Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Kim Yaparsa Yapsın Hesabını Sorarız”

“Kim Yaparsa Yapsın Hesabını Sorarız”
 • 28.07.2017
 • Başkan Çakır, 15 kişinin açığa alındığı Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlük ve suistimal operasyonu ile ilgili konuştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yol Asfalt ve Koordinasyon Dairesi’nde usulsüzlük ve ihaleye fesat karıştırma ihbarı ile başlatılan soruşturma sonucu Belediye Başkanlığına seçildiği 2009 yılında göreve getirdiği ve Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden memur yapıldıktan sonra Genel Sekreter Yardımcılığına kadar yükselen Zeki Sarılar, Yol Asfalt Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Mert ile Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürü Nejat Fırat’ın da aralarında bulunduğu 15 personelin açığa alındığı iddialarla ilgili olarak “Yanlışı kim yaparsa yapsın, ne memleketine, ne kimliğine, ne kişiliğine, ne de yerine yurduna bakılmaz. Hatayı kim yaptıysa bunun hesabını sonuna kadar da sorarız” dedi.

Savcılığa ve İçişleri Bakanlığı’na intikal ettirilen usulsüzlük iddialarıyla ilgili Yeni Malatya Gazetesi muhabirlerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, soruşturmanın, gelen bir ihbar mektubu üzerine başlatıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve konusunda uzman teknik heyetin incelemesi sonucunda usulsüzlük, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kamu zararın oluşması gibi çok ciddi durumlar tespit edildiğini belirten Çakır, “Bütün Malatya’nın vebali ve emaneti bizde. Burada yetimin hakkı var. Malatya’da yaşamayanların da hakkı var. Hatta daha sonra doğacak ve burada yaşayacak çocuklarımızın da hakkı var. Bizim üzerimizde veballeri var. Sonucu nereye giderse gitsin. Kimsenin yaptığı yanına asla kar kalmayacak. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kim suçluysa yargı cezasını verecektir” diye konuştu.

“Net bir şekilde kamu zararı oluştuğunu tespit ettik”
Olayın, Belediyeye gönderilen bir ihbar mektubu üzerine patlak verdiğini , Yol Asfalt ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’na  bağlı birimlerde iki ayrı soruşturmanın yürütüldüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, konu yargıya intikal ettiği için çok fazla ayrıntıya girmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Bir ihbar mektubu geldi ve arkadaşlarımız sahada, yerinde hemen bir inceleme yaptılar. Yol Asfalt ve Koordinasyon Dairesinin bütüm ve emisyon bölümünde bir çalışma başlattık. Söz konusu birimde bulunmaması gereken evrakların yanı sıra suistimale açık bir takım sıkıntılı durumları tespit ettik. Bunlar tutanakla kayıt altına alındı ve savcılığımıza ilettik.

Bir diğer konu, bizim yaklaşık 2 ay öncesinde başlatmış olduğumuz bir ihalemiz vardı. Onun da daha sonra detaylı bir incelemesini yaptık. Arkadaşlarımıza ayrıntılı bir inceleme yapmaları için talimat verdim. İhalede verilen birim fiyatların incelemesi yapıldı. Ve daha sonra bu tabloları birlikte inceledik. Son yapılan ihaleyi incelediğimizde bazı fiyat farklılıkları tespit ettik. Teknik arkadaşlarımızın ayrıntılı incelmesi neticesinde bir takım ciddi suistimallerin ve usulsüzlüklerin olduğunu gördük. Burada net bir şekilde kamu zararının oluştuğunu da söyleyebiliriz. Buradaki arkadaşlarımızı, o birimde görevli olan arkadaşlarımızı da açığa aldık. Gönül ister ki orada bir suistimal olmasın. Ama bunu en doğru şekilde yargı ortaya çıkaracaktır. En doğru kararını yargı verecek.”

Olayı yargıya intikal ettirip İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istediklerini hatırlatan Çakır, önümüzdeki hafta müfettişlerin gelebileceğini ve bütün birimlerde inceleme yapılmasını talep edeceklerini kaydetti.

Herkesi suçlamalarının söz konusu olmadığını vurgulayan Çakır “Zaten buna yargı karar verecek. Biz tespit ettiğimiz usulsüzlük ve suistimalleri bildirdik. Belki bütün arkadaşlarımız değil ama burada mutlaka suç işleyen birileri var. Dolayısıyla üzerine hızlı bir şekilde gittik. Sonucu nereye kadar giderse gitsin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her olayın üzerine gideceğiz. Kimsenin yaptığı yanlış asla yanına kar kalmayacak. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kim suçluysa ve bu suçu yargı da tespit ederse gerekli cezayı verecektir” dedi.

“Soruşturmayı sulandırmaya çalışan kadrolu gruplar var”
Soruşturmanın ardından açığa alınan eski Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar’ın yerine yapılan atama ile birlikte kamuoyunda ‘Bir grubun belediyede kadrolaşma adına yaptığı operasyon’ olduğu şeklindeki söylenti ve eleştiriler için “Bu kadar ciddi bir konu sulandırılmaya çalışılıyor, itibar edilmemesi lazım’ diyen Başkan Çakır, “Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Gene Sekreter Yardımcılığına atadığımız isim zaten dışardan getirdiğimiz bir isim değil. MASKİ’de Genel Müdür Yardımcısıydı. Denk bir göreve aldık. Saha deneyimi, iş bilmesi, liyakatı nedeniyle bu göreve getirildi. Sahanın, alt ve üst yapının hakimi olan, tecrübeli ve sistem kurmuş bir arkadaşımız. Atamasının tek nedeni bu. Bu söylentilere, bu tür ciddi olayları sulandırmak isteyenlere, şeytanın aklına gelmeyecek yorumlara kamuoyunun itibar etmemesi gerekiyor. Bu yorumları yapan, kadrolu belli gruplar var. Bunlara prim vermemek lazım” diye yanıtladı.

