Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

60 Avukattan ‘Evet’ Açıklaması

60 Avukattan ‘Evet’ Açıklaması
 • 16.03.2017

Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) bağlı Malatya Barosu üyesi 60 avukat, “Bağlı bulunduğumuz meslek kuruluşunun Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu ile aynı düşünce ve kanaatte değiliz” diyerek evet oyu kullanacaklarını söyledi.

Malatya Barosu üyesi yaklaşık 60 avukat, Malatya Evet Platformu Çağrı Grubu ile basın toplantısı düzenlendi. Daha önce Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin halk oylamasına sunulması halinde sandıktan ‘hayır’ çıkacağını savunan Metin Feyzioğlu ile aynı düşüncede olmadıklarını belirten avukatlar, referandumda ‘evet’ oyu vereceklerini söyledi. Avukatlar adına açıklama yapan Av. Özcan Çetin, “Bağlı bulunduğumuz meslek kuruluşunun birlik başkanı Metin Feyzioğlu ile aynı düşünce ve kanaatte değiliz” dedi.

Avukat Özcan Çetin, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde yeni bir hedefe doğru suratla ilerlediğini belirterek, “Cumhuriyet tarihi boyunca demokrasi en temel evrensel kazanımımızdır. Fakat milletimiz geçen süreçte bu kazanıma yönelmiş onlarca kalkışmayla karşı karşıya kalmıştır. 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 darbelerinde milli iradeye yönelik kalkışmalar başarılı olmuş ve akabinde de cuntacılar anlayışlarını ve kendilerini koruyan anayasalar yapmışlardır. Böyle bir sürecin ürünü olarak hazırlanan 1982 anayasası ise hala yürürlüktedir. Bu anayasanın verdiği yetkilere dayandıkları iddiasıyla aynı anlayış bir kez daha 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe yapmaya kalkmış fakat ilk kez milletin iradesine sahip çıkmasıyla başarılı olamamıştır. Sürecin galibi ise millet olmuştur. Darbecilerin her zaman olduğu gibi hedef aldığı ve fiilen de saldırdığı TBMM bu saldırıdan milletin desteğiyle kurtularak Gazi Meclis unvanını almıştır. Millet adına meclisi de sürecin galibidir. 1960’tan bu güne ve ilk kez böyle bir süreçten galip olarak çıkan milletin meclisi, milleti güçlendiren, koruyan ve öncelikli olarak sistem arızalarını giderici bir bakış açısıyla bir anayasa düzenlemesi yapmıştır. Bu düzenleme 16 Nisanda milletin onayına sunulacaktır” şeklinde konuştu.

Yasama, yürütme ve yargı ile ilgili maddeler
Çetin, referanduma sunulan yeni anayasanın maddeleri ve içeriği ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise “Demokratik cumhuriyet rejimine bağlı kalınarak parlamenter sistemi, Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak değiştiren bu düzenlemeyle; demokratik meşruiyetin temel araçları olan yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin daha belirgin çizgilerle birbirinden ayrılması öngörülmekte olup bu ise demokrasimizin kalitesini arttıracaktır. Millet iradesinin tecelligahı olan yasama organı meclis, temsilde adalet ilkesiyle teşekkül ettirilerek bu ilkeyi gölgeleyen unsurlardan da arındırılmaktadır. Millet adına yasa yapan meclis, aynı zamanda millet adına yürütmeyi denetleyen tek kurum vasfına kavuşacaktır. Doğrudan milletin iradesiyle belirlenen yürütme, güçlü ve etkin bir hüviyete kavuşmaktadır. Yürütme doğrudan millet iradesiyle belirlendiği gibi yine hesabı da sadece millete verecektir. Millet adına bu yetkiyi başka hiçbir güçle paylaşmayacak ve buna ortak olmaya kalkan tüm harici unsurlarla daha etkin mücadele edebilecektir. Yürütme, görev yaptığı süre içinde de yine milletin meclisi tarafından milletin belirlediği şekilde denetlenecektir. Keza sahip olacağı kimliği ve etkin karar alma vasfıyla devleti, bürokratik hantallıktan kurtaracak ve millet adına hızlı, nitelikli, sonuç odaklı, etkin ve verimli işleyen bir yapıya dönüştürecektir” ifadelerini kullandı.

