Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Üniversite İlk Alıç Çalıştayı’nı Unutunca!..

Üniversite İlk Alıç Çalıştayı’nı Unutunca!..
 • 04.11.2016

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen “1. Ulusal Alıç Çalıştayı” başladı.

Birincisi mi ikincisi mi?

İnönü Üniversitesi’nden yapılan açıklamada Alıç Çalıştayı için ‘birinci’ denilmesine rağmen 18-19 Ekim 2012 tarihinde İnönü Üniversitesi (İ.Ü.) Rektörlüğü ve Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle, Türkiye’de ve Malatya yöresindeki alıç ve üretiminin mevcut durumunun saptanması, alıç bitkisinin ve ürünlerinin tıbbi ve aromatik kullanımının yanı sıra peyzaj uygulamalarında kullanım olanaklarının araştırılması için Alıç Çalıştayı yapılmıştı.
Söz konusu çalıştaya, o dönem Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürünleri Dairesi Başkanı Fuat Şanal’ın yanı sıra çeşitli üniversitelerden akademisyenler katılmış, Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, ‘Alıç ve alıç üretimi, sorunlar ve çözüm önerileri’, Prof. Dr. Neriman Özhatay ‘Alıç bitkisi ve meyvesinin farmakolojik olarak kullanımı ve önerileri’, Prof. Dr. Mustafa Var ise ‘Alıç türlerinin peyzaj uygulamalarında kullanımı ve önerileri’ başlıklı sunumlar yapmıştı.

Kalegöl Otel’de iki gün devam edecek olan çalıştaydaki oturumlarda “Ülkemizin Aromatik ve Tıbbi Bitki Potansiyeli, Türkiye Alıçlarının Kullanımında Taksonomik ve Genetik Kaynak Yaklaşımı, Alıç ve İnsan Sağlığı, Alıcın Eczacılık Açısından Önemi, Fitoterapide Alıç, Alıcın Fitokimyasal Özellikleri, Alıç Ekstresinin Standardizasyonu ve Endüstriyel Ölçekli Kullanımı, Alıç ve Farmakolojik Özellikleri, Topraktan Sağlığa Alıç Bitkisi, Alıç Yetiştiriciliği, Alıcın Yaban Hayatındaki Yeri, Alıç Genetik Kaynaklarının Toplanması ve Muhafazası, Bitkisel Kaynaklı İlaçlarda Yan Etkiler ve Fitovijilans, Bitkisel Ürünlerin Ruhsatlandırılması, Alıç ve Diğer Bitkisel Ürünlerde Monograf Hazırlama Yöntemleri ve Önemi, Alıç Türlerinin Özellikleri ve Yayılışları, Alıç Bitkisinin Fonksiyonel Gıdaların Gelişmesindeki Rolü, Alıç Bitkisinin Gıda Katkı Maddelerinde Yeri ve Önemi” başlıklı sunumlar yapılacaktır.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen çalıştayın açılış törenine Vali Mustafa Toprak, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş, Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Zülküf Yıldırımoğlu, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, alanında uzman akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Toprak: Önemli bir çalıştay

Çalıştayda konuşan Vali Toprak, çalıştayın çok önemli olduğuna değinerek, “Çalıştayda hem tıbbi ham eczacılık noktasında hem de insanların o aromatik bitkiyi tatması açısından ve ekonomik açıdan önemli değerlendirmeler yapılacaktır. Ülkemiz, önemli gen merkezlerini üzerinde barındırmaktadır. Bu gen merkezi üzerinde önemli ürünlerin olduğunu görüyoruz. Baktığımızda ülkemizin kadim bir geçmişi ve bereketli toprakları bulunmaktadır.” diye konuştu.

Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Ulusal Alıç Çalıştayı”nın çok önemli bir çalışma olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Alıç bitkisinin dünyada yaklaşık 200’e yakın türü bulunmaktadır. Bazı araştırmalara göre bu sayı bin 200 olarak ta ifade edilmektedir. En son güncel çalışmalara göre alıç bitkisi ülkemizde 24 tür ile yayılış göstermektedir. Bunların 10 tanesi Türkiye için endemiktir. Türkiye’de yayılış gösteren türlerden 11 tanesinin Malatya’da doğal yayılışı bulunmakta olup bunlardan 2 tanesi ise endemik türdür.” ifadelerini kullandı.

