Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Örnek Gösteriyorum’

‘Örnek Gösteriyorum’
  • 27.12.2015

İstanbul’da, Malatya Valiliği ile Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) tarafından düzenlenen “Malatya Dayanışma Gecesi”ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta Malatyalı işadamlarını Türkiye’ye örnek gösterdiğini bildirdi.

Turgut Özal Tıp Merkezi’ne il merkezi dışından hasta getiren vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaptırılacak olan konuk evi ile Malatya’nın eğitim yatırımı ihtiyacı için işadamlarının desteklerini sağlama ana amaçlı olarak düzenlenen gece İstanbul Holiday Inn Oteli’nde gerçekleştirildi.

Organizasyon ile ilgili karmaşa dikkati çekerken, MİAD ve Malatya Valiliği’nin böylesine bir organizasyona girişmesindeki amaç anlaşılamadı. Yaptırılacak konuk evi için zaten MİAD’ın sözünün olduğu bilinirken, Başbakanın katıldığı bu toplantıda konuk evinin oda oda yapımını üstlenen işadamlarının anons edilmesinin, Başbakan önünde söz verdirmekten öte ve organizatörlerin kendilerini Başbakana lanse etmesinden başka bir anlam taşımadığı şeklinde yorumlandı.

Geceye; Başbakan Erdoğan’ın dışında İstanbul Valisi Muammer Güler, Malatya Valisi Ulvi Saran, AKP Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı, Mehmet Şahin, Öznur Çalık ve İhsan Koca, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, İstanbul ve Malatya’daki bazı işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar.

Milletvekillerinden Fuat Ölmeztoprak’ın hastası olduğu için, Mevlüt Aslanoğlu’nun ise CHP kurultayı nedeniyle davet edildikleri toplantıya katılamadıkları öğrenildi.

MESUT HOCA ve “İNÖNܔ YOK!..
Başbakan Erdoğan’ın bir süre önce İsmet İnönü’yü Hitler’e benzetmesine tepki gösteren Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Prof.Dr. Mesut Parlak’ın ise, Malatya Valiliği ve MİAD İşbirliği ile düzenlendiği belirtilen geceye davet edilmediği öğrenildi. Düzenleyicilerin, Malatya’nın en büyük lobi ve sivil toplum kuruluşlarından biri olan MEV’i, İnönü’ye sahip çıkma tavrı nedeniyle davet dışı bıraktıkları değerlendirildi.

Konuşmalar sırasında, gerek Malatya Belediye Başkanı gerekse de Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmalarda referans gösterdikleri geçmişteki ünlü Malatyalı isimler arasında İsmet İnönü’yü anmamaları dikkat çekti.

Her yılın Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Malatya Kayısı Gecesi” ya da “Malatya Dayanışma Gecesi” adı verilen organizasyonlar genellikle MEV öncülüğünde düzenleniyorken, bu yıl bu vakfın devre dışı bırakılmış olması değişik yorumlara neden oldu.

MİAD BAŞKANININ KONUŞMASI..
Saat 20.30’da başlayan gecede ilk olarak MİAD Başkanı Yunus Akdaş konuştu. Akdaş’tan sonra Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Vali Ulvi Saran birer konuşma yaptılar.

Geceyi düzenleyen işadamlarının çok zor koşullardan geldiğine değinen MİAD Başkanı Yunus Akdaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evimizden, eşimizden, çocuklarımızdan çok fedakarlık bekledik. Çok çalışıp işimizi çok sevdik. Önce ailemizi mutlu ettik. Bununla kalmadık, konu – komşu ve yakınlarımızın her türlü yardımına koştuk. Çünkü, “komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” duyarlılığını daha çocukluk çağlarımızda aile ortamında kazanmıştık . İyilik ettik ama kimsenin başına kakmadık. İşimiz büyüdü. Ülkeye istihdam sağladık. Üretici olduk. Sanayici olduk. Dostlarımızı özlüyor, işlerimizin yoğunluğu, İstanbul’ un kargaşası içinde yakınlarımızla dahi görüşemiyorduk. Doğal yakınlık duyduğumuz dostlarımızla, iş arkadaşlarımızla, meslektaşlarımızla, hemşerilerimizle bir arada olmak, hayat mücadelesini birlikte yürütmek istiyorduk. İşte, MİAD bir yandan bu ihtiyacı karşılamak, bu özleminizi gidermek, diğer taraftan iş adamlarımızı küresel rekabete hazırlamak, küresel oyuncu olmarını sağlamak ve en önemlisi de, gençlerimizi geleceğe hazırlamak ihtiyacından doğmuştur.

