Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

12. Tarım Fuarı Açıldı

12. Tarım Fuarı Açıldı
 • 11.04.2018

Malatya 12.Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından Mişmiş Park Fuar Alanı’nda düzenlenen Malatya 12. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarında 30 ilden 150 firma stant açtı.

-“ Malatya Tarım Fuarı artık kendini ispat etti”
Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın son yıllarda büyük bir değişim ve yenilenme yaşadığını söyleyerek; “Malatya’nın bu gelişimine fuarların büyük bir katkısı olduğu kanaatindeyiz. Ulusal ve uluslararası bazda düzenlediğimiz fuarlar, ilimizde büyük bir canlılığa, ekonomik hareketliliğe ve sektörlerin gelişmesinde büyük bir değişime vesile oluyor. Malatya Tarım Fuarı artık kendini ispat etmiş, çok önemli fuarlardan biri haline geldi. Şuanda 30 ilden katılımcımız var. 9 bin metrekarelik alanın tamamı dolu. İç Anadolu Bölgesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz bölgesinden gelen çiftçilerimiz var, birliklerimiz var, sağolsunlar burada da odalarımız ve birliklerimiz çok önemli katkı ve destek sağlıyorlar. Bizim buradaki temel amacımız; hem Malatya ekonomisinin büyümesi, tarım sektörünün daha bilinçli yapılması, tarım sektörünün büyümesi, bilinçli tarım ve çiftçi eğitimi çok önemli. Tarım fuarı kapsamında çok sayıda söyleşiler, eğitimler programları ve sempozyumları da var.” dedi.

Çakır şunları söyledi:

“Kayısı stratejik bir ürün. Son yıllarda hükümetimizin vermiş olduğu destek ve teşviklerle birlikte birçok alanda büyüdüğünü görüyoruz. Hayvancılığın ilimizde ciddi bir gelişim gösterdiğini biliyoruz. Fuarlar üreticilerimizin teknoloji ile buluşmasına, kendini yenilemesine, bilinçli üretim yapmasına, ürün kalitesi ve verimliliği açısından ciddi katkı sağlanmasına vesile oluyor. Biz bu fuarda Malatya olarak hep birlikte ev sahipliği yapıyoruz. Civar illerden Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden, İç Anadolu Bölgesinden, Akdeniz Bölgesinden gelen bütün başkanlarıma katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

-“ Çiftçilerimiz şu anda en fazla suya ihtiyaç duyuyor”
Törende konuşan AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, hükümetin üreticilere büyük destek ve hibeler verdiğini belirterek; “Henüz Nisan ayının başındayız ama desteğin 7,1 milyar lirasını çiftçilere aktardık. Çiftçinin ihtiyaç duyacağı bir dönemde ödeme yaptık. Mazot ve gübrenin ana gider kalemi olduğu söylendi. Geçen yıl gübrenin KDV’sini düşürdük. Çiftçiye yüzde 50 mazot desteği veriyoruz. Kapalı sistemle sulanan tarım arazilerinin miktarını artırmaya çalıştık. Beylerderesi’nde tarım arazilerinin sulanması amacıyla inşa edilen barajın yapımı inşallah tamamlanacak. Kentin kuzeyindeki çiftçiler böylece rahatlamış olacak. Çiftçilerimiz şu anda en fazla suya ihtiyaç duyuyor. Meralarda hayvancılık yapan üreticilerin, hayvanlarını sulamak için su bulamadığını biliyoruz. Üreticilerin ve çiftçilerin bizden istediği şeyleri yapmaya gayret ediyoruz. Devlet desteğiyle daha verimli ırkların yetişmesi amacıyla Malatya’da 300 binden fazla hayvana suni tohumlama yapıldı.” diye konuştu.

