Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Kaybımız Büyük’

‘Kaybımız Büyük’
  • 27.12.2015

Çarşamba günü Ankara’da vefat eden Malatyaspor’un efsane başkanı, işadamı Nurettin Soykan için ilk tören Orduzu Pınarbaşı’ndaki Malatyaspor Nurettin Soykan Tesisleri önünde, ikinci tören Şehir Mezarlığı’nda yapıldı. Törende yapılan konuşmalarda, Soykan’ın Malatya için çok büyük bir kayıp olduğu belirtildi.

İLK TÖREN..
Soykan’ın cenazesi Perşembe gecesi uçakla Ankara’dan Malatya’ya getirildi ve havaalanından alınarak bir konvoy eşliğinde Turgut Özal Tıp Merkezi morguna götürüldü.

84 yaşında vefat eden Soykan için Cuma günü ilk tören saat 10.00’da Orduzu Pınarbaşı’ndaki Malatyaspor Nurettin Soykan Tesisleri önünde yapıldı.

Burada ilk konuşmayı yapan eski yöneticilerden Ali Cengiz, Soykan’ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Soykan’ın çok yakını olan ve son anına kadar başında olan Malatyaspor eski yöneticilerinden Ertaç Önal, Nurettin Soykan’ın bir masa ve sandalye ile teslim aldığı Malatyaspor için, önünde tören yapılan tesisleri tüm masraflarını karşılamak kaydıyla yaptırdığını ve takımı namağlup şampiyon yaparak tüm Malatyalılara büyük gurur yaşattığını bildirdi. “Nurettin bey, Malatya’ya büyük gurur yaşattı. O bize sevmeyi, dostluğu, alınan görevlerin en iyi şekilde yapılmasını öğretti. Onu hiç unutmayacağız.”dedi.

Malatyaspor Başkan Vekili Orhan Kaya da, Soykan’ı ve Malatyaspor’a yaptığı katkıları unutmayacaklarını belirterek, “Tüm Malatyalıların ve Malatyasporluların başı sağolsun” diye konuştu.

Malatya Eğitim Vakfı Ankara Şube Başkanı Ekrem Dernek, “Biz ondan çok şeyler öğrendik. O Malatya’nın her konusuna koştuğu gibi, fakir fukaraya da kol gererdi. O bize dürüstlükten ayrılmamamız gerektiğini söylerdi. Burs verenlerimizin en önündeki isim sayın Soykan’dı. Kim kapısını çalsa onu kucaklardı.”dedi.

Malatyaspor eski başkanlarından Fuat Ercişli de, Nurettin Soykan’ın Malatya ve Malatyaspor için yaptıklarını hiç kimsenin unutmayacağını bildirdi.

Cenaze töreninde daha sonra Soykan’ın tabutu üzerine “44” numaralı “N.Soykan” yazılı Malatyaspor forması ile Malatyaspor bayrağı konuldu.

Malatyaspor bayrağının yarıya indirildiği Malatyaspor Nurettin Soykan Tesisleri’ndeki törene; Soykan’ın ailesi ve yakınları, AKP Milletvekili Öznur Çalık, CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, eski milletvekili Miraç Akdoğan, Malatyaspor teknik heyeti ve futbolcuları, İstanbul, Ankara ve Malatya’dan çok sayıda kişi katıldı.

Malatyaspor tesislerindeki törenin ardından cenaze, polis eskortu eşliğinde kent merkezinden geçirilerek Şehir Mezarlığı’na götürüldü. Cenaze konvoyu Atatürk Caddesi’nden geçerken, bazı vatandaşlar cenaze arabasına karanfil attılar.

CENAZE NAMAZI..
Soykan’ın cenazesi daha sonra Şehir Mezarlığı’na götürüldü. Burada öğle namazını müteakip Müftü Yardımcısı Mahmut Karatepe tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Karatepe, Nurettin Soykan’ın, uzun yaşamına güzel işler sığdırdığını ve hayırla yadedileceğini bildirdi.