MİAD Sevgi evleri projemiz 8. dönemimizde tamamlandı ve birçok yerde bizzat sizin tarafınızdan örnek gösterildi. Yaptığı ile yetinmeden Malatya ve Türkiye için katkı sağlayacak yeni projeleri hayata geçirmek her zaman ilkemiz oldu. Bu anlayışla yeni dönemimizde Malatya’da “MİAD Konukevi” projesini başlattık.. İnönü Üniversitesi ve Malatya Belediyesi ile ortaklaşa yapacağımız 54 oda ve 108 yataklı “MİAD Konukevi” derneğimizin MİAD Sevgi Evleri’nden sonra sosyal sorumluluk anlayışıyla Malatya da yaptıracağı bir diğer büyük projedir. Bu projenin STK’ların işbirliği ile etkin rol oynama açısından tüm Türkiye’de yine bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum.

İş adamlarının, işlerini geliştirebilmeleri, büyüyebilmeleri, en önemlisi rekabetçi güçlerinin artırılabilmesi için gerekli ortamın sağlanmasına ihtiyaçları vardır. Bu anlamda sizlerin liderliğinde başlatılan ekonomik, sosyal ve siyasal açılım politikalarının hayırlı sonuçlar doğurmasını arzu ettiğimizi bilmenizi isteriz. Ülkemizin cari açık sorunu kadar ve belki daha önemli bir sorunu demokrasi açığıdır. Bu gün çok iyi biliyoruz ki özgürlüklerin mütekamilen sağlandığı, iç uyumu yakalamış bir ortam ekonomik güçlenmeyi sağlayan bir ortamdır da. Bu açıdan demokrasi açığını giderecek açılımların iş dünyasının da hayat damarlarını beslediğini biliyoruz ve canı gönülden destekliyoruz. Bu gün hepimiz için özel bir gün. MİAD’ımız, Valiliğimiz, Belediyemiz, Rektörlüğümüz ortak projelerle sizlerin karşısındayız.”

Daha sonra Belediye Başkanı Çakır ve Vali Saran birer konuşma yaptılar.

“MALATYA’YI ÖRNEK GÖSTERİYORUM..”
Bu konuşmalardan sonra kürsüye gelen Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle başladı:

”Malatyalı İşadamları Derneği tarafından düzenlenen bu dayanışma gecesinde sizlerle bir kez daha bir arada olmaktan büyük bir heyecan duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. En son geçtiğimiz yılın Kasım ayında Malatya ziyaretinde sizlerle hasbıhal etmiştik. Açıkçası Malatyalı işadamlarının gerekse yurt içi, gerekse yurt dışında hizmetlerini yatırımlarını görmekten gurur duymuştum. Her buluşmamızda onları ilçelerine illerine yatırım yapmak, havasını soludukları, ekmeğini yedikleri baba ocaklarına yatırım yapmaya teşvik ediyorum. Her fırsatta Malatyalı işadamlarını Türkiye’ye örnek gösteriyor, Malatya’ya gösterilen ahde vefanın benzerini tüm işadamlarından beklediğimi onlara ifade ediyorum.

