Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“30 Haziran Son Gün” Uyarısı

“30 Haziran Son Gün” Uyarısı
 • 08.06.2017

Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, vergi borcu bulunan mükelleflere 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı yasa ile yeniden yapılandırma fırsatı sunulduğu hatırlatılarak, bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran’a kadar Vergi Dairesine müracaat etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Poyraz, vergi borcu bulunan mükelleflere bir hatırlatmada bulundu. Poyraz, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı yasa ile yeniden yapılandırma fırsatı sunulduğu hatırlatarak, vergi borcu bulunan mükelleflerin 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Poyraz, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunuyla; Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak ve Borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetler başlatılmıştır. Başkanlık/Defterdarlık olarak tüm personelimiz ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni yapılandırma ile kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirildiğini vurgulayan Poyraz, şunları söyledi:

“Yeni Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece; Borcu yoktur belgesi alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek. Vatandaşlarımız, yeni yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. Yurt-Kur üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.”

30 Haziran tarihinin son gün olduğunu hatırlatan Poyraz, “Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin31Temmuz 2017Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil” dedi.

Yapılandırma ile mükelleflere borçlarını peşin ya da taksitli ödeme fırsatı sunulduğu belirtilen Poyraz, “Peşin ödemeler teşvik ediliyor. Vatandaşlarımıza peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 50 oranında indirim yapılacak. Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacaktır” uyarısında bulundu.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. ahmet dedi ki:

  Milletde para yok yok .yok .yok esnafı rahat bırakın yok efendim şu gün son gün yok efendim bugün son gün yeter yav para olsa gelip öder demekki yok anlamıyormusunuz yok yok tınne .

 2. Haşmet dedi ki:

  dün maliyeye gittim yapılandırma daha başlamadı dediler. araya bayram da giriyor, 30 Haziran’a ne kaldı ki? Bence birkaç ay uzatılır…

 3. Başefendi dedi ki:

  Yoğun talep üzerine 31/07/2017 Tarihine uzatıldı diye bir bildiri daha yayınlar devletimiz. Sayın başkanım.

 4. KERNEK dedi ki:

  sayın Müdürüm konuşmalarınız da örnekler de verseydiniz çok iyi olurdu örnek 1000 tl ana borcu olan bir vatandaş gelip peşin ödeme yaparsa şu kadar olur 12 aya yapılandırırsa şu kadar olur diye örnekler verseydiniz vatandaş ta bilinçlenir ve borcunu ödemek için kendini öyle ayarlardı ama şimdi memurlarınızdan cevap almak nerdeyse suçlu muamelesi göreceğiz her zamanınki gibi

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."