Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

AKP Büyükşehir Başkan Adayını Belirliyor

AKP Büyükşehir Başkan Adayını Belirliyor
 • 30.04.2018
 • AKP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığını isteyen 8 isim için Pazar günü eğilim yoklaması yapıldı..

Ahmet Çakır’ın milletvekili aday adayı olmak üzere istifasıyla boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi için, geçtiğimiz Pazar günü AKP il merkezinde eğilim yoklaması yapıldı. AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker tarafından yapılan eğilim yoklamasında, büyükşehir başkanlığı için kulis yapan 8 isim arasında değerlendirme yapıldığı belirtilirken, sonuç açıklanmadı.

AKP’DE EĞİLİM YOKLAMASI YAPILDI..

Çakır’ın istifası nedeniyle boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini, Mart 2019’da yapılması beklenen yerel seçimlere kadar yürütecek AKP’li ismi belirlemeye yönelik olarak Pazar günü parti il merkezinde eğilim yoklaması yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına; Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekilleri Şefik Şengün ve Hasan Göğüs, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ve Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat’ın talip oldukları ve eğilim yoklamasına katıldıkları bildirildi.

Genel merkezden görevlendirilen AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker tarafından parti il merkezinde bire bir görüşme ile yapılan eğilim yoklamasına Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, İl Ana Kademe Yönetim Kurulu, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu, İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu, İlçe Başkanları, İlçe Kadın Kolları Başkanları, İl Gençlik Kolları Başkanları ve Belediye Başkanları  olmak üzere yaklaşık 200 partili katıldı ve görüşlerini Şeker’e ilettiler.

Bu eğilim yoklamasının sonucu hakkında bilgi verilmezken, ilk 4 sırayı alan isimlerin, Şeker tarafından parti genel merkezine sunulacağı ve en geç Çarşamba gününe kadar AKP’nin adayının belirleneceği öğrenildi.

Yeni başkanı seçecek olan Büyükşehir Belediye Meclisi, başkan dışında 41’i AKP’li, 7’si CHP’li, 1’i de MHP’li olmak üzere 49 üyeden oluşuyor.

Çakır’ın istifası nedeniyle halen Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine, 1. Başkan Vekili Hasan Göğüs (yandaki fotoğrafta) vekalet ediyor. Göğüs’ün bu görevi yeni başkan seçilinceye kadar sürecek.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Belediye başkanlığının boşalması halinde yapılacak işlemler, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda düzenleniyor. Söz konusu kanunun 44. Maddesine göre, belediye başkanlığı, ölüm ve istifa hâllerinde kendiliğinden sona erer. 45. maddesine göre ise, belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması durumunda, yeni başkanın seçiminin yapılabilmesi için, vali, belediye meclisini 10 gün içinde toplantıya çağırarak, yeni başkanın seçilmesi sürecini başlatır.

Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplandıktan sonra, a) belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan, b) başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda bir başkan vekili, seçer.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın görevinden istifası, kanunda belirtilen ‘belediye başkanlığının boşalması’ durumuna karşılık geldiği için, Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Ahmet Çakır’ın yerine belediye başkan vekili değil, Çakır’ın süresini tamamlayacak bir belediye başkanı seçecek.

Belediye Kanunu’na göre, boşalan belediye başkanlığı için Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak seçimde; belediye başkanı, belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilecek.

İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilmiş olacak.

Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlı olacak. Belediye başkanı seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda Vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülecek. Belediye başkanı seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanacak.

Bu arada, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili olarak, başkanın istifasının ardından yeni başkanı belirlemek üzere 10 gün içerisinde toplanması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Vali tarafından toplantıya çağrılması koşulu gereği, Çakır’ın istifa ettiği 26 Nisan’dan itibaren 10 gün içerisinde olması gereken toplantının en geç Cuma gününe kadar gerçekleşeceği ve seçimin yapılacağı bildirildi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Yazihan caddeleri pislikten geçilmiyor.Baskanin yüzünü gören yok nasıl büyükşehire baskan oluyormuş…

 2. Süleyman KAYA dedi ki:

  Nevzat ÖZTÜRK

 3. Fanatik dedi ki:

  Çalışkanlığı ,sosyal belediyeciliği, temiz yönetimiyle HACI UĞUR POLAT başkanı görmek kstiyoruz, dua ediyoruz.

 4. Ferman dedi ki:

  Öznur ÇALİK o işi 2 ayönce garantiye aldi. Boşuna baska arayislara girip hedef saptirmasinlar bosa vakit geçirmesinler.

 5. Serhat dedi ki:

  NEVZAT ÖZTÜRK başkan kayıkıyla yapar

 6. Belediye dedi ki:

  Selahattin Gürkan olmalı. Başkasını Malatya kabul etmez

 7. özpütürge dedi ki:

  ÖZNUR HANIM KİMİ İSTERSE O OLSUN BENCE TEŞEKKÜRLER.

