Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘İçinizden Birisiyim’

‘İçinizden Birisiyim’
  • 27.12.2015

Mülkiye Başmüfettişi iken Malatya Valiliği görevine atanan Mehmet Ulvi Saran, Ankara’dan karayoluyla Malatya’ya gelerek göreve başladı.

Halil İbrahim Daşöz’ün öğleden önce görevden ayrılmasıyla Vali Vekilliği görevini üstlenen İnci Sezer Becel’in Darende’de karşıladığı yeni Vali, daha sonra birkaç araçlık konvoyla Malatya’ya geldi.

Yeni Vali Saran için, Valilik önünde “sayıca dar tutulmuş” bir grupla karşılama yapıldı. Polis Mangasının yanı sıra Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclisi başkanı Naci Şavata, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve ESOB Başkanı Şevket Keskin, Valiyi karşıladılar.

Diğer bazı illerde gündeme gelen ve eleştirilen geniş kapsamlı bir karşılamayı istemediği belirtilen Vali Saran, daha sonra makamına çıktı ve burada ilk açıklamasını yaptı. Saran şöyle dedi:

“İki Cumhurbaşkanı yetiştiren, sayısız devlet adamı, siyasetçi, işadamı, sanayici, fikir adamı ve sanatçı yetiştiren böylesine güzide bir ilde vali olarak göreve başlamaktan büyük bir onur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Göreve başlamam vesilesiyle vereceğim mesaj, oldukça kısa ve öz olacak. Özellikle Malatya gibi potansiyeli yüksek, kültürü, değerleriyle dinamizmi olan nitelikli olan bir ilde görev yapmak bir memnuniyet olayı benim için. Bu çerçevede Malatya’nın kalkınması için, görev süremizde, elimizden geldiği kadar değerli vatandaşlarımızla, özel sektörümüzle, işadamlarımızla, 7’den 70’e bütün Malatyalılarla bu ilin potansiyelini geliştirmek ve daha ileriye götürmek üzere çaba sarfedeceğiz, bunu birlikte yapacağız.

İl İdaresi Kanunu, Valiyi ilde devletin temsilcisi olarak tanımlıyor. Klasik bir tanım. Tabi devlet kavramı milletin varlığından, bütünlüğünden farklı, onun üzerinde, ondan ayrılmış bağımsız bir kavram değil. Elbetteki devlet milletle birlikte olduğu takdirde, devlet millet kaynaşması ve bütünlüğü sağlandığı takdirde, bir ilin, bir yörenin kalkınması daha iyi düzeylere getirilir. Daha uygun çalışmalar yapılır.

Ben de görev sürem içerisinde yönetim anlayışımı bu ilkeler üzerinde kuracağım. Burada tabi yönetim kavramı da günümüzde giderek anlam ve muhteva değiştiren kavram haline geldi. Bir defa yönetim sadece bir yörenin, halkın, orada yaşayan insanların bütünlüğünden ayrı, onların dışında ve üzerinde olan bir fonksiyon değil. Onlarla birlikte ele alınması ve yürütülmesi gereken bir fonksiyon. Dolayısıyla biz buna paylaşılan bir yönetim diyoruz. Yönetimi, ilimizin 7’den 70’e tüm insanlarıyla, tüm dinamik ve girişimci insanlarıyla ele alacağız.

Malatya’nın merkez nüfusu 400 bin küsür.. Ne kadarsa artık. Şimdi bu nüfusa bir kişi daha ilave oldu, o da benim. Yani Malatya’nın nüfusu 400 küsür bin artı 1. Bu nüfusa bir kişi daha ilave oldu. İçinizden birisiyim. Kesinlikle başlangıçta da belirttiğim gibi buradaki yaşayan insanlarımızın dışında, ötesinde, berisinde, üzerinde olan bir insan değilim. Sizlerle birlikte sizlerin sevincini paylaşacak, sizlerin üzüntüsüyle üzülecek, halkımızın potansiyelini daha ileriye götürecek bir çaba içerisine girmek istiyorum.

Elbetteki Malatya yöredeki illere göre oldukça iyi düzeyde. Fakat daha iyi olmayı hak ediyor. Günümüzde sağlanan teşviklerle, ekonomik alt yapı itibarıyla, bu yapının daha ileri götürüleceğini umut ediyorum. Bu konuda çabalar var. Ben de bu gayretin içerisinde olacağım.”

Vali Saran, Malatya’nın ilk Valilik görevi olduğu ve ili ne kadar tanıdığı yolundaki bir soru üzerine, “Malatya’yı tanıyorum.Vaktiyle burada 1.5 ay kadar bulundum. Bundan 12-13 yıl kadar önce, bir teftiş vesilesiyle. O dönemin şartlarına göre bir takım bilgiler edindim, o dönemde. Bu dönem şartında bir takım gelişen şartlar içerisinde Malatya daha ileri gitti. Onu da kısa sürede değerlendireceğiz, görüşeceğiz.”yanıtını verdi.

Saran, ne tür projeler uygulamayı düşündüğü yolundaki bir soruyu da, “Sizlere neler yapacağıma dair çok somut, kristal isimler sayarak ayrıntılı bir bilgi vermem mümkün değil. Çünkü yanlış olur. Öncelikle oturalım, tanıyalım, hasbıhal edelim. Buranın çeşitli unsurlarıyla, sektörleriyle bir takım boyutları daha iyi anlayalım. Ondan sonra nereye bakacağımızı daha ayrıntılı ortaya koyarız. Sayın Valimiz (Halil İbrahim Daşöz) değerli bir yönetici idi. Elbette onun başladığı işleri yürütmek bizim sorumluluğumuz. İdarede devamlılık esastır. Dolayısıyla ben çok genel bir mesaj vermekle yetineceğim. Şu başlıklar altında şunları yapacağız demek doğru değil.” sözleriyle yanıtladı.

HABER-FOTO: Selahattin GÖKATALAY

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."