Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

ABD’nin Ateşlediği Filistinli Katliamına Tepki

ABD’nin Ateşlediği Filistinli Katliamına Tepki
 • 15.05.2018

İsrail askerlerinin Gazze’deki Filistinlilere yönelik olarak katliama dönüşen saldırılarına Malatya’da düzenlenen protesto mitingi ile tepki gösterildi.

İsrail askerlerinin, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e nakli öncesinde başlayan Filistinlilerin gösterilerine elçiliğin Kudüs’teki açılış günü katliamla karşılık vermesine, 61 Filistinli’nin öldürülmesi 3 bin’in üzerinde kişinin de yaralanmasına Malatya’da düzenlenen miting ile tepki gösterildi.

Malatya’da bazı STK’ların organizasyonu ile binlerce Malatyalı Soykan Parkı’nda bir araya geldi.

Mitingde “Mescid-i Aksa onurumuzdur”, “Hamasa selam, direnişe devam”, “Filistin halkı yalnız değildir”,  “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Mescid-i Aksa ümmetin kalbidir”, “Kudüs Müslümanlarındır”,  “Kudüs’ün özgürlüğü Kürecik Radar Üssünü kapatmaktan geçer”, “Allah belanı versin İsrail”, “Dayan Filistinlim bu taşların İsrail’i yok eder” ifadelerinin yer aldığı pankartlar da taşındı.

Ortak Değerler Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Polat, katliam, suikast, sürgün, hapis, baskı gibi çeşitli işkencelerle Fİlistin’in Filistinlilere zindan edildiğini belirterek, “Büyük Dönüş Yürüyüşü”nün kana bulandığını, yürüyüşün başladığı günden bu yana 200 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 binden fazla kişinin yaralandığını, her geçten gün de şehit sayısının arttığını aktararak, “70 yıldır Filistinli kardeşlerimiz, insanlıktan nasibini olmayan, insanlığın yüz karası bu terör devletinin uyguladığı onca zulümlere karşı mücadele ediyor, direniyor ve her gün kurbanlar veriyor.” ifadelerini kaydetti.

Sık sık İsrail ve ABD aleyhinde sloganların atıldığı tepki mitinginde, İsrail ve Amerika bayrakları ise göstericiler tarafından ateşe verilerek yakıldı.

Mitinge katılanlar Filistinliler için toplu dua yaptılar.

Mitingi, meydanda katılımcıların toplu gıyabi cenaze namazı kılması ile son buldu.

“İSRAİL’İ ŞİDDETLE KINIYOR VE LANETLİYORUZ”

Bu arada, AKP Malatya İl Başkan Vekili Mahmut Üner Özer, İsrail saldırılarına ve katliama tepki gösterdi. Özer şu açıklamayı yaptı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu girişim bizim için yok hükmündedir.

ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir.

Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır.

BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.

Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.

İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz.

ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.

Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir.

Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.

Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.

Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız.

Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir.

ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.

Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır.

İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.

Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir.

Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.

Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu da, İsrail saldırılarını ve katliamı kınadı. TSO’nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“1948’den bu güne İsrail terör devleti her fırsatta Filistin’de Müslüman kanı akıtmaya devam ediyor. Özellikle mübarek gecelerde ve günlerde vahşi ve tahrikkar eylemlerini sergilemekten zevk alıyor. Yine bir Ramazan-ı Şerif Arefesinde Gazze’de yaptığı saldırılarda 59 masum sivili katleden ve 2770 sivili yaralayan orantısız güç kullanmayı sadistçe sergileyen İsrail’i nefretle kınıyoruz.

Yine İsrail’in bu zalimane tutumu sergilemesi için her türlü maddi ve manevi desteği veren ABD’yi de kınıyoruz. Dünyanın dört bir yanında İslam beldelerindeki “demokrasi, insan hakları savunuculuğu maskesiyle” katliam ve mezalimini de kınıyoruz.

