Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Akıllı Sayaç İşi Stop.. Servisi Akıl Edememişler!

Akıllı Sayaç İşi Stop.. Servisi Akıl Edememişler!
 • 03.05.2016

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, 2010 yılında, o dönem bütün eleştirilere rağmen ‘içme suyu ücretlerinde büyük avantaj’ vaadi ve sloganı ile başlattığı akıllı sayaç uygulamasındaki yüzde 30 indirim uygulamasına son verdiği öğrenildi. Yüzde 30 indirim nedeniyle akıllı sayaç taktıran vatandaşlar şimdi bu uygulamanın sona ermesi nedeniyle akıllı sayaç kullanmaktan vazgeçmeye başladı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ilk görev döneminde başlatılan akıllı sayaç uygulaması ile işçi maliyetlerinde önemli tasarruf sağlanacağı iddia edilmiş, yapılacak tasarrufun su abonelerine yansıtılacağı, bunun sonucu olarak akıllı sayacı tercih edenlerin içme suyunu % 30 daha düşük tarife ile kullanacağı açıklanmıştı.

Büyük bir propaganda çalışması ile yaklaşık 6 yıl önce başlatılan akıllı sayaç uygulamasında gelinen aşamada, yüzde 30’luk indirim oranının iptal edildiği, dolayısıyla akıllı sayaçların diğer klasik su sayaçlarından bir farkı kalmadığı için vatandaşın klasik sayaçlara geri dönüş yaptığı öğrenildi.

MASKİ Müdürü: Sayaçların bakımını yapacak muhatap yok
Akıllı su sayacında indirim uygulamasından vazgeçilme nedeninin ise, 3 yılını dolduran çok sayıda akıllı sayacın artık bakıma muhtaç hale gelmesine karşın, sayaçların bakımını yapacak muhatap bulunmaması olduğu öğrenildi.

Milyonlarca liralık akıllı sayaç ihalesi yapan ve satın aldığı sayaçları vatandaşa satan Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan MASKİ’nin, söz konusu ihalede sayaçların periyodik bakımı konusunda herhangi bir madde koymamış olması, bir yandan milyonlarca liralık milli servetin israfı anlamına gelirken, diğer yandan sayaç şirketlerine para kazandırmak için yapıldığı ileri sürülüyor.

Vatandaş akıllı sayaçtan vazgeçiyor
Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) yetkilileri, akıllı sayaç uygulamasına neden son verildiğini ‘sayaçların bakımını yapacak muhatap yokluğu’ şeklinde açıklarken, bundan böyle vatandaşa akıllı sayaç verilmeyeceğini belirtti.

Akıllı sayaç yerine takılacak sayaçlardan ücret alınmayacak
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan MASKİ yetkilileri, akıllı sayaç uygulamasından vazgeçilmesi nedeniyle, akıllı sayaçlar yerine takılacak klasik sayaçlar için ücret alınmayacağını belirttiler.

Malatya’da şu ana kadar 12 bin 504 abonenin akıllı sayaç taktırdığını ifade eden MASKİ yetkilileri, yeniden klasik su sayaçları taktırmak isteyen vatandaşlardan abonelik ücreti alınmayacağını, akıllı su sayacı bedeli tutarında aboneye su kullandırılacağını kaydettiler.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Elazığ komple akıllı sayaca çevirmiş onlar nasıl muhatap buluo anlamiom herkes ileri giderken biz geriye bu gün köylerde bile su kesintisi olmuyor muhtarlar calisio maski ne yapmaya calisio anlamiom

 2. oğuzhan göksu dedi ki:

  BAKIN BEYLER MASKİNİN BAŞINDA ARTIK MALATYALI YOK MALATYA DIŞINDAN YETKİLİLER VAR. FATURALARINIZI ALIN OKUYUN HAT BAKIM BEDELİ DİYEREK 1 TL ALINIYOR MALATYAMIZDA SİZCE KAÇ BİN ABONE VARDIR BENİM TAHMİNİM DÖRTYÜZ BİNİN ÜSTÜDÜR 1 TL DEN NE YAPAR HESAPLAYIN. SAAT OKUYUCULARINA NE KADAR GÜVENİYORSUNUZ. BİR AYDA GELMELERİ GEREKİRKEN 45 İLE 50 GÜN İÇİNDE GELİYORLAR TONAJA HİÇ KENDİNİZ BAKTINIZMI KAÇ TON DİYE.

