Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“2.Ordu Yeşil Alan Olacak”

“2.Ordu Yeşil Alan Olacak”
 • 30.09.2016
 • Çakır’dan açıklamalar.. “O alanı sivil havaalanı olarak plana işlettik..” “Ekim’de 3 fuar yapacağız”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir belediyesi olarak gerçekten ilimize değer katan sektörel ve ekonomik canlılık anlamında fuar, organizasyonlar ve tanıtım günleri düzenliyoruz” dedi. Çakır, askeri alanlarla ilgili talepleri ile sivil havaalanı konusunda da bilgi verdi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Auto Show, MAYDEF 4. Yapı Dekorasyonu ve İli İl Yöresel Ürünler Fuarlarını düzenlemeye hazırlanıyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın ile birlikte kentteki bir otelde gazetecilerle bir araya gelerek, yapılacak fuarlarla ilgili bilgiler verdi.

“FUARLAR İLİMİZE BÜYÜK BİR DEĞER KATTI”

Fuarların Malatya’ya büyük bir değer kattığını ifade eden Çakır, “Büyükşehir olarak ilimizin ekonomik canlanmasını, sektörel gelişimi, ilimizdeki ticaret hacminin daha da genişlemesini sağlamak adına aynı zamanda ilimizin bölgede cazibe merkezi olması ve ticari hareketliliğin artması adına kültürel ve sosyal faaliyetlerin daha yoğun bir şekilde artmasını sağlayan fuar organizasyonlarını düzenlemeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde üç tane fuarımız var. Büyükşehir belediyesi olarak gerçekten ilimize değer katan sektörel ve ekonomik canlılık anlamında fuar, organizasyonlar ve tanıtım günleri düzenliyoruz. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde birçok fuar gerçekleştirdik. Tarım fuarını düzenledik, bölgenin en önemli fuarıydı. Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’yu kapsayan en önemli fuarlardan birini yaptık. Kitap fuarı, Türkiye’nin ilk üç içerisinde yer alan sayılı fuarlarından bir tanesi oldu. Bilim şenliği, engelsiz yaşam, istihdam, el emeği göz nuru fuarı ve Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz Ramazan günleri ve çarşısı olsun bunlar ilimize büyük bir değer kattı” diye konuştu.

“EKİM AYI İÇERİSİNDE ÜÇ FUAR DÜZENLEYECEĞİZ”

Çakır, hazırlıkları süren ve katılımcıları belli olan üç fuar düzenleyeceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Bu fuarlardan ilki otomobil yani Auto Show. Bu fuar, belirli illerde yapılan, gerçekten dikkat çeken özellikle otomotiv sektöründeki çok hızlı değişim ve dönüşümün takip edildiği, ilgi çeken fuarlardan bir tanesi. Bu fuarı Malatya’da ilk defa düzenliyoruz. Fuarda özel indirimlerin olması, yeni araçların tanıtılıyor olması fuara olan ilgili sadece Malatya çapında değil, çevre illerden de önemli bir katılım bekliyoruz. Bu fuarı, 5-9 Ekim tarihleri arasında Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki fuar alanında gerçekleştireceğiz. Bu anlamda da ilimizin her sektörde daha üst noktalara çıkması sadece ilimize değil, çevre illere de hitap eden bir şehir olmasını amaçlıyoruz. Farklı farklı her sektörün canlanması gerekiyor. Bu amaçla da Auto Show fuarının Malatya’da ilkini gerçekleştireceğiz. 20-23 Ekim tarihleri arasında da yapı ve dekorasyon fuarının dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. İnşaat, ülke ekonomimiz açısından da, Malatya’da da önemli bir yer tutuyor. Özellikle Malatya’da gelişen yeni alanların, yeni yapılanmaların Malatya ekonomisinde yeri çok çok önemli. Daha önce gerçekleştirdiğimiz ama ara verdiğimiz fuarlardan bir tanesiydi. Bu sene, geçmiş dönemlerin çok çok üzerinde, ciddi bir katılımcı var. Bunun ilimize çok büyük bir değer katacağına inanıyoruz. Çünkü inşaatta ilimiz, sayılı illerden bir tanesi. İnşaat kalitesi anlamında iyi bir noktadayız ve bunun daha da ileriye gitmesi temel hedefimiz. Burada konut edindirme kredilerinin de hükümetimiz tarafından uygun hale getirilmesi çok büyük bir avantaj. Burada hem özellikle sektörde var olan firmaların katılacağı, aksesuar, yan ürünler ve özellikle konut yapan firmaların olması buraya büyük bir değer katacak. Burada talebi olan hemşerilerimize hangi bölgemizde, nasıl konutların yapıldığı, hangi imkanları sunduğu da görecek. Bir diğer fuarımızda 28 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceğimiz il il yöresel ürünler fuarı. Bu fuarın geçen yıl ilkini gerçekleştirdik, aşırı yoğun bir ilgi vardı. Yıl içerisinde ikincisi talep edildi ama biz bunu gerçekleştirmedik. Burada a il il yörelerin öne çıkmış ürünlerinin tanıtıldığı ve satışının yapıldığı bir fuar. Bunu geçen yılın iki katına çıkarttık. Çünkü geçen yıl yer itibariyle taleplere cevap veremedik, birçok firma katılamadı ama bu sene yeri iki katı büyüklüğüne çıkarttık. Bu fuarların ilimiz ekonomisine katkısı kadar, Malatya ekonomisinin, sektörlerin canlanması, Malatya’daki ticari hareketliliğin daha artması adına büyükşehir belediyesi olarak üç fuarı bu ay içerisinde yapacağız.”

