Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

AKP’li Üyenin İstifası Kabul Edildi

AKP’li Üyenin İstifası Kabul Edildi
  • 03.05.2016
  • Yeşilyurt Belediye Meclisi toplandı.. AKP’li üyenin istifası, imar konuları, Kudüs gezisi, takım adının değiştirilmesi görüşüldü.

Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs Ayı olağan toplantısını yoğun bir gündemle gerçekleştirdi. Toplantıda Kudüs’e düzenlenecek gezi, “Kardeşlik Köprüsü” projesi, Kiraz Sineği ile mücadele, üç madde de belirtilen onama yetkilerinin Malatya Büyükşehir Belediyesine devir edilmesi, “Sağlıklı Yaşam” projesi, okuma alışkanlığının artması için etkinlik düzenlenmesi, Yeşilyurtspor’un adının değiştirilmesi başta olmak üzere birçok madde görüşülerek karara bağlandı.

Yeşilyurt Belediyesi MAŞTİ karşısı Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başkanlığında gerçekleşen Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 08 Nisan 2016 tarihli Meclis karar özeti oy birliği ile kabul edildi.

“MİRAÇ KANDİLİNE ULAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Meclisin açılışında Miraç Kandili nedeniyle bir konuşma yapan Başkan Polat, “Miraç, Peygamberimizin Cenab-ı Allah’ın yüksek huzuruna kabulüdür ve O’nun şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükselişidir. İçinde birçok ilahi feyz ve bereketi barındıran Miraç Kandilini bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Malatyalı hemşerilerimin ve İslam âleminin Miraç kandilini kutlar, bu gecede yapılan duaların İslam âleminin kardeşlik, birlik, dirlik ve beraberliğine katkıda bulunmasını temenni ederim” dedi. Başkan Polat, meclis üyelerinin de Miraç Kandilini tebrik ederek kutladı.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Belediye Meclisinde görüşülen Karakavak Mahallesi 5909 ada 1 parsel üzerinde yer alan trafo alanının 5909 ada 2 nolu parselin güneybatısına taşınmasına yönelik hazırlatılan plan tadilatına dair İmar Komisyonu Raporu, Mollakasım Mahallesi 28 ada 53 nolu parselde plan tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Yakınca Mahallesi 139 ada 23 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Yaka Mahallesi 4304 ada 19 nolu parselde 06/10/2015 tarih ve 169 sayılı meclis kararı ile yapılan İmar Planı tadilatına yapılan itiraza dair İmar Komisyonu Raporu, Yeşiltepe Mahallesi 4599 ada 7 nolu parselde imar planı tadilatı talebine dair imar komisyonu raporu, Çilesiz Mahallesi 5556 ada 2 nolu parselde trafo yeri ayrılması yönünde hazırlatılan imar planı tadilatı talebine dair imar komisyonu raporu, Yakınca Mahallesi 521 ada 1 ve 3 nolu parsellerde imar planı tadilatı talebine dair imar komisyonu raporu oy birliği ile, 2015 Yılı Kesin Hesabın Tasdiki, Karakavak Mahallesi 108 ada 3 nolu parselde plan tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Çilesiz Mahallesi 690 ada 670 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

ERTELENEN VE İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLEN MADDELER
Belediye Meclisinin gündeminde olan Çilesiz Mahallesi 1103 ada 4 nolu parselde imar planı tadilatı talebine dair imar komisyonu raporu, Aşağıbağlar Mahallesi 5883 ada 2 ve 3 nolu parsellerde imar Planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Yakınca Mahallesi 217 ada 11 nolu parselde imar planı tadilatı talebine dair imar komisyonu raporu ve Yakınca Mahallesi 139 ada 23 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu Haziran ayı toplantısında görüşülmek üzere ertelenirken, dört madde ise İmar Komisyonuna havale edildi.

“KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ” PROJESİ
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün, Malat Ya Şam Derneği ile ortaklaşa düzenlenecek olan ve ilimizde misafir edilen Suriyeli çocuklarla dostlukların, kaynaşmanın, dayanışmanın artırılması, savaş mağduru olan çocukların psikolojik travmaları üzerinden atıp topluma kazandırmak amacıyla çeşitli etkinlikleri içinde barındıran “Kardeşlik Köprüsü” adlı projenin desteklenmesi ve ortak olunması da kararlaştırıldı

ÖĞRENCİLER KUDÜS’E GİDİYOR
Yeşilyurt İlçe Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa tertip ettikleri “Gençlerin Gözüyle Kudüs’ü anlamak” konulu yarışma ile Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilerin Kudüs’e gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

HEDEF: KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI ARTIRMAK
Yeşilyurt İlçe sınırlarında faaliyetlerine devam eden tüm liselerin 11. inci sınıfında okuyan öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini sağlamak, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemek, toplumsal duyarlılık ile yorumlama, bilgi ve beceri kazandırmak, bağımlılıktan kurtarmak, değerler eğitimi vermek amacıyla hazırlanan etkinliğe destek verilmesi Meclis üyeleri tarafından onaylandı.