 3. ahmet doğanşahin dedi ki:

  şaka gibi arkadaş serviside var aklıda lakin na bunlarda akıl yok

 4. özkan dedi ki:

  ben gittim maski’ye sordum, sayaç değiştirmek zorunda değilmişim akıllı sayacımı aynen kullanmaya devam edebilirmişim. maski’nin derdi akıllı sayaç kullanan aboneye tanınan % 30 fiyat indirimini(avantajını) elinden almakmış. gelir arttırmak

 5. Ramazan dedi ki:

  Ama vatandaş ne güzel indirimli su alıyordu kimse vatandaşın mağduriyetini yazmamış neolacak vatandaşa

 6. malatyalı dedi ki:

  malatyaya çok bile bu süper akıllı belediye yöneticileri… körler sağırlar olayı yürü malatya kim tutar seni…

 7. Erkan dedi ki:

  Kimsenşn kimseyi zengn ettiği yok bilmeden etmeden konusuyorsunuz sayaç firması vaatlerini yerine getirmediği için iptal etmiş belediye. Verilen ğcret kadarda suyu tekrardan verecekler buzamana kadar aldığımız uygun fiyata su vatandaşa yaradı sadece.

  1. Demirhan ticaret dedi ki:

   Ne vaadimizde durmamısız buyrun biz buradayız… Verdiğimiz her sözün ardındayız daima

   1. Battal Gazi dedi ki:

    ne söz vermiştiniz acaba? bağış mı yapacaktınız? nedir sorun açıklayın da bilelim… kucakla para döktük bu sayaca-

    1. yck dedi ki:

     Ne gibi bir sözmüş acaba anlatmak istediğinizi anlamadım.Bakın belediye yetki vermiş,başka herhangi verdiği birşey yok.Firmalarında verdiği hizmetten başka birşey olamaz.Yanı suya sabuna dokunmadan masraf etmeden tahsilat yapmak zaten belediyenın bu sisteme geçiş sebebidir.

  2. yck dedi ki:

   Bakınız bahsettiniz şeyler,resmi kurumlarla ilgili ve herşeyin yasal prosüdürü var.Sözleşmesi,yetki belgesi,üreticilerin verdiği banka teminatları v.s ve bunların yasal yükümlülükleri var.Sayaç firmaları ise merdiven altı firmalar değil vaad ile iş yapsın.Bahsettiğiniz firmalar Elektromed,Baylan,Teksan gibi firmalar ve tüm anlaşmalar yazılı belgelidir.Belediyede de aynı işleri belgelendirmeden iş yapılması söz konusu olamaz.
   İdare çalışmayla ilgili durdurma kararı almış ve durdurmuş.Neye dayanak durduruldu yöneticilere ve idarecilere sorun.Akıllı syaçlar zarar mı verdi ne oldu açıklama yapılsın.Farazi konuşmak bizleri yorar……

 8. yck dedi ki:

  Sayaçlar 3 yıl garantilidir ve 10 yıl kalibrasyon ömrüdür.Yani sayacın ölçme hassasiyetini yitirmesinden dolayı ayar masasında ölçüm hassasiyetinin ayarlanmasıdır.
  Bir diğer husus,üretici talep halinde ürününe 10 yıl parça temin etmek zorundadır.Sanayi bakanlığının kararı budur.
  yani 10 yıl çalışmak zorunda değil arıza verebilir.

 9. yck dedi ki:

  Merhabalar;
  Akıllı sayaç sektöründe faaliyette çalışan biriyim.
  En başta bu sistemde kimsenin cebine bir şey girmez,sadece verilen hizmete mahsus kar marjı vardır.Bildiğim kadarıyla Malatyada akıllı sayaç ihalesi ile alınan sayaç sayısı çok az sayıdadır.İlinizde yetkilendirme dediğimiz bayii üzerinden satış ve servislik hizmeti verilmektedir.Burada belediyenin avantajına maddi olarak hiç bir şey girmez.Okuma,yakıt,personel,kırtasiye masraflarında yuzde 70 tasarruf sağlanır ve belediye ödenmemiş faturaların kdv matrahını ödemekten kurtulur.Bu belediyenin nakit akışını arttırır ve Malatya ya daha iyi hizmet verme imkanı sağlar,yatırımlar daha hızlı yapılabilir.
  Servislik konusuna gelince,belediyenin sistemi aldığı kararla durdurması ile sözleşmesini tek taraflı fes etmiş durumdadır.Bu durumda servis hizmetinide belediyenin yapması gerekmektedir.Çalışan firmalar fes etmiş olsa bu şahıslarn üstlenmesi söz konusu olabilir.Şuan servislik hizmeti veriyorum diyen arkadaşlara hizmeti bedavamı veriyorsunuz diye sormak isterim.Şuan devam eden çalışma olsa 3 yıl sayaç arızalarına ücretsiz bakılmak zorunda.(kullanıcı hataları harici).Bu anlamda 10 tl lik servise 100 tl fiyat isteyebilirler.Bu anlamda belediyenin sahip çıkması ve kendi tekeline alması gerekmektedir.Aynı zamanda sözleşme fesh edildiği için yetki verilen bayiinin sayaca ne hakla müdahale etme hakkı vardır.Bu firmalar hakkında yasal hükümlülükler uygulanabilir,kapısı açıktır.

 10. İbrahim dedi ki:

  Hiç şaşırmadım.

 11. levent tosun dedi ki:

  Imzalanan sözleşmede maski aksini istemeyince servis hizmetinin verilmesi zorunlu kılınmıştır. Daire başkanı ısmail güney teknik servisi kaldırmış ve şimdide servis hizmeti yok diye haber yapıp servis ediyorlar basina. Minare çalınmıştı şimdi de kılıfı hazır ettiler yanı.

 12. oner fırat dedi ki:

  Bakanlığın talimatına göre sayaçlar 3 yıl değil 10 yıl bakıma muhtaç olmadadan çalışmak zorunda zaten bir sıkıntı pşsa bakanlık seri üretimi durdurtur. Müdürün mü bundan haberi yok yoksa malatya haberinmi?

 13. dursun burçal dedi ki:

  12504 sayaç X 250,00 TL’den 3.126.000,00 TL eder.
  akıllı sayaç indirmini kim kaldırdı? eee sizz kaldırdınız.. ne adamlar ya 😀 kimi kime atmış bu demeci veren maski personeli ben birşey anlamadım. Çakır amca bi ilgilen bu personelle bence 😀

 14. DEMİRHAN TİCARET
  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Yetkili Tamir Bakım ve Muayene İstasyonu olarak
  Baylan Marka Akıllı sayaçların yetkili bayisi ve servisiyiz.

  “MASKİ Müdürü: Sayaçların bakımını yapacak muhatap yok” demiş bunun için koordinat bilgilerimiz 38.350844, 38.318558 buyursun gelsin biz buradayız, çayımız da var çorbamızda muhatap olacak personelimiz de…
  Telefon Bilgilerimiz: +904223236885
  +904223251462 +908504801122

  Burada belirttiğimiz gibi , teknik servis hizmetini sizlere sunmaktayız.. sayaç bizim işimiz…

 15. Akıllı sayaç teknik servisi ve bakım onarım servisi olarak Yetkili Servisiyiz.

  Telefon : 422 323 68 85 telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz…

  Burada belirttiğimiz gibi , teknik servis hizmetini sizlere sunmaktayız…

 16. EYMEN dedi ki:

  OKUMA BEDELİ alamayınca zarar ettiler ya geri dönüş yapıyorlar. Bana ucuz su vadederken 225,00 TL alırken iyiydi. Bu iş çok su götürür. Tüketici MAHKEMESİNE götürürüm.

  1. yck dedi ki:

   1 sene indirimli kullanım yaptıysanız sayaç bedelini zaten çıkarmıştır.4 kişil aile 40 50 tl su harcar ortalama.40 lira olsa yuzde 30 u 12 tl.12 ayda 244 tl eder.

 17. Murat dedi ki:

  OOO GÜNAYDIN MALATYA HABER…

  Sayın Büyükşehir Belediyesi bu indirimi kaldıralı en az 2 ay oldu. Siz yeni mi uyanıyorsunuz? Günaydın…

  1. Hasan dedi ki:

   Aynen malatyahaber de yeni bir şey bulmuş gibi haber yapıyor

 18. Hasan dedi ki:

  Fiyasko oldu bu proje

 19. ahmet dedi ki:

  kimi zengin ettiler acaba.!!!

