Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Hakkımızda Asılsız İthamlarda Bulunuluyor”

“Hakkımızda Asılsız İthamlarda Bulunuluyor”
 • 02.11.2016

Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tamer Çalhan, “Hangi kurumda nerede olursa olsun bir yanlış varsa, hangi partiden, hangi cemaatten, hangi mezhepten, meşrepten olursa olsun cezasını çekmelidir. Ama saf ve samimi niyetlerle insanı ve ülkesi için çalışan cemaat ve sivil toplum kesimleri ayırt edilmelidir” dedi.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Çalhan, Meşale Derneği’nin birlikte ve kardeşçe hareket etmenin gücü ve önemine inanan insanların çatısı altında toplandığı; temiz, suçtan uzak durulan, nesillerin her türlü bağımlılıktan uzak olduğu, yardımlaşma ve dayanışmanın her kesime yayıldığı bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade etti.

Okuyan, eğitimli, kültürlü, dürüst ve erdemli bir toplumun inşası için, kanunlar ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde ve milletin inanç değerleri doğrultusunda çalışan bir dernek olduklarını dile getiren Çalhan, “Meşale Derneği olarak çalışmalarımızın merkezine insanı yerleştiririz. Ahlaklı, edepli, vatanına ve milletine faydalı, çalışkan, üretken, sorgulayan, araştıran ve insanlık açısından bir katma değeri olan insanlar yetiştirilmesi en büyük gayemizdir. Bu gaye, ülkemizi ve dünyamızı daha yaşanabilir, daha huzurlu, daha müreffeh kılmaya matuftur, açıktır, malumdur. Cenneti ayaklarının altında gördüğümüz kadınlarımız, Yaratıcımızın bize emaneti olan çocuklarımız, enerjileri ve projeleriyle heyecan veren gençlerimiz, kamu çalışanları, işçilerimiz, esnaflarımız ve maddi manevi yardıma muhtaç tüm insanlar için oluşturduğumuz çalışma grupları ve komisyonlarda, Meşale Derneği çatısı altında projeler üretmekte, problemlere çözümler aramaktayız. Gece gündüz, yağmur kar demeden canla başla çalışmaktayız” dedi.

Çalhan, aile mefhumunun korunmasının üyelerin bir araya geliş nedenlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sağlıklı, sağlam, mutlu ve huzurlu aile ortamlarının mevcudiyeti aynı zamanda milletimizin mevcudiyetiyle ilgilidir. Bu bakımdan aile kurumunun yükseltilmesi ve teşvik edilmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Fakir fukaranın, mazlumun, ihtiyaç sahiplerinin, zenginin maçında hakkı olduğuna inanıyoruz. Hasta olanın sağlıklı olanda hakkı olduğuna inanıyoruz. Bunun içinde paylaşmayı, yardımı, infakı, sadakayı çalışmalarında öne çıkaran; binlerce yerli ve Suriyeli muhacir kardeşimize aylık yardım yapan, hastane önlerinde hasta yakınlarına Ramazan’da iftar veren bir derneğiz. Bunlar ve daha sayamadığımız birçok faaliyetlerimizle bir sivil tolum kuruluşu olarak her zaman ve zeminde eleştiriye açık olduğumuzun bilinmesini isteriz. Açık, anlaşılır, mesnetli her eleştiriye kulak veririz. Ancak son zamanlarda çalışmalarımızı konusunda sınırlı sayıdaki asılsız ithamlarda bulunulmakta ve çalışmalarımızı millet nezdinde itibarsızlaştırmaya yönelik hilafı hakikat beyanlar ortaya atılmaktadır. Bu mesnetsiz ithamların yapmakta olduğumuz aile, gençlik ve yardım çalışmalarına milletimizin gösterdiği teveccühe, sınırlı sayıda dahi olsa isteyerek ya da istemeden zarar vermeye matuf olduğunu düşünüyoruz. Bu sınırlı sayıdaki haksız iddiaların hangi mahfiller tarafından hangi saikle ortaya atıldığını milletimiz iyi bilmekte ve Allah’ın izniyle derneğimizin yapmış olduğu pak ve temiz hizmetlere olan güveni, teveccühü her geçen gün artırmasına vesile olduğunu da görüyoruz.”