-“30 ilden 150 firmayı bir araya getirdik”
TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da 12. Tarım Fuarı’nın Malatya’ya ciddi manada bir katma değer kattığını belirterek, “Malatya insanının yüzde 50’si tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ciddi anlamda da inivasyon yaratması gereken bir şehir. Bu anlamda bu fuar organizasyonunda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç da, üreticiler olarak Tarım Fuarını 5 günlük bir çiftçi bayramı olarak gördüklerini ve çok önem verdiklerini söyledi. Kılınç kayısıya alan bazlı destek verilmesini talep etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Malatya’yı tanıtmanın yanı sıra, kültürel değerleri yaşatmak, yaygınlaştırmak ve Malatya ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Tarım sektörü ilimiz ve ülkemiz açısından önemli ve stratejik bir sektördür. İlimiz ve bölgemiz nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 50’den fazlası tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin en büyük fuarlarından biri olan fuarımıza, yaklaşık 30 ilin tarım sektöründe faaliyet gösteren 150 firmamızı üreticilerimizle bir araya getirdik. Aynı zamanda birliklerimizin ve Ziraat Odalarımızın düzenlediği yarışmalar ve ikramlarla fuarımıza farklı bir boyut kazandırmaya çalıştık.” dedi.

-Ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor
Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Ümit Çimen’in yapmış olduğu duanın ardından protokol üyelerinin katılımı ile açılış kurdelesi kesildi.

Fuarın açılış törenine Vali Vekili Ali Deniz Sürmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Kızılay, Malatya Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Faruk Nalçacı, AKP İl Başkanı Hakan Kahtalı, MHP İl Başkanı Bülent Avşar, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kurum, kuruluş, oda ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tarım Fuarına katılmak isteyen vatandaşlar için Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan ve Akçadağ ilçe merkezleri ile Emekliler Parkı yanından ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor.

Fuar 15 Nisan Pazar gününe kadar 10.00 – 19.00 saatleri arasında açık kalacak.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. HIDIR dedi ki:

  YORUM YAPANLAR,EL İNSAF.BAĞI,BAHÇESİ,ARAZİSİ OLMAYAN TRAKTÖRÜ NE YAPACAK.DEMEKKİ MALATYA’DA VARDA ONUN İÇİN ALIYORLAR.KİMSE FAKİRLİK EDEBİYATI YAPMASIN, İLİMİZDE 450-750 BİN LİRA ARASINDA EVLER SATILIYOR VE MÜTEAHİTLER ZEVKTEN DÖRT KÖŞE.MALATYA”DA PARA OLMAZ SA KİMSE ALMAZ.MEMURLAR BU EVLERİ ALAMAYACAĞINA GÖRE HER HALDE İL DIŞINDAN GELİP ALIYORLAR.YAZIK GÜNAH, BİRİLERİNE GICIĞINIZ VAR DİYE BOŞ BOŞ ELEŞTİRİ YAPMAYIN.

 2. Eco dedi ki:

  2 traktör, 2 zeytin, 2 tereyağı ve 2 şeker bal ından başka ne var. Hepsi bu

 3. Tugrul dedi ki:

  Yahu azıcık akıllı belediye olsa.
  Şu görülen su manzarasını iyi değerlendirir,
  Kıyılarına yapay sahil yapar yapacağı şey sadece kıyıları kumla doldurmak bu kadar be..
  Ne turizm merkezi olur şu malatya baksanıza…

 4. Hekimhanlı dedi ki:

  Adı tarım ve hayvancılık ama sadece adı var.Biz romanov koyunla katılmak istedik ancak 1.500 tl civarı para istedier ve kapalı yerimiz yok açık alanda olur,ancak fuar alanında gece güvenliğimiz yok dediler.Ayrıca ülkede tarımmı kaldıki bu gün itibari ile motorine 30 kuruş zam geldi satılan tarım aletleri krediyle kaysıda olmazsa nasıl ödenecek bu borç yakında köylerin girişlerine satılık köy yazılırsa kimse şaşırmasın.

 5. Nedim dedi ki:

  Aksam 5 de iste cıkıyorum yemek derken saat 6 fuara gittim 7 olur kapanış saati hic olmasa 20.30 olsa iyi olurdu

 6. Göktürk dedi ki:

  Ülkede tarım ve hayvancılık kaldı mı ki tarım ve hayvancılık fuarı yapıyorsunuz.

