Skoda-Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

9 Daire Başkanlığı ve 17 Şube Müdürlüğü Kaldırıldı

9 Daire Başkanlığı ve 17 Şube Müdürlüğü Kaldırıldı
 • 15.04.2019

ARALARINDA BAŞKANI OLAN ‘ADSIZ’  DAİRE DE VAR.. Büyükşehir Belediye Meclisi, 23 daire başkanlığı ve 70 şube müdürlüğünden bazılarının kaldırılmasını, bazılarının birleştirilmesini oy birliğiyle kabul etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde borç yükünün fazla olması sebebiyle başlatılan tasarruf tedbirleri kapsamında 9 daire başkanlığı ile 17 şube müdürlüğü kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında alınan bu kararla kaldırılan daire başkanlıkları arasında henüz unvanı olmayan daire başkanlığının da bulunduğu ortaya çıktı. Kaldırılan daire başkanlıkları arasında Muhtarlık İşleri Dairesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi, Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Dairesi, Strateji Geliştirme Dairesi, Kentsel Dönüşüm Dairesi, Tarımsal Hizmetler dairesi ve unvansız Daire başkanlığı olmak üzere toplamda 9 daire başkanlığı yer alırken 17 adet de şube müdürlüğü kaldırıldı. Tarımsal Hizmetler Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi ile birleştirilerek, Tarımsal Hizmetler ve Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak değiştirildi. Bu arada iki yeni dairde başkanlığı da oluşturuldu. Belediyenin mevcut idari teşkilat yapısında bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın aktif hale getirilmesi ile, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı kurulması kararlaştırıldı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ..
Belediye Meclis toplantısının gündem maddeleri arasında bulunan belediye yönetim organizasyonunun yeniden yapılandırılması ve kadro iptali ve ihdası ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nden gelen teklif kabul edildi.

Tasarruf tedbirleri ile hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi, maliyetlerin azaltılması amacıyla yönetim organizasyonunun yeniden yapılandırılmasına yönelik teklifte şu ifadeler yer aldı:

“Kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması, yeni hizmetlerin dengeli dağılımının temin edilmesi belediyeler tarafından SUNULAN hizmetlerde kalitenin arttırılması ihtiyaç duyulan nitelik,unvan ve sayıda personel istihdamının sağlanması amacıyla 21/02/2017 tarih 26442 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idari birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmelikte , belediyemiz A-1 (0-999.999 nüfus ) grubunda yer almaktadır.

Yönetmelik kapsamında; Belediyemizde 23 adet daire başkanlığı ve 70 adet şube müdürlüğü ihdas edildiği, daire başkanlarının tamamına asaleten atama yapıldığı, şube müdürlüklerinin 12 tanesinin asaleten dolu olduğu ve kalan 58 tanesine ise vekalet yolu ile işlem tesis edildiği görülmektedir.

Ülkemiz genelindeki Büyükşehir Belediyelerinin teşkilat yapısı incelenerek , Malatya’nın yüz ölçümü , demografik ve coğrafik yapısı değerlendirmeye alındığında ilimiz ölçeğindeki belediyelerin idari kadro sayılarının ortalama olarak 15 adet daire başkanlığı 50 adet şube müdürlüğü ile hizmetlerini yürüttükleri anlaşılmaktadır.

Belediyemiz hizmetlerinin; planlı, programlı , etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ;Belediyemizin mali borç yükünün fazla olması sebebi ile maliyetlerin düşürülmesi ve birbirinden kopuk olan birimler yetki karmaşasına neden olduğundan ;hizmetleri benzer olan birimlerin birleştirilmesi ile bürokrasiyi azaltmak ,kamu kaynaklarının israfını engellemek ve kamu hizmetinin sürekliliğini sağlamak için dinamik bir yapının oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu itibarla; yüklenilen görevlerle uyumlu yetki ve sorumlulukları belirlemek , insan kaynaklarından etkili yararlanmak yerel hizmetlerin verimli ,hızlı, şeffaf ve vatandaş ihtiyaçlarına odaklı bir şekilde sunulması ve hizmete yön verebilmek için günümüz şartlarına cevap verebilen bir yapı oluşturarak karar sürecini hızlandırmak , kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanılmasına ve denetimi sağlayarak yerel hizmetlerin dengeli dağılımını temin etmek ve dolayısı ile tasarruf tedbirleri genelgeleri dikkate alınarak maliyetlerin düşürülmesi ile verimliliği arttırarak kamuya daha çok hizmet verebilmek adına Norm Kadro İlke ve Standartları Yönetmeliğinde ihtiyaca göre değiştirilebilen esnek bir teşkilat yapısı öngörüldüğünden ;

