Skoda-Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

Alternatif Yol ‘Battı’.. Peki Projedeki Yol ve Köprü Nerede!?

Alternatif Yol ‘Battı’.. Peki Projedeki Yol ve Köprü Nerede!?
 • 15.04.2019
 • Beylerderesi’nin ‘göl üstü köprüsü’ unutuldu mu?! ‘Sorunlu’ köprünün alternatif güzergahı baraj gölü altında kaldı! Viyadük bakıma alınırsa doğu- batı illeri bağlantısı için alternatif geçiş yok!

Beylerderesi üzerinde inşa edilen Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı’nın su tutmasıyla, doğu- batı ulaşımını sağlayan Beylerderesi Köprüsü (Turgut Özal Viyadüğü)‘ne alternatif olan, eski yolun ve köprünün sular altında kalması, “sorunlu köprü”nün her an bakıma alınabilecek olması nedeniyle güzergahı alternatifsiz bıraktı.

Beylerderesi iniş ve çıkış rampasında, derenin üzerinde yer alan eski köprünün yerine ‘asma köprü’ yapılması düşüncesini yansıtan maket proje görüntülerine rağmen, böyle bir köprünün olmaması “unutuldu mu?” sorularına yol açtı.

Malatya’nın ve doğu illerinin, batı ile bağlantısını sağlayan karayolunun en önemli geçişlerinden biri olan Beylerderesi’nde, yeni bir köprü inşa edilirken, rampa iniş-çıkışlı eski güzergah devre dışı bırakılmış ve yol da kısalmıştı. Ancak Beylerderesi Köprüsü (Turgut Özal Viyadüğü) adı altında inşa edilen köprünün, her iki yakadan başlatılan inşa çalışmalarının son bölümünde, hatalı inşaat ve denetimsizlik yüzünden, iki uç arasında 40 cm’ye yakın seviye farkı ortaya çıkmış, uçlar birbirine tutturulurken düz olmayan bir zemin ortaya çıkmıştı. “Engebeli” köprü, ertelemelerin ardından trafiğe açılmış, bu durumu büyük tartışmalara ve ertelemelere yol açmıştı. Açılışından sonra “büyük bakıma” alınan köprüdeki “engebe” sorunu giderilemezken, vatandaşlar arasında sağlamlığı endişesi giderek büyümüştü. Köprünün bakımı çalışmaları sırasında kapatılması nedeniyle, doğu- batı ulaşımı eski güzergahtan sağlanıyordu.

Yapımına Mart 2016’da başlanan Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı’nın su tutması ve maksimum seviyeye gelmesi nedeniyle, “sorunlu” köprünün alternatifi olan eski güzergah su altında kaldı. Barajla ilgili olarak kamuoyuyla paylaşılan maket görsellerde, eski güzergahtaki köprünün bulunduğu yerde bir asma köprü görüntüsü yer alırken, böyle bir köprü yapılmadı. Dolayısıyla Beylerderesi geçişine ilişkin çok önemli bir “alternatif” geçiş sorunu ortaya çıktı. Her an büyük bakıma alınabilecek olan köprünün kapatılması durumunda, doğu illeri ve Malatya’nın batı ile bağlantısını sağlayacak standartta bir güzergah bulunmuyor. Baraj projesini aynı zamanda park olarak da planlayan belediyeler ile yol bağlantısını sağlamakla görevli Karayolları’ndan, alternatif ulaşım konusunda herhangi bir açıklama da gelmedi.

Eski güzergahtan, yeni oluşan baraj gölü üzerinden alternatif ulaşımı sağlayabilecek köprünün yapılmaması veya “unutulması” ciddi eleştirilere yol açarken, vatandaşlar ‘iyice düşünülmemiş’ diye nitelendirdikleri Beylerderesi’nin mevcut köprüsü ile yapılan barajla birlikte ortaya çıkan sorunlara ilişkin olarak yetkili makamlardan açıklama bekliyor. Vatandaşlar, “Şu an için aklımıza gelen tek şey, eğer köprü ulaşıma kapanırsa, barajın kapağının açılarak suyunun boşaltılması ve eski güzergahın böylece devreye sokulabileceği. Bu da, yapılan projenin ne kadar sorunlu olduğu, iyice düşünülmeden hazırlandığını ortaya koyuyor. Köprü zaten sorunlu, zemini engebeli. Giderek de bu eğrilik daha belirgin hale geliyor. Ne kadar emniyetli ve sağlam olduğu konusunda ciddi olarak endişeleniyoruz. Ardından bir de bu barajla eski güzergahın devre dışı kalmış olması büyük skandal. Yetkililerin bu konudaki görüşlerini merak ediyoruz, açıklama bekliyoruz. “diye konuştular.

Beylerderesi’nin zemin sorunu da gündeme getirilmişti

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Beylerderesi Barajı’nın temeli atıldıktan sonra özellikle projenin yer aldığı Beylerderesi’nin zemin sorununa ilişkin bir takım sorular ve iddialar da gündeme getirilmişti.