“SEKİZ NOKTADAKİ ASKERİ ALANLA İLGİLİ TALEBİMİZ OLDU”

Başkan Çakır, Milli Savunma Bakanı’nı ziyarette Malatya’daki sekiz askeri alanla ilgili taleplerinin olduğunu kaydederek, “15 Temmuz ihanet hareketinden sonra askeriyemizin içerisine sızmış bir takım çetelerin bu askeri imkanları ve alanları kullanarak darbe girişimine, ülkeye ihanetine hep birlikte şahit olduk. Dolayısıyla bu alanların şehir merkezinde kalmasının da şehir için ne kadar zararlı olduğu ortaya çıktı ve bu tartışma konusu oldu. Bu alanların şehir dışına çıkmasıyla ilgili genel bir görüş ve eğilim var. Bunu Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Milli Savunma Bakanımız da zaman zaman ifade ettiler. Bizde ilimiz genelinde 8 farklı noktada genelde merkezde kalmış askeri alanlar var, bunların en acil olanlarının belli bir alana toplanması noktasında daha önceden de görüşlerimiz, yazışmalarımız vardı. Bununla ilgili çalışmalar yürütülüyordu, 15 Temmuz’dan sonra bunun hızlanacağı bir fırsat ortaya çıktı. Bizde şuana kadar yapmış olduğumuz çalışma ve hazırlıkları Bakanımız ve milletvekillerimizle birlikte Milli Savunma Bakanımızı ziyaret ederek, buradaki alanlarla ilgili düşüncelerimizi ve taleplerimizi ilettik. Bunların başında 2. Ordu’nun mevcut yeri ve Çakmak Kışlası’nın daha acil olduğunu ifade ettik. Yine Altay Kışları içerisinde bazı düzenleme taleplerimizi ilettik. Bakanımızın görevlendirmesiyle inşallah müsteşarla birlikte arkadaşlarımız hazırlıklarını yapacaklar. Bunu yapacağımız toplantılarla belirli bir noktaya getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“2. ORDU YEŞİL ALAN OLACAK”

Malatya 2. Ordu alanının tamamen yeşil alan olmasının talep edildiğini aktaran Çakır, Çakmak Kışlasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, oranın yeşil alan olması, kamu alanlarının taşınması 4 ya da 5 okulun o alana taşınmasını istediklerini belirtti.

Çakır, o bölgenin bir kısmının da kentsel dönüşümü gerçekleştirebilecek bir alan olarak değerlendirilmesi düşüncelerinin olduğunu söyledi.

Başkan Çakır, 2. Ordu’nun Altay Kışlası’na taşınabileceğini de sözlerine ekledi.

