Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

ADD’den Günata’ya: “Lütfen Asli Görevine Dön”

ADD’den Günata’ya: “Lütfen Asli Görevine Dön”
 • 10.08.2018

Atatürk Anıtı’ndaki çıplak erkek figürüne ‘şort’ giydirilmesi önerisiyle gündeme gelen Türk Ocakları Malatya Şube Başkanı Nadir Günata’ya, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları’ndan, “Türklük ve milliyetcilik ayaklar altına alınmış ve bunlara sesleri çıkmayan ve üç maymunu oynayan Atamızın kurduğu bir kurumun başkanı heykele şort giydirme peşinde, lütfen asli görevine dön.” çağrısı geldi.

“ŞORT” ÖNERİSİ!.
Muhafazakarlık ölçütleri ‘radikal’ diye değerlendirilen çevreler çabalarından sonuç alamazken, konu bu kez, her dönem atanmış il yöneticileriyle yakın diyaloğu tercih ettiği bilinen mevcut başkanı MHP’den milletvekili aday adayı olan, ‘milliyetçi’ Türk Ocağı aracılığıyla yeniden gündeme sürülmüştü. Günata’nın bu çıkışı, talebin, ‘çıkış noktası’ açısından tartışılmasını engellemeye yönelik bir çabanın ürünü yorumlarına da yolaçmıştı.

Bazı ‘radikal muhafazakar’ çevreler tarafından Malatya’daki Atatürk Anıtı’nda, Atatürk’ün yanında yer alan çıplak erkek figürüne karşı başlatılan kampanyaya, ‘milliyetçi’ kimliği ile bilinen Türk Ocakları’nın Malatya Şubesi’nin başkanı Günata’dan da destek gelmiş, bu başkan şu açıklamayı yapmıştı:

“Bilindiği üzere diğer sanat dalları gibi heykeltraşlık da bir sanat dalıdır. Sarf edilen emek nedeniyle her sanatçı ve her sanat eseri övgüyü hak eder. Ancak; ortaya konulan sanat eserlerinin toplumun sosyal ve ahlaki değerleriyle çelişmemesi de icab eder.

Hepimizin bildiği gibi, bir çok resmi törenin yapıldığı, on binlerce gencimizin, vatandaşımızın Malatya’ya ziyarete gelenlerin dikkatini çektiği Orduevi önündeki Atatürk Anıtında Atamızın yanında çırılçıplak bir genç figürü bulunmaktadır. Malatya halkı tarafından yıllardır yadırganmaktadır. Asla Atatürk Gençliğine yakışmamaktadır.

Bu genç figürüne en azından bir şort giydirilmesi için Malatya Türk Ocakları olarak ilgili makamlara gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu bağlamda gerek sivil toplum örgütlerini, gerekse Malatya kamuoyunun desteklerini beklediğimizi halkımıza saygı ile duyururum.”

“LÜTFEN ASLİ GÖREVİNE DÖN!”
Günata’nın bu açıklamasına, ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları’ndan tepki geldi. Millioğulları, yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Son günlerde Malatya Atatürk Anıtı ile ilgili tartışmaları üzüntüyle izliyoruz ve artık yeter diyoruz.

1947 yılında yaptırılan anıt, şehir merkezindeki Kanalboyu’nda, Orduevi ile İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı arasında bulunan bulvarda yer almaktadır. Anıtta yer alan Atatürk, yanındaki genç atlet ve aralarında bulunan Türk bayrağı; Atatürk’ün en değerli mirası olan milli egemenliği Türk gençlerine emanet ettiğini sembolize eder.

Atatürk Anıtı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, kademeli taş kaidedir. Zeminden yüksekliği altı metre olan ve dikdörtgen kesme düzgün taşlarla birbirine oturtulan kademeli kaidenin köşelerinde dört adet gömme paye meydana getirilerek, kaideye plastik hareketlilik kazandırılmıştır.