Alıç bitkisinin meyve, yaprak ve çiçeklerinin çeşitli sağlık sorunlarında kullanıldığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kızılay, şöyle konuştu: “Antioksidan bakımından zengin bir meyvesi olan alıç bitkisi, aynı zamanda kalpteki ritim bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarında güçsüzleşme, hipertansiyon, damar sertliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. ”

“Ülkemizin büyük bir bitki zenginliği var”

TAGEM’in Türkiye’de tarım alanında araştırmalar yapan enstitülerin koordinasyonunu sağlayan bir kurum olduğunu dile getiren Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, “Ülkemizin çok büyük bir bitki zenginliği var. Yaklaşık 12 bin bitki türü yetişmekte bunların 4 bin tanesi de endemik olarak ülkemize ait bitkilerdir. Bu konularda da çalışma yapmak, özellikle minör grup dediğimiz kültüre henüz alınmamış bitkilerin de bu kategoriye alınması, sektöre kazandırılması konusunda önemli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Alıç da bu bitkilerden bir tanesidir. Bu çalıştayda biz de alıcı tanıyacağız. Özellikle eczacılık alanındaki hocalarımız alıcın tıbbi alandaki faydalarından bahsedecek ve gerçekçi bilimsel veriler elde etme imkanı bulacağız.” dedi.

Çalıştayın bilimsel anlamda birçok fikir ve projenin gelişmesine zemin hazırlayacağını belirten Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş, “Çalıştayın bilim insanlarının tanışmasına ve kaynaşmasına vesile olacaktır. Çalıştayımızın düzenlenmesinde çok değerli emek ve katkılarını esirgemeyen başta onursal başkanımız Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a, Malatya Kayısı Araştırma Ensitüsü Müdürlüğüne, düzenleme komitemize, siz çok değerli bilim insanlarımıza ve katılımcılarımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.
Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan ise Türkiye’nin antik tarımın başlangıcına sahne olan merkezlerden biri olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Alıç ülkemizde dağlık alanlarda doğal olarak yetişmekte, üzerinde kültürel uygulamalar henüz yapılmamaktadır. Alıç aynı zamanda tıbbi bitkiler, peyzajda kullanım alanı ve yaban hayatında önemli bir yere sahiptir. Alıç yabani meyve türlerinden kabul edilmekle birlikte son yıllarda bu ürün hakkında çalışmalar gittikçe artmaktadır. Ülkemiz alıç türlerinin anavatanı konumundadır.”

Konuşmalardan sonra İnönü Üniversitesi Oda Müziği Topluluğu tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Bülten – Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

IMG_6427

Etiketler:

Yorumlar
 1. MUSTAFA dedi ki:

  NE KADAR CİDDİ OLDUKLARI ANLAŞILMIŞ.
  BU ÇALIŞTAY DAN NE BAŞARI BEKLENEBİLİR.

 2. Vatandas dedi ki:

  Calıstay yapmayın demiyoruz hobi olarak yine yapın ama Uludag üniversitesi gibi geleceğin sağlıkçılarına son teknolojiyle üretilmis maketler getirtin..Adamlar getiriyo abi..

 3. mehmet dedi ki:

  Calistaya fidan uretenler fidan satan firma yokilginc degilmi.

 4. Abdulkadir dedi ki:

  Adamın biri abdesthane böcügü ile dalga geçmiş. Gel zaman git zaman vücudunda yaralar çıkmaya başlamış. Bir türlü şifa bulamamış. Doktor doktor gezmiş, sonunda b… böcügü iyi gelir demişler. En sonunda b… böcügü yiyerek iyileşmiş.
  Alıçla dalga geçen arkadaşım, sen alıcın kim olduğunu biliyor musun?

 5. Mesut dedi ki:

  Alıç çalıştayı Malatya’mıza hayırlı olur inşallah bu kadar akedemisyen ve bürakratın katıldığı televizyonlarda gazetelerde bu kadar yer bulduğu için gerçekten ülkem adına vatanım adına çok umutlandım eğer alıç çalıştayı başlığı ile alıçgillere bile bu günlerde bu kadar yer ver verilebiliyorsa demekki ülkemde herşey normal,turizm çalıştayı, Ekonomi,ulaşım,güvenlik gibi çalıştaylar yapılmış bu bahsettiğim çalıştaylarla ilgili sorunlar halledilmiş şimdi alıç çalıştayı yapılıyor vallahi süper,çok memnun oldum inşallah yakında yeşil soğan,ıspanak,marul ve adını sayamadığımız diğer yapraklı bitkilerimiz içinde bir çalıştay yapılır Malatya’mızda bu çalıştaylarıda yapacak yürekli insanları şimdiden tebrik ediyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz ayrıca umarım bilim adamaları alıç üretimindeki sorunları biran önce çözerler yoksa sıkıntı büyük !!!

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."