“Zeki Bey’in çok güzel hizmetleri de oldu”
Yürüttüğü projelerle çok ciddi şekilde tartışılan ve özellikle yeşil dokuyu yok ettiği yönünde sert eleştirilerin muhatabı olan Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar’ın kendisinden hep destek gördüğü eleştirilerin de sorulması üzerine Başkan Çakır, “Şimdi arkadaşlarımıza direkt olarak suçlu dememiz mümkün değil. Bu yargı süreci sonrasında ortaya çıkacak. Belki bir ihmal olabilir, belki gözden kaçırma gibi bir durum olabilir, sorumluluğunda olmayabilir ama bu birim Zeki Bey’e bağlı bir birim. Zeki Beye bugüne kadar çok güzel hizmetler de yaptı. Danışmanlık dönemi ve sonraki dönemlerde güzel hizmetleri oldu. Ufku açık, vizyonel, proje geliştiren bir arkadaşımız. Ama tabi ki hata varsa bunu biz tedbiren açığa aldık ki soruşturma yapılabilsin. Arkadaşlarımızı direkt suçlu da ilan etmedik. En doğru kararı yargı verecek. Bizim orada görmüş olduğumuz suistimaller, usulsüzlük veya ihmal varsa herkes kendi yaptığına göre bir ceza alacak. Şu anda biz onları da suçlu olarak görmüyoruz. Ama bizim ilk tespitlerimiz, burada bir suç unsurunun olduğu, bir kamu zararının olduğu bir kayırmanın ve menfaat sağlamanın söz konusu olduğu yönünde. Konu yargıda olduğu için çok fazla bir yorum yapmamız doğru değil” ifadelerini kullandı.

“Milletin tek kuruşunu yiyen varsa sonuna kadar hesap soracağız”
“Vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Milletin bir kuruş hakkını hukukunu yiyen kim varsa sonuna kadar her türlü hesabını soracağız’ diyen Ahmet Çakır, yanlış veya usulsüzlük yapıldığına dair bilgisi olan herkesin kendileriyle paylamaları durumunda tüm bunların da inceleneceğini söyledi.

Çakır, şöyle konuştu:

“Biz gerçekten şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Malatya’ya hizmet ediyoruz, Malatya’nın bütün emaneti bizde. Bir yandan geleceğe bir şehir hazırlarken, bir yandan da bize emanet edilen bütçemizi de sağlıklı harcamak zorundayız. Kentin ihtiyacına göre, yatırımları öncelik sırasına göre belirleyip hizmet etmemiz gerekiyor. Çünkü yetimin hakkı var. Bu şehirde yaşamayanların da hakkı var. Bu şehirde daha sonra doğacak ve yaşayacak çocuklarımızın da hakkı var. Hepsinin vebali bizim üzerimizde. Bu bilinçle hizmet ediyoruz. Bugüne kadar şeffaf ve açık olmaya gayret ettik. Bugüne kadar da gerçekten yapmış olduğumuz çalışmalarla, almış olduğumuz kararlarla kamuoyunun güvenini sağladık. Dolayısıyla buna layık olmak için gece gündüz çalışıyoruz.

Herhangi bir birimimizde hata olabilir, eksik olabilir veya yanlışlık olabilir. Bunları da düzeltmek bizim görevimiz ama her zamanda mutlaka art niyetliler olabiliyor. Kasıtlı veya çıkarı doğrultusunda hareket edebilecek insanlara da fırsat vermemek bizim temel görevimiz. Biz bunu ne zaman duysak, ne zaman ihbar gelse hepsini değerlendiriyoruz. Gerçekten bilgisi olan varsa, müstear isimlerle değil de bizzat gelerek paylaşırlarsa hepsinin inceleceğini belirtmek istiyorum. Belgeye gerek yok, duyumları bile varsa bizimle paylaşabilirler. Çünkü bu işlerde belge bulmak kolay değil ama dışarıda bildiği hatalar, yanlışlar olabilir. Usulsüzlükleri duymuş olabilirler. Bunları gelip bize anlatırlarsa hepsinin takipçisi oluruz. Sonucu nereye giderse gitsin, maddi –manevi, siyasi, kişisel kim olursa olsun üzerine gideriz. Biri bir yanlış yaptıysa ne memleketine bakılır, ne kimliğine bakılır, ne kişiliğine bakılır. Yerine yurduna da bakılmaz. Hatayı kim yaptıysa bunun hesabını sonuna kadar da sorarız. Hiçbir zaman kendi siyasi geleceğimize yönelik karar almayız.”

Malatya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda yaklaşık 1 aydır sürdürülen soruşturma kapsamında, Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, Yol Bakım ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert, Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürü Nejat Fırat’ın yanı sıra, 1 Müdür Yardımcısı, 3 Kontrol Mühendisi, 1 Memur, 1 Kadrolu İşçi ve 6 Hizmet Alım Personeli olmak üzere toplam 15 personel hafta içinde açığa alınmışlardı.

