Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Ahalinin Yüzde 73’ü Hizmetten Memnunmuş

Ahalinin Yüzde 73’ü Hizmetten Memnunmuş
 • 21.04.2017

Büyükşehir Belediyesi’nin şehiriçi toplu taşımacılık işini yapan şirketi MOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, müşteri memnuniyeti anketine göre Malatya’da toplu taşımayı kullananların yüzde 73’ünün bu hizmetten memnun oldukları belirtildi.

MOTAŞ tarafından konuya ilişkin olarak yapılan basın açıklaması şöyle:

“Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ tarafından bağımsız bir araştırma kuruluşuna, 10 bin kişiyle birebir yaptırılan müşteri memnuniyeti anketinin sonucuna göre, Malatya’da toplu taşıma hizmetinden faydalanan yolcuların yüzde 73’ü memnun olduklarını beyan ettiler.

2016 yılında yaptırdıkları anketin sonuçlarını da göz önünde bulundurarak bir takım yenilikler gerçekleştirdiklerini belirten MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, gerçekleştirdikleri yeniliklerin sonucunda da vatandaş memnuniyetini 2 basamak yukarı taşıdıklarını söyledi.

Enver Sedat, “2016 yılında yaptırdığımız anketle halkın bu alandaki beklentilerini belirleyip, bunların büyük bir kısmını 2016 yılı içerisinde gerçekleştirdik. Bilgilendirme ekranlarıyla duraklarda bekleyen yolcularımızın gidecekleri yeri bulmalarını ve araçların çıkış saatini öğrenmelerini sağlarken, aynı zamanda araç içindeki ekranlar vasıtasıyla da inecekleri durakları görsel ve sesli olarak anons edip seyahatlerine iyi bir konfor kazandırdık. Yine yolcu talepleri doğrultusunda akıllı kartlara erişimi kolaylaştırmak için internet üzerinden akıllı kartların bakiyesini öğrenme ve bakiye yükleme sistemini hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu ve benzeri yenilikler yaptırdığımız ankete yansıdı ve halktan çok iyi tepkiler aldık” dedi.

Toplu taşımayı bir sanatçı titizliğiyle yürütüyoruz”
MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, vatandaşlar ile daha hızlı iletişim kurmak adına Çağrı Merkezini hayata geçirdiklerini ifade ederek, “İşimiz kolay değil. Toplu taşımayı bir sanatçı titizliğiyle yürütüyoruz. Bir taraftan gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışırken, öte yandan geliştirdiğimiz tüm yöntemleri, yaptığımız yenilikleri halkın beğenisine sunuyoruz. Yaptırdığımız anketler yoluyla bu sonuçlara ulaşarak, talepler doğrultusunda planladığımız yenilikleri devamlı olarak geliştirerek hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Araçların doluluk oranının her geçen gün arttığını ve otobüslerin gönderilmediği bölgelerden yoğun talepler geldiğini belirten MOTAŞ Genel Müdürü; “Daha iyiye ulaşmak, daha doğru tercihlerde bulunmak amacıyla bu yıl da bir anket yaptırdık. Bağımsız bir kuruluşa yaptırdığımız anket kapsamında; duraklarda bekleyen yolcular, otobüs ve trambüslerle yolculuk yapanlardan oluşan toplam 10 bin yolcu ile görüşüldü.

Faktör analizi, frekans analizi ve ortalama olarak hesaplanan anket sonucuna göre müşteri memnuniyetinin önceki yıla oranla 2 puan daha arttığı görüldü” dedi.
MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yapılan anket sonuçlarıyla ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“5 bin 780 erkek, 4 bin 220 bayan olmak üzere toplam 10 bin denekle anket çalışması yapıldı. Anket kapsamında katılımcıların yaş dağılımlarına göre memnuniyet dereceleri ölçülerek ankete yansıtıldı. Buna göre en fazla katılım % 43 ile 13-25 yaş aralığı olurken en düşük memnuniyet oranı da -Türkiye ortalamasının üzerinde olmakla birlikte- % 70,5 ile bu yaş aralığında ölçüldü.