MECLİS ÜYESİ GÖNÜLTAŞ İSTİFA ETTİ
Yeşilyurt Belediyesi Meclisi AKP Üyelerinden Celalettin Gönültaş’ın işlerinin yoğunluğu nedeniyle sunduğu istifa dilekçesi okunduktan sonra, kabul edildi.

ÜÇ MADDENİN YETKİSİ MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DEVR EDİLDİ
Yeşilyurt İlçesinin doğru bir planlama ve kentsel yönetim açısından geleceğe doğru bir şekilde hazırlanmasına imkân tanımak ve işlerin hızlı bir çalışma metodu ile yürümesini sağlamak maksadıyla Yakınca Mahallesi 480 nolu parselin Belediye Hizmet alanı olarak ayrılması yönünde hazırlatılan uygulama imar planı başta olmak Aşağıbağlar ve Bostanbaşı Mahallesine ait hazırlatılan Uygulama İmar Planı onama yetkisi Malatya Büyükşehir Belediyesine verilmesi kabul edildi.

KİRAZ SİNEĞİ İLE MÜCADELE
Yeşilyurt Kaymakamlığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanlığının teknik, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesinin maddi katkılarıyla yürütülecek olan Kiraz Sineği ile mücadele kapsamında, İlçe sınırları dâhilinde kiraz ve meyve ağaçlarının yoğun olduğu bölgelerde kirazların kurtlanmaması için temin edilmesi gereken 40.000.000 tutarındaki zirai ilacın Yeşilyurt Belediyesi tarafından karşılanması ve Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın yetkili kılınması oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyeleri, Yeşilyurt’un en önemli markası olan kirazın zararlı oluşumlardan etkilenmemesi ve üreticinin mağdur edilmemesini için gereken tüm önlemlerin kısa sürede alınmasını istediler.

YEŞİLYURTSPOR, MALATYA YEŞİLYURT BELEDİYESPOR OLUYOR
Yeşilyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri tarafından Meclise sunulan “Malatya Yeşilyurtspor isminin Malatya Yeşilyurt Belediyespor olarak değiştirilmesine ve Meclisinin onayına sunularak, faaliyet gösteren tüm branşların Mayıs ayında yapılacak olan Genel Kurulda da bu ismin “Malatya Yeşilyurt Belediyespor” olarak değiştirilmesi” yönünde sundukları önerge kabul edildi. Önergenin görüşülmesi esnasında bir Meclis üyesi “Futbol takımı inşallah seneye 3.Lige çıkar beklentimiz bu yönde ancak Yeşilyurt sınırlarında yer alan amatör takımlarda maddi sıkıntı çekiyorlar. Onlara da çeşitli destekler verilmesi gerekiyor” şeklinde görüşünden sonra konuşan Belediye Başkanı Polat, “Amatör takımlara gereken desteği veriyoruz, gençlerin kötü alışkanlardan uzak kalmaları, sağlıklı bir bünyeye sahip olmaları içinde spora gereken desteği veriyoruz. Komisyonlarımız gereken çalışmaları yapsınlar, ilçe sınırlarımız içindeki amatör takımlara imkânlarımız dâhilinde gereken destek verilecektir” dedi.

“SAĞLIKLI YAŞAM PROJESİ”
Yeşilyurt ilçesinde ikamet eden vatandaşların obezite hastalıklarının tedavi edilmesi, belirlenecek bölgelerde spor tesisleri kurularak İnönü Üniversitesi Spor Yönetimi ve öğrencilerin de destekleriyle hastalıkların spor ile tedavi edilmesini sağlayacak. Anketler, analizler ve vatandaşlarla görüşülerek İlçenin sağlık analizini yapmak adına Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek olan “Hayata Renk Kat” adı altında düzenlenecek “Sağlıklı Yaşam Projesi” de oy birliği ile kabul edildi. Önergenin görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Polat, “Gençlik ve Spor Komisyonunu aktif ve verimli çalışmalarından ötürü kutluyorum. Bu projeyle ilçemizin genel sağlık haritasını çıkartacağız ve özellikle obezite ve diğer hastalıklar konusunda detaylı raporlara ulaşmış olacağız. Projenin hayata geçmesinde büyük emek sarf eden Komisyon üyelerimize ve İnönü Üniversitesindeki değerli akademisyenlere teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir proje” dedi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI 7 HAZİRAN’DA
Yeşilyurt Belediye Meclisinin Haziran Ayı Olağan Toplantısı 7 Haziran Salı günü saat 14.00’de MAŞTİ karşısındaki İdari Binanın toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

Bülten

a

a2

Etiketler: / /

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."