Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Ağbaba Önde..”

“Ağbaba Önde..”
  • 27.12.2015

DP’nin TBMM İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Milletvekilleri TBMM Performans Raporu”, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın TBMM’deki sekreteryası tarafından basın kuruluşlarına iletildi. Bu rapora göre, Ağbaba’nın diğer Malatya milletvekillerine göre “açık ara önde” olduğu ifade edildi.

Ağbaba’nın sekreteryasından iletilen rapor ve faaliyetlere ilişkin tablo şöyle:

“Demokrat Parti TBMM İzleme Grubu tarafından hazırlanan ‘Milletvekilleri TBMM Performans Raporu’ Milletvekillerinin , memleketleri için ne kadar çalıştıklarını ortaya koydu.  Raporda Malatya ile ilgili yapılan değerlendirmede; “Malatya Milletvekilleri arasında karşılaştırma yapıldığında, CHP Milletvekili Veli Ağbaba açık ara ile diğer milletvekillerinin önündedir” ifadelerine yer verildi. 

Milletvekillerinin hazırladıkları soru önergeleri, araştırma önergeleri ve genel kurulda yaptığı konuşmalar dikkate alınarak hazırlanan tablolara ve değerlendirmelere yer verilen raporda , CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın Türkiye ortalaması 18 olan soru önergelerinden, 153 adet vererek sadece Malatya’da değil TBMM’de de ön sıralarda yer aldığı görülüyor.5 AKP Milletvekilinin seçildiği ille ilgili önerge ve genel kurul konuşmaları toplamı 14 olurken, Ağbaba’nın tek başına bu kategoride 91 rakamına ulaşması dikkat çekti.

24. Dönem 1. ve 2. Yasama Yıllarında yapılan çalışmalar dikkate alınarak hazırlanan raporda “İktidar partisi Milletvekillerinin çoğunluğunun incelenen kategoriler kapsamında yalnızca 1-2 genel kurul konuşmasından öteye herhangi bir faaliyetlerinin olmaması demokrasi adına üzüntü vericidir.” görüşlerine yer verildi.

DP , Milletvekilleri TBMM Performans Raporunda Malatya’yla ilgili değerlendirme tablosu ve yorumlar şu şekilde;

  (TABLO ÜSTTEKİ FOTOĞRAFTA)

Malatya Milletvekillerinin TBMM performansı değerlendirildiğinde ,iktidar partisine mensup 5 Milletvekilinin incelenen katagoriler kapsamında hemen hemen hiçbir faaliyeti bulunmadığı ve muhalefet partisi Milletvekilinin oldukça gerisinde olduğu görülmektedir.

Milletvekilleri arasında karşılaştırma yapıldığında, CHP Milletvekili Veli Ağbaba açık ara ile diğer milletvekillerinin önündedir.

Milletvekillerinin ilk imzası olan kanun tekliflerine bakıldığında, CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın 3, AKP Milletvekili Öznur Çalık’ın ise 2 kanun teklifi bulunmaktadır. Diğer 4 AKP Milletvekilinin ise tek bir kanun teklifi dahi yoktur.

Sözlü soru önergelerine bakıldığında yalnızca CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın 2 sözlü soru önergesi varken, diğer Milletvekillerinin tek bir sözlü soru önergesi dahi yoktur

Yazılı soru önergelerine bakıldığında , CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın 153 yazılı soru önergesi vardır. Diğer Milletvekillerinin yazılı soru önergesi bulunmamaktadır. 

İktidar partisi Milletvekillerinin diğer illerde olduğu gibi TBMM’nin önemli denetim mekanizmalarından soru önergelerini işletme gereği duymamışlardır

Milletvekillerinin ilk imzaları bulunan Meclis Araştırma önergelerine bakıldığında CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın 25, AKP Milletvekili Öznur Çalık ve Mahmut Mücahit Fındıklı’nın 1’er Meclis Araştırma Önergesi vardır.

Milletvekillerinin yerlerinden aldıkları kısa sözlerde dahil olmak üzere , genel kurul konuşmaları değerlendirildiğinde yine CHP Milletvekili Veli Ağbaba , 85 Genel Kurul konuşması ile diğer Milletvekillerinin açık ara önündedir.

Bunun dışında AKP Milletvekilleri Öznur Çalık’ın 10, Mustafa Şahin’in 9, Ömer Faruk Öz’ün 2, Hüseyin Cemal Akın’ın ise yalnızca 1 Genel Kurul konuşması vardır. AKP Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı’nın tek bir genel kurul konuşması dahi bulunmamaktadır.

İktidar partisi Milletvekillerinin çoğunluğunun incelen kategoriler kapsamında yalnızca 1-2 genel kurul konuşmasından öteye herhangi bir faaliyetlerinin olmaması demokrasi adına üzüntü vericidir.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."