Sevgi Evleri, Teknokent gibi projeleriniz, son olarak Malatya’ya tedavi için gelen hasta yakınlarının ikameti için inşa ettirdiğiniz konukevi projeleriniz gerçekten diğer iller için örnektir. Esasen Malatyalı işadamlarının daha büyük işleri başaracak potansiyele sahip olduklarına inanıyorum. Sosyal sorumluluk yanı sıra, istihdam üretecek yatırımları yönelim projelerinizin yanında olacağımı ifade ediyorum.

Malatya Selçuklulardan bugüne Anadolu’nun önemli bir merkezi olmuştur. Seyit Battal Gazi’den merhum Turgut Özal’a kadar nice devlet adamları, gönül kahramanları Malatya’yı, Malatya ile birlikte Anadolu’yu ilmek ilmek, bu toprakları kardeşlik işlediler. Malatya’nın vizyonu Malatya ile sınırlı kalmadı. Malatya büyük düşündü. Her zaman büyük adamlar ortaya çıkardı. Kendisiyle birlikte Türkiye’nin de büyümesi için fedakarlıklar ortaya koydu.

81 vilayetin tamamı bizim şehitlerimizin, gazilerimizin, kahramanlarımızın, gönül insanlarımızın bizlere emanetidir. Bu emanete sırt çevirenlerin Türkiye’ye hukuk çizmesi tahayyül dahi edilemez. ..Merhum Özal’ın bizim üzerimizde attıkları ön adımla hukukları var. Biz Malatya gibi 81 vilayete vizyon oluşturamazsak onların yüzüne bakamayız. Bizim bir de gönül ötesi hesabımız var. Bunun hesabını yapıyoruz.”

“SINIRSIZ İKTİDAR OLMAZ”
Daha sonra genel konulara değinen Başbakan Erdoğan bu konuda özetle şunları söyledi:

”Son günlerde bir olay yaşadık, Zonguldak’taki grizu olayı. Ve bu olayla ilgili benim bir açıklamam oldu. Bu mesleğin kaderinde bu var dedim. Hemen kader olayı malum çevrelerde kimler olduğunu tahayyül ediyorsunuz, hemen istihza konusu yapılıyor. Efendim işte grizu kader, efendim bu kader.. Ben kaza ve kadere imanı anlatmadım. O konuda sizin cibiliyetinizi de meşrebinizi de biliyorum. Anlattığım şu: Mesleğin fıtratında bu var. Polis, askerlik mesleğinin fıtratında şehadet var. O mesleği seçen buna hazır olacak. Kömür ocağında 2 bin metre derinliğe inen oradaki işçim, memurum oraya girerken eğer buna inanıyorsa oraya iniyor. Grizu patlaması sadece Türkiye için geçerli değil ki. Rusya’da, ABD’de, Almanya’da, her yerde oluyor. Tutturdular taşeron taşeron. Bak 5 yıldır taşeronun çalıştırdığı yerde kaza olmamış. Ama kısa süre önce Kozluk’ta o zaman tamamıyla TKİ çalışma yürütüyordu, 243 vatandaşımız orada ölümle kucaklaştı. O zaman taşeron işletmiyordu. Ama orada birtakım şeylen unutulmuştur tabi. Gerçekçi olacağız. Buradan siyaset yapmanın anlamı yok. Tedbirde noksan varsa, onların üstüne gitmek görevimiz. Kaldı ki, Çalışma Bakanlığımız bu konuda tüm denetimi, çalışmayı yapıyorlar. Arkadaşlarım başından itibaren olay yerinde bulundular. Yarınki bakanlar kurulu toplantısı için ayrılıp tekrar oraya gidecekler. Ben İspanya’dan döner dönmez oraya gittim. Çünkü halkımla kucaklaşmam lazım. Psikolojik olarak onların yanında olmam lazım. Ama bilmemiz lazım ki, insan olarak bir yere kadar muktedirsin. Sınırsız bir iktidarın olamaz. Bunu bileceksin. İktidarımızın sınırlı olduğunu bilmeye mecburuz. Atalarımız güzel söylemiş, bekara karı boşamak kolay. Bunların durumu bu.