Tarihin büyük bir kırılma noktasından geçtiklerini kaydeden Çalhan, “15 Temmuz’da canlarını ortaya koyan, sala sesi ile güç ve huzur bulan millet, öz savunma yaparak, ülkemizi boğmak isteyen iç ve dış güçlerin bütün tuzaklarını boşa çıkarmıştır. Beyinlerini kiraya vermiş, yumuşak görünümlü kurşun askerler ve dini cemaat taklidi yapan terör örgütleri ile Anadolu’nun mayası ve omurgası olan dernek ve cemaatler aynı kefeye konuşmamalı, büyük oyuna fırsat verilmemelidir. Varsa bir yanlış ferdin hatasıdır, kulun hatasıdır. Hangi kurumda nerede olursa olsun bir yanlış varsa, hangi partiden, hangi cemaatten, hangi mezhepten, meşrepten olursa olsun cezasını çekmelidir. Ama saf ve samimi niyetlerle insanı ve ülkesi için çalışan cemaat ve sivil toplum kesimleri ayırt edilmelidir. Hiçbir cemaatin bankası, futbol takımı, kendilerinden olan yargı mensupları, polisi asla olmamalıdır ve buna müsaade edilmemelidir. Bizler için asıl olan önce Allah’a kulluk ve bu kullukla beraber hukuk, adalet, ahlak, vatan, devlet ve millettir. Özgür, samimi, hasbi duruşumuzun gereği olarak; yanlış yapan kim olursa olsun devlet veya şahıslar fark etmez biz her zaman bunların karşısında olduk. Doğru yapan kim olursa olsun Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Arap-Acem, AK Parti’li, CHP’li, MHP’li, BBP’li, Saadet Partili onun da yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. 28 Şubat’ta olduğu gibi halka ve onun değerlerine karşı olanların karşısında dimdik durduk, durmaya da devam edeceğiz. Politika ve siyasi partiler üstü duruşumuzu bozmadan faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. abdullah argan dedi ki:

  Diyanet işleri ve vakfı ne iş yapıyor ? Türkiyenin en büyük bütçesini yönetiyor. Kardeşim büyün hayır hasanet v.s. DİYANET İŞLERİ yürütsün. Ya da Vakıflar Bankası bünyesinde birleştirilsin. Nedir bu vakıf enflasyonu. Vergi kaçırmak isteyen, milleti gıdıklamak isteyen v.s. bir vakıf kurup dümenine geçiyor. Yeter artık. Devlet bu işe bir el atsın. Herkes vatan evladı. Üniversite öğrencisinden ilk okul öğrencisine, dul yetimden şehir yakınlarına kadar artık bir merkezden dağıtılsın. Bizde yardımlarımızın yarın bize kurşun, terörist olarak dönmeyeceğini bilelim.

 2. cengiz dedi ki:

  Zamaninda. Atatürk bunları fark ettiği için hepsini kapatmıştı..diyaneti bunlar için kurmustu..ben tayyip erdoganin yerinde olsam aynısını tekrar yapardim..yok yardimmis..yok hizmetmis..bu ülke 15 temmuzda gördü yardım ve hizmetin nereye kadar geldiğini..bütün bu işleri devlet yapmalı..bu kadar vergi alınıyor..bu işlere hayli hayli yeter de artarda..yeterki hakkıyla yapılsın..

 3. Zahid dedi ki:

  Şu basın açıklamasını tekrar tekrar okuyorum.”Yok, hayır” diyorum.Beyefendilerin dünyadan haberi yok.Bir memleketin bildiğini; zât-ı âlîleri hiç duymamışlar.Kral çıplak beyler.Bilin!..Olup biten herşeye cevaz veren; sessiz kalan; yardakçılık yapan; teşvik eden büyük hocalar, ağalar, babalar…Allah var; hesap günü var!Topyekün ümmet için değil de kendi hizipleri için çabalayanlar; ikbal düşkünleri; yancılar; gücün etrafında toplanan kanlar…O gün kendilerinden başka bir tek müslümanı şahid gösteremeyecekler…Hizipçiler!Allah sizi ıslah etsin.O ne yaptığınızı biliyor.