Yine o dönemde Saadet Partisi İl Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Asiltürk, Malatya’nın barajlarla anılacak olmasından memnuniyet duyduklarını ancak geçmiş yıllardaki yöneticilerin Malatya’ya birçok baraj yapmasına karşın Beylerderesi’ni neden boş bırakıldığını merak edildiğini belirterek, baraj zeminine ilişkin endişelerini dile getirmişti.  Su tutulmasıyla birlikte özellikle viyadüğün ayakları için herhangi bir tehlike arz edip etmeyeceği konusunda kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine vurgu yapan Asiltürk “Doğada, baraj gibi yapılmış, yalnızca önünün kapatılmasıyla suyun tutulmasının sağlanacağı bir alanın bugüne kadar boş bırakılması herhalde akıllara ziyan olurdu. Burada daha önce yapılan bir etüt çalışması var mıdır? Varsa, baraj yapımına karar vermeden önce bu etüt çalışmaları incelenmiş midir?  Yine bu baraj ile ilgili yeni etüt ve sondaj çalışmaları yapılmış mıdır?” Yarın su tutulmasıyla birlikte zeminin su çekme ihtimaline karşılık Beylerderesi Köprüsünün ayakları için de bir tehlike arz edecek midir?  Bu yatırımın boşa çıkmasından korkuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Beylerderesi’nin maket projesinde eski yolun üzerinden bir asma köprü yer almasına rağmen, geçtiğimiz günlerde barajda su tutulmasıyla birlikte eski yolun ve köprünün sular altında kaldığı görülüyor. Sel, deprem gibi olası bir doğal afet durumu veya Turgut Özal Viyadüğü’nün bakıma alınması durumunda doğu –batı geçişinin nasıl sağlanacağı merak ediliyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Beylerderesi Barajı projesinin tanıtımı için basına verilen maket görselinde, baraj gölünden geçişin alternatif eski yola yapılan asma köprü yer alıyordu.

Beylerderesi Barajı’nın yapım aşamasında, önde karayolu köprüsü, arkada rampa iniş-çıkış olan eski yol görünüyor

Yeşilyurt Belediyesi’nin haber ekinde dağıttığı Beylerderesi Barajı Gölü fotoğrafı. Alternatif yol ve eski köprü sulara gömülmüş halde ve alternatif yol da artık yok!

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Sedat dedi ki:

  “UYARI” bölümünde belirttiğiniz kriterlere uygun 2 yorum yazdım yayınlamadınız. En azından mailime bir gerekçe belirtin. Bu gün 17.yılınız! Böyle devam ederseniz, umarım 17 ay içerisinde yok olursunuz. Şu andan itibaren tarayıcımın sık kullanılanlar listesinden çıkarılmış bulunmaktasınız!

 2. Erol Yıldırım dedi ki:

  Hani bu proje Yeşilyurt u Dünya ya tanıtacak projeydi.

 3. bekir çam dedi ki:

  daha başından köprü yapılırken hem demiryolu hemde karayolu olarak güçlü bir şekilde yapılmalıydı ..demiryolu yeşilyurtu dönerek yoluna devam etmek zorunda ve gereksiz yakıt tüketmekte ertesi gün için plan yapmayan yöneticilerimiz bu yakıtı üst üste koysalardı birkaçyılda köprüyü bedavaya getirirlerdi hesap baştan yapılmadı yanlış…şimdide rant uğruna yapılan baraj ve getirilerinin malatyamıza zarar vermeden önlemlerinin alınması gerekir.

 4. Serdar dedi ki:

  Şenkul kardeş deveye sormuşlar boynun niye eğri deve ne demiş “nerem doğruki”

 5. Mm Şenkul dedi ki:

  Malatya’nın kaderi köprü eğri!!!
  Gölet su kaçırıyor yani halimiz
  Hal değil köprüyü bakıma alınca
  Feribotla geçeriz herhalde!!!

 6. Baattin T. dedi ki:

  Göl güzel olmuş.Alternatif yol çırmıktı dan yapılacağını duydum.Piknik yeri cay bahçesi de yapılıp sandal kiralaması yapılırsa birde düğün bahcesi yazlık yapılsın iyi olur.yabanların eline sağlık .

  1. hacı dedi ki:

   dogru cırmuıhtıdan yol verirler organize sanayiye giden servis aracları 1 saat yol gider zavallı işçiler saat sabah 6.da bindikleri servis araclarına sabahın 5 inde binerler sen evde mışıl mışıl uyurken

 7. Serdar dedi ki:

  Yol gitmeye gittide hiçmi kimse görmedi yol kenarındaki Demir bariyerlerde sökülmeden gitti yazıktır milli servettir,ha ama belkide yol tekrar kullanılacaksa lafım yok biz Onuda yaparız

 8. Hamza dedi ki:

  Aslında plan proje herşey dört dörtlüktü ama bu cehape yok mu hep onların yüzünden.. :)))

 9. Selim dedi ki:

  O Köprü bu suya Dayanamaz!!!Zaten Su Yokkende güven vermiyor.Bu Arada Köprüyü Yapan Firmayı Her Geçişimizde Saygı ve Sevgi Çerçevesinde Tebrik ve Takdir Ediyor.Saygılarımızı iletiyoruz!!!!!

