım, Malatya Sultansuyu Harası yıllardır Malatya adına TİGEM’de son derece dürüst, şereflice, hakikaten çok dürüstçe görev yapan bir tarım işletmemizdir. Lütfen, buraya daha fazla kapasite kullanımı için gerek süt sığırcılığı gerekse yarış atı konusunda destek vermenizi rica ediyoruz.”

ELEMANLARINIZA SAHİP ÇIKIN..
Aslanoğlu, Tarım Bakanlığı’nın Malatya’daki kuruluşlarında yaşanan sorunlar hakkında da konuştu ve tutanaklara göre şöyle dedi:

” FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Sayın Bakanım “Tarım Bakanlığında araç gereç çok.” dediler ama Malatya Tarım İl Müdürlüğünde ne aracımız var ne gerecimiz…
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Devamla) – Son olarak söylüyorum, ben çok köyleri gezerim, hep araçlar bozuluyor, yollarda görüyorum, bozuk arabaları tarım il müdürlüğünün, ilçe müdürlüklerinin. Malatya’da tarım il ve ilçe müdürlüklerinin ne aracı var ne gereci var, hepsini kaldır at, hepsini kaldır at.
Bir başka konu, yöneticilik yapan, il, ilçelerde yöneticilik yapan arkadaşlarımızın maaşları çok düşük. Yönetici olduğu için cezalandırıyorsunuz. O sade mühendis olsa daha fazla maaş alıyor ama onu yönetici yaptığınız için maaşları düşüyor. Lütfen efendim, sorumluluk verdiğiniz il ve ilçedeki yönetici konumundaki insanlara sahip çıkın.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."