Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

28 Milyon TL’ye 10 Trambüs Daha Sipariş Etmişler!

28 Milyon TL’ye 10 Trambüs Daha Sipariş Etmişler!
 • 02.12.2016
 • Büyükşehir Belediyesi, her biri 760 bin Euroya (2 milyon 810 bin TL) 10 adet trambüs daha alıyor ve parasal maliyet döviz kurunun artışıyla birlikte her geçen gün daha da artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, ihale sürecinden, üretim aşamasına, deneme sürecinden taşıt olarak yasalara uygunluğuna kadar her yönüyle tartışılır bir proje olmasına rağmen 22 Nisan 2013 tarihinde yaptığı ihale ile hayata geçirdiği ve belediye yöneticilerinin adlandırdığı şekliyle trambüs, bilinen adıyla troleybüslerden 10 adet daha alıyor. Her biri 760 bin Euro olan troleybüsler için Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından toplam yaklaşık 28 milyon TL (28 trilyon lira) çıkacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, metropol kentlerde geçen yüzyılda kaldırılıp çöpe atılan troleybüslerin günümüz versiyonu olan ve trambüs adı verilen araçlardan toplam 7 milyon 600 bin Euro karşılığında 10 adet daha alacağı öğrenildi. Troleybüsler için ödenecek paranın Türk Lirası karşılığı, döviz kurlarının hızla arttığı bugünlerde  bu hafta itibarıyla 28 milyon TL’yi buluyor ve bu rakam, döviz artışıyla birlikte daha da yükselecek.

Yenileri ilk yapılanlara göre daha iyi olacakmış!
Büyükşehir Belediyesi tarafından troleybüs (Trambüs) alımına ilişkin verilen bilgide, artan yolcu talebini karşılamak amacıyla troleybüs sistemine 10 adet aracın takviyesi için sürecin başladığı ve araçların imalatının devam ettiği bildirildi. Yeni araçarda teknik açıdan bir takım iyileştirmeler ve değişikliklerin de yapılacağı kaydedilerek, bu teknik değişikliklere ilişkin şu bilgiler verildi:

“Elektrik kesintisi durumunda kullanılmak üzere kullanılan yardımcı sistem olarak dizel jeneratör kullanılmakta iken yeni alınan araçlarda tamamen elektrik sistemi ile beslenen 100 kw’lık batarya sistemi entegre edilmiştir. Bu sistem tap kapasite en az 15 km götürebilmektedir. Batarya şarj işlemi ise trambüs (troleybüs) depo alanındaki sabit şarj istasyonu ve aynı zamanda araç üzerine katenerden şarj modülü eklenerek hat boyunca şarj edilebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Tahrik motoru eski araçlarda 485 Hp iken yeni araçlarda ivmelenmeyi ve dolayısıyla işletme süresini azaltmak amacıyla güç 700 Hp’ye çıkarılmıştır.

Yeni araçlarda kullanılacak batarya ve batarya yönetim sistemi yüzde 100 yerli firma tarafından üretilmektedir. Bu nedenle yeni araçlardaki yerli üretim oranı artmıştır.”

Troleybüs başına 51 bin avro daha fazla ödeme yapılacak
Yeni alınacak olan trambüslerin 2017 Şubat ayında teslimatlarına başlanacağını belirtilen kaydeden Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında, araçlarda yapılacak olan modernizasyon ve değişiklikler nedeniyle trambüs başına 51 bin Euro daha fazla bir ödeme yapılarak her biri 709 bin Euro’ya alınan trambüslerin fiyatının bu kez 760 bin Euro’ya yükseldiği ifade edildi.

10 adet yeni trambüsün tamamı Haziran 2017’ye kadar teslim alınacak.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. burak inan dedi ki:

  geçen ay sofyadaydım. 1935 de yapmış adamlar bu sistemi hatta bir iki bulgarla konuştum a sen malatyadanmı geldin burada herkes sizi konuşuyor kıskanıyoruz dedi. gerçekten gurur duydum malatyamla. euro 5 tl olsada almalıyız bence

 2. Faruk dedi ki:

  Yazık yazık memlekete yazık

 3. Bülent Arıkan dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum bazen gülüyorum bazen kızıyorum …. Ey Malatyalı hemşerilerim ben Motaşda şoförüm Allah sizi inandırsın trambüs olmazsa olmaz lutfen boş laf ederek kalp kırmayın trambüsden önce körüklu otobüsler vardı günluk her biri 600 yakıyordu şimdi trmbüsler 10 tanesi bir otobusun yaktıgını yakiyor lütfen bilip bilmeden konuşmayalım

