Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

CHP’den OHAL ve Demokrasi Eylemi

CHP’den OHAL ve Demokrasi Eylemi
 • 16.04.2018

CHP’liler tarafından ülke genelinde olduğu gibi Malatya’da da ‘OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz’ eylemi gerçekleştirildi.

Kent Merkezi Soykan Parkı’nda düzenlenen eyleme CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP’li Arguvan ve Hekimhan Belediye Başkanları’nın yanı sıra   Saadet Partisi, İyi Parti, Emek Partisi, HDP, ÖDP, Vatan Partisi, KESK Şubeler Platformu, İHD, Pir Sultan Abdal Derneği, Alevi Eşit Yurttaşlık Platformu  Başkan ve yöneticileri de destek verdi.

CHP İl Başkanı Enver Kiraz yaptığı konuşmada,  ” 21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. ” iddiasında bulundu.

Kiraz, özetle şunları söyledi:

“Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyet olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiyeyi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakar sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır…

…İlan ederken 1 buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

Bizim talebimiz kesindir;

Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine DERHAL son verilmelidir.

Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.

Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır.

Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir.

Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz.

Bizler OHAL değil, demokrasi istiyoruz!”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. vatandas dedi ki:

  ohal devam etsin etraftaki pislikler temizlensin sabah aksam rahat rahat dolaşalım her yerde polis olsun istediği gibi arama kimlik kontrolü olsun ohali destekliyorum ohal kapsamında calısan memur arkadaşlara da kolay gelsin saygılar…

 2. Ali dedi ki:

  Ohal e karşı çıkanlar CHP-Hdp-Fetö-pkk .Şaşırdıkmı.Hayır.

  1. Aras dedi ki:

   ohale sahİp çıkanlar.AKP -MHP -BBP- ÖSO -ENSAR VAKFI- ŞAŞIRDIKMI .HAYIR.

 3. Malatyalı dedi ki:

  “OTURARAK BAŞARIYA ULAŞAN TEK VARLIK TAVUKTUR” Boşuna oturup hak adalet başarı aramayın…

  1. Aras dedi ki:

   DOĞRU SÖYLÜYORSUN.28 ŞUBATTADA OTURUYORDUNUZ CAMİLERİN ÖNÜNDE TAVUK GİBİ.AMA NE OLDU BİŞEY ELDE EDEMEDİNİZ.HAKLISIN BENCE.OTURULARAK BİŞEY ELDE EDİLMEZ.

 4. Yavuz dedi ki:

  Şimdiye kadar kimin hakkını savundunuz, kime adaletli davrandınız ki ! şimdi Hak hukuk adalet diyorsunuz. Genel başkanınız zaten 10 kelimesinden 8,5 inde demokrasi diyor ama nasıl bir demokrasiden bahsediyor halen çözemedim.

  Artık onunla uğraşmakta zaman kaybı ama neyse. Oturmaya devam edin sizler. Zamanı değerli olanlar işlerinin başındalar.

 5. Harun dedi ki:

  OHAL varmi yokmu belli değil vatandasin hayatini kisitlamiyor Daha çok suçlular ve teröristler rahatsız. Bu chp niye rahatsız. Ülke için gerekli ise tekrar uzatılması lazım. Chp de boş işleri ne zaman bırakacak..

  1. Dadımoğlu dedi ki:

   belki seni kapsamıyor ama senin dışında bir çok insanı ilgilendiriyor. örneğin ben sandığa gidip beni temsil etmesi için bir oy kullandım ve kendi vekilimi seçtim şimdi de beni mecliste temsil etmesini ve sesimi duyurmasını istiyorum lakin ohal den dolayı meclis sadece boş konulara icrahatsız işlere çoğu zaman da tatile sevk ediliyor. meclisin alması gereken ve terör eylemleri ile ilgili olmayan tüm işleri bir cumhurbaşkanı ve onunla aynı hizada yol alan bakanlar kurulu kararı ile yapılıyor. o zaman bu meclise ne gerek var diyorum neden vekillere milyarlarca liralık maaşlar veriliyor ve neden demokrasiden bahsediliyor sormalı millet. taşerona kadro hangi terör eyleminin uzantısı ki ohal ile khk şeklinde yasalaşıyor örneğin bir de bu şekilde olayları değerlendirirseniz daha doğru olacak. bu arada ben chpli değil mhpliyim yanlış anlaşılmasın

  2. SinanA dedi ki:

   CHP iktidar olsa ve OHAL olsa sizler ne yapardınız acaba?

  3. Aras dedi ki:

   doğru şeker fabrikalarını savunmak boş iş.tekel fabrikasını savunmak boş iş.işçinin,çiftçinin hakkını savunmak boş.Malatya kayısısını bile mecliste tek anlatan Veli ağbaba.neden bahsediyosun sen..ne ara bizim millet böyle duyarsız sorgulamaktan aciz kaldı anlamyorum.adamlar malatyadan ceket koysak seçer bunlar demeye başladı.anla halini işte.

