Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Bakan Açıkladı.. Malatya’da Koronavirüs Vaka ve Ölü Sayısı..

Bakan Açıkladı.. Malatya’da Koronavirüs Vaka ve Ölü Sayısı..
 • 01.04.2020

BÖLGEDE MALATYA 2.SIRADA.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Dün itibariyle bütün illerimizde bu vakanın görüldüğünü biliyoruz. En çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852 yüzde 60’lara yakın. İzmir ikinci sırada 853 vaka. 712 vakayla Ankara 3’üncü sırada, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli takip ediyor. İllere göre hayatını kaybeden vatandaşların dağılımı ise; toplam 39 ilimizde can kaybımız var. Ağırlıklı olarak; İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Adana ve Sakarya şeklinde sıralanıyor” dedi. Bakanın toplantıda gösterdiği tablolara göre, Malatya’da vaka sayısı 49, ölü sayısı ise 1. Bu arada, Doğu ve Güneydoğu illeri arasında en fazla hastanın, Erzurum’dan sonra Malatya’da olduğu ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Bakan Koca, salgında gelinen noktanın altını çizerek tüm dünyanın ortak verdiği bir savaş içinde olduğunu söyledi. Bakan Koca, “Korona virüs salgınında gelinen nokta artık olayın başlangıç günlerini unutturdu. Dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. 24 saat içinde bile yaşam tarzı radikal değişiklikler gösteriyor. Bu eski dünya değil. Dünya insanının ekran başından izlediği haberler eskiye benzemiyor. Dünyanın her ülkesi ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Dünyanın her ülkesi bu savaşta ayrı bir cephe. İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor. Dayanışma izolasyonla gerçekleşiyor. Araya mesafe koymak bizi güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı.

“Temas, mesafe, izolasyon”
Şu ana kadar Covid-19’a karşı alınan önlemler arasında en etkili olanın izolasyon olduğuna değinen Koca, “Dünya şu ana kadar bu virüse karşı nasıl başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Hastalık Türkiye’ye girdiğinde bu mücadelede asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik. Temas, mesafe, izolasyon. Bu 3 kelime hayati önemli. Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız ve kendimizi izole edeceğiz. Bütün dünyada bilim insanları hastalık üzerine çalışıyor. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele, yayılmayı önleme meselesidir. Tıp, ‘Temastan kaçın, araya mesafe koy, kendini izole et’ diyor. Bu temel kural uygulanmazsa diğer tedbirler bizi koruyamaz. Tehdit herkes için ortak, tehdide karşı davranış da ortak olmalıdır. Uyguladığınız tedbiri başkasından da talep etme hakkınız var. Yakınlarınızı, çevrenizi uyarmak gibi bir sorumluluğunuz var. ‘Özgürlüğümüzü kısıtlayan birbirimiz değiliz, özgürlüğümüzü risk kısıtlıyor’ derseniz size kimse itiraz edemeyecektir” şeklinde konuştu.

“Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz”
Yaşanan sıkıntılı sürecin er ya da geç biteceğine değinen Bakan Koca, “Mücadelenin temelinde kişiler var. Herhangi birimizin tavizi hepimizi ilgilendirecek ciddi sonuçlar doğuracaktır. Bugünler, tahammül ve dirayet günleridir. Bugünler şüphesiz geçicidir. Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz. Başarırsak, ki başaracağız birlikte gurur duyacağız. Bu bir savaştır. Halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmak, mümkün olduğu kadar bu virüsü kontrol altına almaktır. Virüsün bütün gücü, yayılma fırsatıdır. Bu savaşta virüse bu fırsatı tanımayalım. İzole olmayı başaramazsak kayıplarımız artacak. Bu mücadelede stratejimiz sabit hayat olmalıdır. Yuvamız, gücümüz olmalı. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz” diye konuştu.

“Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396”
Son 24 saat içerisinde ortaya çıkan Korona Virüs tablosunu paylaşan Koca, “Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396, bugünkü vaka sayısı 2 bin 148, bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63. 333 hastamızın da iyileşerek taburcu edildiğini söylemek istiyorum. Bazı bilgiler endişe verici olabilir. Endişe verici olarak da algılanmalı. Vakaları hızlı tespit gücümüz söz konusu. Bu tespitlerle virüs taşıyan hastaları izole ediyoruz. Günde taradığımız hastaların sayısı 10 bine vardı. Yani, bu süreçte toplam takibini yaptığımız pozitif vakaları taradığımızda da 47 bin 156 kişi oldu. Tarama son derece önemli. Bu dönemde pozitif ya da şüpheli görülen vakanın kimlerle temas ettiğini bilmek ve o kişileri özellikle izole etmek bu mücadelede önemli bir unsur” dedi.

