Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Maalesef Pis Kokular Gelmiyor Değil!..”

“Maalesef Pis Kokular Gelmiyor Değil!..”
  • 26.12.2015

Malatyaspor, kendi sahasındaki Ankaraspor yenilgisiyle, ligden düşecek takımlar arasında ilk sırada gösterilen bir konuma düştü.

Malatyaspor’un bu sezon başından itibaren yaşadığı birçok olumsuzluğa yönetimin zamanında müdahale etmemesi ve çok önemli hataları, teknik kadro tercihi konusunda “denemeyle sabitlenen” isabetsizlikler, yanlış ara transfer politikası (gelenler- gidenler), özellikle 2. yarının ilk haftalarında “artık gitmeyeceği” anlaşılan bir teknik yönetim kadrosuna “çok ciddi yaralar” aldıktan sonra “çok geç” müdahele, son haftalara yaklaştıkça takım üzerinde baskıların artması bugünkü başarısızlığın önemli nedenleri.

Bir başka önemli ve çok etkili bir neden de, her niyeyse, Malatyaspor aleyhinde yoğunlaşan hakem hataları.. İlk dönemlerde “sahada da iyi futbol oynanmadığı” için çok dillendirilmeyen, ancak son haftalarda iyi futbola rağmen ardı- arkası kesilmeyen hakem hataları.. Hele çok kritik son haftalarda, bunlar adeta “zirveye” çıktı.

Bu süreçte, Ankaraspor maçına kadar yaşanan tek olumlu görüntü, her maç stadları dolduran taraftarın eksilmeyen desteğiydi. Ankaraspor maçı, son olumlu görüntüyü de olumsuza dönüştürüyor gibi.. “Fanatik taraftar”ın bir kısmı desteğini çektiğini haykırıyor.. Stad önündeki hava, sezon başında Ankaraspor’a giden Murat Erdoğan’ı bile coşturuyor ve yerel televizyona “gerçek olmayan” iddialarıyla Ankaraspor’a gidişini anlatıyor, az önce aleyhinde bağırılan yönetimi suçluyor.. “Gidişimin nedeni parasal değil” diyor.. Halbuki, neredeyse tamamına yakını parasal talepleriyle ilgiliydi.. Kendi koşullarını, Ankaraspor’dan Kızılay’da mekan dahil, ne aldığını söylemiyor. Kalması için Malatyaspor’dan hangi futbolcunun gönderilmesi gerektiği talebini yönetime kabul ettirmeye çalıştığını unutmuş gibi!..

28. hafta maçlarının ardından, Malatyaspor yönetim kurulu üyesi Ali Cengiz’in, alınan ilginç sonuçlara ve bazı uygulamalara bakıp, “Maalesef burnumuza pis kokular gelmiyor değil..” diye konuşmasına neden olan tesadüfler (!) göz ardı edilecek gibi değil..

MANİSA MAÇI..
Malatyaspor, geçen hafta Çarşamba günü Vestel Manisaspor’la deplasmanda erteleme maçı oynar. Maçın hakemi, Oktay Demiray’dır. Demiray, Malatyaspor’un çok iyi başladığı karşılaşmada, rakip takım oyuncusu Filip Holosko, Kaleci Fevzi’yi ağır bir şekilde sakatlar. Pozisyon ofsayt olarak başlamış, direkt hedefi Fevzi olduğu öne sürülen Slovak oyuncu “devam ettirilen” ofsayt pozisyonunda, topu bir de elle düzeltmiş, daha sonra topu alan Kaleci Fevzi’yi, “6 ay” süreyle futbolun dışında kalacağı şekilde sakatlamıştır. Hakem, bu pozisyonda “sarı kart” uygun görmüştür. Fevzi çıkmış, Bora girmiş, Malatyaspor ilk golü atmasına rağmen, kaleci hatalarının da etkisiyle peş peşe goller yemeye başlamıştır. 17. dakikadan itibaren 10 kişi kalması gereken Manisa, tam kadro Malatyaspor karşısında mücadele etmektedir!.. Maçın hakemi Demiray, 89. dakikada Türkiye liglerinde pek rastlanmayan bir garip pozisyonda, Malatyaspor lehine penaltı düdüğünü çalmış, Manisaspor’un Malatyaspor’a 2 gol atan futbolcusunu da ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı bırakmıştır.. Manisaspor’lu Meduna, bu kartla, 3 gün sonra oynanacak Diyarbakırspor maçında yeralamayacaktır. Malatyaspor, büyük umutla gittiği deplasmandan eli boş ve de önemli bir eksikle dönmüştür.