 8. MUSTAFA dedi ki:

  Nevzat ÖZTÜRK ü belediye başkanı olarak görmek isteriz

  1. Ali mutlu dedi ki:

   😄😃🤣😂😁

 9. izzettin kumara dedi ki:

  selahattin gürkan büyükşehir belediye başkanlığına yakışır

 10. Hakan dedi ki:

  Secimde kurban oluruz. .belediye ve .millet vekili .töbe .memleketi batirdilar

 11. Vehbi dedi ki:

  Bakanımız Bülent Tüfenkci Büyükşehir e gelsin mütevaxi dürüst halkla iç içe şelaleci değil hiçbir ticari beklentisi Yok

 12. Arzu dedi ki:

  Malum dernege yakin isim gelecekki cark donmeye devam etsin aciklar kapatilsin bu yuzden o kisi brifing aldi ve adi belli

 13. Malatyalı dedi ki:

  Bu adaylar içerisinde öyle muhterem adaylar var ki neyse çok konuşmak iyi değil

 14. Metin dedi ki:

  Selahattin Gürkan

 15. Tuna dedi ki:

  O makama yazıhan belediye başkanı nevzat öztürk yakışır

  1. Ali dedi ki:

   😊yazihana ne yaptiki başkanınız.

   1. Tuna dedi ki:

    Görmek istersen görürsün o senin bakış açına bağlı

 16. Ahmet dedi ki:

  Şimdi Selahattin Gürkan gelsin. Seçimde de Bakan Tüfenkci gelsin Büyükşehir Belediye Başkanlığına

 17. İbrahim dedi ki:

  Selahattin Gürkan o asil adam adam gibi adam olsada gürsek inşallah duva edeceğiz

 18. Ahmet genc dedi ki:

  Yahu kardeşim mimar isteyin mimar baska bu şehir düzlüğe çıkmaz saydiklarinız içinde mimar var mi??

 19. Dertlidayi dedi ki:

  Yesilyurt belediye başkanı olmasinda.selahattin gürkan olabilir

 20. Hurriyet dedi ki:

  Haci ugur polat secilir çakır ın ortağı

 21. cumali dedi ki:

  büyükşehir belediyesine Selahattin GÜRKAN Beyefendi yakışır….

 22. ferhat dedi ki:

  SYN SELAHATTİN GÜRKANI İSTİYORUZZZZZZZZ BAŞKASI HARAM DIR MALATYA YAAA

 23. abidin dedi ki:

  ŞEFİK ŞENGÜN

 24. abdulkadir dedi ki:

  Şaibesiz başkan Selahattin Gürkan. Hizmetleri ortada. Görüyorsunuz. Anlatmaya gerek yok. Her kesimden seveni çok. Temsil kabiliyeti çok iyi. Kendi ilçemizden değil ama olsun.

 25. Ş@mpiyoN dedi ki:

  öznur hanım hadi hodri meydan akp’den son sıradan aday ol da seçil başımızın üzerinde yerin var

 26. ismail dedi ki:

  selahittin gürkan olmalı başkan tek geçerim

 27. Malatyalı dedi ki:

  Selahattin Gürkan olsun.

 28. Malatyam İÇİN dedi ki:

  SEÇİM ÖNCESİ MALATYA MIZA YAKIŞIR GELECEĞİDE DÜŞÜNEREK BÜYÜK BİR S İ V İ L HAVAALANI SÖZÜ İSTİYORUZ.

 29. orhan baba dedi ki:

  Sayın edidör Malatya milletvekili aday adaylarının isimleriyle beraber tahsil ve meslegi kariyerlerinide beraber yazarsak sayın aday adaylarını daha iyi tanımış oluruz .En azından Malatyayı kimler temsil edecek tanımış oluruz.

 30. ibrahim dedi ki:

  Selahaddin Gürkan olur inşallah işin ehli bi o adam

 31. mehmet dedi ki:

  Hacı Uğur Polatı istiyoruz

 32. Kemal dedi ki:

  Kimi getirecekleri belli hiç canınızı sıkmayın şirket ortaklarından biri bayrağı devralacak çünkü başka biri geldiği zaman ticaretleri zarar görecek millet bunu görüyor siz çanınızı sıkmayın

 33. Ali yıldız dedi ki:

  Senaryo hazırlanmış tabiki Hacı Uğur Polat

 34. Murat Bey dedi ki:

  Sn Selahattin Gurkan’dan başkası düzlüğe çıkaramaz Büyükşehir belediyesini…

  Ahmet Cakir ve başörtülü Oznur Calik bacimizi da 4. ve 5. sirada bekliyoruz milletvekili aday sıralamasinda…Malatya’ya şimdiye kadar yaptıkları hizmetlerin karsiligini almaları icin….

  1. öneri dedi ki:

   Çakır bey 6. sıra Çalık hanım 7, 8, 9 … olabilir…

   1. Murat Bey dedi ki:

    merak etmeyin boyle giderse akparti 4. sıra adayı da secilemeyecek..

  2. Oğuz dedi ki:

   Boş boş boş

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."