Burhan KARADUMAN, Güler HAZAR- Yeni Malatya Gazetesi, malatyahaber.com

________________________

SÖZDE GAZETECİ ‘EMEK HIRSIZLARI’NA NOT: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak  belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi  kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini  çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Zeki dedi ki:

  Ben geçen hafta asfaltlanan yolun bu hafta tekrar niye eşildiğinin hesabını kimden soracağım?
  Yıllardır bitmeyen altyapıyı kime şikayet edeceğim?
  Devletimin parasının çarçur edilmesinin önünde nasıl duracağım?
  Daha onun yolunu bulamadım.
  Bıraktım kul hakkının peşini, herkesin bir gerekçesi bir cevabı var.

 2. DURUCASULU dedi ki:

  ”Malatya’ya hizmet ediyoruz, Malatya’nın bütün emaneti bizde.
  Diye söze Başlayan ve devam Eden Sayın Başkanım. Doğru siz hizmet için Ekip kurup Birilerini yetkilendirmişsiniz buda doğru Ancak bu Akıldan yoksun Kendilerini Teknik personel sananlar, henüz Alt yapısı, Menfezi, Dolgusu, Duvarı bitmemiş yolun Mevcut Asfaltını Freze ile iki saate kazıyıp Milleti bu ürün zamanı TOZUN içinde bırakarak iş yaptıklarını zan eden bu yaratıklara ne denmeli. hele bir gelinde tozu görün ondan sonra hizmetten bahsederseniz daha iyi olacak.
  Yazıklar olsun daha aylar sürecek bu yolun etrafındakilerin ve o yolu kullananların hali nasıl olacak.

 3. vatandaş dedi ki:

  ıhbar mektubu olmasa ne olacaktı çakır.madem bırımın başında zekı sarılar var dıye sorumlu,beledıyenın başında da sen varsın.ıstıfa et.

 4. emre dedi ki:

  sayın mehmet mert hizmetinizi takdir ile seyrettim ve seyretmeye devam ediyorum bu olay ile ilginizin olmadığını düşünüyorum soruşturma bitince bu sefer görevinize iade edileceksiniz ben buna inanıyorum kimin nerede ne kadar para çaldığını neler yaptığını kimlere neler verdiğini malatya insanı çok iyi biliyor kaç senedir malatyada yaşadım kaç tane başkan gördüm kimlerin neler çaldığına hele hele bir dönem var ki sadece 2 tane alt geçitten başka malatyaya hizmet edilmediğine çok iyi denk geldim malatya insanı herşeyin farkında olan malatya için çalışan mehmet mert beye oldu ama onun aklanacağına inanıyorum

 5. Bilal dedi ki:

  Ben bu yazıyı baştan sona okudum, en başta belediye başkanını tebrik ediyorum. Çünkü soruşturmayı direk kendisi başlatmış ve ilgililer hakkında işlem yaparak açığa almış, müfettiş istemiş ve savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. Burada şunu anladım ben belediye başkanı olarak üzerime düşeni yaptım ve sonuna kadar bu işin takipçisi olacağım, şimdi sıra yetkili makamlarda, eğer tespit edilenler resmileşirse bunlarınkiyle en büyük ceza almaları için elimden geleni yapacağım. Gerçekten olması gereken bu, her yönetici böyle olmalı; devletini, milletini ve yetimin hakkını gözetmeli diye düşünüyorum. Bu davranışın tüm belediyelere ve kurumlara örnek olmasını diliyorum.

 6. Emin yılmaz dedi ki:

  Bu bence ulusalda çıkacak son dakika haberlerinden olması gerekiyor, bir belediye başkanı yolsuzluğu kendi içlerinde değil açığa çıkararak halka duyuruyor. Helal olsun başkanım. Sizin gibi yetim hakkına el uzattırmayan başkan bulunmaz Allah sizlerden razı olsun

 7. Cemil Sözer dedi ki:

  Ben farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum, ak parti kurulduğundan bu yana hangi belediye başkanı kendi belediyesinde usulsüzlük olduğunu tesbit edipde evrakları toplattırıp savcılığa vermiş? Bir araştırmak gerekiyor, ahöet çakır dendiği kadar dürüstmüş ki siyasi hayatına mâl olsa bile Allah korkusuyla bu işi oldu bittiye getirip sessizce örtmek yerine üzerine gitmiş, allah yardımcın olsun ahmet başkan delikanlı adammışsın vesselam…

 8. Nedim dedi ki:

  Belediyeden yapilan aciklamada;sorusturmanin bir ihbar uzerine baslatildigi belirtiliyor. Bu daha hazin bir durum degil mi?? Bu ne anlamadik gelir; Demek ki belediyede yapilan isler ve yetkili personel ya hic denetlenmiyor, ya da. ….???
  SON 10-15 yilda basta imar ,fen isler ve maski vb.yerlerde imza yetkisi olan personel ile mimar ve muhendislerin ve birinci derece Yakinlarinin mal varliklari aciklanmali ,gerekirse incelenmelidir.Memuriyette zorunlu olan mal beyanlari kontrol edilmeli ve kamuoyunu tatmin edecek aciklama yapilmalidir.

 9. Ahmet dedi ki:

  Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.(Atasözü)

 10. malatyalı baba dedi ki:

  karanlık günlerin aydınlanacağı gün yakındır … hesap soracakmış sen zahmet etme yargı hesabı soracak zaten
  şov yapmaya gerek yok

 11. Umut Eser dedi ki:

  Ya ben anlamış değilim, belediye başkanı bir usulsüzlük yolsuzluk tespit ediyor, inceletme başlatıyor. Buna neden muhalefet oluyorsunuz? Kendisi bulmayıp başka bir şekilde çıksa vayyy bakın denetlemiyor, altındakiler neler yapıyor haberi yok yorumu yapacaksınız. Çakır dürüst bir insan yetimin hakkını kimsenin yemesine izin vermez ve sonuna kadar gider. Ben şahsım olarak başkana inanıyor ve güveniyorum.