Demiray’ın yönetimi, hakem yorumcularından büyük tepki görürken, özellikle Şansal Büyüka- Erman Toroğlu ikilisi, maçta yaptıkları ile ilgili olarak hakem Oktay Demiray’a, Manisaspor Kulübü’nun “hakaret davası açacağını belirttiği” düzeyde ağır eleştiriler yöneltmiştir.

TESTİ GEÇEMEYEN HAKEM..
Star Televizyonunda Pazar gecesi yayınlanan “Telegol” programının özel dosyalarından biri, Malatyaspor’un canını çok yakan biriyle ilgilidir. Bu, Malatyaspor’un Vestel Manisa ile oynadığı maçın “tartışmalı” hakemi Oktay Demiray’la ilgili bir dosyadır. Görüntüler, geçen ay Antalya’da yapılan hakem fizik- kondüsyon testlerini yansıtmaktadır. Süper Lig hakemleri, grup halinde 2 bin 700 metrelik mesafeyi belirlenen limit sürede bitirmeye çalışırken, arkalarda “bitmiş, dizlerinin bağı çözülmüş, yere yıkıldı yıkılacak” bir hakem görünmektedir. Bu hakem, Oktay Demiray’dır. Kuddusi Müftüoğlu ve bir başka hakemin daha Demiray’ın yanında “Hadi.. Devam et.. Az kaldı..” diye teşvikleri, ötekinin “yıkıldı- yıkılacak” görüntüsü vardır. Diğer yandan da, MHK’nın bayan üyesi eski hakem Lale Orta, “artık olmaması gerektiği ifade edilen” el kronometresiyle, Demiray’ın performansının uygunluğunu tescil telaşındadır. Zar- zor, hatta yürüyerek bitirir Demiray, görüntülere göre, bu testi.. Muhtemelen de süre dışında ve aslında testi geçememiş olarak.. (Aslında Demiray’ın bitirip bitirmediği de meçhuldur.. Çünkü zar zor finişe gelebilen ve yürümeye başlayan Demiray görüntüsüne karşın, az ilerde diğer hakemler grubu diğer tura devam etmektedir) Daha sonra bir görüntü daha vardır.. MHK Başkanı Mustafa Çulcu, Oktay Demiray’l muhabbettedir. O arada, bir de tekme attığı görülür. Şaka gibi, ama görüntüye göre ciddi bir tekme..

Star Televizyonu Spor Müdürü Serhat Ulueren, görüntüler üzerine konuşmaktadır.. “Bu Oktay Demiray, Konya Bölgesi’nden.. Aslen Diyarbakırlı.. Testi geçemiyor. Durumu ortada.. Ama MHK, buna daha sonra birçok maç veriyor.. İşte bu hakem Manisa- Malatya maçında ofsaytı, elle oynamayı ve Fevzi’ye yapılanı göremiyor, süzemiyor!.. Bu hakem testi geçememiş ve maç verilemez. Ama veriliyor..” diye eleştirilerini peşpeşe sıralar..

İşte Vestel Manisaspor- Malatyaspor maçını yöneten hakem Oktay Demiray budur.

Malatyaspor aleyhine tesadüflerde, tesadüfen ilginç isimler yeralmaktadır. Çarşamba günü Malatyaspor’un maçını Diyarbakırlı bir hakem yönetmekte, bu Diyarbakırlı hakem çok tartışmalı kararlarla, Malatyaspor’un mağlubiyetinde önemli rol oynamakta, karşılaşmanın son dakikasında “göstermelik” bir penaltı vererek sözde Malatyaspor’a karşı hatasını telafi etmekte, ancak Manisaspor’un golcü futbolcusunu da bu vesileyle oyundan atarak, Diyarbakır maçında bu oyuncunun sahada yeralmamasına vesile olmaktadır.

Malatyaspor maçında cansiperane bir futbol sergileyen Manisa, 3 gün sonra Diyarbakır karşısına, çok önemli as futbolcularından yoksun olarak çıkmaktadır. Meduna cezalıdır da, Manisa’nın teknik direktörü Ersun Yanal, her nedense çok etkili futbolcuları başta Zelenka olmak üzere birçok as oyuncusunu oynatmamaktadır. Bu maçı Diyarbakırspor, rahatça 3-0 kazanır. Yanal’ın bu tercihi, TRT’nin “Stadyum” programına gelen okur e-mailleriyle de sorulmakta ve yanıt istenmektedir. Yanıt yoktur, Yanal’ın tercihlerinin “ilginç” olduğu belirtilir. Yanal da, maç sonrasında, gelecek sezonki kadro için bazı genç oyuncuları görmesi gerektiği için böyle bir kadroyla maça çıktığı yönündedir.. İşte buna da Malatyaspor yöneticisi Ali Cengiz’in tepkisi vardır, kulübün resmi sitesindeki açıklamasında, bazı sorular sormaktadır.. Ama, “Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir..” deyim yerindeyse.

