Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

“Altay Kışlası Birinci Önceliğimiz”

“Altay Kışlası Birinci Önceliğimiz”
 • 20.06.2018

Şehir merkezindeki sanayi sitelerinin taşınması konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Yer olarak; Altay Kışlası önemli ve birinci önceliğimiz. Bu noktada girişimlerde bulunduk ve Allah izin verirse belli bir noktaya taşıyacağız” derken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, “Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli, bu alanın Malatya’mıza, esnaflarımıza verilmesi için gereken talimatı verdi. Allah nasip ederse bizde sonuna kadar takip edeceğiz.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AKP İl Başkanı İhsan Koca,  Milletvekili Adayları Selahattin Palandöken ve Vahit Atalan Özsan Sanayi Sitesi’ndeki esnafla kahvaltıda bir araya geldi.

-“Altay Kışlası için gereken talimat verildi”

Toplantıda konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, sanayi sitelerinin Altay Kışlasına taşınması konusundaki talepler için Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüşüldüğünü anlatarak, “Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli, bu alanın Malatya’mıza, esnaflarımıza verilmesi için gereken talimatı verdi. Allah nasip ederse bizde sonuna kadar takip edeceğiz. Özsan Sanayi Sitesi kendi yerine kavuşacak. Hayırlı olsun. Milletimiz ne isterse biz cevap vermeye, kulak verme zorundayız. Esnaflarımız bizden yer istiyorsa, nasıl Cumhurbaşkanımız milletimizin sesine kulak veriyorsa, bizde Malatyalıların sesine kulak vermek zorundayız. Sanayi siteleri için istenen yer için biz elimizden gelen tüm gayreti sarf ettik, İnşallah sizlerle beraber alacağız ve sanayi sitelerini de oraya taşıyacağız. Bu işi yaparsa kim yapar, AK Parti yapar. Özsan Sanayi sitesini taşırsa AK Parti taşır. Bu konudaki sorumluluk başımız üzerine, birlikte takibini yapacağız” ifadelerini kaydetti.

Çalık, esnaflardan gelen su ücretleri konusunda da Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışma yapacağını ve gelen serzenişleri dikkate aldıklarını ifade etti.

24 Haziran seçimlerinde AKP’nin başarıyla çıkacağını belirten Çalık, “Vakit 24 Haziran’da sizlerle beraber AK Parti bayrağını sandığa dikme zamanı. Nasıl Afrin’de sancağımızı diktiysek nasıl Fırat Kalkanı Harekatı’nda başarılar sağladıysak şimdi Allah nasip ederse Münbiç’e de gidiyoruz, Kandil’e giriyoruz. Terör örgütleriyle nasıl mücadele ettiysek içeride de terör örgütlerinin uzantılarıyla mücadele edeceğiz. Sandıkta Allah nasip ederse AK Parti’nin bayrağını dikeceğiz. Malatya’da da 6’da 6 çıkaracağız.” diye konuştu.

