Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

11,5 Milyonluk Ağırlama Gideri! “Bu Kadar Zengin miyiz?”

11,5 Milyonluk Ağırlama Gideri! “Bu Kadar Zengin miyiz?”
 • 08.08.2019

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde 2015-2018 yılları arasında 4 yılda temsil, tören ve ağırlama giderleri için 11 milyon 459 bin TL (11 trilyon 459 milyar lira) harcama yapıldığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan Özel Kalem Harcamaları, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. CHP grubu, Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporu’nda yeralan Özel Kalem temsil, tören ve ağırlama giderlerini gündeme taşıyarak, “Bir yılda 50 misafir gelmiş harcanan para 2 milyon 279 bin TL. Bir kişi için 45 bin 900 TL harcanmış. Biz bu kadar zengin bir belediye miyiz?” diye sordu.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Ağustos ayı çalışmalarına başladı. Ağustos ayı toplantısına Büyükşehir Belediyesi’nin 2015-2018 yılları arasında Özel Kalem Bütçesi’nden temsil, tören ve ağırlama giderleri için harcanan 11 milyon 459 bin TL’lik harcama miktarı damga vurdu. Toplantıda ayrıca Arslantepe bölgesi için koruma amaçlı imar planının yapılması, Necatibey okul alanı için yapılan plan değişikliği kararının mahkeme tarafından durdurulması, revizyon imar planlarına vatandaşlar tarafından yapılan itirazların ertelenmesi gibi konular da görüşülüp karara bağlandı.

Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesinden önce CHP Grubu adına söz alan Günnur Tabel, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz 4 yılda Özel Kalem bütçesinden yaptığı temsil, tören ve ağırlama giderlerini sordu.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporundan aldığı rakamları veren Tabel, “2015 yılında 50 tane misafir gelmiş, harcanan para 2 milyon 295 bin TL. Yani bir kişi için 45 bin 900 TL harcanmış. 2016 yılında 70 tane misafir gelmiş harcanan para 2.279.000 TL. Bir kişi için 36 bin 800 TL harcanmış. 2017 yılında 89 kişi gelmiş 2.785.000 TL. 1 Kişi için 31.200 TL ve 2018 yılında 45 tane misafir gelmiş harcanan para 3.800.000 TL. Yani bir kişi için 75 bin TL harcanmış. 4 yıl içinde toplam 11.459.000 lira harcanmıştır.

Belediyemiz misafir karşılama, ağırlama ve ikram için bu kadar parayı nasıl harcamıştır?

Biz bu kadar zengin miyiz? Bu paraların nasıl harcandığı ile ilgili bir çalışma, inceleme yaptınız mı?

Yeni yönetim, tasarruf tedbirleri konusunda bu konuda bir tedbir aldı mı? Ve 2019 yılının ilk 3 ayının Özel Kalemin bütçesine ne kadar misafir geldi ve ne kadar para harcandı?

Bunların açıklanması için gereğinin yapılmasını arz ederiz.”

Grup Sözcüsü Tabel’in bu sorularını Başkan Vekili Murat Alabaş, “Sorularınız bir sonraki toplantıda cevaplanacaktır” demekle yetindi. Bu konuşmalardan ve gündem dışı verilen maddelerin gündeme alınmasından sonra gündem maddelerine geçildi.

Karara bağlanan maddeler

Sivas Caddesine otel talebi ile Sürgü ve Erkenek Mahalleleri için hazırlanan revizyon inazım ve uygulama imar planlarına vatandaşlar tarafından yapılan itirazların ertelenmesi,

Hanımınçiftliği ve Orduzu Mahallelerini kapsayan 1600 Ha alan için yapılan revizyon nazım imar planının kabulü,

Battalgazi İlçesi için koruma amaçlı hazırlanan nazım ve uygulama irevizyon imar planları değişikliğinin onaylanması,

Akçadağ Muratlı Mahallesi 127 ada 4 nolu parsele ticaret ve akaryakıt istasyonu fonksiyonu verilmesi için nazım imar planında değişiklik yapılması,

Arslantepe Arkeolojik SİT alanı için koruma amaçlı imar planı yapılması,

Koyunoğlu Mahallesi 2315 ada 467 nolu parsel (Mustafa Necati okulunun taşınmazı ve okul bahçesinin yeşil alan olarak düzenlenmesi) için hazırlanan plan değişikliğinin Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle eski haline dönüştürülmesi,

Yeşilyurt ilçesine bağlı bazı mahallelerde bulunan okulların anaokulu-lise binaları gibi fonksiyonlar verilmesi maddeleri ayrı ayrı okunarak oylandı.

Servis minibüsçülerinin yıllık vize yenileme sürelerinin Ocak ayından Eylül ayına çekme talebi AKP’li üye Mehmet Çolak’ın “Bu maddenin ilgili komisyonlara havale edilmesi talebi var” demesi üzerine talep Ulaştırma ve Hukuk Komisyonlarına, imar konulu bazı maddelerinde İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesi ve ikinci oturumun 19 Ağustos Pazartesi Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra toplantı sona erdi.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- malatyayorum.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Günlük asgari ücret 68 lira 🙂

 2. 44FFM dedi ki:

  Eline firsat gecmiş ne günah ne de haram cevredekileri cebi doldurma hevesinde
  Yarin de bizlere nasihat verirler haram yeneyin
  Diye böyle gider çaresi yok tuz baştan kokmuş

 3. Hakkı dedi ki:

  Allahtan korkun yaa birde namaz kiliyosunuz.milletin parasıyla kimi ağırlarlasınız.
  Seçimlerde bir kuruş para cebinizden çıkmadı.
  Belediye başkanı milletvekili oldunuz

 4. mehmet dedi ki:

  Memleketin bu hale neden geldiği belli oluyor Adamlar Lale devrini yaşamış.