  1. Malatyalı dedi ki:

   Bülent bey bende size gülüyorum bu kadar yorumdan sonra ortaya çıkardığınız tek sorun sadece yakıt mı? Yan yoldan gıttıgı için Trafıgı alt üst edıyor, her yer tel cevrılı, adım bası katener dırek dıkılmıs çevre görüntüsü rezalet… beledıye şoförü yerıne vatman olmaya nedersınız? Raylı sıstemı getırelımmı hem yakıtı da az onun cunku oda elektrıkli,,, yada elektrıkli metrobüs alalım Bursa’dan! Hem ucuz hem de elektrikli ne dersenız:)

  2. gokler789 dedi ki:

   halk için yapılan herşey güzeldir fakat burdan belediye başkanına sesleniyorum maliyeti ucuz diyorsunuz oda iyi peki halka neden yansıtmıyorsunuz otobüsler 2 tl ise bunun yani Trambüs ün fiyatını 1 tl yapında halk için yaptığınızı görelim

 4. Hakan K dedi ki:

  TÜm millet seferber olmuş döviz bozdururken bizim efendiler dövizle trayımbüsü alıyorlarmış. Eeee ne de olsa babaların parası ya. Şimdi BİMER’e CİMER’e şikayetler gitmiştir. Allah’ım senden duam şudur: Vatanını, milletini seven, herşeyden önce kul hakkını gözeten, helali haramı bilen, devlet malını çarçur etmeyen, adam kayırmayan, Reis’in sözünü dinleyen kullarından eyle. (Amin)

 5. Ali dedi ki:

  Acaba bu trambusun yerli kısmı neresi…28 milyon TL lik neyi var tanesi 2.8 geliyor …abileri trambus al demişse alınır. .

 6. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Bu Paraya 60 Adet Son Model Körüklü Otobüs Alınır . . .

 7. mehmet dedi ki:

  Bizim belediyemiz sadece 5 yıllık yada 10 yıllık projeler yapıyor.beş on yıl sonra bu olmadı hadi kaldıralım diyecekler.Yeter artık 50 yıllık 100 yıllık projeler yapalım her geçen gün nüfusumuz artıyor.buraya harcanan parayla şoför okulundan ünüversiteye metro yapılırdı.trafikte rahatlardı insanlarımızda rahat ederdi.yani fazla harcama yapılsaydıda halkımızın gözüne gelmezdi nedençünkü kalıcı uzun süreli bir yatırım olacaktı.

 8. Nurettin dedi ki:

  Bu belediyenin akıl hocası kim acaba. Yeter artık bu insanların paralarını çar çur etmeyin Adam gibi hizmetler getirin.

 9. yusuf dedi ki:

  maliyeti fazla olabilir ama uzun vadede yapacağı yakıt tasarrufuyla aracın mantıklı bir tercih olduğunu düşünüyorum. yine elektrikle çalıştığı için çevre kirliliğine karşı duyarlı bir tercih olduğu kesin. her şey para ve insanların rahatlılığı olmamalı. son 10 yıldır hissedilen iklim değişikliğinin farkında değilsiniz galiba! Para değilde doğal yaşama uyumu dikkate alarak eleştirilerin gözden geçirilmesi lazım!

 10. YORGUN dedi ki:

  Zeki Kardeşim ; yorumunu okudum eleştirilen yorumlarıda okudum ve senden ricam baktığın pencereyi kapat ve arkadaşların penceresinden bir istersen diyeceğim lakin senin gözün tek pencereden başkasını görmüyor sanırım.Malatyamıza sahip çıkan akılcı eleştiri yorumlarını yapan arkadaşlarıma tşk ediyorum iyiki varsınız.ben MALATYA da oturmuyorum ama MALATYA mın her konusu beni ilgilendiriyor ve takip ediyorum o nedenle kısır düşüncelere karşı çıkan üretime dayalı ileriye dönük tüm eleştirilere katılmamak…! bilemedim yazamadım anlayın işte.MALATYA ma saygılarımla

 11. Emrah aydogmus dedi ki:

  Zaten Malatya ya ancak trambus yakışır .Bütün Derdi sıkıntısı bitmiş bi bu eksikmis gibi !!

