Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

23 Nisan Kutlanıyor

23 Nisan Kutlanıyor
  • 27.12.2015

TBMM’nin kuruluşunun 90. yıldönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Cuma günü Malatya’da da törenlerle kutlanacak. Bayram dolayısıyla kutlama mesajları yayınlandı.

BAYRAM PROGRAMI..
Bayram dolayısıyla yapılacak olan törenlerin İl Kutlama Komitesi tarafından belirlenen programı şöyle:

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 2010 Cuma günü saat 08.00’de başlayıp, saat 24.00’de sona erecektir. Tüm resmi ve özel kurumlar 22 Nisan 2010 Perşembe günü saat 17.00’den itibaren bayraklarla donatılacaktır.

A. ÇELENK SUNMA TÖRENİ:

1. 23 Nisan 2010 Cuma günü saat 08.00’de yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan çelenkler Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.
2. Saat 08.00’de tüm ilköğretim okullarının müdürleri ve aynı okullardan bir öğretmen nezaretinde bayrak ve flamaları taşıyan öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtı önündeki yerlerini almış olacaklardır.
3. Çelenkler saat 08.30’da tören sunucusunun daveti ile protokol sırasına göre bizzat kurum amirleri tarafından Atatürk Anıtına sunulacak, müteakiben saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrak göndere çekilecektir.

B. ÖĞRENCİ GRUBUNUN KABULÜ: ^

1.Sayın Valimizi 2.Hasan Varol İlköğretim Okulundan bir öğrenci ile bir öğretmen saat 09.00′ da makamında ziyaret edecek ve öğrenci valilik görevini sembolik olarak devralacaktır.
2.Sayın 2.Ördu Komutanımızı Şht. Ast. Feyzullah Taşkınsoy İlköğretim Okulundan bir öğrenci ile bir öğretmen saat 09.00′ da makamında ziyaret edecek ve öğrenci 2.Ordu Komutanının görevini sembolik olarak devralacaktır.
3. Sayın Belediye Başkanımızı Sakarya İlköğretim Okulundan bir öğrenci ile bir öğretmen saat 09.00′ da makamında ziyaret edecek ve öğrenci Belediye Başkanlığı görevini sembolik olarak devralacaktır.
4. Sayın Milli Eğitim Müdürümüzü Türk Telekom İlköğretim Okulundan bir öğrenci ile bir öğretmen makamında ziyaret edecek ve öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü görevini sembolik olarak devralacaktır.

C. KUTLAMATÖRENİ:

1 .Kutlama töreni 23 Nisan 2010 Cuma günü saat 10.00’da İnönü Stadyumu’nda yapılacaktır.
2.Saat 09.00’da okullar stadyumdaki yerlerini almış olacaklardır.
3.Saat 10.00’da Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacaklardır.
4.2.Ordu Komutanlığı bandosu eşliğinde törene katılan öğrenciler ile halk tarafından İstiklal Marşı söylenecek ve şanlı bayrağımız göndere çekilecektir.
5. İl Milli Eğitim Müdürü günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacaktır.
6. Günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler Derme İlköğretim Okulundan bir kız ve bir erkek öğrenci tarafından okunacaktır.
7. “Öğrenci Andı” Derme İlköğretim Okulundan bir öğrenci tarafından okunacak, diğer öğrenciler tarafından tekrar edilecektir.
8. Tören Geçişi 2. Ordu Komutanlığı bandosu eşliğinde yapılacaktır.

E. DİĞER FAALİYETLER:

1.21-25 Nisan 2010 tarihleri arasında hafta süresince. Atatürk Evi, Müze ve Kütüphaneler öğrencilerin ziyaretine ücretsiz olarak açık tutulacaktır.
2. Eğitim Bölgesi Koordinatör Müdürleri organizesinde tüm İlköğretim Okullarımız 23 Nisan haftası içerisinde yaptıkları program çerçevesinde tiyatro, drama gösterileri, resim sergisi, müzik, koro gösterisi, edebiyat ve şiir dinletisi ile sınıflar arası spor yarışmaları (branşlara göre)yapacaklardır.
3. Belediye mehter takımı tarafından 23 Nisan 2010 günü saat 14.00’den itibaren Belediye meydanında gösteriler sunacaktır.
4. İlköğretim Okulları arasında yapılan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Atatürk” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere 23 Nisan Bayramı günü tören bitiminden sonra ödülleri verilecektir.”