Yine %17’lik oranla ankete katılım gösteren 26-35 yaş aralığındaki yolcularımız hizmetlerimizden %74 memnun olduklarını belirtirken, 36-45 yaş aralığındaki yolcular %75, 46-55 yaş aralığındaki yolcularımız %75 ve 55 yaş üzeri yolcularımızın %79’u hizmetlerimizden memnun olduklarını ifade ettiler.
Yolcuların toplu taşıma araçlarını kullanma seviyelerinin de ölçüldüğü ankette; yolcuların % 59’unun toplu taşıma araçlarını her gün kullandığı, % 20’sinin haftada birkaç kez, %12’sinin her gün muhtelif amaçlar için, % 5’inin nadiren, %5’inin de ayda bir kaç kez kullandıkları görüldü.

Halk genel anlamda hizmetimizden memnun
Ankete katılan yolcuların %79,23’ü personelin tutum ve davranışlarından memnun olduklarını belirterek personele olan güvenlerini tescillediler. Bunu %79,06 memnuniyet oranıyla şoförlerin yolcu ile iletişimi, %78 ile araçların temizliği, %77,5 ile araçların güvenli oluşu, %77 ile duraklardaki yönlendirme ve işaretlemelerin yeterli oluşu takip etti.
Hizmetlerimizden memnun olanların oranı 2016 yılındaki ankette %71,46 iken, bu sonuç 2017’de yaptırdığımız ankette 2 puan artış göstererek %73,37’ye yükselmiştir. Bu da şirketimize olan güvenin her yıl daha da aratarak devam ettiğini göstermektedir.

Yakalanan memnuniyet trendinin daha da yukarı seviyelere taşınması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İçinde bulunduğumuz yılın hemen başında bankamatik mantığında çalışan ve akıllı kartlara bakiye yüklemek için kullanılan KİOSK’ları şehrimizin belli noktalarına yerleştirdik. Ayrıca yıl içerisinde gelecek yeni Trambüsleri halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bu ve benzeri yeniliklerin ardından 2018 Mart ayında yaptıracağımız yolcu anketinin sonucunun %75 seviyesine yükselmesini bekliyoruz” dedi.”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. husne dedi ki:

  Belediye otobüs ücretleri diğer illere göre çok pahalı
  Aktarma ücreti çıkardılar.şehrin bir ucundan bir ucuna giderken iki lira Tecde den(meyvecilik araştırmadan)devlet hastanesine gitmek için 2,60 TL Bir taraf 15 km diğer taraf 3,5 veya 4 km güzergahları doğru düzgün belirlemeleri gerekiyor belirlemedikleri için hem zaman kaybı hemde ücret pahalı yetkililer önce şu güzergahlara baksınlar belirtilen adresten sadece iki otobüs geçiyor yarım saatte bir, birde hizmetten memnun musun diyorlar nasıl memnun olalım. Ben memnun değilim.

 2. Gülten dedi ki:

  Kesinlikle çalışan biri olarak memnun değilim sabah aksam özellikle 2D bostanbaşı hattı tam bir rezillik insanlar üst üste yolculuk ediyor ulaşim bedeli artti ama hizmet eskisinden daha berbat aktarma neden kaldırıldı bilmiyorum en azından aşırı yoğunlukta altetnatifimuz oluyordu vasıta değistirebiliyorduk o da yok yöneticilerimiz keske bir gün bizimle yolculuk edip halimizi görseler

 3. gncmlt dedi ki:

  malatyada biletler gerçekten pahalı onun dışında malatya bir çok şehirdeki toplu taşımalardan çok çok daha iyi ayrıca trambüs hattını organize sanayiye kadar götürüp trambüsleri çoğaltmak lazım.

