Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Adıyaman’ın Çat’la İlgili Projesine Malatya Tepkisiz!

Adıyaman’ın Çat’la İlgili Projesine Malatya Tepkisiz!
 • 07.07.2017
 • Malatya için projelendirilen Çat Barajı’ndan Adıyaman’a su almak için tünel açılıyor ve bu projeye Malatya’dan hiç ses yok!

Malatya Ovası ve Çerkez Yazısı’nın sulaması için projelendirilen, Adıyaman ili Çelikhan ilçesi dahilinde, Malatya’ya sınır olan bölgede bulunan Çat Barajı’ndan Adıyaman’a da su alınmasıiçin yürütülen projeyle, Malatya’nın bu baraja bağlı sulama suyu sisteminin tamamen devre dışı kalacağı konuşulurken, konunun bu baraj aynı zamanda alternatif içme suyu kaynağı olarak düşünülen Malatya’nın henüz gündeminde bulunmaması eleştirilere yolaçıyor.

1950’li yıllardan itibaren Malatya Ovası ile Çerkez Yazısı tarım arazilerinin sulanması için gündeme gelen, Malatyalı siyasiler Turgut Özal ve Recai Kutan’ın bizzat destek verdikleri, onlarca yıllık proje ve inşaat aşamasından sonra su alınmaya başlanan Çat Barajı’nda, kuraklığa bağlı olarak su seviyesinin ‘ölü hacim (sıfır seviye)’e düşmesi ve ayrıca bölge sulamasından sorumlu Derme Sulama Birliği’nin özensizliği ve plansızlığı sonucu Malatya bölgesinde ciddi bir sulama suyu sıkıntısı ortaya çıkmıştı. Gündüzbey Pınarbaşı’ndaki Malatya Şehir İçmesuyu Kaynağı’nın, artan nüfusa göre yetersiz kalması halinde, Malatya’nın içmesuyu kaynağı alternatiflerinden biri olarak da düşünülen, bu durum Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ’nin planlarında yeralan Çat Barajı’nın suyuna, planlamaya göre daha önce hiç gündemde bulunmayan Adıyaman da ortak olma girişimini başlatmıştı. Adıyamanlı AKP’li siyasilerin, TBMM Başkan Vekilliği, geçmişte TBMM Grup Başkan Vekilliği gibi etkili görevlerde yeralmasıyla birlikte, Çat Barajı, bir süredir Adıyaman’ın ihtiyaçları için kullanılması projeleriyle gündeme geliyor.

Nitekim, Adıyaman’ın su ihtiyacı için Çat Barajı’ndan tünelle su taşınması projesi devreye sokuldu ve çalışmalar sürüyor. Malatya’nın sulama suyu ihtiyacının karşılanması yolundaki mevcut amacının dışında gelecekte şehir içme suyunun da takviye edilmesi için alternatif kaynak olarak düşünülen Çat Barajı’ndan Adıyaman’a su alınmasıyla ilgili olarak Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu (yandaki fotoğrafta), iha’ya yaptığı ve kentin içme suyu sorununu dile getirdiği açıklamasında, “Suyla ilgili şuana kadar bir kesinti yapmadık ama su kaynakları bu senede ciddi manada az. Bu oran gittikçe de azalıyor. Tabi sulama mevsimi başladı. Özellikle Çelikhan’da sulama yapılacak zamanlara giriyoruz. Temmuz ve Ağustos aylarında Havşeri su kaynağımızda 350 Lt köylülere sulama hakkı verdik. Yapılan protokolde de bu var. Çat Barajından su getirmeyi planlamıştık, ihalesi de yapıldı. Ama daha henüz bitmedi. Önümüzdeki seneye kavuşur. Tünel bitmediği için daha içme suyumuzda kullanarak sulama yapacaklar. Yine Gürlevik kaynağında suyun nerdeyse yarısı köylülerde sulama hakkı olarak bırakılmış. Bunlar kullanılmaya başladığı zaman ciddi su sıkıntısı çekiyoruz” diye konuştu.