 12. Kerem dedi ki:

  Bence bu ilkdir, hiçbir belediye başkanı veya idareci kendi kurumundaki yolsuzluğu kendi çıkarıp soruşturma açıp, müfettiş isteyip, savcılığa suç duyurusunda bulunmamıştır. Sana da bu yakışırdı başkan, milletin sana olan güvenini boşa çıkartmadın. Senin gibi mütevazi, dürüst bir insana bu yakışırdı.

 13. Yerelli dedi ki:

  … ve metal yorgunluğu vardı! Her kes uyuyordu. Bir mektup geldi ve uyandılar! GÜNAYDIN. Uyanık kalmak için başka mektuplar da bekliyoruz MALATYA…

 14. battalgazi44 dedi ki:

  kimse kusura bakmasın malatya belediyesi her konuda sınıfta kalmıştır. yaklaşık 10 yıldır malatya’yı yöneten belediye başkanları ak partinin türkiye’deki kalkınma hızını yakalayamamış, göz boyayan suni icraatlar yapmışlardır. trafik trajik ve keşmekeşe dönüşmüş, istasyon virajı, kışla caddesi boğaz köprüsü trafiğiyle yarışır hale gelmiştir. sırf demode, çağ dışı ve türkiye’de sadece malatya’nın kullandığı 150 yıl önceki, telli direkli trambüs yüzünden istasyon meydanına köprülü kavşak yapılamamıştır. erzurum bile tramvay projesine karar vermiştir. elazığ, malatya’daki trambüs rezaleti yüzünden elektirikli otobüste karar kılmıştır. yaklaşık 10 yıldır malatya’yı yönetenler neden fahri kayahan, bostanbaşı ve yeşiltepe gibi alt mekez açamamış, elazığ’a yapılan devasa kültür park ve şehit fethi sekin rekreasyon merkezi gibi yeşil alanlar yapılamamıştır? hürriyet parkından dsi’ye uzanan yeşil kuşak projesi neden hayata geçirilmiyor? malatya, her zaman reisimizin arkasında dimdik durmuş ama maalesef yerel anlamda reisimizin ve bakanımızın sonsuz desteğine rağmen hep geride kalmıştır. lütfen malatyamıza ehliyet ve liyakat sahibi adaylar seçilmesi için reisimize istek ve temennilerimizi bimer ve cimer vasıtasıyla bildirelim. böyle giderse malatya 5-10 yıl sonra yaşanmaz bir şehir olacak.

 15. ibrahiM44 dedi ki:

  Secime az kaldı,böyle kötü yönetilen şehre umarım yesili seven,vizyon sahibi bir belediye baskani seceriz…Söz. Milletin…

 16. Turgut dedi ki:

  Bir devir kapanıyor bir devir açılıyor malum grup başkan beyin her yerini lahana gibi saarmişllar zeki bey doğmamış çocuğun hakkını kul hakkı yemedi yedirtmedi keza adı gibi mert olan adam Mehmet bey de ama Oyun kurucularin hesaplayamadigi bi oyun var Rabbim tûm oyunları bozandir

 17. murat dedi ki:

  tüm malatya’ya çağrımdır. reisimiz 5 ağustosta malatya’da kendisini şanlı, şerefli karşılayalım. madem demokrasiden yanayız. milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçiminde tercihli sisteme geçilsin, halkın istediği kişiler aday olsun. bir önceki seçimde sami er temayülde birinci çıkmasına rağmen birileri bize başka adayları dayattı. böyle demokrasi istemiyoruz. ya da başkanı seçimine bazıları karışarak bu şehrin vebal ve günahına girmesin.

 18. battalgazi44 dedi ki:

  reis 5 ağustosta malatya’da tüm şikayet ve önerilerinizi kendisine bizzat yapın ki malatya’da önüne gelen atını istediği gibi oynatmasın.

 19. Hakan dedi ki:

  başkan sıkı dur en önemli soruyu soruyorum. Adı geçen kişileri senmi görevden uzaklastirdin yoksa savcılık soruşturması oldu diye mı çaren kalmadı da mecburiyettenmi uzaklastirdin. Herkes bu sorunun üzerine düşmelidir. Eğer savcılık kararıyla aldıysan sana yazıklar olsun.

 20. Murat1 dedi ki:

  Yorumları okudukça üzülüyorum, başkanım yolsuZluğu açığa çıkarmış siz eleştiriyosunuz

 21. Nusret Aslan dedi ki:

  Değerli Başkanım Sy Ahmet çakır’ın bugüne kadar almış bütün kararları,yapmış olduğu hizmetleri yakınen takip eden biri olarak kendisine şükranlarımı sunuyorum,Gerek 15 temuz’da göstermiş olduğu üstün cesaret ve akıllı hamlelerle,Ticaret’ten yetiştiği için tranbüs olayında gösterdiği cesareti ile herkesimin takdirini kazanış ve dış ülkelerin Dikkatini Malatya’ya çemiş,gıpta ile bakmasına vesile olduğu için değerli başkanımı kutluyor başarılarının devamını diler , sonuna kadar destekçisiyim. Saygılarımla

  1. Melih dedi ki:

   Nusret aslan burdan yorum yaparak çakıra bişey kazandıramazsın senin yorumunu okuyup çakır seni takdirde etmez gerçek düşüncelerinizi yazın çakır bu memlekete fayda sağlamıyor bu kadar basit

 22. Murat dedi ki:

  Başkanım sonuna kadar arkandayım! Bunlar gibi kul hakkı yiyen tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenleri açığa çıkardınız ya allah sizlerden razı olsun. Sizin gibi bir belediye başkanı zor bulur bu türkiye

 23. İnanç dedi ki:

  Başkanım adamsınız. Kimsenin yapamayacağı birşeyi yaptınız, tayyip erdoğan gelecekmiş bu arada oğlunuzun düğününüze allah mutlu mesut etsin inşallah.

