Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Aksu’dan Malatya Örneği..

Aksu’dan Malatya Örneği..
  • 26.12.2015

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, hakkında verilen gensoru önergesindeki iddiaları yanıtlarken, kadrolaşma konusunda Malatya örneği vererek “İşte kadrolaşmanın daniskası..” dedi.

 

Son dönemde artan terör olayları, gazeteci Hrant Dink‘in öldürülmesi ve ülkede güvenliğin sağlanamaması nedeniyle İçişleri Bakanı Aksu hakkında verilen önergeyle ilgili önerge sahibi olarak ve Anavatan Grubu adına Anavatan Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş söz aldı. Sarıbaş, demokrasilerde olayların siyasi sorumlularının millet adına hesap verdiğini belirtirken, artan suçların sorumlusu olarak gösterdiği Bakan Aksu’nun istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

Gensoruyu, cinayetten 15 gün sonra verdiklerini hatırlatan Sarıbaş, bunun nedeninin bakanın kendiliğinden istifa edeceğine olan inançları olduğunu kaydetti. Dink cinayetinin 9 ay önce bilindiğini ve Dink’in de “Beni öldürecekler” diye ihbarda bulunduğunu söyleyen Sarıbaş, buna rağmen halen İstanbul Emniyet Müdürü ve Valisi’nin nasıl yerinde durabildiğini sordu.

 

Konuşması sırasında hükümet sıralarına dönerek, “Cinayetten haberiniz var mı?” diye soran Sarıbaş, “Bir ülkede toplumda infial uyandıran olaylar, dokumanlar olacak, Emniyet Müdürü’nün, İçişleri Bakanı’nın haberi olmayacak. Ondan sonra da, ‘Derin devlet var’ diyeceksiniz. Sizin altınızdaki her şey derin. Ne yani bu devlet kuyu mu? Böyle ucuz polemiklerle devleti zan altında bırakmaya ne hakkınız var” diye konuştu.

 

CHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Atilla Kart, İçişleri Bakanlığı içinde kadrolaşmanın vahim sonuçlar doğurduğunu ileri sürürken, Bakan Aksu’ya, “Müsteşarınızın neler yaptığını biliyor musunuz? Yoksa birlikte mi hareket ediyorsunuz. Emniyet bünyesinde çok zor şartlarda sorumluluk içinde görev yapan hak ederek terfi eden kamu görevlilerini dışında tutuyorum” diye konuştu.

 

İddiaları yanıtlayan Aksu, ayrıca CHP’li konuşmacılar tarafından getirilen “kadrolaşma” iddialarına ilişkin yanıtı Malatya örneğiyle verdi. Meclis tutanaklarına bu konuşma şöyle geçti:

 

“..İÇİŞLERİ BAKANI ABDÜLKADİR AKSU (Devamla) – Bunları defalarca sordu, defalarca cevabını verdim; yazılı verdim, sözlü verdim. Ama, şimdi, bakın değerli arkadaşlarım, çok güzel bir söz var, derler ki, güzel bir atasözü, çok güzel bir söz: Dinime küfreden, bari Müslüman olsa. (AK Parti sıralarından alkışlar) Şimdi kadrolaşmadan bahsediyorlar. Değerli arkadaşlarım, bir tek örnek vereceğim, kendi yaşadığım bir örnek. Ben şu anda İçişleri Bakanıyım, ama, teröre de hedef olmuş bir arkadaşınızım. Rahmetli Hamit Fendoğlu’na gönderilen bombanın aynısı da bana gönderilmişti. Bomba patladı, Hamido, gelini, torunları vefat etti. Ben inanıyorum ki, o zamanki Hükûmetin Başkanı rahmetli Sayın Ecevit çok üzülmüştür, o zamanki İçişleri Bakanı da üzülmüştür, o zaman bakan olan Sayın Genel Başkan da üzülmüştür, ama, İçişleri Bakanı istifa etmemişti. Aksine, bakın…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Sayın Bakan, lütfen…

İÇİŞLERİ BAKANI ABDÜLKADİR AKSU (Devamla) – Son sözümü söylüyorum.

BAŞKAN – Lütfen Sayın Bakan… Buyurun.

İÇİŞLERİ BAKANI ABDÜLKADİR AKSU (Devamla) – Değerli arkadaşlarım, kadrolaşma dediniz, bir örnek veriyorum: Ben, 1’inci sınıf 1’inci derece Malatya Emniyet Müdürü olarak Kahramanmaraş Vali Vekilliğinden o dönem alınıyorum, Adıyaman Emniyet Şube Müdür Muavinliğine tayin oluyorum. İşte kadrolaşmanın daniskası! (AK Parti sıralarından alkışlar)

Hepinize saygılar sunuyorum, sağ olun, var olun. (AK Parti sıralarından “Bravo” sesleri, alkışlar)

BAŞKAN – Teşekkür ediyorum Sayın Bakan..” 

Aksu, Malatya Emniyet Müdürü iken 1. Milli Cephe Hükümeti döneminde Kahramanmaraş Valiliği’ne vekaleten atanmış, hükümet değişince, CHP’nin AP’den istifa eden bir grup milletvekiliyle kurduğu yeni hükümet döneminde Adıyaman Emniyet Şube Müdür Muavinliği’ne atanmış, ancak yargıya giderek Adıyaman’daki göreve başlamamıştı. O dönemde Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ve yakınlarının yaşamını yitirdiği “bombalı” suikast meydana gelmişti. 17 Nisan 1978’deki bu suikastla ilgili yapılan araştırmalar sırasında, aynı günlerde bir bombalı paketin de, Aksu’nun Adıyaman’da olacağı düşüncesiyle oradaki adresine gönderildiği, ancak alıcısı olmadığı için Ankara’ya iade olduğu anlaşılmış, bu paket bulunarak imha edilmişti.

 

Bu arada, Aksu’nun hakkındaki iddialar ve kadrolaşmaya ilişkin olarak, kendisi hakkındaki tasarrufun Ecevit başkanlığındaki CHP hükümeti döneminde yapıldığına ilişkin sözlerine, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol itiraz ederek, o dönemde Ecevit’in hükümette olmadığı iddiasında bulundu. Ancak, Anadol’un iddiası doğru değildi ve o dönemde Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümet ülkeyi yönetiyordu. Anadol’un “doğruyu yansıtmayan” bu çıkışı ise tutanaklarda şöyle yeraldı:

 

“..

K. KEMAL ANADOL (İzmir) – Merhum Hamido öldürüldüğü vakit, merhum Ecevit Başbakan değildi. Bu dizi yanlışları sürdürdü ve Cumhuriyet Halk Partisine gönderme yaparak “dinime küfreden bari Müslüman olsa” dedi. Bu, açık sataşma.

BAŞKAN – Sayın Anadol, konu anlaşılmıştır. Sayın Bakan savunma yaparken cevap vermiştir. .” 

Aksu hakkındaki gensorunun gündeme alınması talebi oy çokluğuyla reddedildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."