Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“10 Yılda İki Katına Çıktı”

“10 Yılda İki Katına Çıktı”
  • 27.12.2015

AKP Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Türkiye’de enerji ve siyasette büyük dönüşüm yaşandığını söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından verilen grup önerisinde söz alan Fındıklı, “Türkiye’nin arz güvenliği ile ilgili bir sorunu yok. Ama zengin enerji kaynaklarına sahip bir ülke değiliz. Petrolümüz yok, doğalgaz yok. Ama biz diyoruz ki, Bizde yoksa olan yerde biz olmalıyız. Bu yüzden biz Rusya’dayız, Azerbaycan’dayız, Türkmenistan’da, İran’da, Irak’dayız, Venezüela’dayız. Bunun yanı sıra Avrupa ülkeleri, özellikle Fransa ile işbirliği halindeyiz. Japonya ve Rusya nükleer santral noktasında ortaklarımız” dedi.

ENERJİ VE SİYASETTE BÜYÜK DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR

Türkiye’nin enerji ve siyasette büyük bir dönüşüm yaşadığını kaydeden Fındıklı, şunları söyledi:

“Dönüşümü anlamak zorundayız. Çıkar çatışması ve savaşa dayanan enerji oyunları dönemi sona eriyor. Oyun artık fair play oynanacak. Yeni kaynaklar, yeni oyuncular sahaya çıkıyor. Bu barışa hizmet edecek bir süreçtir. Bunun için de siyasi bir irade lazımdır. O siyasi irade Türkiye’de mevcuttur. Türkiye, uluslararası enerji politikalarında tavrını barıştan yana koymuştur. Çıkar çatışmasını değil, bölgesinin ve dünyanın ortak yararını gözeten bir politika izlemektedir. Enerji kaynaklarının artması, serbest piyasanın tam işlemesinin gündeme getirir. Tekelleri kırar. Bu da tüketici menfaatine olan bir şeydir. Nihai hedefimiz de budur. Vatandaşımıza, sanayicimize kesintisiz ve ucuz enerji temin etmek. BDP’nin araştırma önerisinde; ülkemizin ‘transit noktası olmakla yetindiği’ gibi bir ifade var. Coğrafyamızın bize sunduğu avantajı, bu şekilde istikrarlı ve güven verici şekilde dönüştürmek bir başarıdır. Sadece ekonomik değil, siyasi bir başarıdır. Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajları hiç bir zaman için istismar etmedi, etmeyecek. Türkiye’nin varlığı ve tavrı sadece uluslar arası piyasalarda bir güven yaratmıyor. Siyasi bir denge durumu da sağlıyor. Siyaseten normalleşmeye işaret ediyor.”

TÜRKİYE’NİN KURULU ENERJİ GÜCÜ 2 KATINA ÇIKTI

Fındıklı, Türkiye’nin Kurulu enerji gücünün son 10 yılda 2 katına çıktığına dikkat çekerek, “Her yıl 8 milyar dolar olmak üzere yaklaşık 130 milyar dolarlık bir yatırımla 2023 yılına girmeyi düşünüyoruz. 60 milyar dolar civarında enerji ithalatımız. 52 milyar dolarlık bir açığımız var. Bunun yarısı ulaşım sektöründe kullanılıyor. Başından beri söylüyoruz: Enerji ihtiyacımızı olabildiğince yerli ve yenilebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz. Petrol arıyoruz, doğal gaz arıyoruz, rüzgar, güneş, jeotermal, su kaynaklarımızın enerji üretimindeki payını artırıyoruz, artırmaya devam edeceğiz. Bugün, doğalgazda yaklaşık 18 bin, hidrolikte 20 bin, kömürde 13 bin, rüzgarda 3 bin megavatlarda bir kurulu gücümüz var. Yerli kaynaklarımızdan kömürü önemsiyoruz. Bunun için geçtiğimiz yıl, kömüre büyük teşvikler verildi. Elektrik talep artışında 1,4 milyara yakın nüfusu olan Çin’den sonra 75 milyon nüfusumuzla ikinci sıradayız” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."