 24. Murat inanc dedi ki:

  Başkanım bu cesaretiniz diğer belediyelere örnek olması gerekir. Herkes basına sızmadan gizli gizli üstünü kapatır ama siz üstüne gidip ifşa ettniz. Allahınıza gurban

 25. Ali dedi ki:

  Başkanım sen adil, dürüst ve güvenilen bir kişisin, milletin parasını yiyenlerden hesap sor ve sonuna kadar git

 26. Baybars dedi ki:

  Sayın başkan açıkça yolsuzluğun ihalede fesat olduğunu belirtiyorsunuz , söz konusu kişilerin yargıya intikal ettiğini söylüyorsunuz fakat , zeki beyin gözünden kaçmış olabilir diyorsunuz allah aşkına bunu kime okutursanız okutun röportajınızda yolsuzluk yapan insanları koruduğunuzu ve yargıyı baskı altına aldığınızı söyler . Bir taraftan yolsuzluk yapan para çalan insanlara sert yorumlar yapıyorsunuz , bir taraftan arkadaşlarımız diyorsunuz. Yazıklar olsun hakkımı helal etmiyorum . Ayrıca parkometre ihalesinifr inceletir misiniz önce Elazığ’lı bir firma aldı denildi ne yazik ki firma Sivas’ lı bir firma yanlış bir iş yapılmamış olsa neden kamuoyuna doğru olmayan haber sunuyorsunuz. Bakın ihbar etmiyorum açıkça söylüyorum hemde Malatyamızın en çok okunan gazetesinin eeb sitesi aracılığı ile iletiyorum ! Korkunuz yok ise hırsızlık yok ise soruşturma başlatın ?

 27. Mustafa Şenol dedi ki:

  Değerli kardeşim Mehmet Mert’e yapılan muameleyi üzücü buluyor ve kınıyorum!

  1. emre dedi ki:

   bende haksızlığa uğradığını düşünüyorum çalışkan biri kendisi

 28. H.Ö.H. dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN ÇOK UZATMAYACAM ONLARCA SORULMASI GEREKEN SORUDAN SADECE BİR MATEMATİK SORUSU SORUYORUM. VEYA VATANDAŞ CEVAPLASIN
  AŞAĞIDAKİ SORUYU BU PRAGRAFA GÖRE CEVAPLAYINIZ.
  AYNI YIL İÇİNDE BİR FİRMA Kİ BU FİRMA (ESENLİK İMAR) BİR İHALEDE RAKİP FİRMAYI İKNA EDEMEYİNCE 10 LİRALIK İHALEYE %55 TENZİLAT UYGULAYIP İŞİ ALIYOR, ARADAN 5 AY GEÇİYOR BİR ÖNCEKİ İŞİN BİREBİR AYNI OLAN İŞE HİÇ RAKİP OLMAYINCA %10 TENZİLAT UYGULAYIP ALIYOR. NORMAL BİR DURUM ALABİLİR AMA TİRİLYONLARCA CİROSU BULUNAN ESENLİK İMAR YIL SONU BİLANÇOSUNDA İKİ İŞ ARASINDAKİ TENZİLAT FARKININ YARISI KADAR BİLE KAR BELİRTMİYOR.
  A)EĞER FİRMA İLK İŞTE KAR ETMİŞSE İKİNCİ İŞTE EN AZ NE KADAR KAR ETMİŞTİR?
  B)EĞER FİRMA BİRİNCİ İŞTE ZARAR ETMİŞSE NİYE ZARAR ETMİŞ. DEVLETİN FİRMASI NEDEN ZARAR ETSİN? (AÇIK UÇLU SORU)
  C)DEVLETİN ŞİRKETİ ZARAR EDEMEZ! ETMEMİŞSE A ŞIKKINDAKİ KAR NEREDE?

  NOT: MİLLET UYUMUYOR. SADECE BU SAĞANAK YAĞMURUN İLK DAMLASI. SAĞNAK YAĞMURUN HESABINI BULUTTAN NEM KAPARAKMI SORACAKSIN. KUYU OKADAR DERİNKİ TAŞLA DOLMAZ..

 29. Ayse kaplan dedi ki:

  Adam king ya. Zekiyi ve mehmet merti belediyeden çaktırmadan kovup hiç birşey olmamış gibi de yapabilirdi. İşte malatyam bunu görmüyor. Helal başkanım

  1. ibrahiM44 dedi ki:

   Bizden kaçar ama malatyahaber den kacmazdi.iyiki varsin malatyahaber lütfen malatyada ne oluyor. Malatya kamuoyunu bilgilendirin.Gücü özgürlüğünde .

  2. Gani dedi ki:

   Eğer bu iki ismi çaktırmadan! nasıl kovsun sayın yorumcu.Ne olur biliyormusunuz?
   o zaman şüpheler iyice artar.