İlgili yönetmelik kapsamında ; Belediyemizin mevcut idari teşkilat yapısında bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığının aktif hale getirilmesine ,Yazı İşleri Ve Kararlar Dairesi Başkanlığı kurulmasına; Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı isminin Tarımsal Hizmetler ve Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesine ;Muhtarlık İşleri Dairesi ,Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi,Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi,Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi ,Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Dairesi ,Strateji Geliştirme Dairesi ,Kentsel dönüşüm Dairesi, Tarımsal Hizmetler dairesi ve unvansız Daire başkanlığı Olmak üzere toplamda 9 daire başkanlığı ve 17 adet şube müdürlüğünün kaldırılarak ,Belediyemizin yönetim organizasyonunda yeniden yapılanmaya (reorganizasyon )gidilerek 5216 sayılı kanunun 21 md Norm Kadro ve Standartları yönetmeliğinin 10.ve 11. Md gereğince I,II,III sayılı kadro değişikliği cetvellerinin görüşülüp karara bağlanması için yazımı ve eklerinin Büyükşehir Belediyesi Meclisine havalesini arz ederim.”

Söz konusu teklif mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  HERŞEY İYİ HOŞTA ARKADAŞLAR BU İŞİ BU HALE GETİRENLERDEN KİM HESAP SORACAK BU ŞEHRİ BU BELEDİYEYİ BU HALE KİM YADA KİMLER GETİRDİ BU KADAR BORÇ NASIL OLDU BU KADAR PARAYLA BİR DEĞİL 2 MALATYA İNŞA EDİLİRDİ UMARIM HER KONUDA OLDUĞU GİBİ BUNUN DA ÜSTÜ KAPANMAZ VE SORUMLULAR HESAP VERİR.

 2. sibel dedi ki:

  23 Daire Başkanlığı 70 müdür nedir ALLAH AŞKINA. Nereyi yönettiniz ne yaptınız. Yazık şu güzelim memleketime insanıma yazık… Helal olsun Selahattin Başkana… Yanında olmaya devam edeceğiz…

 3. nasuhi dedi ki:

  çalışanlar,insan kaynakları,ihale dosyaları ödemeler,harcamalar bunları kamuoyuna izahatini bekliyoruz.millet sizden hizmet beklemiyor.Sizden o acaip borçlanmanın sebebini ortaya çıkarmanızı bekliyor.Başkan bu sizin için çok iyi bir fırsat.Bir malatyalı olarak bu saatten sonra bu işlerle ilgili size uygulamalarınız ilgili şikayetde bulunanları hırsız kabul ederiz ve yanındayız. milleti rahatlatın .Eğer hakkım geçmişse haramzadelere Hakkımı helal etmiyorum,Yüce Allah onları bildiği gibi yapsın.

 4. TUNCAY dedi ki:

  Birde Belediye de çalışan müteahhitler adına iş takibi yapanlara el atmak lazım, maaşı belediyeden alıp müteahhitlerin peşinde gezen, istediği gibi belediye de at oynatanlar var, bunları da tespit edip, uzaklaştırmak gerekiyor.

 5. battalgazili44 dedi ki:

  Başkanım insan kaynaklarını elden geçir büyük sıkıntı var.

  1. Ali dedi ki:

   Elden geçirilecek o kadar çok birim o kadar çok çalışan varki bu sistemi değiştirmek bu insanlara çalışma ahlaki ve bilinci vermek yıllar alacaktır… İnşallah sonuç güzel olur…kazanan memleketimiz halkımız olur….. Belediye şirketler genel müdürlük derken işin çok zor sayın başkan

   1. battalgazili44 dedi ki:

    merak etmeyin 2 aya baskan temizler hepsini

 6. aziz dedi ki:

  salattin başkan inşallah herşey haledecek

 7. Sinan dedi ki:

  çok güzel hareketler bunlar …

 8. mustafa Tokoğlu dedi ki:

  yazdığımız yorumlar neden yayınlanmıyor.birilerinemi dokunuyor.