Malatya tarafından, Çat Barajı ile ilgili Adıyaman tarafının gündeme getirdiği projeler konusunda şimdiye kadar bir ses çıkmazken, su konusunun, iki il arasında, Nemrut Dağı turizmi ile ilgili geçmişte yaşanan, şimdilerde Malatya tarafının “tüm haklarından vazgeçmesi” nedeniyle kapanmış gözüken sorundan sonra yeni bir sorun olarak ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Halen Adıyaman Belediye Başkanlığı görevini sürdüren, AKP Adıyaman eski milletvekili Hüsrev Kutlu, Nemrut Dağı turizmi ile ilgili iki il arasında yaşanan sorun sırasında, Malatya’nın Pütürge üzerinden ulaşım programları düzenleyerek buradan yararlanmasına karşı çıkmış, hatta  “Nemrut’a Malatya’dan gitmek Mescid-i Aksa’ya İsrail’den girmektir” sözleriyle, Malatya’dan Nemrut’a ulaşımın engellenmesini istemiş ve o dönem sert bir polemiğe neden olmuştu.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- iha

FOTOĞRAF: Çat Barajı’ndan sulanan Malatya Bölgesi’nde, barajdaki su seviyesinin ‘sıfırlanması’ nedeniyle yaşanan kuraklıkla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde MHP Malatya İl Başkanı Ömer Faruk Kalı ile parti yöneticileri Çat Barajı’na giderek incelemelerde bulunmuşlar, önlemler alınmasını istemişlerdi

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. mehmet yıldız dedi ki:

  boş boş konuşmayın yapılan tüne çelikhan için yapılıyor ve hakkıda çat barajı yapıldığında çelikhandan 32 tane büyük çaplı köy taşındı ve o zaman toplam nüfusu 50000 i bulan köylerle beraber şu an 20 sene sonra 25000 değil merkez nüfusu sürekli düşüyo kaldıki çat barajı çelikhana sadece 1 km tabiki bu baraj üzerinde hakkı var şu an sulama suyu dinamolarla atılıyo ve ekonomik durumu sıkıntılı olan bir memlekete büyük külfet…yani tünel çelikhanın sulama suyu projesi ve bunada hakkı var…. ve bu haberi düzeltmenizi tavsiye ediyorum sayın editör beyefendi… saygılar….

 2. mehmet YILDIRIM dedi ki:

  Daha çok dövünüp dururuz çook. olan bu şehre oluyor.Malesef ama uyumaya devam herkese tatlı rüyalar.

 3. aras dedi ki:

  Malatyalı neye tepki gösterdiki buna tepki göstersin.güldürmeyin beni.bir defa malatyayı Malatyalılar yönetmiyoki Adıyamanlılar yönetiyor.yani tam bir rezalet.gidin bakalım adıyamanda bir tane il müdürü Malatyalı bulabilirmisin.adıyaman milletvekilerine helal olsun.arı gibi çalışıyolar.adamlar kediyi koysa seçime bizimkiler seçecek.okadar sorgulamaktan aciz bi halk olmuş malesef

 4. mehmet dedi ki:

  çelikhanın kendisi susuzluktan kırılıyor dört bir yanındaki suları adıyaman ve malatya bölüşmüş ilçeyi düşünen yok. orda yaşayan halka bi sorun musluklarından su akmadığı zamanları sorun. tarım arazilerinin yarısından fazlası sondaj suyuyla idare ediyor. elektrik parası ödeyerek sulama yapıyor. kendi kaynaklarını kullanmaya çalıştığında dört bir yandan tepkiler geliyor sanki onların suyu kullanma hakkı yokmuş gibi. adıyaman ve malatya da aynısını yapabilir

 5. Erhan dedi ki:

  Malatya kayısıdan yavaş yavaş vazgeçip alternatif ürünlere yönelmeli. Don vurur bi dert, kayısı çok olur para etmez bi dert, su bulunmaz ağaçlar kurur bi dert. Malatya ovası çok verimli topraklara sahip kayısı diye diretmeyin artık.

 6. VatanSever dedi ki:

  Vatanını seven bir çıksın gerçekleri açıklasın. Bu milleti aptal zannetmesinler. Bilerek ağaçlar kurutuluyor. Eylüle kadar su neden çekildi ÇAT barajından. Adıyaman tüneli bitiyor. Hangi mantıkla su verilecek. Yıllık ortalamalar incelendiğinde faaliyete geçtiğinden beri yeter olan su neden pat diye bitiyor.
  Aklınızı başınıza alın. Çözüm çok. Ama bunu sizin kafanız almaz. Allah’ı kandıramazsınız.