Özellikle tüm dünyada takdirle izlenen ve artık gündemi belirlenen değil, belirleyen bir Türkiye var. Son dönemde özellikle ekonomide elde ettiğimiz başarılar, diplomasi adımları dünyanın dikkatini çekiyor. Türkiye tarihinden kültüründen medeniyetinden aldığı güçle hak ettiği yere ilerliyor. Tüm dünyada, özellikle bölgemizde barış, huzur ve refah çağrımızla, kardeşlik mesajımızla.. İki hafta içerisinde Yunanistan’la 22 anlaşma imzaladık. Cumhuriyet tarihinde Yunanistan’la imzalanan anlaşma sayısı 35. Bu neyi gösteriyor? Dış politikada güvenilirliği ortaya koyuyor. Ardından İran.. Bugüne kadar İran olayını ülkeler çözüme kavuşturamadı. Biz attığımız adımlarla bir noktaya getirdik ve Brezilya ile birlikte son noktayı koyduk. Başkan Obama’nın bizden istediği, yazılı olarak bana konuyu aktardığı meselede Türkiye’deki takası biz İran’la anlaşarak kayda aldık…

…Uluslar arası konferanslara ev sahipliği yaptık. Nükleer silahlar konusunda tarafsız duruşumuz dikkatle izleniyor.

Türkiye’nin malum medyası bu kadar önemli olayı kalkıp da kendi manşetlerine çekemediler. İnsaf edin. Bunun da mı haber değeri yok? Dünya ülkelerinde yer yerinden oynuyor. Bizimkiler tamamen kış uykusuna yatmış. 2 gün içinde ne yaptıkları ortada. Ömürleri bununla geçiyor

Antidemokratik bir anayasa ile demokratik bir düzen kurulamaz, yatırım artmaz, istihdam artmaz.

Şimdi birileri çıkıyor, kuru sıkı atıyor. İşsizlik işsizlik. İşsizlik diyorlar. Tamam kardeşim işsizlik, yüzde 14 işsizliğimiz var. Sen nasıl çözeceksin onu söyle, reçeteyi ver. Reçeteyi veren duydunuz mu? Biz geldiğimizde 10,3’tü. 3 ay sonra onu yakalayacağız. 3 ay sonra yüzde 10’u yakalayacağız. Uluslar arası kriz teğet geçecek dedim, dalga geçtiler. Teğet geçti. Biri delip geçti diyor. Neyi delip geçti yahu? Şu anda komşunun durumu ortada.

Dün TOBB’nin kongresinde rakam rakam verdim. Avrupa’da, ABD’de, Rusya’da durum ne? Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tüm parametreleri yan yana getir, birçoğundan iyiyiz. Bunu OECD söylüyor. Siyasetçi diliyle değil onların diliyle konuşuyorum.

Onun için antidemokratik bir anayasa ile yoksullukla mücadele edilmez, hukuksuzluk sona ermez. Biz üstünlerin hukukunu korumak için bu yola çıkmadık. Biz hukukun üstünlüğünü korumak için bu yola çıktık ve bu konudaki kararlılığımızı devam ettiriyoruz.

Burada bir gerçek var. Haklı olan güçlü olduğu gün hedeflerimize ulaşırız. Güçlü olanın haklı olduğu zaman değil. Şimdi bunlar bu toplumda yıkılıyor. Mafya, çete bunlar çöktü. Balyozda, şunda bunda avukatlığa soyunuyorlar. Bunları savunan, siyaset yapmaya gayret edenler var. Biz bunlar için yokuz. Her şey Türkiye için, her şey milletim için dedim. Aziz milletimiz 28 yıldır demokratik bir anayasanın özlemini çekiyor. Her fırsatta bu özlem.. İşte TBMM tarihi bir oylama yaparak Türkiye’ye yakışan bir anayasa için gerekeni yaptı. Son sözü millet söyleyecek. 12 Eylül darbesinin 30. yıldönümünde. Oylama için 60 gün, yasa bu. YSK 120 gün yaptı. Bu da güzel tevafuk oldu, iki bayramı inşallah bir arada kutlayacağız. Türkiye Ramazan bayramında sandık başına gidecek ve bayramda da ikinci bayramını kutlayacak. Türkiye’yi prangalarından kurtarmak adına tarihi bir karar verdik. Ben Malatya’dan bir kez daha bir rekor bekliyorum. Çünkü ben Malatya’nın şaşmaz ferasetiyle doğruyu, haklıyı bir kez daha yerli yerine oturtacağına eminim.”