  😂😂😂😂😂

 12. Murat dedi ki:

  Cumhurbaşkanı döviz bozdurun diyor yerli üretim otobüse dövizle ödeme yapmak ne demek

 13. Mustafa dedi ki:

  Hani anlasmalar₺ olarak yapılacaktı

 14. Murat dedi ki:

  Hayırdır bunlar ya para saymayı bilmiyor ya dayak yememişler dünyanın en modern en lüks yolcu otobüsü 300 bin Euro İstanbul’da kullanılan metrobüsler 150 bin Euro aradaki 600 bin Euro araç başı farkı elektrik ile çıkacak mı

 15. ali dedi ki:

  şehır merkezi yatırım yapılmalı şehrin içi rakatlamayı amaçalayan projeler geliştirilmeli hiç mi akıl kullanılmıyor görmüyor musnuz halini şu memletin. tRAMBUS merakı nedir gidin kayseriye görün sehir trafiği nasıl rahat adam düşünüyor zaman harcılar bu belediye ya yol yapıyor uzun yıllar yolu bıraktılar ,trambuse kafayı taktılar her gelen bakanı trambus gezisi yaptırmayı ihmal etmiyorlar vay halimize vay malatyamızı

 16. Kadim dedi ki:

  Rezalet.Burası Malatya hiçbirşey doğru yapılmaz.yanlış yapılmışsa iyce yanlış yapılır.bırakın bu kıytırık trambüsü.vazgeçin bundan.metro yapın tramvay yapın.şehirde kalabalıkta aracımzla biryere gidemiyoruz.sabah kalkın istasyon.beydağı devlethastasi.lojman kavşaklarını bi görün tam bir rezalet.kimse yokmu duyuyomusunuz sayın yetkililer.

 17. tarık dedi ki:

  yav arkadaş başvuru yapıyoruz merkeze 10 km uzaklıkta 3 km lik yolun alt yapısı yol genişletme ve asfalt çalışması gerekiyor diye gelip bakıp belediyenin buraya harcayacak bütçesi yok büyük proje diyorsunuz trafiği altına üstüne getiren ulaşımda hiçbir katmadeğer sağlamayan sisteme bukadar para harcıyorsunuz yazıklar olsun..bari metro yapsanız neyse bu ucubelere bu kadar para verilmesi yanlış bu milletin parasına yazık

 18. Zeki dedi ki:

  Trambuse karşı olanlar, Malatya’nın trafik probleminin çözülmesini istemeyenlerdir. Trambus sayesinde üniversiteye, maştiye 1,5-2 saat gibi kısa bir sürede gidebiliyorum. Normalde 20 kmlik bu yolu yürüyerek 3-4 saatte gidiyorduk. %100 lük bir iyileşmeyi nasıl görmezden geliyorlar, anlamıyorum.

  1. kenan dedi ki:

   ah be hemşerim ne güzel bi yorum olmuş ya 🙂

   1. Malatyalı dedi ki:

    Sesli güldüm:)

  2. Ülkü Koçak dedi ki:

   Helal sana ironinin kralını yapmışsın ( umarım )

 19. Ahmet dedi ki:

  Değil 10 yüz tane saha alınsa fark etmez araştırma üniversite arabalari ayrılmadıkça sorun çözülmez hastalar ayakta öğrenciler arabaya binememekte hastalar binememekte bir devlet bir belediye herseye kar anacıyla bakmamalı trambüs el şu kadar yolcu taşidik diye hava atıyorlar başka alternatif yok ki insanlar zorla balık istifi yolculuk yapıyor Malatya bld gurur duyuyo

 20. Mehmet dedi ki:

  İlk proje aşamasından beri karşıyım bu sısteme! Yarın stadyum yapılacak yolcu sayısı yıne artacak bır 10 tane dahamı alacaksınız! 25 bın taraftarı +40 bın ogrencıyı + araştırmaya gıden hastayı bu sıstem mi tasıyacak:) yani bu trambus al al bitmez yarın eskıyecek modası geçecek yenısı ıle degıstırecekler yıne masraf.. al sana raylı sıstem fıyatını geçtı.. sonuç her yer tel dırek cırkın görüntü, yan yoldan gıden trafıgı altüst eden , yavaş ınsanların gec kaldığı. Ve 30 buyuksehır den sadece Malatya’nın kandırılıp yapıldığı sıstem oldu! Malatyalı olmak ayrıcalık derler yaa gerçekten ayrıcalık bu kadar cahılız ıste! Son bısey Bursa hem metrobüs hemde raylı sıstem fabrıkası kurdu yapıyor! Adamlar metrobüs elektrıklı yaptılar yenısını! Raylı sıstemı yine aynı ucuz ve ekonomık bızımkıler neye hızmet edıyor anlamış degılım:)

 21. 44 SEVDALISI dedi ki:

  yöneticilere hayranım gerçekten müthiş projeler bunlar neden istanbul izmir akıl edememiş bunları hayret tebrikler kutlarım sizleri…

