Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Malatya’da 100 Kişiden 7’si..’

‘Malatya’da 100 Kişiden 7’si..’
  • 27.12.2015

Büyük çapta sigaradan kaynaklanan KOAH’a, Malatya’da 40 yaşından sonra yakalanma oranının yüzde 18 olarak saptandığı bildirildi.

14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla açıklama yapan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Hakan Günen, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’nın hava yollarını tıkayan ve nefes darlığına yol açan bir hastalık olduğunu, erkeklerde sigara içme oranının yüzde 57, kadınlarda ise yüzde 25 olduğu Malatya’da, bu kişilerde 40 yaşından sonra hastalığa yakalanma oranının yüzde 18’i bulduğunu söyledi. Günen, tüm toplumda KOAH görülme oranının Malatya’da yüzde 7 olarak belirlendiğini kaydetti.

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Süleyman Savaş Hacıevliyagil ise, “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tam olarak geri dönüşlü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karekterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’ın tipik özelliği olan nefes darlığı genellikle ilerleyicidir ve zararlı partiküllere ve gazlara, özellikle de sigara dumanına bağlı olmaktadır. “ diye tanımlanan KOAH’la ilgili şu uyarıları yaptı:

“Kronik obstrüktif akciğer hastalığı…Yani kronik bronşit..“Geçmeyen hava yolu darlığı”…40 yıllık bronşiti biliyoruz da, bu hastalıkda yeni mi çıktı? Daha önce niye yoktu diyebilirsiniz. Daha önce bu kadar çok sigara içilmiyordu. Onun için bu hastalık bu kadar çok görünmüyordu ve bilinmiyordu. Şu an için herkesin ağzında emzik gibi sigara olduğu için hemen hemen her evde, her ailede bir KOAH hastası var.

Genellikle uzun yıllar sigara içen kişilerde 40 yaşından sonra görülüyor. Bu hastalığın ön belirtisi yol yürürken, merdiven çıkarken, yük taşırken olan nefes darlığıdır. Bu kişiler sabahları öksürürler ve bu öksürüğü sigaraya bağlı doğal olarak olabileceğini kabul ederler. Vücudun sigaraya olan bu erken uyarısını göz ardı ederek sigara içmeye devam eden kişilerde yıllar içinde akciğer yapılarının kaybına bağlı olarak artık KOAH oluşur.

Sigara bırakmanın faydası var mı?
Tabii, zararın neresinde dönülürse faydası olur. Sigara bırakılınca zarar görmemiş hava yolları ve yapılarda tahribat sona erir.

Başkasının sigarasını solumakta KOAH’a neden olur. Yani evde, işyerinde, lokantada pasif sigara maruziyetide ister bebek olsun ister yetişkin herkeste KOAH yapar. Onun için ortak yaşam alanlarında ve kapalı kamu alanlarında sigara içilmemesi ve dumansız hava soluma hakkımızı kullanmalıyız.

KOAH hastaları ileri dönemlerinde en ufak harekette bile nefes darlığı çekerek oksijen tüpüne ve makinesine bağımlı olarak yaşamlarını sürdürürler.

KOAH olmamak için yapılacak tek şey: Sigara içmemek, içiyorsak bırakmak ve kapalı alanlarda sigara dumanını solumamak.

KOAH olanların yapacağı şeyler: İnhaler ilaçlarını düzenli kullanmak, sonbahar aylarında düzenli grip aşısı olmak, öksürük, balgam ve nefes darlığında artış olmasında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya KOAH Gününde, toplumun bu hastalığa dikkatini çekmesi ve bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.”

KOAH’la ilgili olarak genel bilgi şeklinde aşağıdaki açıklama yapıldı:

“KOAH, tüm dünyada en sık görülen morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Hastalığın oluşturduğu ekonomik ve sosyal yük oldukça ileri boyutlardadır ve giderek artmaktadır. Hastalık klinik olarak belirgin ve orta düzeyde ilerlemiş hale gelinceye kadar genellikle teşhis edilememektedir. Gelişmiş batı ülkelerinde hastaların ancak % 25’i sağlık kuruluşlarınca bilinmektedir. Yetersiz tanıya ek olarak, tanı konmuş hastaların büyük bir kısmı yetersiz tedavi almaktadırlar.

KOAH, ABD ve Avrupa’da 4. ölüm nedenidir ve bu ülkelerde kadınlarda mortalite değerleri son 20 yılda iki kat artmıştır. Tüm dünyada KOAH gelişiminde en önemli risk faktörü sigaradır.

Son yıllarda Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün birlikte yürüttüğü Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Çalışmasında (Sağlık Bakanlığı, 2000), KOAH Türkiye’de 3. ölüm nedeni olarak bulunmuştur (Tüm ölümlerin % 5.8’i). Hastalık erkeklerde 3. ölüm nedeni (tüm ölümlerin % 7.8’i), kadınlarda ise 5. ölüm nedenidir (tüm ölümlerin % 3.5’u). Hastalık kentlerde yaşayanlarda 4. ölüm nedeni iken, kırsal alanlarda yaşayanlarda 3. ölüm nedenidir. Gene ayni çalışmada erkeklerde KOAH gelişiminden % 70, kadınlarda KOAH gelişiminden ise % 20 oranında (ortalama % 52) sigara içimi sorumludur. Bu veriler ülkemizde KOAH nedeniyle her yıl yaklaşık 26 bin kişinin öldüğünü göstermektedir.

Mevcut bulgular ülkemizde 5 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunduğunu ve bunların 4.5 milyonunun henüz teşhis edilmediğini göstermektedir. Oysa, 40 yaş üstündeki yetişkinlerden, kronik öksürüğü, balgamı veya efor dispnesi olanlarda, sigara içen kişilerde spirometrik inceleme yapılsa, bu hastalarda KOAH erken dönemde saptanabilir, kişi risk faktörlerinden uzaklaştırılır ve hastalık bu aşamada durdurulabilir.

Kamuoyunun ve sağlık görevlilerinin KOAH konusunda yeterli bilgi ve bilince sahip olmamaları, hekimlerin bu hastalığın etkin sekilde tedavi edilemiyecegi şeklindeki yanlış düşünceleri, birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarında yeterli sayıda spirometrenin bulunmayışı, ülkemizde sigara içme salgını ve iç ortam hava kirliliğine yönelik yeterli girişimlerin bulunmayışı bu sonuçtan sorumlu görülmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."