  3. emre dedi ki:

   hiçbir büyükşehir belediyesinde daire başkanını bırakın genel sekreter yardımcısını sessizce görevden kimse alamamış böyle birşey görmedim

 30. Bekir Kara dedi ki:

  Başkanım biz sana inanıyor, güveniyoruz. Sen emin olmuştursun ki üzerlerine gidiyorsun. Sen dürüst bir insansın, hakkımızı yedirtmezsin.

 31. Aslı meriç dedi ki:

  Çakır başkanımızın bunu daha önce görmesini umuyorduk ama geç olsun güç olmasın, zararın neresinden dönükğrse kardır. Başkanımızın her zaman yanındayız. Türkiyede bir ilk bence ulusala çıkması lazım belediye başkanının usulsüzlük görüp kendi içinde halletmeyip içişlerine olayın aksettirilmesi. Helal olsun sana kahraman çakır

  1. emre dedi ki:

   türkiyede bir ilk mi bence biraz daha büyükşehir belediyelerinin geçmişteki uygulamalarını takip etmeni tavsiye ederim böyle şeyler ve mülkiye müfettişi denetimi olsun sayıştayın her sene büyükşehir belediyelerini denetlemesi olsun standart yapılan birşeydir

 32. ali dedi ki:

  Horata vadisi projesini ortaya attigi donemden beri zeki sarilara hakkimi helal etmiyordum. Sebebi ise arsalarimizi degerinin cok altinda ellerimizden alip yandas mutahhitlere peskes cekecek olmalariydi. Defalarca bu konu hakkinda bimere sikayette bulundum. Bu zamana kadar hep belirsizlik vardi. InsAllah horata vadisi projesi iptal olur insanlar haksizliga ugratilmazlar.

 33. Aziz AKER dedi ki:

  Bu kadar yolsuzluk olup ta haberi olmayan başkanın belediyeyi yönetmesi mümkün değil ben de kandırıldım der Allah af etsin duyup işin içinden çıkar.Maskinin daire başkanları ve yardımcılarının bindikleri lüks arabalar bir araştırılsın memur maaşı ile nasıl alınıyor

 34. M.Ç. dedi ki:

  Malatya’ nın bütün emanetinin sizde olduğu; ehliyetsiz, liyakatsız atamalarınızda, kadro tahsislerinizde, koltuk paylaşımlarınızda, motaş yolsuzluğunda, trambüs (elektrikli körüklü otobüs) ihalesinde, sampaş programının fahiş fiyatlı ihalesi ve sonrasında usulsüzlüklerde, fazla ödemelerde görmezden gelinmesi, hiçbir soruşturma açılmaması, sorumlularının üst kademe kadrolara atanarak ödüllendirilmesi herhalde aklınızda olmadığından, aklınıza gelmediğinden yol verilmiştir.

  Yine boylu fidan alımı ihalesinde, hançe parkmetre ihalesinde, sodes projesinde hasbelkader ortaya çıkarılan usulsüzlükler, yolsuzluklar, adrese teslim iş ve işlemler ile bunların sorumluları hakkında açılan soruşturmalar da da emanet aklınıza gelmediğinden üstünün kapatılması, sorumlularının ödüllendirilmeleri yolunun tercih edilmesine sebep olmuştur.

  Yok yok. sizler sütten çıkan kahraman kaşıklardansınız. Başka türlüsü düşünülemez. Zaten emanete de fazlası ile sahip çıkmışsınız. Daha ne olsun ki!…

 35. Mert dedi ki:

  Adam hala kalkmış zeki’yi savunuyor kolluyor yazık çakır sana çok yazık bütün malatya kör herkes iftiracı bir tek sen bu adamın iyiliğini görüyor ve savunuyorsun sebebi beni çok meraklandırıyor

 36. malatyalı dedi ki:

  seçim sistemi değişmeli ,vatandaş olarak belediye başkanı da ,vekilleride biz seçmiyoruz.seçilmiş kişilere oy veriyoruz.sonrada övüyor ya da sövüyoruz.halkımız maalesef bilinçsiz olduğundan sistem bir türlü değişmiyor.üst düzey siyasi kadrolar bize bunu layık görmüşler.diyorlar ki eğer vatandaş kendisi seçerse daha kötüsünü seçer onlar anlamaz diyorlar.bu parti işi değil tüm büyük partiler aynı düşüncede olduğundan böyle gider .bunu görüp dile getiren vatandaş ise sadece benim gibi yazıp oturur.okuyanların büyük kısmı ise bunu anlamaz.ne zaman ki anlar sistem değişir.

 37. ramazan dedi ki:

  sayin baskanim 1,kanal boyunun rezaletini uzun surmesinin kanala dosenen kotu goruntunun hesabini nasil soracaginizi.birde 2.kanal boyunun neden hizli ve bir o kadarda cabuk bitmesinin pilanininda o bolgeye ozelmi pilanlandigin acikanmasini nasi yorumlayacaginizi bekliyoruz saygilarimla.

 38. Zeki dedi ki:

  Arkadaşlar operasyonu yapan savcılık. Savcılıktan biri ile görüştüm bu kişilerle ilgili işlem başlatan savcılık. Belediye başkanlığının en ufak bir şikayet ya da itirazı yok.
  Medyada sanki görevden alan şikayet eden kendileri gibi şov yapıyorlar.

 39. Has Malatyalı dedi ki:

  Dik dur, eğilme; bu millet, seninle. Hak için, adalet için çekilen cefa da kutsaldır ve bu dünyada olmazsa baki âlemde mükafatı sabittir. Haksızlığa karşı çıkanın yanındayız.