“HAVAALANININ ESKİ MALATYA’DAKİ ATIŞ ALANINA TAŞINMASI ARZUMUZ VAR”

İleriye dönük bir hedef olarak havaalanının ayrıştırılması gerektiğine dair taleplerinin olduğuna dikkat çeken Çakır, “Şuanda atış alanı olarak kullanılan Eskimalatya’daki alana taşınması arzumuz vardı ama oradaki pist uzunluğu düşük, biraz hazine arazileriyle takas yapılarak oranın genişletilmesi gerekiyor. Bunun üzerinde çalışılması gerekiyor. Bakanımız ve milletvekillerimizle bunun üzerinde bir çalışma ve takip yapıyoruz. Söz verip bir beklenti oluşturmaktan ziyade ileriye yönelik olarak bu kentin daha sağlıklı yapılanması, havaalanının tamamen askeriyeden ayrılıp sivil bir havaalanı olması, çevre yolu yapıldıktan sonraki noktada da şehir için daha yoğun kullanılabileceği, şehrin gelişmesine daha ciddi katkı sağlayacağı kanaati oluştu. Bunun üzerinde bir çalışma var ama şuanda bununla ilgili bir kamuoyu beklentisi de oluşturmamak gerekiyor. Bunun bir altyapı ve çalışma olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Bizde bunu dikkate alarak 100 bin ölçekli alanda ziraat okulu ve atış alanı olduğu noktayı sivil havaalanı olarak planlara işletildi. Bunlar orta ve uzun vadeli çalışmalar” şeklinde konuştu.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ayşenaz dedi ki:

  Sayın belediye başkanımız Ahmet ÇAKIR
  Sayın başkanım bizler fahri Kayahan bulvarına trambüs istiyoruz sanırım trambüs sayılarımız yeterli.AÖF sınavları olduğu günler çok kalabalık diğer günler fazla değil çünkü geliş-gidiş güzergahı az yeri kapsadığı için sanırım.Fahri Kayahan bulvarındaki yaya yolları çok geniş engellien için düşünülen sarı çizgilerden sonra trambüs hattına ayrılırsa trafik bir nebze olsun rahatlar zaten lojman kavşağında ki trafik ışıklarında numaratör olmadığı için sık sık kazalar oluyor örneğin trambüs hattını maştiden-fahri Kayahan girişi ve devamı üst kanaldan çevre olu ve araştırma hastahanesi tekrar aynı güzergahı takip etse öğrencilerde mağdur olmaz bizlerde .
  Sayın başkanım cadde ve sokaklara ithal ağaç istemiyoruz ıhlamur ve çınar ağacı istiyoruz onlarıda her budama zamanı tıpkı parklardaki akasya ağaçlarının budaması gibi yuvarlak yuvarlak olursa hem görüntü güzel olur hemde sokaklar temiz kalır. sayın başkanım bu isteklerim Annemin isteği o rica etti bende yazdım.Selamlar
  Saygılarımla başarılarınız devamını diliyorum

 2. SERCAN YILDIZ dedi ki:

  MALATYA YA SİVİL HAVALİMANI YAPILMASI ŞARTTIR. Askeri havaalanı içerisinde olmamalı. Yapılırsada geleceğe dönük yapılmalıdır. Bizim Elazığ a havaalanı sorunları yüzünden şuan mis gibi havalimanı yapıldı. Ama Malatya’ya bir yatırım yapılırsa gerçekleşmesi 10 yılı buluyor. 🙂 Üstelik BAKAN var iken bu iş bitmelidir.

 3. Malatyasrvdalisi dedi ki:

  Bu işin olması en az 10 15 yılık zaman dilimi eski devlet hastanesi noldu 3 yıldır balicilerin yurdu oldu hep lafda kalıyor icraat yok eskimlatya ya havalanı gelecek 2 ordu kalkacak ancak lafda kalıyor şehidin tafik sorunu çözüldü mü o yetmiyor gibi Ana harterlere park metre koydular iyice keşmekeş oldu

 4. malatyali 44 dedi ki:

  Ak partiye mensup malatyalı bazı siyasiler Bir kaç yıldır Malatya’da battalgazi tarafına 2.havaalanı diye bir talebi yazılı ve görsel basında devamlı işleyip duruyorlar.
  Malatyanin onca sorunu varken popülizim uğruna vergilerimizle oluşan bu yüce devletin kaynaklarıni ihtiyaç olmadigi halde ihtiyacmis gibi göstermek ve milyon dolarları israf edip RANT alanı olusturmak acaba kime hizmet edecektir, Millete mi yoksa kendi çıkar ve menfaatinden başka kimseyi düşünmeyen para babalarina mi detaylı bir fayda maliyet analizi yapılarak halka açıklanmasını talep ediyorum.
  Ozellikle siz devleti temsil eden siyasi erkanlarin Askeri öcü gibi gösterme yanlışından bir an önce kurtulup bu vatanın bölünmez bütünlüğü yolunda omuz omuza mücadele edeceğimizi deklare edecek konuşmalar bekliyoruz . Asker sivil el ele aynı havaalanı içinde geleceğe yuruyelim.

