Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’nın İnsan Hamuru Değerli’’

“Malatya’nın İnsan Hamuru Değerli’’
  • 26.12.2015

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk Malatya’da soruları yanıtladı, siyasete ilişkin görüşlerini açıkladı ve “Biz işimize devam ediyoruz..” dedi.

Elazığ’da bir finans kuruluşunun açılış törenine katılan ve daha sonra Malatya’ya gelen Ertürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mücahit Fındıklı’nın Sarı Kurdela Restaurant’ta verdiği kahvaltılı toplantıya katıldı.

TSO Başkanı Fındıklı, Ertürk’ün başında olduğu TMSF’nin çalışmalarının toplumca iyi bilindiğini belirterek, “Batan bankalardan tahsilatta sayın başkanımızın başarılı çalışmaları ile TMSF’yi tanıdık. Kamu adına, hepimiz adına soyulan paranın tahsilatını yapan, hepimizin takdirini toplayan başkanımız oldu.” dedi.

“MALATYA’NIN İNSAN HAMURU DEĞERLİ..”
Daha sonra konuşan Ertürk, “Malatya’nın atmosferi, fikir atmosferi insan hamurunun ne kadar değerli olduğu biliniyor. Bu topraklar Türkiye’ye hizmet eden bir çok insan çıkardı. Bu topraklar beni onlardan biri olarak görüyorsa mutluyum. TMSF, çok fazla gündemde . Toplumun TMSF’yi tanıması çok iyi. TMSF topluma hangi mekanizmalarla, bazı zümrelere, toplumun servetinin aktarıldığını gösterdi. Yani bu halk servetinin elinden alındığını soyulmuş olduğunu anladı. Türkiye 90’lı yıllarda çok sık ciddi kriz yaşadı. Bu ekonomik krizler hepimizin cebinden servetinin büyük bir bölümünü aldı. Toplum bu krizleri bir afet gibi, birer kaza gibi, tesadüf gibi algılamamalı. Bunlar bilinçli olarak üretilmiş, yaratılmış felaketlerdi. Bunların hangi mekanizmalarla üretildiğini bilmek gerekir ki bu mekanizmalara bir daha düşmemek gerek. Bu noktada halkın bilinçlenmesi gerekir.

Bankacılık servetin el değiştirilmesi için en kolay müessesedir. Türkiye’de maalesef hiç kimse emeğinin karşılığını almakla yetinmiyor. Ya da böyle anlayışta olan bir çok kimse çıktı. Geçmişte devletin siyasetçilerine sırtını dayayıp devletin hukuk sisteminin boşluğundan yararlanıp kötü niyetlerini gerçekleştirmek maalesef geçmişte bazılarının hayat biçimi oldu. Bunun ne kadar zararlı olduğunu gördük. Tüm dünyada ekonomik krizler yaşandı. Ancak bilinçli mekanizmalar olmamıştır. Türkiye bu yollarla krize sokulan bir ülkedir. Bankacılık çok sıkı düzenlenmesi gereken bir sistemdir. Çünkü bankacılık kendi servetini kullanan bir sektör değildir. Bu emaneti taşıyabilecek insanların bu sektöre girmesi gerekir. Bu evsafa girmeyen insanlar girdiği zaman ne kadar sorun yaşandığını görüyoruz. Bu mekanizmaların Türkiye’de artık son verilmesi gerekir. Hiçbir manevi duyguya yol açmamalı. Hepimizin ortak değerlerine kişisel menfaatlerine zarar verdiğini gördük. Geçmişte dini istismarlarla nelerin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Mesele kanun çıkarmak, müessese kurmak değil, o müesseselerin başındaki insanların bürokrat zihniyetten uzak değerlere sahip çıkarak çalışması gerekir.

Bizler yasaların verdiği hükme göre işlerimiz yaptık ve başarılı olduğumuzu sanıyorum. Biz ekip ruhu içinde çalışarak bu noktalara geldik. Bu çalışmalar olmasaydı 15 milyar dolar toplanmazdı. Yaptığı yanına kar kalır mantığı silindi. Geçmişte bu vardı. Özel bankalara borçlu olanlar tedirgindi TMSF’ye borcu olan rahattı. Şimdi TMSF’ye borcu olan insanlar kendisini TMSF’den kurtarmaya çalışıyor. Bize borçlu insanlar aynı zamanda itibarını kaybetmiş insandır. Bizim borçluların banka borçluları dışındakiler hariç. Çabalarımız sonrası 15 milyar dolar katkı sunduk, hazineye para aktardık, bütün çabaların sonrası banka sektörü yolsuzlukların değil, herkesin adımına dikkat edeceği bir kurum haline yani sektör haline geldi. Arada bir çatlak ses çıkıyor. TMSF’nin uyguladığı yaptırımlardan şikayet eden bankacılar kendine çeki düzen vermeli. Bir bankanın batması ekonomiye büyük zarar veriyor. Normal bir işadamı dahi bankanın batmasından zarar gördü. Kredi hacminin azalması tamamen banka sektörünün verimsiz çalışmasından kaynaklıydı. Bütün bunlar yani banka sektöründen kaynaklı krizler yaşanmayacak, bunların yaşanmayacağından bundan böyle mutluyuz” dedi.

“BU SORUYU BEKLİYORDUM..”
Genel seçimlerin yapılacağı ve aday olup olmayacağı yönündeki soruya ise, Ertürk, “Bunu bir futbolcu transferi gibi algılamamak lazım. Bu bir karşılıklı ortamın oluşması meselesidir. Eğer biz TMSF’de yaptığımız, ürettiğimiz hizmetle eşdeğer bir hizmeti başka bir alanda da yürütebilirsek, buna inanırsak, her zaman buna açık oluruz. Ama öyle bir imkan olmayacaksa bizim için doğru değil. Ben bu soruyu bekliyordum. benim buraya gelmemin de siyaseten bir ilgisi yok. Malatya doğduğum büyüdüğüm kent, dolayısıyla arada bir buraya gelmemin yadırganmaması gerek. Tabi siyaset Türkiye’ye hizmet etmenin bir yoludur. Ülkemizde de bu tek yol olarak görülüyor. Bu sağlıklı bir yol değildir. Topluma hizmet etmenin siyaset dışında çok etkili yolları var. Yoksa da bunu geliştirmemiz gerekir. Topluma hizmet sadece siyasetle yapılmaz. Bunlarında çok etkin bir şekilde herkes tarafından görülmesi anlaşılması lazım. Siyasetin de topluma hizmet mekanizmalarının etkinleştirilmesi lazım. Zaman zaman siyasetin topluma hizmetin yük haline geldiğini gördük. Siyasetçi gibi konuşmaya başladım ama bu noktaya bu en azından siyasete nasıl baktığımı gösterir. TMSF’de yaptığım görevlerde topluma hizmet etmek bu ülkeye katkı sağlamak bilincini ön planda tutuyorum. Dolayısıyla TMSF’de yapacağımız çok iş var. Ancak şunu belirteyim siyaset bir tarafın istemesi ile değil, bir karşılıklı irade işi. Onun için bu tür şartlar ortada yok. Biz işimize devam ediyoruz. Zaten Ankara’da bir kademe boşalınca ilk akla gelen 4-5 isimden biri oluyorum. Bu noktada benim konsantremi bozmayın” diyerek yanıt verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."