Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Sahip Çıkın, Kriz Sürüyor..’

‘Sahip Çıkın, Kriz Sürüyor..’
  • 27.12.2015

Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Haşim Karadağ başkanlığındaki yönetimin geçtiğimiz hafta başında istifasını açıklamasıyla başlayan “kaos”ta, yönetimin 4 Eylül tarihinde yapacağı kongreye kadar görevi sürdürmesi ve böylece futbolcu lisanslarının çıkarılabilmesi “geçici çözümü”nün ardından, makamında bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu.

Vali, basın toplantısında şunları söyledi:

“Hepinizin bildiği gibi Malatyaspor ile ilgili olarak son 10 gündür hızlı bir süreç yaşanmıştır. En son sizlerle de paylaşıldığı gibi mevcut yönetimdeki arkadaşlarımızın kongre tarihi olan 4 Eylül tarihine kadar bu görevlerini sürdürmelerini, o zamana kadar da takımın federasyonla ilişkilerin düzenlenmesi, futbolcularla sözleşmelerin yapılması gibi tedbirler alınaraktan sahaya çıkabilecek hale getirilmesi amaçlanmıştı. En son da Pazar günü Gaziantep Belediye ile lig maçına çıkıldı ve güzel bir oyunla maçı kazandılar.

Bundan sonraki süreç hepimiz için büyük önem taşıyor. 4 Eylül’deki kongrede mevcut arkadaşlarımız, daha önce istifalarının o tarihten itibaren geçerli olacaklarını ifade ettikleri ve tekrar aday olmayacaklarını belirttikleri için bu şehrin mutlaka yeni güçlü temsil kabiliyeti yüksek bir yönetim oluşturması gerekiyor.

Ben bu vesileyle tüm Malatyaspor taraftarlarına, Malatyalı işadamlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Malatyaspor konusuyla ilgi duyan herkese bir kez daha seslenmek istiyorum. Lütfen Malatya’da güçlü bir yönetimin oluşması için herkes harekete geçsin. Üzerine düşen görevi herkes yapsın. Gerçekten bu şehrin,bu takımın sıkıntılarını ileriye taşımayacak, ortadan kaldıracak bir yapı ortaya çıksın.

Özellikle burada işadamlarına da seslenmek istiyorum. Aksi halde her defa krizlerle uğraşacak durum yok. Her geçen gün şartlar daha da kötüye gidebilir böyle olduğu taktirde. Açıkçası bir Vali olarak ben de bu konuyla daha fazla da uğraşmak istemiyorum. Bir Valinin bunun görevi olduğunu da düşünmüyorum. Bizimde kendi asli işlerimiz var. Yapacağımız, takip edeceğimiz pek çok işler var. Bu bakımdan bu futbol takımımızın yönetim işinin sivil arkadaşlarımızın, bu işe gönül vermiş ekonomik gücü olan ve başka şekilde katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızın ortaya çıkmalarının tam zamanıdır diye düşünüyorum.

Hepimizin bildiği gibi bu kulübün en büyük mali destekçisi Belediyemizdir. Dolayısıyla bu şekilde ortaya çıkacak oluşumdaki arkadaşlarımızın özellikle belediyemiz ile de işbirliği yapıp görüşmek suretiyle ortaya çıkmalarında çok büyük yarar var diye düşünüyorum. 4 Eylül tarihe kadar lütfen hazırlıklarını tamamsınlar. Bu herkese yönelik açık bir çağrı olarak algılanmasını rica ediyorum.

Dediğim gibi bu kadar önemli insanlar yetiştirmiş, böylesine marka değeri kazanmış bir şehirde bir profesyonel futbol takımını yönetecek çok değişik alternatiflerin çıkması mümkündür. Yeter ki bu yönde irade olsun, bu yönde bir kararlılık olsun bu yönde istek olsun. Bunu Malatyalı İstanbul’daki insanlarıyla, buradaki insanlarıyla, başka şehirdeki insanlarıyla başaracağını düşünüyorum. Buradan tüm kesimleri davet ediyorum. Aksi halde ondan sonra daha sıkıntılı bir süreç başlamasın tekrar Malatya için bunu özellikle istirham ediyorum.”