 10. Ahmet dedi ki:

  Batıyı doğuya ve güney doğuya tek bağlantı yolu beylerderesi viyadüğü ve eski yol şimdi sular altında kaldı zamanla tahrip olup yıkılacak şimdi bunu yapanlara soruyorum viyadükte bir sorun onarım olsa yolu nrden trafiğe verceksiniz bu nasıl zihniyet buraya mesire alanı yaoacağız diye okadar ağaçları kesmek zorundamıydınız zaten malatya da yeşil alan kalmadı

 11. MALATYALI dedi ki:

  yan kısımdanda büyük su kaçıyor motopomla o suyu saatte bir çekiyorlar o ceyran parası burdan gelecek sözde karı aldı gitti gövdedende büyük su sızııntısı var sıkıntı olur ilerisi için

 12. malatyalı dedi ki:

  köprü yapıldığı dönemde ,köprüde kot farkı olduğunu muhalefet dile getirmişti.vatan hainliği,çekememezlikle suçlanmışlardı.ne günlerdi ,kim vurduya gittiler.

 13. Hüseyin dedi ki:

  Cumartesi oraya gittim. Resmen gövdede su sızması var. Bu baraj da komşusu köprü gibi çok SAĞLAM. Körle yatan şaşı kalkar.

 14. ERK dedi ki:

  Batan kısmı gemiyle geçerler

 15. TUNCAY dedi ki:

  Beylerderesi onbin konutlar tarafına yapılan piknik alanı düzenlemesi güzel fakat , dere tarafına çit çekilmesi gerekir,çocuklar oradan düşüp veya kayıp yaralanabilir, hemen alt kısmı demiryolu çünkü, buraya acil önlem alınması gerekir. Önemli !!!!!

 16. Simsir NOYAN dedi ki:

  Verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkürler. Elemendik gölü etrafına Rekreasyon Alanı Projesi yapılacaktı. Gelişme yok mu hala? Şehir Beylerderesi viyadüğü ve ilerisine doğru gelişiyor. Evlerle dolmadan bölgesel altyapı ve üstyapı eksiklerini gidermek çok mu zor. Hakeza VOF içinde aynı durum geçerli. Bu sorunları da gündeme taşımanızı bekliyoruz.

 17. Meraklı Malatyalı dedi ki:

  İşin daha ilginci İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü viyadüğün öte yanına yaptılar. Bir afet (Allah korusun) durumunda gerekli tüm malzemeleri merkeze nasıl getirecekler bilemiyorum. Hele ki Malatya’da neredeyse her gün 4 MLnin üzerinde deprem olurken bu soru daha da önem kazanıyor.

 18. Mehmet dedi ki:

  Bu barajın zemini gözenekli ve geçirimli çamurtaşı ve kumtaşı arakatmanlı çakıltaşından yapılı. Korkarım, köprü ayaklarında bir problem oluşturmasın.

 19. Kılıçarslan dedi ki:

  İnşallah bu tür haberciliğiniz devam eder,iki aydır haber niteliği olmayan yazılardan bıktık,bundan sonra yazabilirmisiniz bekleyeceğiz……………………

 20. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Utanmadan çıkıp poz veriyorlar. Yeter bu şehri ve bu ülkeyi günümüz siyasileri batağa sürüklüyorlar. Vatandaşa ne demeli. Yalan ve hile üzerine kurulu bir sistem çökmeye mahkum. Yeter artık doğruları bulmaya çalışalım. Yeter yalakalık yeter vurdumduymazlık. yeter. Günlerdir yorum yazıldı. Başından beri bu projenin yanlış olduğu yazıldı. Dinleyen kim. Aynı şey kuzey çevre yolu içinde geçerli. Bu baraj yazın ortasında boşaldığında hesabını kim verecek. Bu baraj koca bir süs havuzu. Bu kadar israf yeter artık. Lütfen şu çat barajının (yağışın bol olduğu bir dönem) doluluk oranını verin artık Yalanınız da boğulun.

 21. cafer dedi ki:

  Güçlü devletiz Güçlü Milletiz yarın Feribot seferleri başlar hiç merak etmeyin hesapsız kitapsız yapılan işler böyle olur 100 yıldır 100 metre üste Almanlar Demir yolu köprüsünü yaptılar halen bir tadilat yapılmadı Dün Beylardesi Köprü yaptılar 10 kez tamir gördü yarın Köprü tamiri yapılsa malatya ulaşım nerde sağlacak.

 22. Hasan balcı dedi ki:

  şimdi çokmu lazımdı kücücük gölette tutulacak bu kadarcık su için o kadar masraf , viyadüğü tekliye atmak , yolları su altında bırakmak , istimlak paraları ?

 23. Kemal dedi ki:

  Malatyahaberin haber başlıklarına bayılıyorum. Bizim sorunlarımızı net bir şekilde tek kelimeyle ortaya koyuyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."