“Çift başlılık nihayete erecek”
Avukat Çetin, yeni değişikliklerle yürütmedeki çift başlılığın da sona ereceğini söyleyerek, “Bu değişiklikle yürütmedeki çift başlılık nihayete erecek ve bunun ülkeyi karşı karşıya bıraktığı sıkıntılar bir daha oluşmamak üzere geride kalacaktır. Millet adına karar veren ve meşruiyetini yine milletten alan yargı, bağımsızlık kimliğiyle birlikte tarafsızlık vurgusuyla da yeni anayasada yerini alacaktır. Bu ülke, koalisyonların yıkıcı etkilerinden kurtulacak bir koalisyon olacaksa da bu toplum tabanında ve sandıktan önce gerçekleşecektir. Öngörülen seçim sisteminin güçlü meşruiyeti inşa edici vasfı başta liderler olmak üzere siyaset kurumunu topluma açık bir ölçekte dönüştürecek, toplumu kamplaştırıcı dil ve politikalardan uzaklaştıracaktır. Sonuçta kazanan toplum olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Manipülasyon diline tepki
Çetin, referandum metninin hukuksal ve demokratik pozisyonuna rağmen korku ve manipülasyon dili kullanıldığını belirterek, muhalefete çağrıda bulundu. Çetin, “Tüm bu hususlara rağmen süreci, tek adam ve rejim değişikliği gölgesinde yürüten muhalefet dili aynı zamanda tedirgin edici, kuşkulandırıcı bir üslupla değişikliği maniple etmektedir. Demokratik sürecin varlığı esas olup ‘evet’e de ‘hayır’a da saygı duyuyoruz. Lakin propaganda dilinin aydınlatıcı bir tarzda ve doğrular üzerinden geliştirilen dayanaklarla kullanılması esastır. Referandum metninin hukuksal ve demokratik hüviyetine ilişkin oluşturulan korku ve manipülasyon dilini de tasvip etmiyoruz” diye konuştu.

Evet çağrısı
Özcan Çetin, 16 Nisanda gerçekleşecek referandumun bir anayasal değişikliği öngördüğünü vurgulayarak, evet propagandasına destek çağrısında bulundu. Çetin, “Malatya barosuna bağlı biz avukatlar olarak bu yasal metnin lâfzen ve ruhen evrensel hukuk normların uygun olduğunu ve keza demokratik meşruiyeti daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Özellikle belirtmek isteriz ki bu anayasal değişikliğe ilişkin bağlı bulunduğumuz meslek kuruluşunun birlik başkanı Metin Feyzioğlu ile aynı düşünce ve kanaatte değiliz. Malatya Barosuna bağlı biz avukatlar ve biliyoruz ki Türkiye’de bu mesleğe mensup on binlerce meslektaşımız bizlerle aynı kanaati paylaşmaktadır. Kurumsal duruş bu çerçevede gerçekliği asla yansıtmamaktadır. Malatya Barosuna bağlı arkadaşlarımızla; meselenin salt siyasilerin meselesi olmadığı tüm toplumun meselesi olduğu bilinciyle Malatya Evet Platformu’un çağrısını üstlenmiş bulunmaktayız. İnanıyoruz ki bu çağrımız sivil toplum ve tüm kesimlerden karşılık bulacaktır. Süreçte anayasal metnin anlatılması hususunda arkadaşlarımızla etkin bir şekilde çalışacağız ve sürecin evetle sonuçlanması için de etkin bir gayretin içerisinde olacağız. 16 Nisanda referandumunun sadece siyasilerin değil tüm toplumun meselesi olduğu anlayışını bir kez daha yineleyerek buradan, Malatyamızda sivil iradenin asli sahipleri olan tüm sivil toplum örgütlerini bu ‘evet’ sürecinde birlikte yürümeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

iha

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Adil baran dedi ki:

