Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

4+4+4 Kavga Dövüş Geçti…

4+4+4 Kavga Dövüş Geçti…
  • 27.12.2015

 
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda AK Parti milletvekilleri ile CHP’li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Yaşanan büyük arbedeye rağmen kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi bölünmüş olarak 12 yıl çıkaran kanun teklifi kabul edildi. Peki ama bundan sonra ne olacak. İşte ayrıntılar.
 
Eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonu’nda büyük gerginlik yaşandı. AK Partililer 100 civarında milletvekili ile olası bir işgale karşı kürsü önünde barikat kurdu. Büyük gerginliğin yaşandığı olaylar sonrasında basın açıklaması yapan Komisyon Başkanı Nabi Avcı, görüşmeler sırasında CHP’li milletvekillerin komisyonu çalıştırmak istemediğini söyledi. Avcı, görüşmeler sırasında kendisine atılan bir bant kesiciyi de kameralara gösterdi.
 
CHP’LİLER OTURACAK YER BULAMADI
 
Görüşmeler sonrasında CHP milletvekillerinin oturacak yer bulamaması üzerine kavga çıktı.  Ak Parti’li ve CHP’li milletvekilleri birbirlerini yumruklarken, CHP’li Altay  dengesini kaybederek yere düştü.
 
Komisyonda, önceden gelen Ak Parti milletvekilleri koltuklara oturarak,  toplantının açılmasını beklemeye başladı. Toplantı salonuna gelen CHP milletvekilleri, oturacak yer olmadığını görünce, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “komisyon işgal edilmiş” diye  bağırdı.
 
CHP milletvekillerinin salona girmemesi nedeniyle tartışma büyüdü. Bu arada, Ak Parti milletvekilleri ve Komisyon Başkanı Nabi Avcı,  kameramanların dışarıya çıkmasını istedi.
 
KAMERAMANLAR SALON DIŞINA İTİLDİ
 
Toplantı salonun girişinde bekleyen CHP’li milletvekilleri çıkmalarını  engelleyince, bazı Ak Parti milletvekilleri kameramanları iterek salondan çıktı.
 
Yumruklaşma sırasında, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, dengesini kaybederek yere düştü. Altay’ın yerde, Ak Parti milletvekilleri tarafından  tekmelendiği iddia edildi.
 
Bazı Ak Parti milletvekillerinin kavga sırasında, “12 saat kitap  okursanız böyle olur” dediği duyuldu.
 
Gerginlik sürerken, Komisyon Başkanı Nabi Avcı’ya sert bir cisim  fırlatıldı. Cismi eline alan Avcı, basın mensuplarına, gösterdi.
 
Kavga devam ederken, komisyon uzmanı kanun teklifin maddelerini okumaya  devam etti. “Söz istiyoruz” diye bağıran muhalefet milletvekilleri, “Kahrolsun  faşizm”, “AKP diktatörlüğü sona erecek”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP  halka hesap verecek” diye slogan attı.
 
Komisyon Başkanı Avcı: Kafama bant kesici attılar
 
İNCE: PARLAMENTER DEMOKRASİ FİİLEN SONA ERMİŞTİR
 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Milli  Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavgayı değerlendirirken,  “Parlamenter demokrasi fiilen sona ermiştir. Bu iş bitti” dedi.
 
İnce, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavganın  ardından, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve milletvekilleriyle birlikte  TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
 
“Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir ş….siz vardı” ifadesini kullanan İnce, “Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış  mahluklar” diye konuştu. İnce, şöyle devam etti:
 
“AKP’liler, ‘bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse  döveriz’ diyorlar anlayacağınız. Milletvekili dövüyorlar, gazeteci dövüyorlar.  Burada bizim can güvenliğimiz de kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sone  ermiştir. Bu iş bitti.”
 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Bugün çoğunluğun zorbalığının TBMM ve Türk milletinin tarihine geçirildiği gündür. Bugüne kadar ben AKP’nin  eğilimini ‘otoriter eğilim, otoriter rejim’ olarak tanımlıyordum ama otoriter rejim AKP’yi tanımlamakta artık yetersiz kalmıştır, onun da ötesine geçmiştir.  CHP bu teklifin peşini bırakmayacaktır” dedi.
 
CHP milletvekilleri daha sonra, “kahrolsun faşizm” şeklinde slogan  attı,
 
KAVGA SÜRERKEN OYLAMAYA DEVAM EDİLDİ
 
Komisyonda hareketlilik sürerken teklifle ilgili maddelerin oylamasına devam edilmesi dikkat çekti. Yaklaşık yarım saat süren oylama sonucu teklif Komisyon’da kabul edildi.
 
MHP’Lİ ŞANDIR: TEKLİF GAYRİMEŞRU 
 
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilen teklifin gayrimeşru olduğunu söyledi.
 