 4. Polat dedi ki:

  Sizden izin almadan şu memlekette taş oynamiyor insanları guldurmeyin feto nun yapilanmasina benzer bi yapilanma sadece sizde değil menzilcilerdede her yere kumelenme kadrolasma var meşale ve menzilcilerin yarin feto olmayacağı ne malum bu ulke şeyhlerin tarikatlarin cemaatlerin ulkesi olmamalii

 5. Ahmet dedi ki:

  Malatya haber eline fırsat geçti müslümanlar sallıyorlar ya kötü olan bütün yorumları yayınlarsın acaba bir tane bile iyi yorum yazan yokmu yoksa siz kendi fikrinize göre mi yayınlıyorsunuz meşaleyi sevin sevmeyin bu memleketin asil evlatları hayırlı işler yapıyor çatlasanızda ölsenizde bu değişmeyecek

  1. mesut dedi ki:

   Hemen din iman Müslümanlar diyerekten olayı başka yerlere çekerekten sıyrılmaya nasılda alışmışsınız. Devir eski mağdur olduğunuz devir değil, kral olduğunuz, egemen olduğunuz devir. Eleştirenler, din iman diyenlerin bu kadar dünya işlerine dalmış olmalarına tepkisini dile getiriyor. Sizler ise alışık olduğunuz şekilde hemen başka bir yere taşıyorsunuz. Çünkü taşıdığınız yer insanların kutsalları ya, ancak öyle sustuabileceğinizi sanıyorsunuz. Kutsallara kimsebirşey demiyor, ne dine, ne inanca. Sizi eleştiriyor. Susunda dinleyin, varsa bir yanlış yapan, bu yanlş imajlara yolaçanlar gidin onlarla uğraşın. burada yazılanlar neki, millet neleri konuşuyor.

  2. Zahid dedi ki:

   Kimsenin Müslümanlara salladığı yok.Bu tertemiz ümmetin üzerinden genelleme yaparak kendini aklamaya çalışan zalimler var.Ama alışkanlık bu malesef.Eleştiriyi Müslümanlara yansıtıp aradadan sıvışmak.Eleştirenler Müslüman değil mi!Bugün bir gruba güç verildi.Sınav başladı.Allah yaptıklarınızı biliyor.”Altın Nesil”i izledik.Sizin deyiminizle “Asil Evlatlar”ı da izleyelim…

  3. Ömer K. dedi ki:

   ahmet bey zoruna gitmesin bizde müslümsn muhafazakar insanlarız.haber sitesi haberi yayınlamış ne güzel insanlarda düşüncelerini yazıyoar.insanların içi yanmış bu din tacirleriden.kardeşim onlar olmadan bu ülke daha rahat daha huzurlu olacak.çıkıyolar ortaya mevki,para hırsı bunları azdırıyo.yav istemiyo halk meşaleci,menzilci,süleymanc.. yeter bıktık bunlardan. bizim diyanetimiz var ya.Sayın Cumhurbaşkanım bir yiğitlik yapıp bunların hepisinin kapısına bi kilit vurdurmazmı işte o zaman gözümüzde bir kat daha büyür. bunu bekliyoruz Cumhurbaşkanımızdan.

  4. Ömer K. dedi ki:

   haa sizin ve çoğumuzun asil dediği kuçak açtıkları 15 temmuzda milletini arkadan hançerledi.bunlarda aynı kafa.dikkatınizi çekerim.asilmiş pehh.kimin asil olduğunu bu millet çok iyi biliyo.onun içim boş boş konuşma ahmet bey.gerçek asiller bu milleti gönülden seven içten seven sessiz guruplar.

 6. kadir dedi ki:

  Halkın sevgisine nasil mazhar oldugunu görüyorsunuz cemaat deyip kendi adaminizi kollamaktan başka ne işe yariyorsunuz bana onu anlatın

 7. murat tosun dedi ki:

  aynen diğer yorumcu kardeşlerimiz ne güzel izah etmişler bugün maşele derneğinden onay alınmadan memleketde hiç bir işini yaptıramassın.

 8. M.Battal dedi ki:

  Malatyadaki tek sivil toplum kuruluşu sizsiniz sizden başka kimse yok malatyada kimin ne olacaağına siz karar verirsiniz belediyenin muslukları sonuna kadar size açık sizden olmayan bir kişinin o belediyenin kapısından girmesine imkan yok. Ondan sonra hak hukuk din diyanet. Noldu bu ülkede darül harb var diyip cuma kılmıyodunuz kravat takanlara kafir diyordunuz. Bu malatyada doğan yaşayan her kişinin hakkını yediniz yanınıza kalmaz.