 40. mevdem dedi ki:

  ben malatya insanına sesleniyorum seçimde diyordu m genelde kime oy veriyorsanız verin ama yerelde şahsa verin diyordum anlatamadık evet şuanda malatyanın zenginleri söyleyin maskinin başınada kim var malatyalılar beyinsiz sen git kayseride aadam getir maski müdürüne sözüm yok japonyada belediye başkanı mütayitlik yaptığını halk öğrenirse intaar eder ama türkede nedense inşaat yapan belediye başkanları var. yazık bu insanlara bunlar allaha nasıl hesap verecekler tabikide bizlerde çünkü biz seçtik bunları

 41. Hakan dedi ki:

  Başkan duygu sömürüsü yapma. Reis işe yaramayanlari saf dışı bırakacağını söyledi. Sen ne yaptın ? Aslanlar gibi garip gurabanin hakkını savunarak yolsuzlukların üstüne gittin. Helal sana. Yaa gülüyorum sadece yaa. Neymiş bu milletin bir kuruşunu yedirmezmiş. Pehhhhh. Sen önce şunların hesabını ver:
  1- trambus yolsuzluğu
  2- bu milletin parasıyla daire müdürlerine tahsis Edip verdiğin arabalarla sokak sokak tür atmaları(keyfiyet)
  3- fahiş fiyatla aldığın ve kuruttuğun ağaçlar
  4- memurun tarafından ortaya çıkarılan MOTAS BİLET YOLSUZLUGU ( o memurun başına gelenleri bile demiyorum)
  5- Sodes ve sosyal tesislerde FETO ye verdiğin yardımlar
  6- YOLLARA AFSALT DÖK. GERİ KEPCEYLE BOZ. TEKRAR ASFALTLA. ( Bu kullanıcının hakkı degilmi. Hesap soruyor musun bazılarına)
  Kısacası bı yemiyoruz bu dediklerini. Cenabı Allah inşallah bir bir çıkaracak. Hemde en yakınların sayesinde. Ortada rant olunca patır patir döküleceksiniz. Korkarim ki bu iş vekillere kadar uzanacak. Millet herşeyin farkında. 2 kanal yapmakla icraat yaptığını zannederler. Bir Malatyalı deyimiyle ne kanalı yaa resmen adamlar ĞARIK yaptılar. Sizlere yazıklar olsun. Hakkım varsa sonuna kadar haram olsun.

 42. Davut dedi ki:

  Başkanım Milletin tek kuruşunu yiyene hesap soracağız demişsin ama pek inandırıcı gelmedi, Sodes kapsamında yolsuzluk yapan şahsı ilk önce pasife çektiniz unutturmak babında sonra mahkemesi devam ederken ödül gibi daire başkanı yaptınız, şimdi bunlar olurken aklımıza geldi, yârin bugün bunlarıda daha iyi yerlere getirmeyin yada hafi bunları kurban edelim diğerleri arada kaynasın mantığı yanlış olur.

 43. mehmet dedi ki:

  fahri kayahanda, bostanbaşında ve diğer ara cadde ve sokaklarda yolun yarısı kadar kaldırım yaparak insanlarda trafik stresi oluşturan, trafiğin sıkışmasına neden olan ve bu nedenle kazalara sebeb olan ve vatandaşın birbiriyle kavga etmesine neden olan kim acaba.

 44. macit dedi ki:

  bana kalırsa suistimal ayyuka çıkınca büyük şehir böyle bir algı operasyonuyla durumu kurtarmaya çalışıyor. geçenlerde malatyalı yeni evlenen bir vatandaş düğün arabasına aşkımız malatya’nın yolları gibi olsun, hiç bitmesin diye yazarak ironi yapmıştı. adama sormazlar mı 3 yıldır fahri kayahan, bostanbaşı yolu niye bitmiyor, 500 metrelik kanalboyu’nun asfalt, kaldırım çalışması neden 1 yıl sürüyor? bence bir daha ki seçimde inşallah reis ehliyet ve liyakat sahibi bu işten anlayan bir aday koyar. sakın başkaları hele hele milletvekilleri bu işe karışmasın. yoksa 700 bin nüfuslu bu şehrin vebali, günahı, ahı onların üstüne olur. bir de kayserili diye bir grup varmış, işe gelmeden maaş alan, ofislerine duş kabini yaptıran, resmi araçla özel işlerini halleden, bunlara da bir el atılsın. en doğrusu belediye başkanları da dahil göreve gelmeden önceki ve şimdiki mal varlıklarını açıklasınlar. ayrıca motaş’ın, fuarcılığın iflas ettiği doğru mu? minibüsten yüksek ücret alan motaş nasıl zarar ediyor? son olarak belediye başkanının kendi şahsına ait ürettiği şekerlemeleri halkın marketi esenlikte satması ne kadar etik ve islami? esenliğin ürün fiyatları neden diğer özel marketlere göre çok yüksek acaba?

 45. Michail dedi ki:

  Bundan sonra bakalım calışma olacak mi 3 aydir yollar yapilmiyor

 46. nurettin dedi ki:

  Hırsızlık yolsuzluk yapanların ALLAH belasını versin.hırsızlık yolsuzluk sadece para aşırmakmıdır. aldığınız çalıştırdığınız hangi insanın liyakatına kariyerine işe ihtiyacına baktınız.hangi sınavla aldınız. adam kayırma çevresi olanı işe almak diğer iş arıyanların haklarını çalmak demek değilmidir.buda bi çeşit hrsızlık değilmidir.