 5. malatya dedi ki:

  malatya ALLAH ına kurban malatyaaaa…

 6. Murad duran. dedi ki:

  Şimdiye kadar hiç hesap soruldumiki bunlardan da hesap sorulsun .hesabı millet sandıkta ta sormalı .oda nerede .

 7. Şahmeran İlhan dedi ki:

  Vatandaşın yöneticilerle verilen en büyük dersi seçimde oy kullanma yacaksin.o zaman her şey düzelir..ama bu ülkede mallar çok olunca yoneticilikte böyle olur…günahı sizin buynunuzda kalir

 8. Süleyman dedi ki:

  Ben 2 yıla yakın Büyükşehir Özel Kalemde çalıstım. Cumhurbaşkanının, Bakanların, Devlet erkanının ziyaretleri, Ramazan ayında, muharrem ayında verilen iftarlar, fakirlerin cenaze yemekleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar vs yapılan toplantı yemekleri vs hepsi Özel Kalem bütçesinden ödeniyordu. Sanki Baskanın kişisel harcamalarıymış gibi haber yapmak hakkaniyetle örtüşmez.

 9. Hamit dedi ki:

  Meseleyi bu kadar büyütmeyin. Kendileri gibi biri fetva vermiştir, onlarda rahat rahat yemiştir. Mesele bu kadar basit.
  Adamlar kenar mahallenin kenar mahallenin kenar sokağında oturuyordu şimdi fahri kayahan da site sahibi oldular.

 10. Vatandaş44 dedi ki:

  Selçuk balcı konserini iptal eden değerli milletvekillerimizden sayın ahmet çakır konuyla ilgili mutlaka bir açıklama yapacaktır, zamanında hıncal uluç a da terbiye vermişti. Sanat ve sporu takip eden vekillerimiz biraz da siyasete odaklansa 2050 de malatya gelişmiş olur. Çakır döneminde yapılan duraklar ortada.Fabrika servislerinden millet otobüse binemiyor.

 11. Şah dedi ki:

  Nusret bey,siz şu, meşhur nusretsiniz sanirim…rakamlara bakış acinizdan anladim Burada bir kaç kendini bilmez yorumcu sizi tanimadan yorum yapmış onlar adına özür dilerim.belediyemiz de hangi odadasiniz…

 12. Malatyali dedi ki:

  Muaviye sahabi ebuzeri çağırır yaptığı bir şeyi gösterir fikrini sorar o derki kendi paranla yaptirdiysan israftir israf ise haramdır yok devletin parasıyla yaptirdiysan külliyen haramdır der milletin devletin parasına sahip cikilmalidir kul hakkının hesabını kimse veremez Allah’ın elçisi kamu malı yiyenler ve münafıkların cenaze namazlarına katılmamıştır bütün kamu yoneticilerinden rica ediyoruz kamu malını kendi malimizdan daha iyi koruyalım devletin bizlere verdiği maaşları helal ettirmek için görevimizi iyi yapalım devletimize sahip çıkalım.

  1. cihan dedi ki:

   işte gerçek malatyalı bugun ise yüzbinlercesahte malatyalı var

 13. Ali Gül dedi ki:

  Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
  Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

 14. Berhan dedi ki:

  Adam başı 75.000 tl harcamak az mı?
  Gelen kişi Malatya’ya ne katkıda bulunmuş? Kim bu muhteremler?

  Sen de tazgahın nemalandıklarından mısın yoksa?
  Bet-ül mal diye bir şey vardır bilir misiniz ey cemaat?

  1. Nusret dedi ki:

   Bet-ül mal diye bir şey yok, Beytül Mal diye bir şey var. Ondan da bunlar anlamaz Ey Cemaat

 15. babasultan dedi ki:

  Değişen birşey yok.Lüzumsuz harcama yapılmış diyorsunuz o harcama yapılan dönemde müdür yada daire başkanı olanlara tekrar görev veriyorsunuz!

 16. Nusret dedi ki:

  4 yılda 11.5 milyon liraysa yılda 3 milyon felan eder. Büyüksehir Belediyesinin yıllık bütçesi 700 milyon liraya yakın. Yani binde 5 i Ozel Kalem harcaması. Gayet normal ve hatta az bence. Mesele Özel Kaleme ayrılan bütcenin azlığı çokluğu mu? Yoksa usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığı mı? Burda bile bir bit yeniği iması doğru değil. Her sene Sayıştay gider Belediyeye. Varsa bir usulsüzlül zaten soruşturur.

  1. Vatandaş dedi ki:

   Nusret beycim her gelen misafire araba mı hediye etmişler? Kişi başı 30 bin tl lerden bahsediliyor. Siz iyi misiniz? Belediyenin bütçesi fazla diye har vurup harman mı savuracaklar? El insaf el izan vel haya!!!

  2. Mustafa dedi ki:

   Bak sen nasıl düşünüyorsun kendini,gelen Sayıştay hakimleride işte öyle düşünüyor kendini…

  3. Mustafa dedi ki:

   Sen de belediyenin özel kalem çalışanlarındansın sanırım Nusret,

 17. Baba44 dedi ki:

  Nasl bi istrr bu bn 1 tl ekmk parasi bulumayrm bunlr trliyondan sz ediyor bu mubarek cuma gcesi hakkmi helal etmiyorm.

 18. Ali dedi ki:

  Dudak uçaklatan bu harcamaların hesabını soracak, burunlarından fitil fitil getirecek, mangal yürekli bir babayiğit yok mu ? Bu yaptıkları yanlarına karmı kalacak yani…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."