Kaidenin üçüncü çıkıntısı üzerinde bronzdan yapılmış büyük harflerle Atatürk’ün gençliğe hitabesinin sonu yazılmış. Bu yazı, ön cephesinden başlamak üzere kaideyi çepeçevre sarmıştır. Anıtın ikinci, yani üst bölümünde, Atatürk ve genç bir atleti temsil eden bronz heykeller ve heykellerin arasındaki bayrak figürü yer almaktadır.

Atatürk anıtı Heykeltıraş Nejat Sirel ve Heykeltıraş Hakkı Atamulu Bey tarafından yapılmıştır.

Ülkemizde onca sorun varken; Ekonomi alt üst olmuş, dolar (5.41) ve Euro (6,28) olmuş artış engellenemez bir durumda, eğitim iflas etmiş öğrenciler umutsuz, işsizlik patlamış, kadın cinayetleri ve çocuk istismarları önlenemez bir duruma gelmiş, Türklük ve milliyetcilik ayaklar altına alınmış ve bunlara sesleri çıkmayan ve üç maymunu oynayan, Atamızın kurduğu bir kurumun başkanı heykele şort giydirme peşinde, lütfen asli görevine dön.

Kamuoyunda yer bile bulmaması gereken bir terzi ise pantolon dikme peşinde.

‘İnsan kalbinde ne taşırsa dünyayı da öyle görür.’ (Goethe)”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Kamil dedi ki:

  Heykel,vatandaşa sorularak yıktırılabilirde.Ancak Cansız bu heykelle uğraşacağınıza,Son 10 yılda,çocuk istismarı olaylarında (Temmuz 2017 verisi,),artış %700,tecavüz olayları ,2014 verilerine göre son 10 yılda 14 kat artmış,bu kötü durumu nasıl engelleriz,bu toplum niçin böyle bir eğilim içine girdi,bunun ile ilgili çalışmalar,yorumlar yapacağınıza heykele don biçmenin mücadelesini yapıyorsunuz.Allahtan korkun.Amacınız ne?

 2. AYDIN dedi ki:

  Nadir GÜNATA neyin peşindesin gündemde kalmakmı istiyorsun.Sen işine bak.Seni sevenieri üzme.

 3. 44malatya dedi ki:

  Inonu tarihini..hayatini.okuyun.sonra.camur
  Atiniz turkiyede halkin yuzde kaci.arapca.biliyor
  Ezanin.kuranin.turkce.olmasini.istiyorum.gunah
  Lari.sevaplari..daha.iyi.anlasir. canliyi.cans izi
  Cinsel.gorursen..hayata.hic.birseyi.anlayamasin

 4. Kemal Kiremitçi dedi ki:

  ADD başkanı öncelikli görev, yetki ve sorumluluğunu bil Başkanı olduğun ulvi derneğin asaletini ve Türk Milleti üzerindeki kutsiyetini hesapla ondan sonra İnsanların fikrine önem vererek müdahil olun. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Türk Milleti için silah arkadaşları ile canını, malını ve ailesini düşünmeden bu ülkenin özgürlüğü ve bakası için mücadele etmiş, bizlere bu ülkeyi emanet etmiştir. Sizler bu kutsal, ulvi davanıza sahip çıkın, ama ATATÜRK çü düşünce ile, kafanızdaki sizleri bağlayan düşünce ile değil. Kendi düşüncenizle kendi işlerinizi kullanın ve işinize bakın. Mustafa Kemal ATATÜRK Türk Milletinin ortak değeridir. Kimsenin, kimselerin tekelinde olamaz.

 5. Bülent dedi ki:

  Bu konu şimdi niye gündeme geldi.Anlamadım.