 22. MEHMET dedi ki:

  BEŞ SENEYE KADAR İPTAL EDİLİR YADA YENİ YÖNETİM GELDİĞİNDE TRAFİK KALDIRMIYOR DENİLİP YIKILIR YAPILAN YATIRIMDA BOŞA GİDER OLAN MALATYALININ 150 MİLYON TL SİNE OLUR BİZİM BİLD,İĞİMİZ 150 MİLYON TL’Sİ ACABA GERÇEKTE NE KADAR GİTTİ ONU BİLMEYİZ NE ZAMAN İŞLER DÜZELİR BİLMİYORUM AMA ŞU Bİ GERÇEK ADAM GİBİ Bİ MUHALEFET YOK Kİ İŞLER DÜZGÜN GİTSİN GERÇİ HAK EDİYORUZ Kİ BÖYLE YÖNETİLİYORUZ

 23. Ahmet dedi ki:

  Say’ın editör belediyenin yaptığı spor merkezinin haberini yapıp sesimizi duyurursanız sevinirim çok Pahalı amaçları pars kazanmak mı halka hizmetimi günlük giriş 35tl aylık 150 yuh yani başka bişey değil

 24. Abdullah dedi ki:

  GİT GEL KONYA ALTI SAAT DERLER YA…….GİDİP GELDİĞİN GÜZERGAH MAŞTİ—- ÜNİVERSİTE HATTI. YOLCU AYNI YOLCU……….. YOKSA……….. BURNUNUZA PİS KOKULAR GELİRSE HİÇ ŞAŞIRMAYIN.

 25. Malatyayi uyandiran adam dedi ki:

  HAT YAN YOLLARA KURULURSA OLACAGİ BU !!! Beyin fukaralari na sahibiz derme catma yapilan is bu kadar olur,İstersen 100 tane daha arac al YAN YOLLARDA trafige takildiktan sonra ne anlami kaldi???

 26. banazılı dedi ki:

  yollarrımız rezil halde her yer camur kırık dagınık gidereceğinize trambus mü alıyonuzdaha….Bu milletin oyları haram olacak size haram…

 27. ahmet gül dedi ki:

  Eleştirilerin çoğu sadece karalama gibi bence gayette iyi olmuş ilgi görüyor dolu dolu gidip geliyor .yenilerininin alınması mantıklı ve gerekli .Malatyada her yatırıma karşı çıkmak sanki marifet anlayamadım .

 28. Ülkü Koçak dedi ki:

  Kendi ellerimizle çirkinleştirdiğimiz dünyayı iyi-kötü ömrümüz dolup bitene kadar seyreyleyelim bakalım. Sonraki nesiller bize çok hayır duası edecek.

 29. can taner dedi ki:

  yapılan her hizmet karşısında adeta kıskançlıktan çatlıyorsunuz.

 30. MEHMET dedi ki:

  Madem alacaksınız türk malı Bursa da üretilen den neden almıyorsunuz.yazık bu paralar senin benim paramla alınıyor. hiç yoksa paramız kendi ülkemizde kalır ama nerede. yazık yazık….

 31. MUSTAFA dedi ki:

  Yazık bu halkın parasına.
  Kim hesap soruyor?
  Bu aracın ücretini kim neye göre belirliyor?
  Belediye zarara uğratılıyor.
  Rekabet yok.
  Sadece bir firma belediyeyi adeta haraca bağlamış.
  Sivil toplum kuruluşlarına derneklere sendikalara burada sesleniyorum.
  Bu konu yargıya taşınsın.
  Neden bu kadar para ödeniyor açıklansın.
  Rekabet olsa bu para belki yarı yarıya düşecekti.
  Neden euro ile ödeme yapılıyor. Bu araçlar Türkiye de yapılıyor.
  12 Metrelik bir belediye otobüsü yaklaşık 500 bin lira iken 2 milyon 800 bin TL bir araca neden ödeniyor.
  Bir araç parasına 12 metrelik otobüsten 5 tane alınır.
  Hesap sorulsun.

 32. Kenan dedi ki:

  Yıllardır uyuyamıyordum Malatya’nın en büyük sorunu 28 trilyona çözülüyor düşünsenize bu kadar az paraya Yani bizim Malatya’nın tek sorunu şehir içine giremeyen ama çevre yolunda trafiği alt üst eden sistemimiz daha da gelişiyor hemde 700 bg gücünde artık üniversite yolunda kendi aralarında yarışırlar bizde izleriz 🙂

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."