Cenaze namazının kılınmasının ardından cenaze, musalladan defnedileceği yere omuzlarda taşındı. Nurettin Soykan, anne ve babasının daha önce Sancaktar Mezarlığı’ndan Şehir Mezarlığı’na naklettirdiği mezarlarının yanında toprağa verildi.

Cenaze törenine; Soykan’ın kızı Nurdane Tekmen, damadı Atilla Tekmen, torunları ve diğer yakınlarının yanı sıra Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, AKP Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Öznur Çalık, İhsan Koca, Mehmet Şahin ve Ömer Faruk Öz, CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, Pütürge Belediye Başkanı Dr. Necdet Ayaydın, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hanımınçiftliği Belediye Başkanı A.Vahap Şerefhanlı, Yaygın Belediye Başkanı İrfan Karataş, Ankara Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Recep Özmen, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, DSİ Şube Müdürü Mehmet Albostan, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Bayram Yumrutepe, Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, Valilik Basın Müdürü İbrahim Halil Kılıç, Valilik Yazıişleri Müdürü Durmuş Doğan, eski milletvekilleri Miraç Akdoğan ve Talat Zengin, eski belediye başkanları Cemal Akın ve Seyhan Semercioğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESOB Başkanı Şevket Keskin, ESKKK Başkanı Ali Evren, SMMMO Başkanı Mustafa Bahadır Altaş, MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Yurt Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kamil Göksu, AKP İl Başkanı Mustafa Şahin, CHP İl Başkanı Celal Berktaş, SP İl Başkanı Mehmet Asiltürk, MHP İl yöneticisi Mehmet Erdem, Ankara Malatyalılar Derneği Başkanı Yakup Demir, Hacı Bektaş Kültür Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, MEV Ankara Şube Başkanı Ekrem Dernek, MEV Malatya Şube Başkanı Necdet Narin, Malatya’da Malatyalılar Derneği Başkanı Erdal Karabağ, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Malatya Gazeteciler Derneği Başkanı Orhan Çekin, Turizm Bakanlığı emekli daire başkanı Ertaç Önal, Malatyaspor Kulübü Başkan Vekili Orhan Kaya, Malatya Müzisyen Eğitimciler Derneği Başkanı Mehmet Balkış, Kültür ve Yaşam Derneği Başkanı Yaşar Karaaslan, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Eserdi, Malatyaspor kurucularından Osman Çağlı, Malatyaspor eski başkanlarından Fuat Ercişli, Cevaz Koca, Oral Çelik, İlhan Kavuk, Mahmut Suat Uzun, Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Seske ile kalabalık bir topluluk katıldı.

OKTAY CANLI YAYINDA AĞLADI..
Malatyaspor’un efsane başkanı Soykan’ın vefatı nedeniyle TV Malatya’da İl Genel Meclisi Başkanı, Malatyaspor eski futbolcu ve yöneticilerinden Naci Şavata ile eski futbolcu Recep Solmaz’ın stüdyo konuğu olduğu özel bir program yapıldı.

TV Malatya Spor Müdürü Mustafa Bulaşmaz’ın sunduğu programa; 1983-1984 yılında Nurettin Soykan başkan iken namağlup şampiyon olan takımın teknik direktörü Nihat Atacan, dönem futbolcularından Oktay Çevik ve Fuat Akyüz ile daha sonraki yıllarda Malatyaspor forması giyen Ünal Karaman telefonla katıldılar.

Nihat Atacan, o dönemki başarının sırrının Nurettin Soykan ve yönetiminin kalitesinden, sağladığı birlik ve beraberlikten kaynaklandığını bildirdi. Soykan’ın takımın “babası” olduğunu, en zor zamanlarında kendilerine yol gösterdiğini belirten Atacan, vefatından dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Efsane kadronun kaptanı Oktay Çevik ise, haberi aldığında gözyaşlarını tutamadığını belirtirken, yayın sırasında da ağladı. “Çok üzüntülüyüm. O benim babamdı. Ben ne olduysam, onun sayesinde oldum. Bana hep sahip çıkmıştır, motive etmiştir. O futbolcuların hepsine bir baba gibi davranırdı. Tüm sorunlarımızla ilgilenirdi. Verdiği sözleri de mutlaka tutardı. Başarımızın asıl mimarıydı.” dedi ve Cuma günkü cenaze törenine mutlaka katılacağını bildirdi.