 9. Kerem dedi ki:

  adamı olan taşeronlara sözleşme verdiler. karı koca müdürlük yapan var memur olmadığı halde

 10. ahmet dedi ki:

  ya bu nasıl yolsuzluktur kelimeler kifayetsiz kalıyor.inan insanların mazlum halkın ,yetimin,öksüzün partisinde bunalarmı olmalıydı bu nasıl vicdandır?rabbim ıslah eyle !ısalahı mümkün değilse kahhar ismi şerifinle kahru perişasn eyle.bu milletin ;alevisi sünnisi,ateistinin hakkı haram olsun perişan olun inşaallah.aminnn

 11. malatyalı dedi ki:

  zehir olsun kim hakkımızı yediyse sorma ver daire bşk varmı
  amuda kalk dire baş varmı sorgeç daire baş varmı

 12. MEHMET dedi ki:

  SAYIN BAŞKANI TAKDİR EDİYORUM
  Gereksiz daire başkanlıkları ve müdürlükleri kaldırması çok olumludur.BİR KAT TİRİLYON BORÇ ARAŞTIRILMALIDIR.Teftişe açılmalıdır.ESENLİK NASIL İFLAS ETTİRİLDİ ,ARAŞTIRILMASINI BEKLİYORUZ.
  YENİ ATANACAK DAİRE BAŞKANI VE MÜDÜRLÜKLERE MALATYANIN ÖZ EVLATLARI ATANMASINI BEKLİYORUZ.PERSONELE ÇEKİ DÜZEN VERİLMELİDİR.

  1. Ergün dedi ki:

   Borcun içinde kesin t. Ö.zal mah. Yapılıp yıkılan pazar yeri vardır. Söylentiye göre 600.000 TL civarında bir para çöp oldu. Soran yok, soruşturan yok

 13. Gökhan dedi ki:

  Sözleşmeli tüm şube müdürlüklerini kaldırın gitsin

 14. Kosovalı dedi ki:

  Sayın başkanım MASKİ’ye de el at danışmanlık adı altında tomarla maaş alan adamlarında icabına bak yok sa 2 katırliyon yakın borç nasıl ödenecek

 15. Murtaza dedi ki:

  Sayın başkanım birde size zahmet asvalt santiyesine bir el atarsaniz ıyi olur çünkü oradada çok sayıda şeflik var birde orası bir iki kisinin elinde dönüyor kafalarina göre mesai yaziyorlar altlarında araba var aksama kadar ora senin bura benim geziyor

 16. mustafa Tokoğlu dedi ki:

  sayın Başkan tebrik ederiz.motaşa bir el atsanız.yaşlı genç herkesin elinde bedava biniş kartı var.nasıl oluyor acaba.bilet fiatları münübüsten pahalı.su parası türkiyenin en pahalıyı malatya ödüyor.bunlarla ilgili bir jest yapacakmısınız.çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 17. insan kaynakları dedi ki:

  Selahattin beyi tebrik ederim. Başı boş ilk okulu mezunu daire başkanlarını ve müdürleri temizlemekle iyi yapmış fakat belediye ve şirketlerine genel müdür ve müdür alacaksan kendini işinde ispatlamış büyük şirket ve holding deneyimleri edinmiş belediye ve şirketlerine katkı sağlayacak vizyoner ve milliyetçi Malatya nın öz çocuğu olacak. Malatyalı olarak belediye ve belediye şirketlerinde çalışan insan kaynakları daire başkanı müdürü sıfatı ile gezen çoban kılıklı iş bilmez insanlar ile aynı sıfatı ve işi yapmaktan utanıyorum. Belediyemizde kendini işi ve mesleği ile ispatlamış kaç tane personel müdür daire başkanı var ? Belediye ve belediye şirketlerine hakkım haram zıkkım olsun .Torpilimiz yok diye bizim gibi insanlar neden bu kadrolarda yer verilmez

 18. Fırat dedi ki:

  Helal olsun sayın başkan.

 19. 44malatya dedi ki:

  Sayin.gurkan.baskana.oy.vermedim.ama.bu.
  Mudurlukleri.basi.bos.amirlikleri.kaldirirsa.
  Baskani.taktir.ederim.acaba.kaldirim.mudurlugu.
  De.varmidi.ogrenmek.duymak.istiyorum.baskan

 20. bilen kişi dedi ki:

  birsürü başıboş daire başkanlığı ve müdürlüklei var özellikle azaltılsın altlarındaki araçları görev dışı kullanılmasın havuzda kalsın sahaya çıkıldımı binilsin tabiki araştırılsın sahayamı yoksa kahveyemi gezmeyemi gidiliyor bunları daire başkanları araştırsın takip etsin yoksa hem daire başkanı hem mühendisi kontrolü sürveyanı cezalandırılsın

 21. Kayısı kentli dedi ki:

  Vay anasını be. Neler varmış neler. Ama kesinlikle hesap sorulmalı. Kim bu başkanlıklara onay vermiş?….

