Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Artış Vatandaşın Bütçesini Etkilemeyecekmiş!

Artış Vatandaşın Bütçesini Etkilemeyecekmiş!
 • 15.07.2020

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, suya yapılan zam ile ilgili son zamanlarda medyada yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Karataş: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın göreve gelmesiyle MASKİ ile ilgili sorunların kısa sürede çözülmesi için kurum olarak başkanımız tarafından talimatlar doğrultusunda; Çağrı merkezine ulaşımının kolaylaştırılması, su ve kanal arızalarının tamir bedelinin kaldırılması, Vidanjör ile yapılan hizmet bedellerinin kaldırılması,15 m3 üstü tüketimlerde alınan 2. Kademe %20 zamlı tarifenin kaldırılması gibi vatandaşımıza yönelik hizmetlerde büyük kolaylıklar sağlanıldı.

Şehir merkezimizin içme suyunun bir kısmı  Kaptaj’ dan sağlanırken, 30 m3 kadar zamsız su satışını sağlamakta olup  yüksek kotlarda bulunan Çöşnük, Beydağ’ı, TOKİ ve Orduzu’nun belli bir kısmı ve kırsaldaki ilçe ve mahallelerimizin bir çoğu Elektrikle terfili olarak su ihtiyacı sağlanmaktadır.(aylık 3.200.000 Tl ) civarında elektrik faturası ödenmektedir. Bu Elektirik ödemelerinden kaynaklı ciddi bir maliyet oluşmaktadır. “ dedi.

Açıklamasında, “Şehir merkezine halen çıplak fiyatı ile 2Tl, 11 ilçeye ve Beldelere  1 Tl, Köy ve kırsal mahallelere ise  0,50 Krş olarak fiyatlandırılmıştır.” diyen Karataş; “Su Satışlarımızda kademesiz olarak Büyükşehir Belediyeleri İçerisinde En ucuzu olmasına rağmen Diğer Su kanal idareleri 2.Kademeye ayrıca % 30 Oranında kademe farkı’da uygulamaktadır.

2016 yılından bugüne kadar zam yapılmayan su tarifeleri içinde, Sadece Konutlarda tüketilen sulara meclis kararı gereğince artış ön görülmüştür ancak İlimizde meydana gelen deprem ve akabinde başlayan Covid- 19 Salgını sebebiyle Büyükşehir belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda 6 ay süre ile artış ertelenmiştir.

Abonelerimize hizmet verebilmek amacıyla tek gelir kaynağı olan su satışlarımız ile mümkün olabilmektedir. Bu kadar ucuz bir bedelle yapılan satışların halen şov malzemesi olarak yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Ön görülmüş olan artış 2019 yılında yapılan indirime denk gelmektedir, sadece konutlar için ön görülen bu artış medyada abartıldığı gibi vatandaşlarımızın bütçesini etkileyen artış değildir. Bizim tüm hedefimiz abonelerimize Türkiye’nin en kaliteli ve en ucuz suyunu sunabilmektir.

Tüm abonelerimizin hak ve menfaatlerine Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından daha çok sahip çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

Yorumlar
 1. Mehmet kusbay dedi ki:

  Yazıhan in içme suyunu kendi cazibesi ile şebekeye vermeyi düşünürseniz elektrik faturası sıfır TL olur.önemki olan yatırım yapmak.

 2. Murat dedi ki:

  Sayın başkanın icraat olarak yaptığı ikinci eniyi icraat bence suya zam, birinciside çok takdir ettiğim icraatı bir televizyon kanalına çıkacağı zaman mesaj atması beni takip edin diyor. Helal olsun başkan böyle devam

 3. Raif dedi ki:

  Yaşar Müdürümü severim, kişiliğini her zaman takdir etmişimdir.Ancak yaptığı açıklama tutarsız bir açıklamadır. Türkiye’de kendi cazibesi ile suyu konutlara verebilen bir veya ikinci ildir Malatya son zamanlarda su kayıplarından dolayı artezyenle bir miktar yeraltı suyu çıkarılmaktadır.Sayın Müdürüm kaçakla etkin bir şekilde mücadele edilirse eminim suya zam yapmaya gerek kalmayacaktır.