İsrail ve ABD’nin bu vahşi cinayetlerine teşne olan, ses çıkarmayan, görmezden gelen, kör ve sağır rolü yapan bütün ülkeleri de kınıyoruz. Yine bu zalimlerle birlikte hareket eden ve bu zalim grubuyla ismi anılan ve kendilerini Arap ve Müslüman olarak adlandıran zavallı hale düşmüş devletçikleri de nefretle kınıyoruz.

“Hak gelecek batıl zail olacak” inanıyoruz.”

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Bülent TAŞ dedi ki:

  İsrail rahat etsin diye kürecike üs kuranlar kimler ona bakmak lazım Türkiye vekillerinin giremediği yer bizim değildir. Anlayana boş konuşmaları bıraksın akp vekilleri önce üssü kapatsınlar

 2. malatyalı dedi ki:

  bu olaylara arap toplumu ,israilde yaşayan Müslümanlar ve hatta Filistinliler dahi bizim gibi bakmıyor.her toplum hak ettiğini bulur.el fetih,hamas bunlar kendi aralarında kavgalılar.hizbullah da daha ayrı,işid,el kaide sürüsüne bereket.iran ,ürdün,araplar daha ne sayayım,topla böl çıkart çarp elde var sıfır.cevap hazır dış güçler, he ya dış güçler ,sende onları karıştır.bilimden fenden laiklikten uzaklaşan toplumların sonu budur.taş atıyorlar mazlum gözükmek diğer ülkelerden destek almak için geçin bunları nerede mazlum bir toplum varsa sadece ve sadece kendi başlarına kurtulabilirler.bu nasıl olacak bu derside düşmanlarına bakarak yapsınlar.yahudiler hiç mi ezilmedi ne yaptılar .çalıştılar çalıştılar şimdi de ezerler tabi.biz halen bunu dini terminoloji ile değerlendirme yaparsak daha çok kölelik yaparız.her halde dini yorumlarla çözümü en çok Yahudiler destekliyordur.radikal İslamcı gruplara da bu işi havale edende yine kendileri olsa gerek .çözümsüz olsun diye…

 3. murat dedi ki:

  vay MALATYA ya bak FKÖ den yargılanmış DENİZLERE terörist dersiniz.6.filo yu ABD Yi istanbul da karşılayıp çiçekler sunan İSMAİL KARAMAN la dava yoldaşlığı edersiniz.sahi siz ne ayaksınız MALATYA

 4. Basri Terece dedi ki:

  Amerikan ve İsrail bayraklarını yakarak şov yapanlar bugün orta doğuda islam coğrafyasında İsrailin güvenliği için kurulmuş B.O.B projesinin eş başkanına secde edenler bilsinlerki siz İslam alemine değil ABD’ye ve İsrail’e hizmet ediyorsunuz

 5. alparslan dedi ki:

  şimdi bana hiç bir akpli bu konuda birsey söylemesin. israille serbest ticaret ant. iptal etsinler küreciği ve incirliği kapatsınlar coca cola satışını yasaklasınlar. meydanlarda boş boş kınama lanetleme ile olmaz.
  rahmetli erbakanın dediği gibi israil güçten anlar laftan anlamaz. ayrıca ülke ekonomik olarak batıyor siz a hber izlemeye devam edin. seçimden sonra kalan fabrika vs. varsa satılacak ve 5 yıl sonra devlet tamamen batacak böyle giderse mili ekonomi için milli görüş iktidara gelsin

 6. ali dedi ki:

  KÜRECİK RADAR ÜSSÜNÜ KAPATAMIYORSANIZ BU KADAR YAYGARA BOŞUNA… YILLARDIR HEP AYNI NAKARAT… GAZ ALMA OLAYI BENCE…

 7. Ahmet dedi ki:

  Bayrak yakmak acziyet olarak anlıyorum.Geri kalmış toplumlarda sıkça rastlanan birşey,geçen gün İran parlementosunda bayrak yakıldı.Geçen ay Ermenistan tozlu yollarda Türk bayrağını yaktı.Lütfen protesto kültürünüzü değiştirin ve ülkenin prestijini basit eylemlerle küçültmeyin.İllaki bayrak mı yakacaksınız.Ozaman bir pankart üzerine bayrak yakımı illüstrasyonunu birisine çizdirin.Nezaman bayrak yakacak olursanız.Pankartları meydana çıkarın.Avrupa protestosunu bu şekilde yapıyor.

