Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Türkiye’de İlk ve Model Bir Proje”

“Türkiye’de İlk ve Model Bir Proje”
  • 07.03.2016

Malatya Büyükşehir Belediyesi, il genelinde katı atıkları 4 ayrı prosesten (Bir şeyin yapılış, üretiliş biçimini oluşturan sürekli işlemler dizisi) geçirilerek bertarafını sağlayan ve bu atıklardan 3 farklı teknoloji ile elektrik enerjisi üretmeyi hedefleyen Entegre Çevre Projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Denetim Komisyonu tarafından yapılacak olan denetim ve izin sürecinden sonra yapımına başlanacak olan tesisin bitmesiyle birlikte 50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan tesisin yaklaşık 52 milyon TL’ye mal olacağı ve enerji üretim cirosu üzerinden Belediye’ye yüzde 10 oranında gelir sağlanacağı kaydedildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  yaptığı açıklamada, 5 ilçeye kurulacak aktarma istasyonu ile birlikte Çevre Entegre Tesisinin Türkiye’de ilk ve model bir proje olduğunu belirerek “Malatya genelinde toplanan yaklaşık 650 ton evsel atık, tesislere getirilerek ayrıştırmaya tabi tutulacak. 3 farklı teknoloji ile elektrik üretimi yapılacak. Çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliği gibi olumsuzlukların ortadan kalkması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, yeni istihdam alanı yaratılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaşması sağlanmış olacaktır” dedi.

Proje kapsamında birçok tesis kurulacak
Projenin Malatya’nın tümün kapsayan atıkların geri kazanımını amaçlayan entegre bir proje olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, projenin ayrıntılarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“İlçelerde aktarma istasyonunun kurulması, mekanik ayırma tesisinin modernize edilerek kurulumu, Atıktan Türetilmiş Atık (ATY) hazırlama tesisisin yapımı, Gazifikasyon tesisinin yapımı, Biyogaz tesisinin yapımı, aktarma istasyonlarından atıkların Orduzu Katı Atık ve Kapıkaya Katı atık düzenli depolama alanlarına taşınması ve Kapıkaya Katı Atık Düzenli Depolama alanının işletilmesi ve tüm bu proseslerden elektrik enerjisinin üretileceği Malatya Entegre Çevre Projesi, 5 Mayıs 2015 tarihinde yapılan ihale ile başlandı.”

“5 ilçeye aktarma istasyonu”
“İlk etapta Darende, Doğanşehir, Akçadağ, Pütürge ve Doğanyol’a 4 adet aktarma istasyonu kurularak, ilçelerde toplanan evsel atıkların Orduzu Katı Atık sahasına taşınması sağlanacak. Malatya merkez ve ilçelerde oluşan yaklaşık 650 ton evsel atıklar ilk olarak buralarda ayrıştırmaya tabi tutulacak. Plastik, cam, kağıt, pet, metal gibi ekonomik değeri olan geri dönüşüm malzemeleri ekonomiye kazandırılacak. Mutfak atıkları ve biyobozunur atıklar da ayrılarak biyogaz reaktör tesislerinde değerlendirilerek yaklaşık 3 MW enerji elde edilecek. İşlem gören atıklar, burada gübre elde edilerek park-bahçe işlerinde, toprak iyileştirmede değerlendirilerek belediyenin bir gider kalemi engellenmiş olacak.”

“Evsel atıklardan ilk kez elektrik üretilmiş olacak”
Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez evsel atıklardan 4 MW elektrik enerjisi üretilecek Gazifikasyon tesislerinin kurulacağını ifade eden Başkan Çakır, yarı organik ve inorganik atıklardan oluşan deponi gazından üretilecek 3 MW elektrik enerjisi ile toplamda 10 MW elektrik üretileceğini, bunun da Malatya’daki 50 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması anlamına geldiğini söyledi. Çakır, bütün bu tesislerin faaliyetleri sonucunda oluşan atıl ve cep ısılarının değerlendirilmesi amacıyla sera kurulumu yapılarak, buradan kesme çiçek veya şeker domates üretimi yapılmasının planlandığını belirtti.

“Bakanlığın iznini bekliyoruz”
Projeye ait bütün fizibilite raporlarının hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulduğunu, Bakanlığın ÇED Denetim Komisyonu’nun denetim ve iznini beklediklerini belirten Başkan Çakır, “Akçadağ, Doğanşehir, Darende ilçelerinde aktarma istasyonu kurulması amacıyla gerekli yer tahsisleri belediyemize yapılmıştır. Yüklenici firma tarafından çalışmalara başlanmıştır. Önümüzdeki günlerde Doğanşehir ve Akçadağ ilçelerine ait aktarma istasyonlarının temelini atacağız. Pütürge ve Doğanyol ilçesine ait ortak aktarma istasyonu için gerekli saha yeri tespit edilmiş olup, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsisin sağlanması amacıyla dosya hazırlanmış ve Müdürlüğe sunulmuştur. Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED Denetim Komisyonu tarafından yapılacak olan denetim ve izin sürecini bekliyoruz” diye konuştu.

“Ulusal ve yerel düzeyde projemiz takip ediliyor”
2016 yılında devreye alınması planlanan tesisin, elektrik üretiminin yanı sıra çevre kirliliğini ortadan kaldıracak önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Çakır “Çünkü, çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliği gibi olumsuzlukların kalkması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, yeni istihdam alanı yaratılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi amaçlı kullanılması ve yaygınlaştırılması sağlanmış olacak. Bu nedenle projemiz ulusal ve yerel düzeyde çok yakından takip ediliyor. Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yakından takip ediyor. Yerel yönetimler tarafından da yakından takip ediliyor. Başarılı olması durumunda birçok ile bu proje önerilecek” dedi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
  1. Yüksel yıldırım dedi ki:

    Niyetler güzel olursa akıbette güzel olacaktır. İnşallah; ilimize ülkemize hayırlı bereketli bir tesis kazandırılır. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  2. kamil karadağ dedi ki:

    HELAL OLSUN.AKILLI YÖNETİM BUDUR İŞTE

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."