 20. zeki aydın dedi ki:

  Böyle belediyecilik olmaz olsun…3 yıl önce zorunlu olan bir şeyden nasıl bugün vazgeçilir…Ankara belediyesi yıllardır bu işi yapıyor. Bu işi bilmiyorsan bırak git ya da Sayın Melih GÖKCEK’ten ders alın…

 21. özkan dedi ki:

  beceriksizlik mi? desem ciddiyetsizlik mi? desem bilemedim. aslına bakarsanız uygulama güzel di hele de evini karaya veren ev sahiplerinin kiracılar tarafından su borcu yüzünden mağdur edilmesinin önüne geçmişti.yılda bir kez 100 ton su yükletip, rahat ediyorduk. zamandan ve zahmetten rahat ediyorduk. gelin bu iptal işinden vaz geçin, vatandaşa hizmet edin kendinize değil.

 22. Yasin dedi ki:

  Şimdi Ben anlatayım Sizler dinleyin. Arkadaşımın Yakınca sınırları içerisindeki işyerine iki ay üst üste 350 ve 285 tl lik su faturası geldi. Sayaç arızalı eskiden 35 – 40 tl gelirdi dedi. Gittik başvurduk Maski’ye, Otogarın karşısına. Orada Kayserili birini oturtmuşlar, adam kapalı alanda sigaranın gözüne vuruyor, bir yandan da bu bizle ilgili değil diyor. Sonra da “Oy verdiysen bunlara alışacan” diyerek o ukala gülüşünü sergiliyor. Merkezdeki Maskiye gidiyoruz, orası kayıt açıyor… Uzatmayalım; Sonuç Eski saatte, emanet taktıkları saatte sorunsuz. Ve sıkı durun SORUN meğer BİZDE, Yani BÜYÜK ŞEHİR olsun diye oy veren MALATYA da yaşayan HERKESTE! Yakınca Belediyesinde iken suyun tonu 1,20 tl. Büyük Şehir e devrolduktan sonra suyun tonu…. Hooop 7,16 tl. Şimdi bekleyin bakalım Cumhurun Başkanını, En az 5 çocuk dedi yaptınız, Büyük Şehir dedi koşa koşa oy verdiniz… Gelince söylersiniz; FALAN FİLAN, İNTER MİLAN…. BAŞKAAN….

 23. Mert Arap dedi ki:

  Bu akıllı sayaçların Malatyada servisi var ama adamlara yazı gitmiş sayaçları siz söküp takmayacaksınız diye adamlarda 185 i arayın diyor ne yapsın bu adamlar belediyenin önünemi geçsin diğer belediyeler bu işi nasıl yapıyorlar peki bu sayaçlar orda nasıl kullanılıyor???

 24. Serkan44 dedi ki:

  Sayaç ücretini alıyorlar bakın faturaya 1 tl olarak tüm vatandaştan başka bi yöntemle alıyorlar.

 25. malatya dedi ki:

  Hangi işiniz düzgünki

 26. erhan dedi ki:

  Sayaçların bakımını yapacak muhatap yoksa neye bunları vatandaşlara aldırdınız o zaman ne kadar rant elde ettiniz şimdide böyle diyorsunuz ya bizim malatya belediyesinin ne zaman düzgün bir işi olduki bu işide düzgün olsun herşeyi eline yuzune bulaştırıyorlar kaç aydı bir kanalboyunun yenilenmesini bitiremediniz başka büyükşehir belediyesi olsaydı kayseri konya gibi belediyeler bu süre zarfında senin yapacağın işin 10 katını yapardı.yapamıyorsanız bırakın gidin yapan birileri gelsin

 27. Ali CAN dedi ki:

  Bu akıllı sayaç işini Malatya ya getiren bir sürü propaganda yapan kişi o zamanlar Belediye Bilgi İşlem Müdürü İsmail Güney’dir. Ne hikmettir İsmail Güney şu an Maski de Abone işleri daire başkanı. Şimdi de iptal ettirmek için propaganda yapıyor. Yazık…

 28. malatyalı dedi ki:

  yav bırakın artık bazılarını zengin etmeyi kesin çıkarları kalmamıştır o yüzden iptal etmişlerdir

 29. Gurbetçi Malatyalı dedi ki:

  Sayaç değişimleri bir gelir yöntemidir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."