  Avukatların siyasi mesaj vermesi doğru değil

 2. Mustafa BULUT dedi ki:

  BUNLAR SON ÇIRPINIŞLAR. DEĞİŞEN ANAYASANIN MADDELERİNİ OKUMADIKLARINI DÜŞÜNMÜYORUM. OKUDUKLARI KESİN. EĞER ”EVET” ÇIKARSA PARTİCİLİĞE SOYUNACAK BİR GRUP AVUKAT. İSTİKBALLERİNİ POLİTİZE OLARAK KAZANMAK İSTİYORLAR. ALLAH SONLARINI HAYIRA YÖNELTSİN İNŞALLAH.

 3. Ali dedi ki:

  Milliyetçi avukatlarda orada tuhaf onlarda evetçi olmuş.içlerinden biri dikkatimi çekti.onun evetçi olması MHP camiasının artık değiştiğini ve Evetçi olmaya başladıkları nı açıkça gösteriyor.o avukat beye sesleniyorum sen irşadın diye MHP liler evet demeye başladı.vicdanın sızlamıyor mu.sen milliyetçi camiada sözü geçen birisin yazık ediyorsun milliyetçi lere gel dön bu yanlıştan hayır de

 4. Ramazan dedi ki:

  2010 referandumundada evet derken bayrak için devlet icin evet diyordunuz.simdi hatirliyormusunuz avukat vatandaşlar yargıyı fetoculara nasıl teslim ettiğinizi.gerçekten hatırlayan cevap yazsın.

 5. Sami dedi ki:

  Siz kendini korumak için kişiye özel anayasa yapıldığını farketmeyecek kadar akıl tutulmasına girmişsiniz ve iflah olmaz görünüyorsunuz bir de demokrasiden söz etmiyor musunuz. Gerçek ve hukukun üstünlüğünü meslek onuru kabullenen hukukçulara selam olsun.

  1. Hıdır dedi ki:

   Kimmiş o kendine özel ömründe taş üstüne taş koydun mu.Kendisine hayrı olmayanın vatana hayrı olurmu.hepimiz faniyiz.ülkede yönetimde istikrar için milyon kere EVET

 6. cumali elmas dedi ki:

  YARIN ADLİYEDE BİRİBİRİNİZE DÜŞMAN GİBİ BAKACAKSINIZ EVET ÇIKARASA SENİN ANAYASAN
  HAYIR ÇIKARSA BENİM ANAYASAM
  DEYİP BİRİ BİRİNİZİ YİYECEKSİNİZ.
  ALLAH HEPİNİZİ ISLAH ETSİN İNŞALLAH

  1. Hıdır dedi ki:

   Demokratik tercih yapılacak niye düşman olunsun ki.Yine kardeş kardeş herkes işine bakacak.Bu avukatlar içinde çoban için de aynı.

 7. HIDIR dedi ki:

  NEDEN BİRİLERİNİN EVET DEMESİ BU KADAR ZORUNUZA GİDİYOR.HER KES İŞİNE BAKSIN.MEMLEKET İÇİN,MİLLET İÇİN EVETTTT.

 8. vatandaş dedi ki:

  ılgılı resımde gelecegın mılletvekıllerını,daıre baskanlarını,partı ıl baskanlarını vs. goruyorsunuz.ıradesı olmayan adamlara! tek sozum var.buyuk harflerlerle yazıyorum KAYBEDECEKSINIZ!!!

  1. Hıdır dedi ki:

   Bütün resimlere bak belki kendinide bir yerde görürsün

 9. evet dedi ki:

  Sormak istiyorum sayın TÜFENKÇİ nin bürosundaki avukatlardan niye kimse yok fotoğrafta acaba.

  1. Hıdır dedi ki:

   İşleri vardı gelemediler ana evet diyecekler hemde gönülden

   1. evet dedi ki:

    Hmmm tabi tabi kurum kapmaya mı gitmişlerdir kessin.