KUTLAMA MESAJLARI..
AKP Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, “En değerli varlığımız olan Cumhuriyet yeni kurulan bir devletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği eşsiz bir savaşın sonucunda elde ettiği büyük bir kazanımdır.

Millet iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 90.yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyanın bütün çocuklarına mutluluk getirmesini diliyorum.Büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk,çalışmalarında milli iradeyi ve halk egemenliğini temel almıştır.Dönemin yoklukları, imkânsızlıkları ve tüm şartların aleyhine dönmesine rağmen Meclisimiz ve tecelli eden milli irade hiçbir şeyden yılmamıştır.Vatanımızın dört bir yanından yakılan bağımsızlık ve özgürlük ateşi,23 Nisan 1920’de Atatürk’ün önderliğinde ortak bir irade,coşku,heyecan ve millî bir güce dönüşmüştür.Milletimizin gayreti,ülkemizin gelişeceğinin,Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkacağının göstergesi olup yolumuz açık,geleceğimiz aydınlıktır.İşte böyle bir Türkiye,yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli armağan olacaktır.

Milletimizin her bir ferdine bu konuda büyük görevler düşmektedir.Bu görevin yerine getirilmesindeki dikkat ve özveri ise en büyük güvencemizdir.İnanıyorum ki, bütün çocuklarımız bu değerli armağanı,aynı ruh ve inançla geleceğin müreffeh Türkiye’sini inşa edecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceklerdir.

23 Nisan’ın, sadece millî egemenlik bayramı olarak değil,aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanmasının özel bir anlamı vardır.Bu,milletimizin ve Atatürk’ün siz çocuklara verdiği önemin,inancının ve güveninin en önemli göstergesidir diyen Ölmeztoprak,Yüce milletimizin ve devletinin geleceği olan yavrularımız;Sizler milletimiz ve ortak değerlerimiz için umut ve güven kaynağısınız. Siz; Sizden sonra gelecek olan nesillerin,sizler gibi mutlu ve umutlu olabilmesi için büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Bu nedenle size inanıyor ve sonsuz bir güven duyuyoruz.Biliyoruz ki,yarınlarımız emin ellerdedir diyor,sevgi dolu yürekleri ve gülen yüzleriyle bugüne anlam katan siz çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularla kutluyor,başta Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını saygı,minnet ve rahmetle anıyorum.”dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın kutlama mesajı şöyle:

“23 Nisan 1920 yılında TBMM’nin açılışıyla birlikte, Türkiye’de parlamenter demokrasi ve cumhuriyetin temelleri de atılmıştır. Bu tarih itibariyle halkımız TBMM çatısı altında tek yumruk olarak toplanıp, öncelikle dört bir yanı işgal edilmiş vatanımızda bağımsızlık meşalesini yeniden tutuşturmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, açıldığı günden itibaren genç, dinamik ve çağdaş bir yönetim anlayışının müjdecisi olmuş ve kısa bir süre sonra Cumhuriyetimizin ilanına zemin hazırlamıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni demokrasinin, çocukları da ülkemiz geleceğinin teminatı olarak gören Mustafa Kemal Atatürk, böylesine önemli bir günü çocuklara bayram olarak hediye etmiştir.

Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, çocuklarımıza sevgilerimi iletiyorum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Tunçdemir de mesajında şöyle dedi:

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 90 nci yılını kutluyoruz. Çocuklara, kutlu olsun diyoruz. Yetişkinlere, ulusal egemenliğin ne anlama geldiğini, ne sorumluluklar yüklediğini anlayacak yaşta olanlara ise, Ulusal Egemenlik Bayramı’nın aynı zamanda bir sorgulama, bir muhasebe günü olduğunu, olması gerektiğini anımsatıyoruz. Ulusal egemenlik sisteminin yurttaştan, ulustan beklediği sorumlulukların yerine getirilip getirilmeğinin sorgulandığı, sistemin işlerlik düzeyinin ölçüldüğü bir gün olmasını diliyoruz.