 4. Nk dedi ki:

  “Plajlar halka açıldı, vatandaş denize giremiyor” diye bir gazete manşeti vardı eskilerden hatırladığım. Kendilerini “vatandaş” gören ve bu sıfatla mesela toplu taşımayı kullanan “sıradan” insanlari “halk” kelimesi niteleyip aşağılamaya çalışan bir zihin yapısı var. Sizin Mansetinizde de bu zihin yapısının izlerini görüyorum ve hiç bir şekilde yakışık kalmadığını düşünüyorum.

 5. Hazarbey dedi ki:

  Eski belediye binası civarında bir alanı yeni otobüs park ve hareket alanı olarak yenilenmeli ve trafik biraz olsun rahatlatılmalıdır.Valilik yanından içeri girişler kapatılmalı (otobüsler için), örneğin eski ilçe garajı toplama otobüs durağı olabilir.buraya otobüsler son durak olarak gelebilir.Çarşıdan uygun bir yerden verilecek geri dönüşler ile otobüsler buraya yönlendirilebilir.

 6. Aykut dedi ki:

  Çilesiz otobüslerinden en az bir tanesi İnönü caddesinden(belediye yanında) geçmelidir.

 7. Deniz dedi ki:

  Enver Sedat, “2016 yılında yaptırdığımız anketle halkın bu alandaki beklentilerini belirleyip, bunların büyük bir kısmını 2016 yılı içerisinde gerçekleştirdik. Bilgilendirme ekranlarıyla duraklarda bekleyen yolcularımızın gidecekleri yeri bulmalarını ve araçların çıkış saatini öğrenmelerini sağlarken, aynı zamanda araç içindeki ekranlar vasıtasıyla da inecekleri durakları görsel ve sesli olarak anons edip seyahatlerine iyi bir konfor kazandırdık. Yine yolcu talepleri doğrultusunda akıllı kartlara erişimi kolaylaştırmak için internet üzerinden akıllı kartların bakiyesini öğrenme ve bakiye yükleme sistemini hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu ve benzeri yenilikler yaptırdığımız ankete yansıdı ve halktan çok iyi tepkiler aldık” dedi.

  Böyle söylemiş bu söyledikleri otobüslerin kaç tanesinde kaç durakta faal ve düzenli çalışıyor acaba

  1. sedat dedi ki:

   deniz bey…1 sehır merkezındekı bilgilendirme ekranı ılk hafta calıstıktan sonra calısmıyor 2 otobuslerdekı tv sıstemı ya bozuk ya kararmıs yada yok 3 asis programı otobuslerın yerlerını konumalrını bınde bır dogru gosterıyo..3 2 tl otobus fıyatımı olur..ızmor torbalıdan karsıyakaya aynı fıyat..yuhhh..yalakalılıgın gozu korlulugun bukadarı

   1. Deniz dedi ki:

    Evet Sedat bey bende aynı şeyleri söylüyorum ama % 73 memnun olan kesim nasıl memnun anlamadım, Gaziantep’ de 3 binişlik kart 5 TL iken bizde 2 binişlik kart 5 TL , 7-8 durak mesafeli daha kısa mesafeli yer gitmene rağmen 2 TL verirken Gaziantep’ de daha uzun mesafeli daha fzla duraklı olan yerde 2 TL İstanbul’da Metrobüse örnek Avcılar ‘dan bin CevizliBağ durağında in İstanbul Kartı indiğin durakta cihaza okut 0,50 kuruş geri iade ediyor mesafeye göre ücret alıyor, nasıl bir uygulama ise minibüsler 1,75 TL ayrıca bazı hat minübüslerinde bulunduğu mahalle içinde 1,25 TL alıyor ve eğer okuduysanız bilmiyorum minibüs tarife listesinde diyorki 1, 75 TL olan tarife binilen ilk duraktan son durağına kadar olan mesafede geçerlidir, yani bindiğiniz duraktan son durağa kadar seyahat etmeyecekseniz alınacak tutar gideceğiniz mesafeye göre alınır, Özalper minibüsleride bunu uyguluyor ve çalıştığı mahalle içinde 1,25 Tl alıyor, onlar kazanıyor bu halde ama 2 TL ile motaş zarar ediyor, % 73 memnun olan kişilerin % 50 snde ücretsiz yolculuk kartı vardır bu memnuniyet ondan gelir tahminimce