-“Birinci önceliğimiz Altay Kışlası”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Esnafımız büyüsün ki tüccarımız büyüsün, tüccarımız büyüsün ki sanayicimiz büyüsün, sanayicimiz büyüsün ki ihracatımız büyüsün düsturu içerisinde Türkiye’yi kalkındırma noktasında gayret gösteriyoruz. Ve AK Parti Hükümetleri özellikle Türkiye’de şehir içine sıkışan sanayiyi şehir dışına taşıma noktasında projeler geliştirdi ve 10 ilde pilot projeler başlattı. Bütün bu pilot projelerin finansmanı hazır, taşınma desteği hazır ve bu iller içerisine biz Malatya’yı da koydurduk, Elazığ’ı da koydurduk ve AK Parti bu noktada belirlediği pilot projeler başarılı olursa Allah’ın izniyle 81 ilde de bu projelerimizi hayata geçireceğiz. Yeni sanayi sitesinin taşınması konusunda Malatya’ya Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bakanımız ile geldiğimizde söz verdik ve gider gitmez de bunun yasal alt yapısını ve yönetmenliğini de hazırladık. Şimdi iş yer noktasında. Yer olarak; Altay Kışlası önemli ve birinci önceliğimiz. Bu noktada girişimlerde bulunduk ve Allah izin verirse belli bir noktaya taşıyacağız. Biz alternatif yerlerde bakmak zorundayız. Bu kredi ve bu imkanı kaçırmamalıyız ve bu konuda yoğunlaşacağız. Birinci öncelik olarak Altay Kışlasını takip edeceğiz.  Kuzey Çevreyolunun üzerinde başka bir alternatif yerde olabilir. Bu konuda belediyelerimizin ve Valiliğimizin çalışmasında fayda var.” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci esnaflara kalfa ve çırak desteği verilmekte olduğunu da belirterek, “Bir önemli projelerimizden birisi de sanayide yetişmiş kalfa bulmakta zorlanıyorsunuz. Bununla ilgili de olarak da AK Parti hükümetleri olarak çok ciddi destek veriyoruz. Hem kalfayı yetiştirme noktasında maddi anlamda destek veriyoruz, hem siz alıp yetiştirirseniz bir yıllık ücretlerini biz veriyoruz.  Ve şimdi hayata geçirdiğimiz, özellikle küçük esnafımızın yararlanmasını istediğimiz ve adını da  ‘bir senden bir benden’ koyduğumuz bir proje de var. Onunla da özellikle  yeni, genç bir arkadaşımızı iş başı yaptırdığınızda veya çalıştırdığınızda 6 aylık ücretinin tamamını, SSK ücretinin tamamını,  vergi ve stopajın tamamını bizler veriyoruz. Bu da özellikle küçük esnafımız için gerçekten çok önemli bir destek diye düşünüyorum.  Yeni yapacağımız bu sanayi alanına buradan size söz veriyorum kalfa, çırak ve usta yetiştirecek bir okulu da o projede yapalım.” ifadelerini kaydetti.

-“Sandıklara sahip çıkarak bu oyunu bozacaksınız”

Tüfenkci şunları söyledi:

“24 Haziran bu ülkenin kaderini değiştirecek bir seçim. Yeni bir sistem kuruyoruz. Bu sisteme niye geçtik? Türkiye’nin bekası ile ilgili sorun olduğu için geçtik. Niye geçtik?  Türkiye’nin  istikbali ve istiklali ile ilgili bir sorun olduğu için geçtik. Ve inanın bu sanayilerde çalışan Suriyelilerden başlarına geleni dinlerseniz ne oyunlar oynandığını, o oyunların aynısını Irak’ta da, o oyunların aynısını bir başka İslam coğrafyasında da oynandığını görürsünüz. 15 Temmuz boşuna planlanmadı, boşuna yapılmadı, arkasındaki güçler de boşuna Türkiye üzerine hesaplar yapmadı. Ama o gün o planı sizler bozdunuz, sizler o gün sivil direnişi nedir gösterdiniz. Allah’ın izniyle 24 Haziran’da da yine sizler sandıklara sahip çıkarak bu oyunu bozacaksınız. Her bir kardeşim sandıklara giderek demokratik haklarını kullansınlar.”

Tüfenkci ve Çalık, beraberindeki heyet ile birlikte Yeşilyurt Ziraat Odası üyeleri ile bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci, ‘’AK Parti Türkiye’de 23 süper proje gerçekleştirdi. Bunlar bizim cari açığımızı kapatacak büyük projeler. Hani başbakanımız diyor ya terzi usulü pilav projeler, teşvikler. Onlardan birisini de bu dönemde biz Malatya’ya kazandırdık. Tam 1480 insan oradan ekmek yiyecek iş bulacak aş bulacak güneş panellerini üreten bir fabrikayı, güneş enerjisi üreten fabrikayı Malatya’ya kazandırdık.  İkinci organize sanayinin içerisine oradaki fabrikaların ara elemanını karşılayacak gençlerimiz orada iş bulsun diye.
İnönü Üniversitesi ile beraber kurduğumuz eski parayla 40 milyara mal olacak bir kampüs kuruyoruz. Üniversitenin bir parçasını da oraya kuruyoruz ki oradaki gençlerimiz iş bulsun diye. Sizler ilk kez belki burada duyacaksınız kuzeyi güneye bağlayan bir yolu Malatya’dan geçiriyoruz. Trabzon Gümüşhane Erzincan Kemaliye Arapgir Yazıhan da buradan bir kolu Diyarbakır bir kolu İskenderun limanına gidecek ihalesini de tam 1 katrilyona yaptığımız buradan Başbakanımıza teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Böylelikle Malatya’yı tüm yolların kesiştiği ticaretin geliştiği bir Kavşak haline getireceğiz.” diye konuştu.