 9. Sabri dedi ki:

  Yandaki sabri Müdür olmak için oralarda geziyor. peki Müdür olunca ne oldu. Çalıştığı okullardaki öğretmenlere Müdürlüğünü bir sorun ne diyecekler. Ayrıca hayır derneği iseniz belediye, Milli Eğitim koridorlarında ne işiniz var……

 10. kerim dedi ki:

  bırakın meşaleyi falan kardeşim Elhamdullah hepimiz müslümanız.hiç bir derneğe ,vakıfa karşıyız ne çektiyse bunlardan çektik.feto gitti derken 32 tane dini dernek örğüt vakıf türemiş. yav bırakın bu çıkar işlerini bizim diyanetimiz var yeter bu millete.biz sizin gibi garımeşru oluşumlar istemiyoruz.düşün bu milletin yakasından.

 11. mustafa alkış dedi ki:

  Ateş olmayan yerde duman çıkmaz Belediyede bir iş yaptıracaksan meşale derneğine uğrayacaksın .Anlayış aynı sistem farklı Cemal döneminde bu işleri isimleri herkesce malum şahıslar üzerinden yürütülüyordu şimdi onların yerini siz aldınız . Bağışlar meşaleye

 12. Osmanoğlu dedi ki:

  madem hayır derneğisiniz Milli Eğitimin atama koridorlarında ne işiniz var.Madem hayır derneğisiniz Belediye koridorlarında ne işiniz var.Feto da aynı şeyi yapmıyormuydu.

 13. malatya dedi ki:

  Dernek Cemaat Vakıf çatısı altında milletin sömürülmesine artık bi son verilmelidir

 14. hmt dedi ki:

  memlekette gücü ve parayı seven ne kadar eleman varsa yanınızda… ki zaten sizde bu şekilde oradasınız.. devleti aciz düşürmeye, tek elinize almaya, adaletsiz davranmaya, hak hukuk deyip milleti kandırmaya hakkınız yok.. devlet sizlersiz daha güçlü demokratik ve adaletli.sadece milli eğitimdeki yapmış olduğunuz adaletsizlik sizin ne kadar faydasız ve zararlı olduğunuzu ortaya koyuyor. yazık inanmayın artık bu para ve güç sevdalılarına

 15. berk dedi ki:

  ne kadar güzel temiz bir dernekmiş meğer hemen üye olalım o zaman belki bir yerlerden ihale gelir belki müdür falan oluruz

 16. kemal dedi ki:

  evet evet sizler çok temiz insanlarsınız.
  15 yıl önce oy verenleri tekfir eden. cuma namazı kılmayan kardaşlarım, devletin muslukları kendisine akmaya başlayınca birden herşey değişti. mücahitler mütahit oldu

  1. oktay dedi ki:

   kemal bey süper yorum artık 1-2 değil 7-8 şirketi var 1 inin sadece.

  2. AHMET dedi ki:

   Kemal kardeşim haklısınız. Ama fakat belki bir yerde tövbe ederler. Yine Allah’a yönelirler. Ama yinede Allah için onları seviyorum.

 17. Ali Asaf dedi ki:

  Resimdeki kravatlı zat meşale sayesinde istediği okulda idarecilik yapabiliyor. Meşale çatısı altına girmeden din kültür öğretmeni iken önce Fahri Kayahanda Tevfik İleri İmam hatip ortaokulunun torpilli müdürü oldu sonrasında yine Fahri Kayahana yeni açılan Rabia Hatun Anadolu İmam hatip lisesine sırf Meşale derneğine üye olduğu için müdür yapılmıştır. Şimdi kalkmış tamer çalhan beyefendi yok efendim hayırhah amaçlı cemaat ve STK’larla sözümona fetöcü yapılar aynı kefeye konulmamalıdır diyor. Siz de yeni paralelsinizbir de cemaatin polisi hakimi valisi memuru olmaz diyor. Yanındaki devletin mi müdürü memuru senin ve derneğinin mi. Gitsin okulunu yönetsin seninle kadraj karşısında oturup basın açıklaması yapmasın.