HAFTANIN OLAYI!..
NTV’de Pazartesi akşamı yayınlanan “90 Dakika” adlı spor programının yorumcularından Haşmet Babaoğlu, “Haftanın Olayı” diye, “Vestel Manisa- Diyarbakırspor” maçını gösterdi ve bu maçtaki gariplikleri ima etti. Babaoğlu, birkaç gün önce Malatya’nın kalecisini sakatlama pahasına oynayan, maça asılan Manisa’nın, Diyarbakır karşısına “6 as futbolcudan yoksun olarak çıkmasını” ve rakibine kendi sahasında farklı yenilmesini “Ligimiz herşeye kadir!..” şeklindeki hayret ifadeleriyle dile getirdi.

Programın yorumcularından Hıncal Uluç da, “Seyircilerimiz, Haşmet’in söylediklerini değil de, söyleyemediklerini düşünsün..” diyerek, bu maçla ilgili garipliklere dikkat çekti.

ANKARA MAÇI..
Ankaraspor Başkanı Hilmi Gökçınar, 2-0 galip geldikleri maçtan sonra, “6 değil, 9 puanlık maç aldık” diye seviniyordu..

Malatyaspor, bu maça “erken gol” nedeniyle şokla başlarken, gol ayaklarının beceriksizliği nedeniyle çok önemli fırsatlardan yararlanamıyor, sonuçta 2-0 mağlup bitiriyordu.

Bu maçın hakemi de, “son haftaların en formda hakemi” denilen Bülent Demirlek.. Ankaraspor’lu Jaba, hayli hırçın.. 20’li dakikaların sonuna kadar, iki kez ele topla müdahalesi var. Hakem birini sarı kartla cezalandırıyor. Bu futbolcu 30’lu dakikaların başında, Malatyaspor’lu futbolcu Emrah’a arkadan tekme atıyor.. Hakem, kırmızı kartla, en azından ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyundan atması gereken Jaba’yı, ihtarla yetinip oyunda tutuyor. Rakip yine 11 kişi devam ediyor..

Aynı akşam bu pozisyonun tartışıldığı tüm televizyon programlarında, bu pozisyonda Jaba’nın mutlaka oyundan atılması gerektiği yorumları yapılıyor. En iyimser olan TRT yorumcusu bile “Kırmızı kartlık.. Ama hakem görmemiş.. Topa bakıyor..” diyor. “4. hakemin hemen önünde oluyor.. O ve yan hakem nasıl görmemiş?” diye sormuyor, TRT’nin yorumcusu.. Lig TV’de bu pozisyon “kesin kırmızı kart” diye yorumlanıyor.. Hakemin görmediğini, Ankaraspor’un hocası görüyor, bu oyuncusunu 2. yarıya çıkarmıyor, değiştiriyor!..

Kayseri Erciyes ve Gençlerbirliği maçlarında sayılmayan goller.. Diyarbakır’daki maçta, takımı 3 oyuncu değiştirme hakkını kullandıktan sonra Sertan’a sert bir şekilde girip yüzüne 40 dikiş attıran rakip kalecinin maçın bitimine 25 dakika varken “mutlak kırmızı kart” görmesi gerektiği tartışmaları.. Sonra Manisa.. Sonra Ankara maçları.. Peşpeşe ve tümünde Malatyaspor aleyhindeki hakem kararları.. Daha önceki haftalarda yaşananlar ve “ince ince” denilenler de hariç..

….

Ve Malatyaspor yöneticisi Ali Cengiz’in burnu koku alıyor!..

O Ali Cengiz, geçen hafta Malatya’da yapılması gereken hakem semineri için geleceği belirtilen, ancak seminer iptal edilince gelmeyen MHK Başkanı Mustafa Çulcu’ya, görenlerin “şifre çözen” dediği “15 Mart” tarihli bir mektup verecekti!.. “Şuna bir bakın diyerek..” Malatyaspor’a dışarıdan postalanan bir mektubu..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."