“MALATYA’YA GELİRSEK..”
Erdoğan, sözlerinin son bölümünde ise şunları belirtti:

”Malatya’da eğitim alanında 7.5 yılda 1543 dersliğin yapımını tamamladık. Okullarımıza 6356 adet bilgisayar gönderdik. Öğrencilerimize 10 milyon 243 bin ders kitabını ücretsiz dağıttık. İnönü Üniversitemizi yeni fakültelerle güçlendirdik. Diş Hekimliği, İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi, 2 yüksek okul, 1 konservatuar ve 5 araştırma merkezi hizmete girdi. İşadamlarımızın desteğiyle Malatya Teknokent kuruluyor. Yüksek öğretimde inşaatı devam etmekte olan 1000 kişilik yurdu önümüzdeki yıl hizmete açmayı planlıyoruz. Malatya’da hükümetlerimiz döneminde sağlık için 91.5 milyon harcama yaptık. 75 yataklı Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi, 10 yataklı Yazıhan Hastanesi ve 16 adet sağlık ocağı tamamladık. 640 yataklı Malatya Bölge Hastanesi, Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi ve Dilek Sağlık Ocağı yapımı devam ediyor. Ayrıca 25 yataklı Pütürge entegre hastanesinin projesi tamamlandı. Muayene odasını 101’den 193’e.. Biz gelmeden önce 9 adet 112 ambulansı vardı, bugün 30. Aile hekimliğine Malatya’da 2 ay sonra Temmuz içerisinde geçeceğiz. Toplu konut alanında da Malatya’da önemli yatırımlar yaptık. TOKİ aracılığıyla 3036 konutun yapımını tamamlayıp teslim ettik. Bütün projeleri tamamladığımızda 13 bin 167 konut, 3 ticaret merkezi, stad ve kapalı spor salonunu yapmış olacağız. Diğer taraftan 2002’ye kadar Malatya’da 36 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı, biz 7 yılda 189 kilometre daha bölünmüş yol yaptık. Yani cumhuriyet tarihinde yapılmışın 5 katından fazlasını gerçekleştirdik. En önemli adımlardan biri, havaalanı yolu üzerinde Beylerderesi viyadüğü.. İnşallah bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Bakanımdan durumu tekrar aldım, olağanüstü hal olmadıkça bitireceğiz bu yıl sonunda. Malatya-Adıyaman arası 185 km’den 111 km’ye düşeceğini söylemiştim, hamdolsun bunu gerçekleştiriyoruz. Projenin son haliyle yolu kısaltmış olduk.

Malatya gerçekten değişim ve dönüşüm yaşıyor. Hele açılan alışveriş merkezleri, dev parklarla, sağolsun valimiz, belediye başkanımız, işadamlarıyla el ele attıkları adımlarla Türkiye’nin merkezinde önemli bir değişimi nasıl Konya, Kayseri’de yaşadıysak, Malatya da bunu yaşıyor. Biz Türkiye’ye ve Malatya’mıza hizmet yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Malatya’nın saygıdeğer işadamlarını bu toplantıda görüyorum. Devlet millet elele noktasında gayretlerimizi devam ettireceğiz. “

Konuşmaların ardından davetli olan işadamlarının, konukevi ve milli eğitim yatırımlarına ilişkin destek taahhütleri alındı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."