 47. Mehmet tokmak dedi ki:

  Zararın neresinden dönersek kardır güzel malatyam için, yolların durumu ortada, ağaç katliamları ortada. Bu haksız kazanca, halkın parasına göz dikmenin cezasını içişleri ve adalet gerekeni yapacsğına inanıyorum. Tebrikler çakır cesur kararların için

 48. Ercan inanç dedi ki:

  Sayın başkanım sonuna kadar destekçiniziz. Yılmadan sonuna kadar gidin. Türkiye de bu ilk . Hiç bir belediye başkanı kendi çalışan personel hakkında yolsuzluk yapıyor diemedi. Harbiden kahraman çakırmıssın

 49. haci dedi ki:

  Belediye bu olayla sırf değil trambüs ve yenilenen yollar ve kaldırımların maski tarafından sökülerek yamalanmasını kime fatura edecek bilmiyorum.
  Mülkiye müfettişi sorarmı bunları bilmem ama ahirette ben davacıyım….

 50. Kamil kızıl dedi ki:

  Gülmekten bayıldım karnıma ağrılar girdiii

 51. Berk dedi ki:

  Altaki yorumu yazan arkadaş kiralık kamyonlar kimin? Bir cevap versene

 52. Ateş dedi ki:

  Babamın oğlu olsa diye ahkam kesecen ama bazılarını görmezden gelecen bunlar yetmezmiş gibi bütün önemli idari kadrolara Malatyanın bilgili liyakat sahibi işinin hakkını verecek öz evlatları dururken; bir cemaatin vasıfsız grubuna veya memleketlerindeki müteahhitlik işlerinden dibe vurmuş 1-2 milyonluk borçlarla memleketlerinde kalacak yüzleri olmayıpta mecburen Malatya ya transfer edilen kişilere teslim edecen sonrada bu son günlerde olan olaylar üzerinden kendi adına kahramanlık, dürüstlük, şeffaflık ve hakkın savucusu öyküleri uyduracan değil mi! Bu milletin, bu dünyanın hesabı olmayacaksada unutmaki Allahın bir hesabı olacak! Sayın Ahmet Çakır. Bu ülkeye bu memlekete gerçekten yazık oluyor yazık.

 53. Mert kurhan dedi ki:

  Başkanım sonuna kadar destekliyoruz. Kendi akrabanız dahi olsa kul hakkına el uzattırmayacağını biliyoruz . Allahına kurban sonuna kadar devam başkanım

 54. Malatyalı dedi ki:

  Trambüs ihaleleri araştırılsın Türkiyenin en büyük usulsüzlüğü burada döndü gibi! Hafif raylı sistem parasına elektrikli otobüs alındı, her elektrik direğine kaç TL para verildi basınla ve halkla paylaslsn bu projeyi düşünende hayata geçiren de malatya halkının parasını bu gereksizliğe harcayan her sorumlununda ayrı ayrı cezalandırılması gerekmektedir.

 55. İÇERDE dedi ki:

  Kamuoyuna duyurulmuş olan Büyükşehir Belediyesi’nde ihale usulsüzlüğü iddiası beraberinde bir çok soru ve merakı gündeme getirdi .
  Usulsüzlük ile ilgili ayrıntılı açıklama yapılmaması ve apar topar tahkikat sonucu beklenmeden ilgililerin ya da ilgili olduğu söylenen kişilerin açığa alınmaları başka bir merak konusu olup bazı soruların Büyükşehir Belediyesi tarafından cevaplanmasını ve şeffaflık ile kamuoyuna duyurulmasını gerektirmektedir.
  Yaptığımız araştırmalar ve ulaştığımız bilgiler doğrultusunda aşağıda sıralanmış olan sorularımızın cevaplanması ile kamuoyu bilgilendirilmelidir.
  -Usulsüzlük yapıldığı iddia edilen işin daha evvel tamamlanmış bir iş mi yoksa devam eden bir iş mi ?olduğu,
  – Bu işin ihale dosyasının Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hangi birim tarafından hazırlandığı,
  – Hangi birim tarafından ihale edildiği,
  – İşin sözleşmesinin yapılması ve yürütülmesinin yine hangi birim tarafından başlatıldığı ,
  -Devam eden bir iş ise söz konusu işin başından beri aynı birim tarafından mı devam ettiği,
  -Eğer işin devamı sırasında işin yürütülmesi başka bir birime devredilmişse neden devredildiği,
  – Yapıldığı iddia edilen usulsüzlüğün ne olduğu ,
  -Söz konusu işin sözleşme ve eklerine uygun yürütülüp yürütülmediği.
  Kamuoyu tarafından merak edilen sorulardır .Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk gündeme gelmişken usulsüzlük yaptığı iddia edilen kişilerle beraber Sayın Başkan’dan başlamak üzere tüm yöneticilerin ve yakınlarının göreve atanmadan önceki mal varlığı ile günümüzdeki malvarlıklarının tüm kamuoyu ile paylaşılmasının bugünden sonraki ortaya atılacak iddiaların gerçekliğinin değerlendirilmesinde , şeffaf yönetim anlayışına uygun ve yardımcı olacağı hususunu saygıyla arz ederiz.

 56. 44 dedi ki:

  Sayın mehmet Mert 26 yıldır belediyede malatyalilara hizmet vermektedir ve göreve geldiginden beri hiç bir mal varligi bulunamayan bir insan eyyyy belediyeyi yönetenler göreve gelmeden önce neyiniz vardı simdi neleriniz var bi açıklayın bakalbakalım ?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."