“Bir hastanın virüsü bulaştırdığı kişi sayısı en az 30”
Bakan Koca, 1 hastanın tarama sonucunu da göstererek hastalığın bulaşma sürecindeki hıza dikkat çekerek, “Ortada görülen bir hastanın virüsü bulaştırdığı kişi sayısı en az 30. Bu herhangi bir tablo değil. Bu isimleri belli olan bir tablo. Virüs çok kolay yayılıyor. Herkesin kendini şüpheli görüp, kendini izole etmesi gerekiyor. Bulaştıran kişi ise hayatta hastaneye yatmamış biri. 3 kişinin de hayatını kaybetmesine 12 kişinin de pozitif sonuç vermesine sebep olduğunu görüyoruz. Virüs kolay bulaşıyor. Başka hastalıklarda görmediğimiz bir hızda ilerliyor. Biz daha önce bunu böyle bilmiyorduk. İzolasyon ve hareketsizliğin son derece önemli olduğunun altını tekrar çizmek istiyorum. Bu virüs bütün dünyaya yayılımını 3 ayda yaptı. Bunu ne kadar kolay bulaştığına örnek olsun diye söylüyorum” diye konuştu.

“Önemli olan hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısını azaltabilmek”
Salgından dolayı hayatını kaybeden kişi sayısının mümkün olduğunca aza indirmek için sağlık personelinin tüm gayreti gösterdiğini söyleyen Bakan Koca, “Her hastaya test yapılmak diye yanlış bir algı var. Japonya’da yapılan test sayısı 34 bin. Bizim test sayımız 100 bini geçti. Günlük test kapasitemiz 15 bini buldu. Şu an 71 merkezde çalışılıyor. 89 merkeze de çıkma gibi planlarımız var. Çin’den getirdiğimiz kitler de devreye girdi. Bizim kit sorunundan öte bunu çalışacak ortamımız önemli. Biz hem merkez sayımızı arttırıyoruz hem de bunu çalışabilecek tüm merkezlere izin veriyoruz. Geçen hafta 10 binlere geleceğimizi söylemiştim, şimdi 15 bini bulduk. Haftaya 20-25 bin aralığına çıkacağımızı düşünüyorum, önümüzdeki 1 hafta 10 gün içinde de 30 binli rakamları görebileceğimizi söylüyorum. Önemli olan hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısını azaltabilmek. Bunun için testi daha çok hastalık bulgusu olan ve şüpheli olan kişilere yapmak istiyoruz. Hasta değilse herkese bu testin yapılması, kişinin kendisini negatif olarak düşündüğü için daha özgür ve rahat hareket etmesine sebep olur. 3-5 gün sonra da bu test pozitif çıkarsa birçok kişiye bulaştırabilir. Bu dönemde herkes kendisini pozitifmiş gibi düşünerek izole etsin” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852”
Bugünün istatistikleri hariç toplam vaka sayısını gösteren Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantılarında bir ilk olarak il düzeyinde istatistikleri de açıkladı. Koca, “Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içindeki ölü sayımız yüzde 1,58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu ve bunu daha da aşağı çekersek son derece önemli. Düşük olan ülkelerinde giderek sayılarının arttığını biliyoruz. Hedefimiz hayatını kaybeden vatandaşların sayısını azaltmak. Bugüne kadar illerdeki dağılımı göstermemiştim. Dün itibariyle bütün illerimizde bu vakanın görüldüğünü biliyoruz. En çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852 yüzde 60’lara yakın. İzmir ikinci sırada 853 vaka. 712 vakayla Ankara 3’üncü sırada, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli takip ediyor. İllere göre hayatını kaybeden vatandaşların dağılımı ise; toplam 39 ilimizde can kaybımız var. Ağırlıklı olarak; İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Adana ve Sakarya şeklinde sıralanıyor” dedi.

“60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın asla evlerinden çıkmamaları, kendilerini izole etmeleri gerekiyor”
Her yaştan insanın virüse yakalanma ihtimali üzerinde duran Bakan Koca, özellikle 60 yaş ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların evlerinden çıkmamasını vurgulayarak, “Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 80’i 60 yaş üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 75’i 60 yaşın üzerinde. Altta kronik hastalığı olan hasta grubunda, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası. Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ünün tansiyon hastası olduğunu görüyoruz. Özellikle hayatını kaybedenlerin yüzde 80’i 60 yaşın üstü. Bu nedenle kronik hastalığı olan ve 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın asla evlerinden çıkmamaları, kendilerini izole etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Son olarak Bakan Koca,“ Hastalığın yayılmasını ve can kayıplarını önlemenin yolu tedbirdir. Kendimizi izole edelim, yuvamız gücümüz olmalı. Dışarı çıkmayalım virüse fırsat tanımayalım” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE EN FAZLA HASTA OLAN 2. İL MALATYA..

Bu arada, İl il koronavirüslü hasta sayısına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri arasında en fazla hastanın, hasta sayısı 86 olan Erzurum’dan sonra 49 hasta ile Malatya’da olması dikkat çekti.