  1. nuri dedi ki:

   ağzına sağlık, öğretmenlik yapamayanlar şimdi müdürlük yapıyorlar….o kıravatlı zat gibi, şuan malatyada ki müdürlerin yarısından fazlası meşale derneğinden… derneksen dernekle ilgili işlerinizi yapın, kamuya sızmaya çalışmayı…

  2. Sabri Güneş dedi ki:

   Korucu müdürlük kimsenin kolay kolay üstleneceği bir görev değildir. Çünkü zahmetli bir görev. Kimsenin referasına gerek yok. Talipsen kendini açıkla. Ben bırakmaya hazırım.Değilse insanlara iftira atmaktan vazgeç. Bu vebaldir.Hak ve adalet bunu gerektirir.Vesselâm

   1. Zahid dedi ki:

    Korucu değil, kurucu…Kurucu müdür kemik kadroyu oluşturan müdürdür aynı zamanda.Zor bir işse bırakır düz öğretmenliğe devam edersin.Bu anlattıklarınıza gelince…Külahıma anlatın.Burada herkes her yaşadığını yazamıyor malesef.Yazamamak bilmemek anlamına gelmiyor.En kısa zamanda tövbe edip Rabbimizden merhamet dileyin.Allah yoldan çıkmışlara hidayet nasip etsin.Kim zulüm etmiş de emeline ulaşmış.Burası Malatya, biz bizi iyi biliriz.Kimseyi enayi yerine koymayın.Ha senin bir eğriliğin yok ise bu sözler zaten eğriler içindi; sen üstüne alma.

   2. Ali Asaf dedi ki:

    E tabi kurucu müdürlük kelimesini ifade edemeyecek kadar acizsiniz. Ha korucu müdürlük sizinle ihdas olduysa onu bilemem. Lafımızın vebalsiz doğru bir adrese gittiği aşikar zira yaranız var ki gocunmuşsunuz. Güzelim memleketimde ne dolaplar döndüğünü herkes biliyor sen rahat rahat koltuğunda otur kimsenin sizlerin feyiz aldığı koltuklarda gözü yok. Hak ve adalet sizin en son söyleceğiniz sözleriniz o yüzden adaleti ağzınıza alıp kirletmeyin.

   3. Dündar dedi ki:

    Ne kadar boş konuşuyorsunuz. Kurucu müdür olmak için referansa gerek yokmuş. Her isteyen talip olan müdür olabiliyormus. Talipsen ben görevi bırakırım demissiniz arkadaşa. Arkadaş talip olsa bırakacak misin müdürlüğü. Söylediğin çocukça şeylere kendin inanıp sonra buralara yazı yaz.

 18. D.Davut dedi ki:

  İyi güzelde 10 yıl sonra sizde palazlandktan sonra darbe yapmayacağnız nw malum.hem sizleremi kalmış din.islam vs. Devletin diyaneti var.her isteyene açık. Devletin yapması bütün dernek, vakıf,cemaat hepsi derhal kapatılmalı. Ülkemizin selameti için bu şart.yeter ya bu millet in çektiği.

  1. oktay dedi ki:

   üstad oraya üye olmazsan hiç bir işin yürümez

 19. M.Kadıoğlu dedi ki:

  Memlekette sizden başka dernek,sivil toplum toplum kuruluşu,vakıf yokmu da belediyenin,il kültür müdürlüğünün binaları,sosyal alanları ve imkanları sizin derneğe tahsis ediliyor.Bu şehri biraz yürüyerek dolaşanlar bunu rahatlıkla görürler.bu topraklarda bin yıldır dini istismar edenlerin samimi inananların duygularını geçim kaynağı yapanların sonunun berbat olduğu vakidir.

 20. Ahmet Sefa dedi ki:

  Yav he he…!

  1. oktay dedi ki:

   din deyip götürün siz.Allah ında bir hesabı var.

  2. D.TUNÇ dedi ki:

   Vatan hainleri dini kullanarak vatana ihanet etti iseler.Dinimizin bunda sorumlu tutulmasımı lazım cezalandırılmasımı lazım.
   İnanan insanların iyi niyetle kurduğu sivil toplum örgütlerine öcü gibi bakmak nasıl izah edilir.Bu sivil toplum örgütlerince sıkıntısı ortada kalkan ,mahrumiyetleri iyiliştirilen muhtaçların derdine şifa olacakmısın öcü gibi bakan arkadaşım.
   İstibaratız ,polisimiz,jandarmamız 15 Temmuz darbe girişiminden sanra gereken hassasiyeti zaten gösterecektir..Bunda kimsenin şüphesinin olmaması gerekir diye düşünüyorum.
   Saygılarımla…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."