Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Bizden Önceki Dönemde Alınmış Karar”

“Bizden Önceki Dönemde Alınmış Karar”
 • 26.09.2018

Büyükşehir Belediyesi’nin satışa çıkardığı, ihaleleri 27 Eylül Perşembe günü yapılacak olan Bahçebaşı- Orduzu Pınarbaşı ve Yeşiltepe Bölgesi’ndeki “kupon arsa” şeklinde nitelendirilen 8 gayrimenkulün satışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Arsaların satış kararının kendilerinden önceki dönemde alındığını kaydeden Başkan Polat, ‘Ben göreve geldiğimde Büyükşehirin arsa ihtiyacı ile ilgili önceliklerini ortaya koydum. Belediye’nin gelecekte kullanacağı arsaları zaten satmıyoruz. Bu arsalara da ihtiyaç olsaydı iptal ederdik” dedi. Polat, Bahçebaşı-Orduzu Pınarbaşı’ndaki arsaların ‘kapalı teklif usülü’, Yeşiltepe’deki arsaların ise ‘açık teklif usülü’ ile yapılması konusunda ise bir bilgisinin bulunmadığını söyledi.

“Bizden önceki dönemde alınmış karar”
Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Özellikle, Orduzu Pınarbaşı Mişmiş Park girişindeki arsaların ileride önemli bir mesire ve sosyal faaliyet alanında kentin ihtiyaç duyacağı alanlar olacağı için elden çıkarılmasının eleştirildiği hatırlatılan Başkan Polat “Bizden önceki dönemde alınmış bir karar. Ama zaten eğer ihtiyaç olsaydı iptal edilirdi” dedi.

Daha önce alınmış bu türden kararların uygulamasını devam ettirdiklerini aktaran Polat, “Ancak gelecek vizyonumuza uygun olarak planlama yapıyoruz. Para birinci önceliğimiz değil. Eğer bir karar Malatya’nın geleceğini etkileyecekse Büyükşehire kazanç sağlamak için o karar uygulanmaz. Gelecek vizyonumuza ve gelecek planlamamıza uygun olarak yeniden revize edilir” diye konuştu.

Ayrı bölgeler için farklı ihale koşulundan haberi yok
Başkan Polat, “kupon” arsa olarak nitelendirilen Bahçebaşı- Orduzu Pınarbaşı mevkiindeki 5 arsanın “kapalı teklif usülü”, Yeşiltepe bölgesindeki 3 arsanın ise “açık teklif usülü” ile satılacağına ilişkin olan, tepki ve dedikodulara yolaçan ihale koşulundan ise haberi olmadığını söyledi.

Muhammen bedel tutarları toplam 24 milyon TL olan arsalarla ilgili Resmi Gazete’de de yayınlanan ilanda, “Mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesine ait olan, Malatya İli, Yeşilyurt ve Battalgazi İlçelerinde bulunan, aşağıda özellikleri belirtilen, taşınmaz malların satış ihaleleri listede gösterilen tarih ve saatte Belediyemiz Hizmet binası içerisinde bulunan Encümen Toplantı Salonunda, Encümen huzurunda, İhale listemizin 1, 2, 3, 4 ve 5. sırasındaki taşınmazlar 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 36. maddesine göre “Kapalı Teklif Usulü” ile geriye kalan taşınmazlar ise 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre “Açık Teklif Usulü” ile satış yapılacaktır. Taşınmazların ödemesi ihale bedelinin % 40’ının peşin geri kalan kısmın ise peşin ödeme tarihinin son gününden başlamak şartı ile 1 (bir)’er aylık zaman aralıklarında 5 (beş) eşit taksitte ödenecektir. İhale bedelinin tamamının ödemesi yapıldıktan sonra tapu tescil ve yer teslim işlemleri yapılacaktır.” bilgisine yer verilmişti.

Arsalara ve ihaleye ilişkin ayrıntılar şöyleydi:

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTO: Satılacak arsalara ilişkin görsel

Bahçebaşı- Orduzu Pınarbaşı’ndaki arsalar (mavi daire içinde)

Yeşiltepe bölgesindeki arsalar (mavi daire içinde)

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Eskici dedi ki:

  2 milyonun üstünde olan taşınmazlar resmi gazete yayınlanır 2886 ihale kanunun 37. Maddesi kapalı usül ile yapılır altında ise açık usül yani 45. Maddeye göre yapılır denir

 2. malatyalı44 dedi ki:

  Size bu arsaları niye satıyorsunuz sorusundan önce bu arsaları neden gözden kaçırıscasına satıyorsunuz sorusunu sormak gerekiyor.Sata sata doymadınız.Bari satıyorsunuz kamunun yararı olsun.Artık akraba,eş,bizim partiden,tanıdık,iyi çocuk diyerek birilerine peşkeş değil,vatandaşın yararına gerçek değeri üzerinden satın….yoksa elinize gözünüze bulaştırmayın…sizden öncekileri suçlamayın….zaten o da sizin parti…

 3. murat dedi ki:

  hacı başkan topu taca atmış ama bilsin ki göreve geldiği andan itibaren yapılan her icraattan sorumludur ve yapıp yapmadığı her icraattan vebal altındadır. göreve gelir gelmez 112 acil program hedefimiz var, bunları öncelikle yapacağız dedi ve ve bu programa hiç de aciliyeti olmayan hayvanat bahçesini de almıştı. kusura bakma hacı başkan malatya’nın önceliği hayvanat bahçesi, çicek, böcek, saat kulesi değil. 350 bin nüfuslu battalgazi ilçesinin devlet hastanesi yok. sözde 5 yıldır 300 yatakçık hastane yapılacak. elazığ’a yapılan şehir hastanesinin yapımı 1 yıl sürmedi. trafik keşmekeş, otopark sıkıntısı had safhada. trambüs desen 15 dakikalık yolu 1 saatte tıngır mıngır gidiyor. acilen kaldırılıp yerine hafif raylı sistem yapılmalı. istasyon kavşağına köprülü kavşak yapılmalı. yeşilyurt devlet hastanesi, fizik tedavi hastanesi, itfaiye, emniyet hepsi aynı noktaya yapılarak şehrin trafiği felç edildi. münir erkal döneminde yapılan fahri kayahan ve yeşiltepe alt merkezleri gibi bir alt merkez açamadınız. çarmuzu, yeşiltepe tarafında üçüncü bir merkez ilçe kurularak beydağı belediyesi gibi şehie yeni alt merkezler kazandırılmalıdır. eski stat yıkılsın ama oradaki kapalı spor salonu ve yüzme havuzu kalsın. 350 bin nüfuslu ilçenin kapalı spor salonu ve yüzme havuzu olsun bir zahmet.

 4. Malatyalı dedi ki:

  Zaten kendilerinden önce belediye Başkanı başka partideydi

 5. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Haberim yok. O bana dediki ben ona dedimki oda bana dediki. . . ! ! !

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."