Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Alevilerin Dini İslamdır”

“Alevilerin Dini İslamdır”
  • 27.12.2015

 
Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, ”Alevilerin dini İslam’dır, kitabı Kur’an’dır, peygamberi Hazreti Muhammed’dir. Bir Sünni ne kadar Müslüman ise Aleviler de o kadar Müslüman’dır” dedi. 
     
Meşeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aleviliğin din olduğu yönündeki iddiaları hatırlatarak, Aleviliğin İslam dini içerisinde iki önemli kutuptan biri olduğunu, bunlardan birinin Sünnilik, diğerinin de Alevilik olduğunu ifade etti. 
     
Aleviliği İslam dini dışına çıkarmak isteyen birçok vakıf ve dernek bulunduğunu dile getiren Meşeli, bunlara karşı olduklarını belirterek, zaman zaman bu konuda uyarılarda bulunduklarını söyledi. 
     
Meşeli, şunları kaydetti: 
     
”Aleviliği bu mecradan saptırıp, Aleviliği İslam dini dışında gösterenler diyorlar ki; ‘Biz 700 sene önce Orta Asya’dan gelen, güneşe tapan Şaman, ateşe tapan Zerdüşt, Mani, Mazdek, Buda, Brahma dinlerinin müntesipleri Anadolu’ya gelmişiz’. Biraz Yahudilik’ten almışız güya, biraz Hristiyanlık’tan, biraz da çok tanrıcı Pagan dininden almışız güya. İslam’da da Hazreti Ali’nin yiğitlik ve kahramanlığını almışız. Böyle bir aşure çorbası gibi çorba yapmışız gibi ve bunun adına ‘Anadolu Aleviliği dini’ diyorlar. Biz böyle bir dine karşıyız. Böyle bir Alevilik dini yok.” 
     
Aleviliğin başka bir din olarak kabul edilmesine karşı çıktıklarını vurgulayan Meşeli, ”Alevilik bir din değildir. Alevilik bir din olursa, İslam dini dışında ayrı bir din ritüeli verilir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bunu diyenlerin bu görüşlerini asla kabul etmiyoruz. Alevilerin dini İslam’dır, kitabı Kur’an’dır, peygamberi Hazreti Muhammed’dir. Bir Sünni ne kadar Müslüman ise Aleviler de o kadar Müslüman’dır. Allah katında kimin takvası daha güzelse o eftaldir. Fakat Aleviliği İslam dini dışında bir din olarak göstermek isteyen insanlar yanlış yoldalar. Biz onları kabul etmiyoruz” diye konuştu. 
     
     -”Alevilik Hazreti Ali’nin yolundan gidenler demektir”- 
     
Aleviliğin İslam dini dışında gösterilmesinden rahatsızlık duyduklarını vurgulayan Meşeli, bu tür tartışmalarla, Aleviliğin ayrı bir din olduğu imajı yaratılarak, kamuoyuna bu şekilde lanse edilmek istendiğine dikkati çekti. 
     
Ömrünün en az 45 yılını Kur’an-ı Kerim, hadis, tasavvuf, tarih, edebiyat okumakla geçirdiğini anlatan Meşeli, ”Hazreti Ali’yi çok seven, Hazreti Ali’nin tarafını tutan ve Hazreti Ali’nin yolundan gidenler demek olan Alevilik, Anadolu’da İslam’ın tasavvufi bir yorumudur” dedi. 
     
Meşeli, ancak konuyu saptıranlar bulunduğunu dile getirdi. 
     
     -Alevilerin talepleri- 
     
Hükümetin, Anayasa değişikliğiyle Aleviliğin dinsel, inançsal sorunlarına kalıcı çözümler bulmasını istediklerini belirten Meşeli, Alevilerin Anadolu’nun bin yıllık tarihinde çözülmemiş sorunları bulunduğunu anlattı. 
     
Meşeli, ”Birçok vakıf ve dernekler ‘Biz İslam dışıyız, Müslüman değiliz’ diyorlar, dayatıyorlar, direniyorlar. Alevi dernekleri, vakıfları 1991’den beri kurulmaya başlandı. Bunları eğitecek hakiki bir eğitici, mürebbisi, öğretmeni yoktur” dedi. 
     
Aleviler olarak cemevlerinin ibadet yeri sayılmasını ve yasal statüye kavuşturulmasını, cemevlerine bütçeden makul bir pay verilmesini talep ettiklerini dile getiren Meşeli, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine Alevilik öğretisinin eklenmesini istediklerini ifade etti. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."