  1. ferhat dedi ki:

   Ahmet mümkünse sen yorum yapma kardeş sen oruçta tutma tok karınla aklın başında degil ya aç karınla ne olursun

 8. mustafa dedi ki:

  Yahu herkesin kararına saygı duyuyorum… FAKAT Bayrağı yakmaya çalıştığımız yanıcı madde İsrail malı orada bulunanların ayakkabı ve kıyafetlerine bakın çoğu yurtdışı menşei BİZLER KENDİ KUMAŞIMIZI ALIP ŞALVARLA GEZMEDİGİMİZ SÜRECE BOŞ… FİLİSTİN’E HERSEYİMİZİ BIRAKIP ALLAH İÇİN MÜSLÜMANLIĞI SAVUNMAK İÇİN GİTMEZSEK BOŞ… MALIMIZI MÜLKÜMÜZÜ SATIP YARDIM İÇİN YOLLAMAZSAK BOŞ… BU İŞLER VİCDAN RAHATLATMAKTAN ÖTE GİTMEZ….Vesselam

 9. Malatyalı dedi ki:

  Bizdeki Kudüs meselesi bayrak yakıp israile küfretmekten ibarettir.
  Ülkemizin gelişmesi için 7 den 70 e çalışmadıkça ne Kudüs meselesi halledilir ne de dolar meselesi…

 10. ahmet sayın dedi ki:

  Bu sayfada bir sorunmu var, yoksa sansürleniyor mu? Haber başlıkları görünmüyor.

 11. Murat Bey dedi ki:

  1 hafta sonra en fazla secim sonrası unutulur…

 12. Çetin dedi ki:

  Anca gaz alirsiniz esenlik marketlerde israil ürünleri yahudi sermayesini çıkarın ben almiyorum sizde almayin pepsi nestle cocacola lipton. Alo omo persil asil onlari kullanmayin gerci yediginiz hiyar in tohumu bile israill

  1. Kemal dedi ki:

   Esenlik ne satacak.O yazdıklarını bi çıkar geriye ne kalır?Senin yazdıkların piyasada bulunan yahudi mallarının %1’bile değil.İlaçlardan,arabalara kadar yelpazede bunların eli var.Son cümlende,yediğiniz hıyarın tohumuda İsrail malı demişsin.Buna domateside ekleyebilirsin.Bu söylediklerini mavi Marmara olayında başkaları hep söylemiş,yazmıştı..Sonuç.0’a 0 elde var 0.İsraille olan ithalatımız da en az 4.5 kat artmış bu arada.Kardeş bu işler lafla olmuyor.Bu zalimlerden daha çok çalışıp,kaliteli ürünler üretip,rekabette üstün hale gelmedikçe,birşey yapamazsın.Senin değin gibi yediğin hıyarın tohumu bile İsrail’den gelir.

  2. ZİBETRA dedi ki:

   İsrail markalarını almamak çözüm değil. Bunlar geçici protestolar -ki bu tür boykotlarda bu ürünler daha çok alınıyormuş bir araştırmaya göre. İsrail markalarının karşısında “sağlam ve dürüst” markalar çıkarmak gerekir. Bizimkilerin üzerinde “Helâl” yazıyor ama içeriğine baktığınızda gerçekten helâl falan değil.

 13. Başar Pekin dedi ki:

  Geçin bunları, bayrak yakmakla slogan at atmakla kola dökmekle ve dolar bozdurmakla bu is olmuyor. Ne üretiyorsun ne ihraç ediyorsun buna bakarlar. Samanı bile ithal eden bir ülkenin kalibresi uluslararası arenada saman kadar bile değildir ne yazık ki. Doların ve petrolün hızına yetişemiyoruz bile. Peyderpey oluşan develuasyon bile yeteri kadar gündem olmuyor. Ama bu sefer ki kriz ciddi.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."