 4. Gerçekleri Yansıtın dedi ki:

  15 gün önce on ödemeli kartıma 20 ton su yükledim 80 TL. Ödedim. Ton ücreti nasıl 3 TL oluyor. Veznedekile benimi dolandırdı:):):)

 5. Ali dedi ki:

  Haziran ayı faturam 12m3 39,81 kuruş yani m3 3,31 kuruş. Nasıl oluyor da suyun m3 3₺ oluyor.

 6. Arif dedi ki:

  Bize gelen su faturasında su fiyatları öyle demiyor.Bu liste yanlış.

 7. Nedim dedi ki:

  Sn.Genel Müdür 30 Büyükşehir arasında içme suyu ton fiyatı en düşük olan il olduğumuzu açıklamış. Fiyat bilgisi doğru olabilir, ancak suyun temini ve ulaştırılması konusunda yapılan karşılaştırmanın da benzer iller arasında yapılması gerekir.30 Büyükşehir arasında Doğal Kaynaktan ve Cazibeyle içme suyu kullanan il var mı acaba? Bu illerin büyük çoğunluğu baraj,göl vb. açık su havzalarından karşılanmakta ve büyük maliyetli arıtma sonucu kullanılabilmektedir. Dolayısıyla açıklama çok su götürür!!!

 8. hidayet dedi ki:

  Su fiyat listesi açıklanmış. Bir de maliyet listesi açıklansa idi !!!

 9. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Arkadaşlar sorun büyük. Yeme devri bitmeli artık. Su zengini bir ilde bu fiat sorgulanmalı.
  Harcamalarda şeffaf olun artık.
  Malatya’nın su master planı var mı acaba.
  Yeraltı suyu yeterince kullanılıyormu.
  Şeffaf olun ve hesap verin.
  Kernek suyu, merkezden çıkan sular bunlar neden değerlendirilmiyor.
  Çöşnük vesaire deniyor buralara ayrı kaynaklar bulunabilir zaten var.
  Ayrıca vatandaşı aptal zannetmeyin. Şu devletin aracını özel işlerinizde kullanmayın artık.
  Yeter.
  Makam saltanatına son verin.

 10. Has Malatyalı dedi ki:

  Evet yorumcu arkadaşlar, hepinizi hain dış güçler ve algı yönetiyor! Bir kere zam demeyin, fiyat güncellemesi deyin. Ayrıca bu güncelleme artış yönlü olmuştur. Ne olmuş yani? Bakın, Mozambik’te su kaç para, haberiniz var mı sizin? Şükretmeyi öğrenin. Bu fiyat artışı da size yansımayacak, başkan aradaki fiyat farkını uzaylılara ödetecektir, ben inanıyorum. Belki de çoktan Üranüs ve Neptün gezegeniyle görüşmelere başlayın. Olamaz mı? Haydi aksini iddia edin bakalım! Zam yok dediysek yoktur, dombililik yapmayın!

 11. Deli depocu dedi ki:

  Haziran ayında 14 ton suya 46 lira fatura geliyorken temmuz ayında nasıl oluyorda 13 ton suya 50 lira fatura geliyor allah malatya büyükşehir belediyesi ve iştiraklerinin başında bulunan idarecileri kendi yaptıkları zulüm ile imtihan etsin …..

 12. Haluk dedi ki:

  Turan beyin yorumundan sonra bende Diyarbakır ve Hatay’ın su fiyatlarına baktım. Diyarbakır 2,82 TL ( Bu Temmuzda sadece % 1,13 zam yapılmıs. Evet yüzde 1 nokta 13.
  Hatayda ise su fiyatı 2,76 TL Bu listeyi hazırlayanlar Selahattin Başkana yanlış bilgi veriyorlar. Bu dikkatsizlik değil, iş bilmezlik. Kamuoyuna açıklama yapılacaksa 10 defa bakılır. Ama nerdeeeee. Basın danışmanı işini yapacağına her fotoğrafta boy göstermekle meşgul.