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Size tamamen katiliyorum Diyarbakır ve konya havaalanı da asker ve sivil havaalanı olarak kullanılıyor Pistler aynı giriş çıkışlar farklı bizim sadece yeni bir terminal binasına ihtiyacımız var havaalanı yapma işi sadece arazi ile olmuyor pist ister terminal binası ister bağlantı yolu ister bunlar para ile oluyor Malatya batıya dogru yani mevcut havaalanı tarafina doğru gelişiyor kamu kaynaklarını doğru kullanmak milletin cebinden çıkıyor

  2. Mehmet dedi ki:

   Kesınlıkle yorumlarınıza katılmıyorum. Malatya sivil ve bölgesel bir havalimanı gereklidir. Malatya’nın dıger iller gibi sorunları vardır ama çözümü de vardır. Malatya artık buyuksehır olmustur 10 yıl ıcerısınde hepsını çözecek maddi güce artık sahıptır! Onemlı olan Gelırı dogru yatırımlarda kullanmak.. sivil havalimanında rant yoktur ıhtıyac olarak doğmuştur bunu darbe gırısımınde kapalı kalmasından yolcuların Elazığ a gıtmesınden anlayabılıyoruz. Ne olursa olsun erhac askeri üsttür! Sivil havacılığa hızmet etmediği için çalışan personel tayınlerını askeri lıman göründüğü için yapamamaktadır! Karahan tunelı 300 trılyon harcanarak yapılmıştır sivil havalimanı 500 trılyon yapılsın bu fazla bır mıktar degıldır! Batı’ya yapılan yatırımları gorsenız mılyar dolarlar tutmaktadır ve Malatya’nın bu ısteği devede kıl kalmakta! Sehır batı ya dogru gelısebılır bunun anlamı herşey Batı’ya yapılmalı anlamına gelemez. Batıdakı İlçe nüfuslarını toplasan sayı bellıdır bunun nekadar uçakla seyahat etmekte oda tartışılır ama Elazığ tarafına sıvıl uluslarası bölgesel bır lıman yapılırsa Malatya, Elazığ, tuncelı, Adıyaman, bıngol faydalanabılır. Dıyarbakı ve Konya ıstısnadır! Ben Adana- Mersin Çukurova havalımanı/ Kütahya Zafer havalımanı/ Ordu gıresun havalımanı/ rıze bölgesel havalımanı ornegını verırım! Malatya havalımanıda, 2. Unıversıte de, bölgesel hastanelerde, özellıkle egıtım araştırma hast şart ! Yapılmalıdır!

 5. Ilyas dedi ki:

  O yeşil alanlar sonra kendisine inşaat alanı olur başkanın kendisine inşaat alanı çok lazım inşaat yapacağı ter kalmadı.Yada bol bol kaldırım yapar yıkar yapar yıkar. Birilerine rant saglar

 6. Vatandas dedi ki:

  Fahri kayahanda nikah sarayindan artan araziyi de yesil alan olarak görmek istiyoruz.

 7. Mehmet dedi ki:

  Raylı sıstemı gıbı gelecegı parlak her buyuksehır kullandığı yüksek kapasıtelı toplu taşıma aracını yolun ortasından yapıp trafıgı aksatmayan sıstemı kursaydın sana ınanırdık! Beylerderesı vıyadugunu 3 gıdıs 3 geliş çevre yolu altgecıtlerı 3 gıdış 3 geliş yapsaydın sana ınanırdık! Sıvıl bır havalımanı yapmayıp Elazığ a Malatya’yı gebe bırakmasaydınız ınanırdık! Kuzey cevreyolu nu 19 yıldır akp yapamadı yapsa sana ınanırdık ! 30 buyuksehıre yapılmasını ıstedıgı sehır hastaneleri kompleksını buyuksehır olan Malatya ya degılde Elazığ a yapılmasına razı olmasaydınız sıze ınanırdık! Buyuksehır olduğu halde hala her yönüyle bölge olarak Elazığ a bağlı bır sehır yaratmasaydınız sıze ınanırdık!sımdı Ordu arazı ıstıyosunuz Nıye? Rant degılmı? Konut yapacaklarmış! Vagon onarımı acın samımıyetınıze ınanalım:) Malatya’yı mahvettınız! Beydağı koca koca bınalar! Gelsın kocaelı baksınlar dağın yamaçları hep villa yapılmış! Trambus ney arkadas! Her yerı tel yapmışsınız trafık altüst olmuş! Yandan Nıye gıdıyor pekı yer yokmuş ! Gel Kabataş tramvay Karaköy geçişine bir bak yer varmı:) adamlar yapmış! Sizde iş Yok Başkan kusura bakmayın!