TBMM Milli Eğitim Komisyonunun MHP’li üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Şandır, yaşananların kabul edilemeyeceğini belirterek, ‘TBMM’nin şahsiyetine, Türk demokrasisine ve Türk milletine hakaret edilmiştir. Bunun sorumlusu ve müsebbibi AKP iktidarı, başta Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerdir” dedi.
 
Türk milletinin geleceğini şekillendiren bir düzenlemenin Komisyon görüşmelerinin yarım saat içinde tamamlandığını anlatan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Başbakan’ın talimatıyla AKP milletvekilleri bir fiili durum yaratmış; bizlerin komisyon başkanına ulaşmamızı engellemişlerdir, komisyon üyesi arkadaşlarımızın söz taleplerine yanıt vermemişlerdir. Bugün kabul edilen teklif gayrimeşrudur. İçtüzüğün amir hükümlerine göre görüşülmemiştir, Teklifin Genel Kurula indirilmesi gayrimeşru olacaktır. Bu konuda sorumluluk Sayın Cemil Çiçek’e aittir, TBMM’de milletin iradesi çiğnenmiştir. Bu despotizmdir, tek adam yönetiminin dayatmasıdır. MHP olarak bunu asla kabul etmeyeceğiz. Bu sonucu kabul etmeyeceğiz, Komisyonunu bu kararını yok sayacak ve bu çirkinliği milletimize anlatacağız.”
 
MHP Grup Başkanvekili yarın Meclis Başkanı’nı ziyaret edecek. 
 
HALAÇOĞLU: İSTİFA EDECEĞİM
 
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da salonda yaşananlara tepki göstererek arkadaşlarına “Rezillik. Galiba milletvekilliğinden istifa edeceğim. Böyle rezaletin içinde yer almak istemiyorum” dedi.
 
MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK YORUM YAPMADI
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Platformu Türkiye Konuşuyor Toplantıları’nın 7’ncisi için bulunduğu Antalya’dan ayrılırken havalimanında  Milli Eğitim Komisyonu’nda yaşanan gerginlikle ilgili “Ak Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında arbede yaşanıyormuş?” sorusu üzerine, “‘Muş’ üzerine bir açıklama yapmam. Gerçeği bilmem lazım” dedi.
 
10 yaşında imam hatip
 
– Ak Parti’nin, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık kesintili zorunlu eğitim getiren yasa teklifi ile 8 yıl ikiye bölündü. Eski sistemde öğrenci 8 yılı bitirmeden okuldan ayrılamıyordu. Yeni sistem şöyle:
– İmam hatip liseleri başta olmak üzere meslek liselerinin orta kısmı yeniden açılacak. Yeni sistemle ilköğretim 4’üncü sınıftan sonra 10 yaşındaki bir öğrenci imam hatip lisesine geçebilecek. 2’nci kademe ilköğretim okulları ortaöğretim programlarıyla ilişkilendirilecek. MEB’in, imam hatip liselerine yönelik 2’nci kademe okullar açması yönetmelikle mümkün olacak.
–  İlkokul 4’üncü sınıftan sonra öğrencilere seçimlik dersler adı altında istedikleri alanda ders seçme imkanı sağlanacak. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın hazırlayacağı seçmeli ders programıyla, Arapça, Kuran dersleri de seçmeli ders olacak. Aleviler, Süryaniler, Hıristiyanlar ve Museviler için de seçmeli din dersleri getirilecek. Komisyonda, ilgili madde, Kürtçe’nin seçmeli ders olacağı yorumuna da yol açtı. Yasa teklifinin 3’üncü maddesindeki okul kurma tanımı aynı zamanda müfredat bütünlüğü olarak düzenlenecek. Genel bir lisede aynı zamanda meslek lisesi veya meslek ortaokulu programları da yer alabilecek. 
– Teklifle, öğrenci 8’inci yıldan sonra isterse açıköğretime geçebilecek. Hangi programların açık öğretimle ilişkilendirileceği ve zorunlu eğitim kapsamına alınacağı Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek. Böylece 8’inci sınıftan sonra türbanlı öğrencilerin, açıköğretim aracılığıyla okumalarının ve Kuran kurslarına gitmelerinin vizesi de Bakanlar Kurulu’nun kararına bağlı olacak.
–  Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmedi. Ancak ilköğretime başlama yaşı 6’dan 5’e çekildi. Eğitim çağı da 6-13 olarak düzenlendi. Liseler 2012-13’ten itibaren zorunlu olacak. Bakanlar Kurulu zorunlu eğitimin başlamasını 1 yıl erteleyebilecek. Üniversiteye girişte uygulanan katsayılar kaldırıldı. Okul başarı puanları da yeniden düzenlendi. Adayların sınav puanına eklenen en düşük okul başarı puanı 12’den 30’a yükseltildi. En yüksek puan ise 60 olarak kaldı.  
–  Akşam açıklama yapan AK Partili Fikri Işık ise, “72 ayını doldurmayan hiçbir yavrumuz okula başlamayacak. 5 yaşında ilkokul yok” diyerek kabul edilen teklifte düzeltme yapılacağını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."