 13. yıldırım dedi ki:

  suyun kalitesi düşttü. bazen muslukta hafif çamurlu ve kahverengi akıyor. siz bunun farkındamısınız.

 14. Necatin dedi ki:

  Maskideki olumsuzlukları çözecekmiş ya bir arıza için vatandaş belki elli kere arıyor ama bir sonuç alamıyor büyükşehir başkana çok çok çok fazla geldi

 15. Bostanbaşı dedi ki:

  Malatyalılar sizde her şey e razı olmayın biraz demokratik ve medeni bişekilde tepkinizi gösteriniz….

 16. Bostanbaşı dedi ki:

  El insaf diyorum başka da bişey demiyorum….

 17. Bostanbaşı dedi ki:

  Var olanın üzerine yeni şeyler koymanız gerekiyor. Yeni şeyler üretmek zorundasınız. Bunun için orada oturuyorsunuz, işiniz bu yani. İllaki bu işi yapacak birileri vardır.
  Zamla peynir gemisi yürümez…
  Bahaneler üretecekseniz niye o makamlara geldiniz

 18. Bostanbaşı dedi ki:

  Har vurup harman savurmanın bedelini neden vatandaş ödesin. Zam yaparak bişey çözemezsiniz. Alternatif kaynaklar üretiniz. Aylık 3.200 milyon elektrik faturası ödeyeceğinize o parayla her ay bir güneş ya da rüzgar santrali kurar ve elektriği bedavaya getirebilirsiniz. Vatandaştan para alarak bi yere varamazsınız. Yarın maliyet artar yine zam kararı alırsınız. Bu mudur yöneticilik.

 19. Tuğrul dedi ki:

  Yalanınız batsın. Diğer şehirlerde 200km den su getiriyorlar. Masrafsız suyumuzu bize fahiş fiyata satıyorsunuz.

 20. Turan dedi ki:

  Selahattin başkan ve ekibi rakamlarla oynamayı çok seviyor. Milletimiz de araştırmayınca inanıyor. İnternet çağında yalan cesaret işi. Yaşar Bey’in verdiği rakamları internetten kontrol edin bakalım. Ben ilk gözüme çarpan Urfa’ya baktım Yaşar Bey Urfa 3.36 demiş, Urfa’nın sitesinde 2.95. Lütfen bizi aptal yerine koymayın, zekamizla dalga geçmeyin. Size de bize de yazık.

 21. Cemal dedi ki:

  Asgari ücretle 3 çocuk okut, evin kira olsun. Maaşın daha almadan bitsin. Doluya koy almasın, boşa koy dolmasın bakalım değil yüzde 20 yüzde 2 etkliyormu etkilemiyormu? İşe yayan gidip geliyorum, şu yazın sıcağında bir karpuz alırken 5 yerden fiyat bakıyorum haberiniz varmı? Birde bizimle kafa buluyorlar. Ayıp ayıp.

 22. Harun dedi ki:

  Selahattin başkan ve yaşar müdür haklı. Cumhuriyet tarihinin en ucuz suyunu içiyoruz. Eskiden suyun tonu 2 milyondu şimdi 3 TL. Belediyemizin bir hızmatı daha. Kralımız çok yaşa.

 23. Tolga dedi ki:

  Ne halt ettik bilmiyorum ama Tanrı galiba bizi cezalandıriyor. %20 zam yapıp sonra vatandaş bundan etkilenmeyecek diyebilen yöneticileri hak edecek naptık bilmiyorum. Tevbe Tanrım tevbe. Biz ettik sen etme.

