Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

ATM’ler Mikrop Yuvası

ATM’ler Mikrop Yuvası
  • 27.12.2015

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından Malatya’daki 100 ATM’de yapılan çalışmalarda, çeşitli mikroorganizmalara rastlandı. Cihazların tüm tuş takımı ve ekranlarından sürüntü yöntemi ile alınan örnekler, laboratuvar ortamında incelendi. Çalışmalar sonrasında tüm ATM’lerde Bacillus türü (toprak basili) bakteriye rastlandı.

HASTA EDECEK MİKROORGANİZMALARA RASTLANDI

Enfeksiyon etkeni mikroorganizmaya daha az rastlanıldığı belirtilirken, bunun nedeni ise cihazların kuru, açık ve güneşe maruz kalan ortamlarda olmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Prof.Dr.Mehmet Sait Tekerekoğlu, yinede sağlık açısından duyarlılığı göz ardı etmemek gerektiğini söyleyerek, “Ortak kullanıma açık olan bu cihazlarda hastalandırıcı mikroorganizmayada rastlanmıştır” dedi. 

“ANTİSEPTİKLE SİLİNMELİ”

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Tekerekoğlu’nun yaptığı açıklama şöyle : 
 
“Bankamatikler sosyal ve ekonomik yaşamın vazgeçilmez bir aracı olmuştur. Sosyokültürel düzeyi farklı çok sayıda insan hergün bu cihazlardan faydalanmaktadır. Ancak enfeksiyon kaynağı olup olamayacağı ile ilgili herhangi bir araştırma yoktur. Çünkü kullanıcıların hijyen kuralları konusundaki davranış şekli bilinmemekle birlikte, endişe verici olabilmektedir.
 
Dolayısıyla bu konudaki bilgi eksikliğini gidermek için İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı olarak Malatya ili sınırları dahilinde 100 bankamatik çalışma kapsamına alındı.
 
Bankamatiklerin tüm tuş takımı ve ekran kısımlarından sürüntü yöntemiyle örnekler alındı. Laboratuvar ortamında kültürü yapıldı. Üreyen mikroorganizmaların standart yöntemler kullanılarak tanımlanması gerçekleştirildi.
 
İnceleme sonucunda tüm bankamatiklerde çevremizde bulunan Bacillus türü (toprak basili) bakteriye rastlandı. Ayrıca 8 adet CNS (Koagülaz Negatif Stafilokok), 1 MRCNS (metisilin dirençli koagülaz negatif Stafilokok), 1 S.aureus, 1 MRSA (metisilin dirençli S.aureus) ve 3 adet E.coli tespit edildi.
 
Çalışmada beklentimizin aksine, enfeksiyon etkeni mikroorganizmaya daha az rastlanmıştır. Bunun nedeni olarak; özellikle bankamatiklerin kuru, açık ve güneşe maruz kalan ortamlarda olmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Ancak yinede bankamatiklere yaklaşımın sağlık açısından duyarlılığını göz ardı etmemek gerekir. Çünkü herkesin ortak kullanımına açık olan bu cihazlarda hastalandırıcı mikroorganizmaya da rastlanmıştır.
 
Dileğimiz ve önerimiz; özellikle yoğun olarak kullanılan banka önlerindeki cihazların peryodik olarak hergün uygun, zararsız bir antiseptikle silinmesi, çok da yoğun olmayan yerlerdeki bankamatiklerin ise cihaza kendi hizmeti ile ilgili müdaheleler esnasında yine uygun bir antiseptikle silinmesinin doğru olacağı kanısındayız.” 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."