Vali, bir basın mensubunun “Aday olmak isteyenlerin kulübün borçları konusunda çekinceleri var..” şeklindeki ifadesi üzerine de, “ Kulübün tabii değişik söylentiler var. Ben bunların gerçek durumunun ne olduğunu bilemiyorum. Buradan şunu da söyleyeyim. Kulüpten alacağı olan özellikle eski başkanlarımıza ve şu anki başkanlarımıza mümkün olduğu kadar bu alacaklarını silmelerini, silebiliyorlarsa özellikle tavsiye ediyorum. Onların şu ana kadar bize yansıyan düşünceleri şu oldu. Mevcut yönetim yıl sonuna kadar alacağından bir talepten bulunmayacağını ifade etti benle telefon konuşmasında. Önceki yönetimdeki arkadaşın da daha önce yaptığı konuşmaları hatırlıyorum. Yani her halde 1.Lige çıkana kadar mı demişti öyle ifade edilmişti,tam hatırlayamıyorum. Ama onlar da durumlarını kesinlikle gözden geçirmeliler ve silebilecekleri tüm alacaklarını silmeleri, silmeleri mümkün olmayan alacaklarını da Malatyaspor’un ödeyebileceği bir şekle dönüştürmeleri bu takımın lehinedir.

Ondan sonrada yönetime kim gelirse gelsin kulübün mali yapısını ve kurumsal yapısını güçlendirici bir çalışma içerisinde olması lazımdır. Buna da tüm kurum ve kuruluşlar ile kişilerin katkı sağlaması gerekiyor. Yoksa 3-5 kişi gelsin bütün bunları çözsün anlamını değil.

Bakın her yıl takımın borcu katlanarak artıyor. Böyle bir olay sürdürülebilir olay değildir. Sonsuza kadar gidebilir olay değildir. Onun için hemen yönetimi üstlenecek arkadaşlarımızın bir taraftan giderleri azaltmaya yönelik, bir taraftan gelirleri artırmaya yönelik ve kalıcı anlamda değer ifade edebilecek yollarla bunu çözmesi lazımdır. Buna da tüm Malatya camiasının katkı sağlaması lazım.”dedi.

Vali, “Aday olacaklarda endişeler var. Bazı futbolculara yüksek bedel verildiği, bir futbolcuyla 750 milyara anlaşıldığı belirtiliyor. Gelmek isteyenler, 4’ünde kongre var, 3 Eylül’de transfer bitiyor, diyorlarmış..” şeklindeki saptamaların basın mensupları tarafından dile getirilmesinin ardından, bununla ilgili değerlendirmesini de şöyle açıkladı:

“Dedikleriniz mutlak doğru. Bizler gerçekçi olmalıyız. Bir kriz hala devam ediyor değil mi ? Şekli olarak bir çözüme kavuştu ama işin özü itibariyle devam ediyor. Dolayısıyla, bence şimdi bunları çok ayrıntılı tartışmak yerine, öylemiydi böylemiydi. Çünkü bunlar bizi bir yere götürmüyor.

Şu kriz döneminde , şu 4 Eylül kongre periyodunda güçlü bir yönetimin oluşması lazımdır. Mümkün olduğu kadar Malatya’yı temsil etme kabiliyeti yüksek,mali yapısı yüksek, toplumda güven oluşturmuş kişilerden oluşmuş bir yönetimin oluşması bu şehrin sorumluluğudur. Bu şehir bunu kendi içinden çıkaramıyorsa yarın aynı ahlamaların vahlamaların, yine eleştirmelerin bir anlamı var mı ?, Çünkü bu anlık bir olay değil. Biz burada kendi şirketimizi yönetmiyoruz. Yani şirketinizde veya yaptığınız işlerde .anlık kararlar alabilirsiniz. Ama futbol kulüpleri . kongreler oluyor, yönetimler burada ortaya çıkıyor. Dolayısıyla burada Malatyaspor adına sorumluluk duyan, bu dediklerimiz tanımlara uygun insanların kimseden işaret beklemeden harekete geçmesi lazım.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."