MESAJLAR..
Bu arada, Soykan’ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayınlayan AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Malatya’nın önemli değerlerinden biri olan, mütevazı kişiliği, çalışkan ve dürüst işadamı kimliği, spor gönüllüsü ve gerçek bir Malatya sevdalısı olan Nurettin Soykan Beyefendiyi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Nurettin Soykan ismi gerek Malatyamıza gerekse Malatyasporumuza yapmış olduğu hizmetlerle bütün Malatyalıların kalbinde ebediyen yaşayacaktır. Yaşantısıyla ve kişiliğiyle hepimize örnek olan Merhum Nurettin Soykan Beyefendiye Yüce Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları, sevenleri ve tüm Malatyalı Hemşehrilerime başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır da şu mesajı yayınladı:

“Malatyamız’ın yetiştirdiği önemli iş adamlarımızdan, gerçek bir Malatya ve spor gönüllüsü olan Nurettin Soykan’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Merhum Nurettin Soykan bulunduğu her konumda gerek Malatya’ya, gerek Malatyaspor’a büyük hizmetler vermiş, önemli başarıların sağlamasına neden olmuştur.

Yaptığı çalışmalarla Malatya halkının büyük beğenisini ve takdirini kazanan merhum Soykan’a Allah’tan rahmet, yakınları, sevenleri ve Malatya halkına başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun.”

Genel başkanlığını işadamı hemşehrimiz Hikmet Tanrıverdi’nin yaptığı Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği de, Ankara Şubesi onursal başkanı Nurettin Soykan’ın vefatı nedeniyle duyulan üzüntüyü belirten bir mesaj yayınladı.

Anavatan Partili İl yönetimince de, “Partimizin kurucularından, rahmetli Özal’ın mesai arkadaşı, ülkemizin ve şehrimizin saygın işadamı ve siyasetçi kimliği ile Malatya’na önemli hizmetler vermiş, toplumsal meselelerde Malatya’ya kanaat önderliği yapmış , Malatyasporun efsane başkanı olan sayın Nurettin Soykan beyefendiyi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Anavatan camiası olarak kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Malatya’mızın başı sağ olsun” şeklinde bir mesaj yayınlanırken, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’de yayınladığı mesajla başsağlığı dileğini belirtti.

Edremit Körfezi Malatyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Önder, “Malatya’nın önemli Şahsiyetlerinden, mütevazı kişiliği, çalışkan ve dürüst işadamı kimliği, spor gönüllüsü ve gerçek bir Malatya sevdalısı olan Nurettin Soykan Beyefendiyi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhum Nurettin Soykan Beyefendiye Yüce Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları, sevenleri ve tüm Malatyalı Hemşehrilerimize başsağlığı diliyoruz. Mekanı Cennet olsun.” mesajını yayınladı.

Vali Halil İbrahim Daşöz ise Çarşamba akşamı vefat haberini duyunca, üzüntülerini belirten bir açıklama yapmıştı.

MEVLİD CUMARTESİ GÜNÜ..
Nurettin Soykan’ın vefatı nedeniyle, Perşembe gününden itibaren Milli Egemenlik Caddesi’nde (eski Turan Emeksiz) bulunan Soykan Grubu Yönetim Merkezi binasında taziyeler kabul edilmeye başlanırken, Cumartesi günü de saat 13.00’de Çevreyolu’nda bulunan MATİM İş Merkezi altındaki Çırağan Mevlid Salonu’nda mevlid okutulacağı duyuruldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."