 7. KERNEKLİ44 dedi ki:

  İçme suyundan ara ara rahatsızlananlar oluyor kesintilerde başladı söylenti çok var bu gidişle 1 2 aya suların daha çok kesileceği söylenmekte. Maski ve belediye bunlarla ilgili vatandaşı rahatlatacak neden açıklama yapmıyor.

 8. Kamil dedi ki:

  Boş bir proje bu barajdan hiç verim alınamadı birileri zengin edildi

 9. 44malatya dedi ki:

  Secim.medanlarinda.nutuk.atan.akp.vekileri
  Uyumayin.cat.baraji.adiyamana.baglaniyor

 10. mehmet dedi ki:

  MHP il baskanı ve yönetimi konuyu gündeme taşımış iktidardanda çözüm gelir inşallah MHP böyle yerel sorunları gündeme getirmesinin devamını bekliyorum.

 11. Rasim_44 dedi ki:

  Öznur çalıkmı su derdine düşecek la bi gidin güldürmeyin adamı?..2019 seçimlerinde gene partinin en gözdesi..Şimmdiden haıyrlı olsun..Çoook emekleri geçti çok.2014 Te belediyemiz varken bütün yollarımız kaymak gibi suyumuz şakır şakır akıyorken seçimden sonra yolumuz kesildi.Suyumuz kesildi.Bakan tüfenkçi mart ayında topsöğüte geldiğinde ara sokaktan getirdiler ki adam ana yolu görmesin..Elin oğlu boğaza köprü yapıp bitirdi bizde ise iki yıl oldu köprü bitmiyor üstelik tık yok sahi iller bankası bu onbin nufuslu mahalle için hiç para çıkarmıyormu hacı başkan?Bir dahaki sefrer inşallah görüşürüz akp…Yollarımız köstebek yuvası..fahri kayahana havuz yapacağına şu yola bari bir yama yap..

 12. Mustafa dedi ki:

  Yaptığınız bu haberin, haber niteliği taşıyabilmesi Malatya’lı bakanımız ve milletvekillerimizin bu konuda ki görüşleri ve yapacakları ile ortaya çıkacaktır. Bizler vatandaş olarak siyasilerle bu konuları konuşup soru yöneltme firsatimiz çok az olmasından dolayı sizlerin bizlerin sesi olarak bu konuları neticelendirmeniz bizleri ayriyeten mutlu edecektir. Sorumlu yerel basından beklentimiz haber yapmakla beraber habere çözüm olacak tedbirleri de bizim adımıza siyasilerle birlikte almanizdir.

 13. malatyam dedi ki:

  malatyalı siyasiler uyumaya devam etsin sahipsiz malatya

 14. Bülent YAŞAR dedi ki:

  Daha çok su gider Gaziantep’in suyunu da biz vermesini, yazık Malatya ya bu vekillerden bi şey olmaz herkeste farkında ama lidere oy verdiğimiz için bunlarda maalesef vekil oluyor. Malatya’ya da şu hizmeti getirdik diyecekleri kaç proje var aldıkları maaş kadar iş yapmamışlardır.

 15. Malatyalı dedi ki:

  Su bulurlarsa alsınlar

 16. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  İyi uykular,tatlı rüyalar Malatya’nın söz sahibi kişi ve siyasileri Haklarımız bir bir elden giderken sizler uyumaya devam edin.Çat Barajına tünel açarak suyu almaları halinde O barajdan Malatya’ya hayır gelmez.Olur olmaz bol bol palavra atan AKP’li vekillerimiz neden sesiniz soluğunuz çıkmıyor.Hadi görelim sizleri konuşun.

 17. Raif dedi ki:

  İyi incelemeler…..

 18. Osman ALBAYRAK dedi ki:

  Kayısımız AB den sertifika almış. Çat barajı olmazsa kayısının sertifikasını boynunuza takar gezersiniz .

 19. murat dedi ki:

  burası malatya hep böyle maalesef. bir ara çelikhan’dan su alınmak istenmiş adıyaman ayağa kalkmıştı. bütün bölge müdürlükleri elazığ’a gitti. bir tanesi tekrar malatya’ya alınmak istendi. elazığ ayağa kalktı. yapılan işler zaten hep rötarlı ve sorunlu. su için önlem alınmazsa malatya’yı zor günler bekliyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."