 8. Deniz dedi ki:

  Kesinlikle öyledir, %73 memnunmu bu memnun olan kısım acaba ücretsiz yolculuk kartına sahip olan ve referandumda % 70 o y çıkaran kesim mi acaba

 9. burak dedi ki:

  balık istifi gibi yükleniyor insanlar nefes alacak yer yok herkes memnun muşşşşşşşşşşş aksini söyleyen eskimalatya hattında çalışan otobüslere binsin

 10. battalgazi44 dedi ki:

  yav he he yersen:) avrupa’da 150 yıl önce kaldırılan, türkiye’de sadece malatya’nın kullandığı ( incelemeye gelen diğer belediye başkanları rezaleti görünce vazgeçti. elazığ belediyesi akıllı davranarak elektirikli otobüs de karar kıldı) çağ dışı, tel, direk yumağı, maşti’den üniversiteye tıngır mıngır 1 saatte giden ki 30 yıllık körüklü bile bundan daha hızlı bir ucubeden memnunmuş malatya!!! vay be 25 yıl önce hafif raylı sistemi konuşan malatya 150 yıl öncesine döndü.

 11. recep solmaz dedi ki:

  çift biniş 5 tl ….çok pahalı….

  1. Deniz dedi ki:

   Gaziantep’ de 3 binişlik kart 5 TL üstelik yaptıkları Sankopark Otogar arası otobüsle ortalama 30 dakika mesafe 3 binişlik karta 5 tl verip 3 kere gidiyosun burda 2 biniş kart 5 tl gittiğim mesafe eski ssk hastanesi merkez durak ama malatya motaş zarar ediyor, neden peki

 12. M.Ç. dedi ki:

  Öncelikle vatandaştan tahsil edilen kart bedeli, dolum bedeli gibi ücretlerin doğrudan şirket kasasına girmesinin sağlanması sonrasında ücretsiz binişlerin neden ücretli binişlerden fazla olduğunun açıklanması gerekir.

 13. fbay dedi ki:

  ne garip yorumlarda bile bir tane beğenen yok…ilginç…umarım düzelir

 14. Ramazan dedi ki:

  HERŞEYİMİZ BİTTİ Bİ BU ANKETIMIZ KALDI ZATEN . YOLLARI SORUN ALT YAPI ÇALIŞMALARINI SORUN TRAFIK IŞIKLARINI SORUN ŞEHRİN GOBEGINE BİRİKMİŞ OTOBÜS ÇÖPLÜĞÜNÜ SORUN TABİ BUNLARI DA GİDİN HERKESE SORUN GEREKIRSE KAPI KAPI GEZİN TABİ YÜZÜNÜZ KIZARMICAKSA .. AMA KESINLIKLE BENIM KAPIMA GELIP SORMAYIN ÇÜNKÜ BÜTÜN BU SORUNLAR REZILLIK YAZIK MALATYA YAZIK REZILLIK DIZ BOYU HATTA DİZİDE AŞTI BOYUDA .. UYAN MALATYA UYAN ARTIK

 15. Ömer dedi ki:

  Malatyalı toplu taşımadan memnunmu? Kesinlikle inanmıyorum.

