Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Avrupa’da Kayısı İmajı

Avrupa’da Kayısı İmajı
  • 27.12.2015

İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç.Dr. Bayram Murat Asma, Avrupa Birliği ülkelerinin kayısı tüketimi, eğilimleri ve tercihlerinin belirlenmesine yönelik fazla bir çalışma olmamasına karşın, Fransa’daki bir saptama ve eldeki bazı anketlerden derlediği bilgilere göre değerlendirme yaptı.

Asma’nın, Bakış Gazetesi’nde yeralan konuya ilişkin makalesi şöyle:

”Kuru kayısı ihracatımızda en büyük alıcı grubunu oluşturan Avrupa Birliği Ülkelerinin kayısı tüketimi, eğilimleri, tercihleri konunda fazla bilgiye sahip değiliz. Konuyla ilgili bilgilerin büyük çoğunluğu herhangi bir araştırma veya kaynaktan ziyade kulaktan dolma bilgiye veya söylentilere dayanmaktadır. Bugün sizlere Fransa Meyve ve Sebze Teknik Araştırma Enstitüsü Müdürü Moreau-Rio’nun “Fransa’da Kayısı Tüketimi ve İmajı” başlıklı makalesi ile Malatya Kayısıları ile ilgili bazı Avrupa ülkelerinde yapılan bir anketten derlediğim bazı bilgileri paylaşacağım.

İsterseniz önce kayısı ile ilgili Fransa’da yapılan bir araştırmaya göz atalım. Araştırma 3.000 tüketiciyle yüz yüze yapılan ankete dayanmaktadır. Fransa’da tüketilen tüm meyveler arasında kayısı miktar olarak on birinci, harcama giderleri bakımından sekizinci sırada yer almaktadır. Yaz meyveleri ile mukayese edildiğinde şeftali, nektarin ve sofralık üzümden sonra kayısı gelmektedir. Fransa’da yıllara göre değişmekle birlikte kişi başı yaş kayısı tüketimi 0.8-1.5 kg arasında değişmektedir. Pazardaki tüketicinin % 60 yaş kayısı satın almaktadır. Pazarda bir defada satın alınan yaş kayısı miktarı yaklaşık bir kilodur. Kayısı satışı Mayıs ayından Ağustos ayına kadar sürmekle birlikte, yaş kayısının büyük çoğunluğu (% 75) Temmuz ve Ağustos aylarında satılmaktadır. 1997-2000 yılları arasında bir kilo yaş kayısının fiyatı 1.75-2.71 avro arasında değişmektedir.

Fransa’da kayısı tüketimi pazarda meyvenin bol veya az olma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Geçmiş yıllara göre pazarda kayısı satın alanların sayısı azalmakla birlikte, bazı tüketiciler ise geçmiş yıllara göre pazarda daha fazla yaş kayısı satın almakta ve harcama yapmaktadır.

Pazarda sürekli kayısı satın alan tüketicilerin profili incelendiğinde yaşlı, emekli, gelir durumu iyi, çocuksuz karı-koca olarak yalnız yaşayan aileler en büyük yaş tüketicisi grubu oluşturmaktadır. Buna karşılık düşük gelir grubuna sahip tüketiciler, gençler ve büyük aileler daha az kayısı satın almaktadır.

Kayısı için olumlu görüşe sahip tüketicilere sorulan sorulardan; sizde kayısı meyvesi hangi imajı vermektedir? Sorusuna % 97 “Yemesi kolaydır”, % 94 ise “Çekici bir meyvedir” şeklinde cevaplamıştır. Anket yapılan tüketiciler kayısıyı “Tatlı” ve “Besleyici” bulmakta, büyük çoğunluğu kayısıyı “İdeal bir” meyve olarak görmektedir.

Tüketicilerin yaş kayısı meyvesi ile ilgili en çok yakındıkları konu hızlı ve kolay bozulması, pazarda farklı olgunluk safhasında ve kalitede kayısının olmasını göstermektedir. Anket yapılan tüketicilerin yarısından fazlası kayısıda tadın yavan olması ve meyvenin sert olmasını olumsuz bir özellik olarak görmektedir. Bu durum pazara getirilen kayısı meyvesinde hasat ve olgunluk durumu ile ilgili sorunların varlığını işaret etmektedir.

Yine Avrupa Birliği Ülkelerinde 87 tüketici üzerinde yapılan ilgi çekici sonuçlar elde edilmiştir. En fazla yediğiniz kuru meyveler hangileridir? Sorusuna kayısı % 43, üzüm % 37 ve incir % 26 olarak cevap verilmiştir. Bu kuru meyveleri hangi sıklıkta yersiniz? Sorusuna ise; ayda bir % 42, haftada bir % 18 ve altı ayda bir % 13 şeklinde cevap verilmiştir.

Kuru kayısıyı niçin tüketiyorsunuz? Sorusuna bizleri memnun eden sonuçlar bulunmaktadır. Tüketicinin % 57’si, lezzetli bir meyve olduğu için, % 39 ise vitamince zengin olduğu için kayısı tükettiklerini bildirmişlerdir.

Son soru pazarda satın alınan kuru kayısıların ambalajları ile ilgili. En çok hangi ambalajları tercih edersiniz? Sorusuna % 46 oranında 200 g, % 19 oranında 500 g ve % 7 ise 1.000 g cevabı verilmiştir.

Özet olarak söylemek gerekirse yaş ve kuru kayısı Avrupa’daki tüketiciler tarafından tanınmakta ve sevilerek tüketilen bir meyvedir. Ancak kayısı tüketicilerinin profili, eğilimleri ve beklentileri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğu da ortadır. Bu kayısının geleceği ile ilgili yapacağımız planlar ve alacağımız kararlar da etkili olacaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."