 7. Vatandaş dedi ki:

  AKŞAM SAAT 20 00 DA FUARA GİTTİM AMA MALESEF KAPALI GÖRDÜM ÇOK ÜZÜLDÜM ALKOL OLMAYAN BİR YER NEDEN SAAT 20 . 00 DA KAPANSINKİ VATANDAŞ İŞYERİNDEN ÇIKACAK EVE GİDEP YEMEK YEDİKTEN SONRA FUARI GEZMEYE GİDECEK

 8. sefa yiğit dedi ki:

  Bölgenin en prestijli tarım fuarı böylesi güzel organizasyonlara bile sırf muhalefet olmak için eleştirmek haksızlıktır bizlerde malatyalıyız neyin ne olduğunu biliyoruz doğruya doğru yanlışa yanlış deriz ama yapılan yorumlar tamamen yanlış burada memleketin kalkınması için bir organizasyon düzenleniyor Has MALATYALI biriinin yapması gereken tek şey destektir

 9. Has Malatyalı dedi ki:

  Tarım kaldı mı ki fuarı olsun? Ulusal düzeyde bakılınca tarımda gerilemişiz, düne kadar kendimizi doyurup artanı yurtdışına sattığımız onlarca kalem ürünü ithal eder olmuşuz… Allah sonumuzu hayretsin.

 10. Proje ekonomik canlılık getirmesi açısından güzel ama organizasyon maalesef sıfır afişlerle bir saat arayla ücretsiz servis olduğu yazmasına rağmen ben Şahsen saat 12 buçuktan 2 buçuğa kadar emekliler parkı önünde otobüs beklemek zorunda kaldım maalesef

 11. M.Sinan Öztan dedi ki:

  Tarım Fuarı tarımdaki teknolojik gelişmeleri yansıtan ağırlıklı olmalıdır.Açılış konuşmalarını TV’den izledim.Konunun dışında her şey vardı.Özellikle kurdele kesimi tam bir curcuna.Önceki fuarların çoğunu ziyaret ettim.Tarımın dışında yeme-içme ağırlıklı Her yıl aynı.Gelişme yok.Keşke başta İzmir Tarım Fuarı olmak üzere diğer büyük şehirlerdeki tarım fuarlarını örnek alsalar.Yinede emeği geçenleri kutlarım.Malatyamıza hayırlı olsun.

 12. Mesut dedi ki:

  Bugün gezdim.Traktörler oldukça çok.Yiyecek içecek gıda da tamam.Ancak; fidan çeşitliliği,bitki ceşitliliği yok.İki firma varki ceviz satan.Biri diyorki bizden başka hiçbir yerde hiçbir fidancı Maraş18 ceviz satamaz.Diğer firmada bizde Maraş18 sattık diye söylüyor.Çözüm yolunuda Malatya İl Tarım Müdürlüğü bulsun.
  Önemli bir tarım sorunu görüyorsa.

 13. Zeki dedi ki:

  Fuarın adı var tadı yok, devam etmeli ama böyle değil. Gerçekten bilenlerle, doğru firmalarla, hedeflerle. Öyle saçma sapan 3. sınıf yöresel ürünler pazarıyla, dolu gözüksün diye alakalı alakasız kurumların stantlarıyla değil…

 14. Malatyali dedi ki:

  Bu Malatya insani kadar saf yerine koyulan baska bir millet var mi?

 15. ZİBETRA dedi ki:

  Olmayan şeyin fuarı mı olur? Millet traktörün lastiğini bile borçla alıyor, o da kayısıya güvenerek. Kayısı olmasa daha mahfoluyorlar.

 16. Malatyalı dedi ki:

  Fuarda sadece teknolojik ürünler mi var yoksa nadir bitki, fidan, sedir, çiçek ürünleride var mi

  1. Can dedi ki:

   Var var adı üstünde tarım fuarı 🙂 2 tanecik fidan satan yer vardı sadece

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."