 10. atakan dedi ki:

  Çift başlılık parlementer sistemde yoktur değerli avukatlar.Yürütmenin başı Başbakandır.Cumhurbaşkanı ise Türk Milletinin temsilcisidir.İnsan aklıyla dalga geçen bir anayasaya zaten HAYIR demeniz beklenmez.Ayrıca rte biraz daha kendine düşman bulursa belki oylar %2 daha artar.Bir de ağzından düşmüyor ya hani , geri kabul anlaşmasını bak iptal ederim haaa .Yok yok iptal etmez rte onların oylarına mecbur.Yalanlar yalanlar yalanlar.Güzel şarkıdır.Saygılar.

 11. Selçuk dedi ki:

  2010 anayasa değişikliğindeki pişmanlığı yaşamazsınız umarım……….

 12. MURAT dedi ki:

  Avukatları tebrik ediyorum, hepsi de pırıl pırıl gençler. Maşaallah…VeSSelam…

 13. ömer dedi ki:

  hayır’lısı olsun artık ne diyelim.

 14. Ali dedi ki:

  en son sicil nosu 600 olan Malatya barosunda 60 kişi yani yüzde 10 luk bir kesim diyor Demek ki geri kalan yüzde doksan HAYIR lı olacak. Hayırlısı olsun o zaman

  1. öz dedi ki:

   Tatlı rüyalar

  2. Hıdır dedi ki:

   Senin hesabını sevsinler.Yürüyen merdivene tersten binen kafa ile aynı.İşi olan var il dışında olan var gelemeyen var.

 15. Hasan dedi ki:

  Bu avukatlara sormak istiyorum.İnandığınız tüm değerler için anaysa değişikliğine ilişkin yasa metnini okudunuz sa bu değişikliklerin Türk milletinin hayrına olduğu konusunda yemin edermisniz.?

  1. MURAT dedi ki:

   Ya sizin metinden haberiniz var mı? Yoksa etrafınızdaki doldurulmuş laflara bakarak mı sallıyorsunuz.

 16. mustafa dedi ki:

  Bizlerde,vatandas,olarak,hayir,hayir,diyoruz
  80,millyon,insan,adina,birkisiye,yetki,vermek
  Dogru,bir,karar,deyil,

  1. MURAT dedi ki:

   Hala 1 kişi diyorsunuz, 14 yıldır bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olan Sayın R.Tayyip ERDOĞAN’ın vatan için ülke için millet için yaptığı her kolaylıktan faydalandığınız halde daha nasıl böyle düşünebiliyorsunuz, bu ne biçim bir nefret bu nasıl bin kin anlamış değilim. Acaba Tayyip beyin okullarda çocukların dinini daha iyi öğrenmeleri için konulan derslerden mi rahatsızsınız, yoksa nüfus cüzdanınızın arkasındaki İslam kelimesinden mi?. Hayır diyenler bu insanlar, siz kendi durumunuzu bir daha gözden geçirin. Bakın Hollanda’ya; seçimde kendi halkının aşırı sağ kesiminin oylarını kaybetmemek için ülkemiz bürokratlarına koyduğu engelleme ve oradaki yurttaşlarımıza polisleriyle, atlarıyla ve köpekleriyle yaptığı zulüm ve işkenceden bir nebze olsun ders almadınız mı?

   1. Cengiz karaca dedi ki:

    Vah vah vah vah da. vah vah daha siz bu oylamanın R.Tayyip Erdoğan oylaması olmadığını kavrayamamışsınız.Size Rabbim akıl fikir ihsan eyleye.Sanki R.T.Erdoğan fani değil,ilelebet Cumhurbaşkanı kalacak.Evet oyu kullanacaklarını ifade eden avukatları samimi.bulmuyorum .Deseler ki tek adam sistemi ülkemiz için daha demokratik sistem biz diktatörlük düşüncesi içindeyiz saygı duyarız.Yorumu farklı yaparsanız hem yanılır hem de yanıltırsınız.

  2. mehmet dedi ki:

   deyil değil olacak Mustafa kardeş

  3. MEHMET dedi ki:

   editör yorumumu neden göstermiyorsun?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."