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Muhammed dedi ki:

  Çakmak kışlası belediyenin
  bu iş için bır altanatif

 2. murat dedi ki:

  sanayi siteleri yeşiltepe civarına taşınmalıdır. altay kışlası malatya’nın batıya açılan penceresidir. şehir yakında oralara kayıyor.

 3. arğalı dedi ki:

  Sn Bakan iş ortamı olmadığı için on binlerce hemşehrimiz İstanbulda sefalet içinde.İlimizde iş ortamı olsada şu istanbulun çekilmez hayatından kurtulsak diyorlar.İstanbul boğazı ile asya-avrupayı bağlıyorsa Malatyada doğu-batıyı bağlıyor.Kardeşim fabrikadan bahset bana

 4. BURAK dedi ki:

  BU OYUNU ALLAHIN İZNİ MİLLETİN İSTEĞİYLE HEP BİRLİKTE BOZACAĞIZ SİZ MERAK ETMEYİN BİRİLERİNİN KUKLASI HALİNE GELMİŞ ÇOK SAYIN BAKAN TÜFENKÇİ VE BAŞINI BAĞLAMAYLA MÜSLÜMAN OLUNMAYACAĞINI BİLEN PEK SAYGIDEĞER ÇALIK HANIM. BU ÜLKE SİZİ ÇABUK UNUTACAK MERAK ETMEYİN.

 5. Çağlar Torun dedi ki:

  Bu bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri güçlü olmalı.Arazilerine beleş diye göz dikmek etik değil.Asker, silah, teçhizat sevkiyatı heran gerekebilir.Geniş alana ihtiyaç olabilir.

 6. TUNCAY dedi ki:

  Aslında Oto sanayi sitesi ile Küçük-Orta ölçekli sanayicileri birbirinden ayırmak gerekir. Özsan sanayi sitesinde oto tamircileri ile imalatçılar yan yana çalışıyor.
  Organize sanayi bölgelerinde küçük imalatçılar için 500 m2-1000 m2 gibi işyerleri yapmak gerekir.
  Sanayide şöyle bir durum var; yan dükkanda kaportacı boya atıyor, hemen yanında gıda üreten bir işletme var, diğer yanında devasa iş makineleri tamir ediyorlar.Bütün bunları birbirinden ayrı düşünmek lazım, iyi fizibilite etmek lazım.
  İçinde sosyal tesisi , banka şubesi, camisi, market alanları, etrafı çevrili ,güvenlikli bir sanayi sitesi planlanmalı.

 7. Çetin dedi ki:

  Bir Altay kışlası kalmıştı el atılmayan öncelik şoför okulunun yeniden aktif hale getirilmesi olmalı

 8. naim dedi ki:

  şehrin doğusu zaten köy haline gelmiş caddeler berbat, parke taşlarına yok.ışıklar yanmıyor.zafer mahallesı çöşnuk mahallesı sankı bir köy

  1. Mert dedi ki:

   Altay kışlasının yerinden haberin yok sen yorum yapma araştır öğren öyle gell

   1. Baybora dedi ki:

    Sen asıl yorum yapma
    Ne yapılıyorsa Yeşilyurt yapılıyor .yakınca bostanbasi cennet
    Battalgazı cehennem
    Araştır sen öğren yorum yapma cay yap.
    bu sehrin çözmesı gereken başka problemleri var

   2. MEHMET dedi ki:

    altay kışlasına sıra gelene kadar battalgazi kan ağlıyor,çösnük afet evleri o tarflara gel de bi bak

 9. malatyalı dedi ki:

  altay kışlası dışında olmaz.

 10. caner dedi ki:

  Bence şehrin Doğu tarafına kurarsanız daha iyi olur kanısındayım. Şehrin Batı’sına doğru trafik yoğunluğu çok var.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."