 6. Murat dedi ki:

  Dolar ve Euronun yükselmesinde neredeyse bayram edeceksiniz. Milli paranızın erimesi sizleri çok sevindiryor sanırım. Öncelikle sizin asli göreviniz nedir bir açıklayın. Genç atletler heykelin yapıldığı dönemde çıplak mıydı? Yoksa diz kapaklarına kadar şortla mı kaplıydılar. O heykel Gazi Mustafa Kemal Atatürk zamanında mı yapıldı yoksa İnönü zamanında mı?. Atatürk hayatta iken bırakın böyle bir heykeli kendi büstüne bile izin vermezdi. İnönü sırf Atatürk ile dalga geçilsin diye böyle bir heykele onay vermiş. Bir zamanlar TL nin üzerine kendi resmini bastırması gibi. Kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerimi toplatıp yerlere attırıp ayaklar altında ezdirmesi gibi. Ezanı Türkçe okutması gibi vs. O dönem Atatürk’e değer verilseydi Hükumet konağının önüne İnönü’nün değil Atatürk’ün heykeli yapılırdı. Savunacaksanız bunu savunun. Bir de heykelin yapıldığı yeri bir düşünün, O zamanlar yerleşim yerinin son noktası olan heykelin yeri, dağın eteğinde ıssız bir yere çıkardı sadece.

  1. mustafa BULUT dedi ki:

   Murat kardeşim, aynı gemideyiz. Gemi batarsa hepimiz batarız. Milli paramız gerçekten eriyor. Enerjimizi ekonominin kurtuluşuna ayıralım. Çıplak heykelin anlamı şu; Türk gençliğinin saflığını ve temizliğini ifade eder. Heykelin ne zaman yapıldığının bir önemi yok. Gelişmiş Avrupa ülkelerini gezdiğinizde buna benzer bir çok keykel görebilirsiniz. Ancak, bu tür heykeller kimseyi rahatsız etmez.Eğitimli ve kültürlü insanları kafasında çıplaklık sorun teşkil etmez. Yani herkes kendi çıplaklığını bilir.Çıplak geldik, çıplak gideceğiz. Kuran’dan bahsediyorsun. Kimse kuran-ı kerimi yerlere atmamıştır ve çiğnememiştir. Bu söylem tamamen yalandır. İslamiyeti kendi çıkarları için kullanmak isteyen yobaz kesimin bir söylemidir. Ezanın türkçe okutulmasında ne gibi bir zarar vardır kardeşim. Dinimizi türkçe yaşamamızın ne sakıncası olabilir ki? Bak kardeşim namazda okuduğun duaların anlamını biliyor musun diye sormayacağım.Çünkü bende bilmiyorum. Çocukluğumda ezberlemişim ve okuyup duruyorum. Bazen bu daların mealini de okuyorum ama allahın huzurunda ne okuduğumu bilmiyorum. Bu bir çelişki değil mi kardeşim? Selametle Murat kardeşim.

   1. tankız dedi ki:

    mustafa bey çıplaklık resmen atatürklle dalga geçmektir ben ADD göreve davet ediyorum lütfen ATATÜRK.e yapılan yılardır bu rezalete son versinler

   2. Kemal Kiremitçi dedi ki:

    Mustafa Bulut bey, bilgisine hakim ve emin olmadığınız konular hakkında yorum yapmazsanız daha iyi olur. Zaten aklımız tam değil iyice karışmasın. Kendin hakkında, dostların hakkında ve dünya işleri ile ilgili tasarıların hakkında düşüncelerinizi beyan edebilirsiniz ama bilmediğiniz özelliklede dinler (Sadece İslam Dini için değil, diğer dini inanışlarda dahil) hususunda önce din adamlarına sorun sonra hayatınıza uygulayın. Din ehli olduktan sonra da düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Kısa bir not: Kur an da meali veya anlamını bilemediğimiz hiç bir dile çevrilemeyen Ayet’ ler var. Kur an ı Kerim belirli bir usül, kaide ve nizama göre yazılmıştır. Bir harfi bile değişse düzen bozulur.) v.s.

 7. doğan dedi ki:

  eskiden koşucular- atletler donsuz mu koşuyordu. bu heykele bir ara çınar yaprağı eklendi. şimdide şort eklensin. çağdaşlıktan bir şey eksilmez. heykel demek çıplak olacak demek değildir.

 8. gerçek Atatürkçü dedi ki:

  ADD nin gorevi nedir asli gorevine dön işin chpnin siyasi kolu olup siyaset yapmak mi ADD malatya olarak şort giydirilsin malatya hakkında Malatya halki karar verir ADD degil

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."