 22. FASARYA (Hhag) dedi ki:

  EDİTÖR: ‘Hhag [email protected]‘ bu dandik kimliğinizi mi ciddiye alacağız!? Önce siz kendinizi ciddiye alın, kimlik sahibi olun!.

  1. Oooo Duble FASARYA dedi ki:

   İzan ve karakter fukarası zavallı kimliksiz ([email protected]) ezik, nato mermer nato kafa!!!

 23. ksp dedi ki:

  Mudurlerin cogu sozlesmeli.. Arkadasim memurun yukselme hakkini nasil alirsin elinden. Ne hakla alirsin kanunun verdigi hakki ? Birilerinin adami var diye kanunda yeri olmayan taseronu getiriyor memura amir yapiyor. Ulkenin nimetlerini yemeye geldiginde ac kurtlar gibi saldiriyorlar. Vatani savunmaya gelince de vatan bayrak bizim hadi savasalim oluyor.

 24. Esenlik dedi ki:

  Belediyenin tüm şirketleri özelleştirilsin esenlik ve diğerleri

 25. Pirasa dedi ki:

  Unvansız daire darkli bir calisma olmuş. Helal olsun çakır veya polat başkanıma. Aklıma züğürt aga geldi maraba diyor ya traktörden anlarım. Aga diyor iyi iyi gel. Diğer biri diyor agam bizim traktör yokki. Aga diyor olsun. Biri daire baskani yap demis beni ortada daire yok ama baskan var. Ne âlâ memleket

 26. sözleşmeliidareciler dedi ki:

  80 tane müdürün yarısından çoğu sözleşmeli personel bu bi kere mevzuata aykırı baskan bey bu durumu netliğe kavuşturun sizden istirhamım

 27. Ali dedi ki:

  Sayın başkan belediye deki aynı branştan mezun fakat adamına göre değişen maaşları da düzelt.ayni odada aynı branştan 4 mühendisin maaşları birbirinden farklı…1. ve 2. Sınıf diye mühendislik ayrımı var…ve her zamanki gibi en çok hak Edip en çok çalışanın maaşı en düşük…. Adalet ve eşitlik getir ….. Bunca yıldır yapılamayan adaleti Allah rızası için sen getir…..

 28. malatyalı dedi ki:

  Sayın başkanım,;sıra artık belediye şirketlerine özllkle esenlik ve mestonda inş..ortaokulu dışardan bitiren birim müdürleri var..yüksek maaş artı makam araçlılar…nerdeyse her çalışan personelin başında bir çalışmayan beyaz yakalı var…genel mudur yardımcıları kaç tanedir..maaşları15 bin TL dolayında olup superb sınısız yakıytlı arabaları..hetbirinin bi sekreteri ve bir çaycısı var.

 29. Selim dedi ki:

  En Yakın Zamanda,Başkan Yardımcılar,Daire Başkanları ve Müdürlerede Bir Değişiklik Şart!!!
  Tabi Milletvekillerine Söz Geçirebilirse!!!

  1. arif dedi ki:

   İşte o yürek ister 🙂

 30. Cihan dedi ki:

  Tamamda başkan bu borcu yapanlardan hesap soracaksanız elinizi operiz, yok onlar yaptı ben açıkladım derseniz bize pek inandırıcı gelmez…

 31. Ömer-malatya dedi ki:

  Birazda yapacaginiz hizmetlerden bahsedin bu haber vatandaşı ne ilgilendirir su faturalarına indirim yapın daha çok yeşil alan ve trafik sorununu

 32. alican dedi ki:

  Menfaatçıların kuyruğuna basılıyor galiba.Birde şu beleş arazi ve arsa kapmak için belediye imkanlarını kullanan kravatlı çetelere el atılsa ne iyi olur hani..

 33. Selim dedi ki:

  Belediyemizle Gurur Duyuyoruz.Düşünsenize Adı Konmamış Daire Başkanlığımız Bile Var.Tam Elazığlılara Hava Atmanın Zamanı…

 34. Ramazan dedi ki:

  yigidim Helal olsun sana bu menfaat cevrelerine dur demeye basladin bunlar kopurecekler. ama merak etme gercek halk senin arkanda. Tum malatya seni konusuyor. suanda Herkes tebrik ediyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."