 8. Ülkü Koçak dedi ki:

  Öğrenci yurdu yapın başkanım. Öyle 30-40 katlı olmasın. İçinde yüzme havuzundan futbol sahasına kadar spor tesisleri olan,. Ders notu ortalamaları yüksek olan fakat gelir seviyesi düşük olan üniversite öğrencileri yerleştirilsin. Öyle güzel bir yurt olsun ki burada ücretsiz kalmak için öğrencileri ders çalışmaya teşvik etsin. Fakat bu projeyi belediye çalışanlarına yaptırmayın. Muhteremler ağaç bırakmaz keser, allı pullu ışıklar ile mekanı başka yere çevirir.

 9. Hcm dedi ki:

  Yazıklar olsun asker sizin askeriniz hepimizin askeri tekel alanını Sümerbank arazisini neden yeşil alan yapmadınız darbecileri asın ama askere darbeci muamelesi yapmayın aklınızda talandan başka birşey yok.

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Ağzına sağlık kardeşim duygularımıza tercüman oldun.

 10. Beko dedi ki:

  Umarım güzelim malatyamıza güzelim halkın gönül rahatlığıyla gidebileceği yeşili bol alanlar olur.belediye reisimiz çalışıyor bayramda geldim malatyamız çok hizmet almış emekleri geçenlere tşk ederim..

 11. murat dedi ki:

  sayın başkanım böyle bir projeyi hayata geçirirseniz sizi ömür boyu hayır ve minnetle anarız. yeter artık şehir beton yığınına döndü. yalnız yapacağınız yeşil alan kernek gibi değil de hürriyet parkı gibi olsun. ayrıca şehir içindeki resmi ve askeri kurumlar şehir dışına kaydırılarak buralarda malatyalının nefes alacağı devasa yeşil alanlara dönüşmelidir.

  1. Hcm dedi ki:

   AVM’ler yapılırken neden suskun kaldınız.

 12. Hayati dedi ki:

  Malatyada değişik parklar yapılıyo ama çok basit, baştan savma hiçbir özelliği, güzelliği olmayan insanların oturup çay içecekleri bir kafeterya ları bile yok parklarda.yani göstermelik ucube şeyler.insan bakıyoda Eskişehirde.G.Antepte.Kayseride ne parklar var.Malatyadakiler çook basit sadece desinlerki belediyeler park yapıyo.rezil oyuncak gibi…

 13. abidin kara dedi ki:

  2.orduyu altay kışlasına taşıyıp Allah göstermesin olası bir darbe ihtimaline karşı şehrin girişi olan beyler deresini kapatıp şehre dışarıdan olabilecek bütün müdahalelerin kesileceği sayın belediye başkanımızın ve ekibinin aklına gelmiyormu

 14. murat dedi ki:

  elazığ’daki kültür parkı görünce malatya’daki parklar çocuk oyuncağı kalıyor. sayın başkanın fikrini sonuna kadar destekliyorum. 2. ordu dahil şehir içindeki kamu binaları şehir dışına taşınarak yeşil alan olmalı.

 15. Ali dedi ki:

  Fuar alanı şehrin orta yerinde olmalı ulaşımı kolay herkesin ulaşacağı yerde

 16. ahmet dedi ki:

  fuar mı gülesim var yine peynir zeytin fuarı yaparsınız yetmemiş gib berbat ve düzensiz i organizayon yapıp birde firmaları İÇRA VERİP avukat gönderiri içra takibi yaparsınız pes böyle yönetime

 17. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Lafla Peynir Gemisi Yürümüyor Başkan Hazır Ohal varken Kanun Hükmünde Karanameler Çıkarıla Biliyorken Bir An önce Harekete Geçin Ve Ankara ya Baskı Yapın Belirtmiş Olduğunuz Husularda . Uzun Lafın Kısası Laf Değil İcraat Bekliyoruz . . . . ! ! !

 18. eyyup dedi ki:

  Çok çok iyi

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."