 24. Erkan dedi ki:

  ‘Padişahlardan biri, yeni vergiler koyduğunda ya da mevcut vergileri artırdığında, sadrazama;

  – Git bakalım, halkın arasında bir dolaş. Vergilere alışmışlar mı?

  dermiş. Sadrazam da, halkın arasında dolaştıktan sona padişaha;

  – Padişahım, halkın suratı biraz asık, canı da sıkılmış durumda ama işlerine devam ediyorlar…

  Dediğinde padişah da şu şekilde yorum yaparmış.

  – Tamam, demek ki sorun yok. Alışırlar alışırlar…

  Bir süre sonra yine vergiler artırıldığında, padişahın talimatı üzerine sadrazam halkın arasında dolaşır ve izlenimlerini aktarırmış;

  – Padişahım, bu kez suratları çok asık. Merhaba desen, yüzüne dik dik bakıyorlar. Sonraki her an kavga edecek gibiler. Suratlarından düşen bin parça. Galiba bu kez vergileri çok artırdık.

  – Yok yok. Merak etme sen. Önemli bir şey gözükmüyor. Alışırlar, alışırlar…

  Bu böyle devam etmiş gitmiş.

  Günlerden bir gün, yine yeni vergiler getirildiğinde, sadrazam halkın arasına karışmış, dolaşıp geldiğinde şaşkın bir vaziyetteymiş.

  – Padişahım hiç sormayın. Bu kez kafam karmakarışık. Çünkü hiçbir şey anlamadım. Herkes çok neşeli, gülüyor hatta sokaklarda dans ediyorlar, oynuyorlar…

  ‘Aman’ demiş padişah.

  – Eğer halk dansetmeye ve oynamaya başladıysa, demek ki durum çok kötü . Hiçbir şeyi umursamıyorlar demektir. Galiba vergileri çok artırdık. Hemen vergileri indirelim. Yoksa perişan oluruz…’’

  Bizim dansetmemize az kaldı.

 25. Mehmet dedi ki:

  Sayın müdür siz damacana dan ve ya erciyes te kar getirtip erittirip soğuk suyunu da içebilirsiniz zamda etkilenilmeyecek demek fakir fukarayi görmemektir şu şehirlerde şu daha pahalı diyosunuz en maliyetsiz şu malatyada.

 26. Kul hakkı dedi ki:

  O zaman ilçedeki tarifeyi merkeze de uygulayın, başka i ilçenin elektrik faturasını biz neden ödüyoruz, söyleyin o ilçeye taşınalım

 27. Elektirik dedi ki:

  Elektirik parasıda nedir güneş panelleriniz var ne parası yoksada güneş paneli rüzgar gülü yapın ,köylü vatandaş kuyusuna yapıyor da siz niye yapmıyorsunuz elektirik parası ödüyorsunuz.

 28. Nevzat dedi ki:

  C.Allah sizleri Isla etsin Türkiye’de en malyetsiz su Malatya’da var sayın müdür sen kendini kandırıyorsun hiç kusura bakmayın bir zamanlar Kayseri gurubu vardı şimdide sizler miletin başına buyruk oldunuz sayın başkan işi ehline vermemiş malesef Malatya daha çok çekecek heralde

 29. Yeter be dedi ki:

  Sayın maski müdürü bizim ile alay mı ediyorsunuz zam yok falan filan vatandaşın bütçesi etkilenmeyecekmiş siz alıyorsunuz 20 bin TL maaş biznise asgari ücret ile şu zamları ile savaşıyoruz biraz Malatya ile ilgili haberleri ve yorumları okuyun.Bir ay boyunca evde 2 kişiydik ve gelen su parası 85 lira inşaat mı yaptık da 2nkisiye bu kadar su parası geliyor yok maliyet yok şu yok bu maski saray yaptı o nun parası deniyorsa personellerim maskiye ait araçlarla eve gidecek gelecek onların mazot parasını sizden çıkaracam demiyorda yok elektrik sarfiyatı falan filan bunlar küçük bahaneler…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."