 6. mustafa BULUT dedi ki:

  OHAL’İN KALKMASI LAZIM. DEMOKRASİ ÖNCELİĞİMİZ OLMALI. 28 ŞUBAT’TA Kİ BASKICI KESİMİ KINAYAN ARKADAŞLARIM. BUGÜN ÜLKEYİ YÖNETENLERİN BASKISI KARŞISINDA OTURMA EYLEMİ YAPANLARIN YANINDA OLMANIZ GEREKMİYOR MU? SİZLER BUGÜN DEMOKRASİ İSTEYEN KESİMLE BERABER OLMAZSANIZ , YARIN SİZİN HATALARINIZI ÇOCUKLARINIZ ŞÖYLE DİLLENDİREBİLİRLER ” 16 NİSAN OHAL KALKSIN, DEMOKRASİ İSTİYORUZ” DİYEN GURUPLARI SİZ NEDEN DESTEKLEMEDİNİZ?” DİYEBİLİRLER. ATALARIMIZ BOŞUNA SÖYLEMEMİŞ. ”KESER DÖNER SAP DÖNER, GÜN GELİR HESAP DÖNER”. BÖYLE DE BİR ATASÖZÜMÜZ VAR.

  1. malatyalı44 dedi ki:

   kardeş siz o treni çoktan kaçırdınız.28 şubat diyorsun da 28 şubatın en büyük destekçisi sizdiniz.insanlar okulundan işinden atılırken siz laiklik Atatürkçülük adı altında darbecelerin destekçisi oldunuz.resme bakarsan bir avuçsunuz.halk destek vermiyor.azgın azınlıksınız.evet keser döndü sap döndü ama size döndü.

 7. abuzer dedi ki:

  işte size demokrasi bak ne güzel oturuyorsunuz sizlereniye oturuyorsunuz diyen oluyormu ? ama 28 şubat sürecince başörtülü öğrenciler mağdur olurken okularına alınmazlken ikna odalarında zorla başları açılırken neredeydiniz? 15 temmuzda neredeydiniz o zamanlar nerelerde oturuyordunuz

 8. Malatyalı dedi ki:

  Bu oturmaları neden 28 şubat döneminde yapmadınız tanklar Ankarada yürürken neden hak adalet hukuk demediniz. Oy aldığınız kitlenin partisi olarak davrandığınız hep yanlışa yanlış demediniz. Neden onca Müslüman çeşitli coğrafyalarda ölürken oturmuyorsunuz sayın vekil. Sizin Türkiyenin partisi olmanız için, Atatürk gibi olmanız için çok fırın ekmek yemeniz lazım. Türkiye artık bunları yemiyor kurduğunuz devşirme parti içinde bulunan bölücü örgüt sempatizanlığı herşeyi anlatmaya yeterde artar bile…..

  1. malatyalı44 dedi ki:

   süpersin kardeş

  2. Dadımoğlu dedi ki:

   yav arkadaş size tek tek laf anlatmaktan bıktı millet başkasının ağzı ile konuşmayın düşünün azıcık merak etmeyin beyin bedava bişey olmaz. Peki sen bu ülkede 28 şubat olduğunda neden korktun sokakta olmadın 15 temmuzda tanka yumruk atarken. sen neden geçmişte ülkede yanlışlar olurken meydanlara inip hak adalet demedin korktun da şimdi başkaları hak adalet derken rahatsız oluyon ve sen neden açılımlardan rahatsız olmasın da açılmaları eleştirenleri şimdi terörist parti şeklinde lanse ediyon önce bunları açıkla arkadaş daha derin de konuşmak vardı lakin ohal de başımıza neler gelecek tahmin etmek zor olmaz. bu arada bir mhpli olarak sizinle ittifak yapmam günahlarınıza ortak olmam.

  3. Aras dedi ki:

   devşirme partiden kimi kastediyorsun.eğer hdp yi kastediyosan. neden çözüm süreci adı altında anlaşmaya çalıştınız.bunuda söylesene.osloda teröristlerle neden görüşüldü.haburda teröristler halay eşliğinde neden girdi.o zaman chp mecliste mhpyle reddetti.anlaşmayın dedi.o zaman neden sorgulamadın kim teröristle işbirliği yapıyo kim kandille konuşuyo.boşboş konuşma.kim bunlarla iş tutmuş ona bak.chp 1991 hariç bunlarla iş tutmamıştır.tutan bellidir ama işinize gelmez.çünkü celladına aşık olmuş bi millet var.

 9. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Hak Hukuk Adalet 🙋🙋🙋

  1. Malatyalı dedi ki:

   de yi siinn???

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."