23 Nisan 1920 tarihinde açılan TBMM, hem ülkemizin kurtuluşuna, hem de yeni bir devletin kuruluşuna öncülük eden tarihi bir olguya sahiptir. Çürümüş ve yozlaşmış bir imparatorluktan yepyeni bir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, demokratik ve laik bir yönetim biçiminin gerçekleşmesi, çağdaş ve aydınlık bir yaşam biçiminin belirlenmesi ve bunun için yapılan tüm yenilikler, 23 Nisan 1920 tarihinde Mustafa Kemal’in liderlik ettiği TBMM’nin attığı adımlarla gerçekleşmişti.

Ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık olmak üzere devletimizin başlıca iki temel niteliği bulunmaktadır. Ulusal egemenlik, ulusun kendi kendisini yönetmesidir. Tam bağımsızlık ise başka bir devletin yönetimi altına girmemektir. Egemenliğin ülke içinde kullanımı ulusal egemenlik, ülke dışında kullanımı ise tam bağımsızlıktır. Bu iki temel nitelik, bazılarının anlamakta çekindiği emperyalizmin bilinen oyunlarıyla yok edilmek istenmektedir. Devlet, devlet edemez duruma getirildi. Etkinliği, saygınlığı, kurumlarının uyumlu çalışması bitirildi. Küçültüyoruz diye yokluğu varlığı tartışılır hale getirildi. Bağımsızlığı dışa teslim edildi. Devlet kaleleri tek, tek düşürüldü, kalan birkaç kalenin de düşürülmesine çalışılıyor. AB adaylığı hikâyesi, taraflarca vasıta olarak kullanıldı, devletin ulusallığı ve üniterliği bitirilme noktasına getirildi. Vatanı el değiştirmeye başladı, ekonomisi el değiştirdi, yabancılaştırıldı. Milli kimlik ve kültür yozlaştırıldı. Halk; dini, mezhebi ve etnik kökenlere göre kamplaştırılmakta, “bizler-onlar” diye nitelendirilmekte. Bunlara benzer binlerce olumsuz gelişmeyi vatanın ve devletin asıl sahibi ise çoğunlukla seyrediyor. Yani ulusal egemenliğine sahip çıkmıyor. Ancak bunun bedeli ödenecektir. Ulusça ödenecektir. Bedel ödemeyi kan ve gözyaşına dönüştürmemek için her yurttaş dünya görüşü, dini, kökeni ne olursa olsun, her şeyden önce kendi geleceği için ulusal egemenliğine sahip çıkmak zorundadır. Geçirdiğimiz 90 yılı çok iyi değerlendirip, Cumhuriyetin kazanımlarını gözümüz gibi korumalıyız.

Çocukların sevgi ve hoşgörü dolu bir ortamda yetiştirilmesi, yeteneklerinin geliştirilmesi, beklentilerinin karşılanması, sorunlarına çözüm bulunabilmesi ve umutlarının canlı tutulabilmesi, geleceğine yön verecek güçte bireyler olarak toplumsal yaşamda yer alabilmeleri temel amacımızdır. Çocukların olumsuzluklardan etkilenmeden mutlu bir yaşam sürmelerinin sağlanması, geleceklerinin güvence altına alınması, Devletin yanı sıra, bireylerden başlayarak toplumun tüm kesimlerinin çabasını gerektirmektedir. Unutmamalısınız ki, eğer bugün geleceğe güvenle bakabiliyorsak, bu Yüce Atatürk ve kurduğu Cumhuriyet sayesindedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükle­ri olan siz çocukların bayramıdır. En yakın zamanda tüm sorunlarını çözmüş bir Türkiye göreceğimiz inanç ve temennisiyle tüm Ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını kutluyor, bu günleri bize armağan eden Büyük Önderimizin önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."