 16. Adıyamanlı Abizer dedi ki:

  Otobüs ile Tranbüs koltuklarındaki kiri görmüyormu bu insanlar ki memnun oluyor.Motaş ta pislik içinde yaşasın bu insanlar diye intikam alıyor

 17. irfan dedi ki:

  Kesinlikle memnun olan yoktur.Temelli Üniversite hattında yapsınlar. sabahları bir sefer otobüse binsinler sonra anket yapmalarına gerek kalmaz.milleti kandırmaktan başka bir şey değil.şikayet edecek merci bile yok.çoğu zaman telefona bakmazlar.

 18. Celal dedi ki:

  referandumda yüzde yetmiş evet çıkan bir şehirde Yüzde 73’ memnuniyet normal anketlere göre yüksek oranda evet çıkan şehirlerde eğitim ve gelir düzeyi çok düşükmüş Padişahım Çok Yaşa İdam İsterük diyen bir ahali herşey normal

 19. murat dedi ki:

  dolmuş 1.75, belediye otobüsü 2 lira. dolmuş kazanıyor, belediye zarar ediyor!!! ayrıca ücretsiz aktarmayı da kaldırdınız. sizi Allah’a havale ediyorum. en kötü ak partili belediye malatya belediyesidir.

  1. Deniz dedi ki:

   Belediye neden zarar ediyor % 73 memnun olan kesim otobüslere ücretsiz kartla biniyor, bedava bindiği yetmiyor birde yaşlı bir insan geldimi yalandan uyuyor numarası yapıyor yer bile vermiyor, tabiki 2 tl alsada zarar eder.

 20. CeM dedi ki:

  Evimin tam karşısında otobüs durağı var her sabah erkenden kalkar işe gidene kadar zaman zaman dışarıyı gözlemlerim ve dolayısıyla da durağı.. gördüğüm manzara karşısında gerçekten 17B Temelli-Üniversite otobüsündeki çoğunluğu üniversite öğrencisi olan yolculara üzülmemek elde değil.. balık istifi şeklinde yolcular ile 2 ila 3 otobüs o kış soğuklarında bile doluluk oranlarından dolayı binemeyen öğrenciler.. bu mu memnuniyet yoksa defalarca dilekçe yazmama ve de telefon etmeme rağmen verilmeyen cevaplar mı memnuniyet.. tek kelime ile rezalet.. inşallah yetkililer burdan okurda gerekli tedbirleri alırlar bu kadar zor mu öğrenci giriş ve çıkış saaatlerinde sefer sayılarını olduğundan biraz fazlaya çıkarmak.. tek temennim bu konuyla yazdığım son mesaj olur..

 21. Ali dedi ki:

  Toplu taşımada daha ne olsun ..istanbulda gidin bi hafta yaşayın öyle karar verin

 22. Alper dedi ki:

  Kesinlikle memnun degilim hatta bugun toki otobusune bindim yol kapaliymis en tepeye cikti bunu aracin camina yazabilirdi bizde bir durak erken inerdik isten ckip 10 dakika yuruttuler zaten söforlere hayatta bisey diyemessn cogu kabadayi universite okurken 17b yi soylememe gerk dahi yok maski desen Allaha emanet..aama buyuksehiriz.

 23. Esra dedi ki:

  O anketin hepsini üniversite öğrencileri cevaplandırsaydı keşke memnuniyet oranı daha yüksek olurdu kesin ya !

 24. ABUZER dedi ki:

  bizde inandık yuttuk.kendin çal kendin oyna hesabına gitmiş motaş işletmecileri.sen dilek mahallesine, topsöğüt , şahnahan araçlarına bir defa bini, bak gör millet nasıl motaşa salvolar yolluyorlar nasıl küfürlersavuruyorlar hadi yüreğiniz yetiyorsa kalabalık bir saatte insanlar akşamları evine giderken üst üste binmeyi göze alıyorsanız binin ve deyinki biz motaş müdürü falan filanız bak görün neler oluyor neler

 25. MalatyaPlatformu. dedi ki:

  Eminim Memnunlardır. . . ! ! !

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."