Söz konusu verilerle ilgili tablo şöyle:

Ankara, iha- malatyahaber.com

FOTO: Bakan, Türkiye’de il il vaka ve ölü sayısını gösteren tabloları da paylaştı

TABLO: Malatya’da vaka sayısı

TABLO: Malatya’da vefat sayısı

TABLO: Türkiye geneli vakalar

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. 44malatyalı dedi ki:

  Malatyalı 1 ay evvel deprem mağduru diye sayılan esnafa 50 000 tl faizsiz kredi aldı.Ama inanın çoğu ihtiyacı bile olmadan aldı alıp yatırîm yapmak amaç alıp bankalara yatırmak şimdi ise īşler tamamiyle durdu .ilahi adalet.

 2. Bir garip dedi ki:

  Virüs muhakkakki tedbirle önlenebilir ancak virüs Allah’ın bir ayetidir Rabbim diledidiğine bulaştırır dilediğinizde muhafaza eder biz içimizdeki yalan ve kötülük virüsünden kurtulmaya çalışalım

 3. Yerelli dedi ki:

  Esvabında karınca gezenler!
  Kendinizi iyice bir silkeleyin!
  Karıncalar düşsün.
  Oturun bir yerde.
  Evinizden çıkmayın.
  Bana Bİ – Şİ olmaz demeyin.
  Senin baban muhtar mı?
  Muhtar da olsa Sana Bİ – Şİ olur
  Sonra söylemedi deme…

 4. hasan kaçan dedi ki:

  il sağlık müdürede çıkıp ayrıntılı olarak açıklasa ya bu 49 kişi nerede, kaçı hastanede, kaçı evde, kaçı yoğun bakımda? karantinaya alınan köyler neden karantinada? şeffaflık nerede?

  1. Malatyali dedi ki:

   E yapacan ziyarete mi gideceksin az mantikli olalım

 5. Melekbabalı dedi ki:

  16 Mart’tan beridir evde ailece karantinaya aldık kendimizi… Kapının önüne bile çıkmıyoruz… Ancak çarşı merkezde mecburen çalışmaya giden bir arkadaşım çarşıda halen milletin gezip tozdugunu söyledi ve bir de fotoğraf attı… Şok oldum… Böyle olursa bu işten sıyrılmamız çok zor ve bu 1 yılı da bulabilir… Özellikle Suriyelilerin çarşı pazar gezdiğini ve hiç umursmadıklarını söyledi… İşimiz zor… Allah yardım etsin bize…

 6. Mehmetim dedi ki:

  Bu ilin ablası hiç gözükmüyor. Acaba çok mu çalışıyor. Millete sarılmayı mı unuttu acep. Hani kaç TL bağısladı ?Bağışladıysa boy boy bilboardlarda resmi varmı? (Not: sokaga cıkmıyorum o yüzden merak ediyorum)

 7. pasa dedi ki:

  en az bir ay kesinlikle zaruri haller dışında dışarı çıkılmamalı, şehir dışından gelenlere test yapılmadan şehre girişlerine izin verilmemelidir. istanbul’dan gelenler nedeniyle virüs malatya’da hızla yayılmaya başladı. Allah muhafaza bir yayılırsa önü alınmaz ve can kaybı çok olur. aman dikkat ölümün şakası olmaz.

 8. Bayram Akdemir dedi ki:

  Demekki ilimizde 49 kişi virüs kapmış 49 x 30 = 1500 kişiye bulaştırdıklarını hesaplamamız lazım. Birde ilimizde virüs önlenemez çünkü Başharık mah. Merkeze akın akın gelen Suriye lileri görünce Malatya’da salgının önlenemeyeceğini anladım. Lütfen uyalım devletin uyarılarına

 9. Uveys Karani dedi ki:

  Kurallara etmez isek dikkat.
  Salgın hastalık artar kat be kat.

 10. erdem dedi ki:

  millet birbirine laf atmaya çalıştığı kadar önlem almaya çalışmıyor burda okuduğum yorumlar hepsi eleştiri sanki milletimiz eleştiri eğitimi görüyor 10 15 gün evinize kapanın çenenizi kapatın inan ki azalır bu virüs

 11. Korona dedi ki:

  Bir mekanda(çarşı değil) yolcu almadı diye otobüse küfredenleri gördüm, üstelik sıradan bir gün gibi doluydu,hep başkaları ölecek gibi yaşayıp vakanın bizi etkilemeyeceğini düşünüyoruz.

 12. taha dedi ki:

  Yeni camii umumi tuvaleti de kapatılmalı

 13. Mülayim dedi ki:

  Her “evde kal” mesajının altına “senin çarşıda ne işin var” gibi çocukça yorumlarınız çok garip

 14. hasan dedi ki:

  Birbirimize laf cakacagimiza söylenen tavsiyelere uyalım, mecburi olmadıkça disarlarda gezmeyelim, bazıları hala durumun ciddiyetinin farkında degil, 49 vaka az bir vaka sayısı değil, tedbirler esnetilirse, ciddiye alinmazsa Allah muhafaza bir hafta sonra 1000 olur, evet kredi furyası işleri bozacak, tamam insanlar ekonomik dar bogazda ancak farklı bir yöntem bulunmali, tam anlamıyla izolasyon sağlanmalı,

 15. muhammed dedi ki:

  Herkese 5000 tl 6 ay ödemesiz banka kredisi var diye milletin aklı ile dalga geçersiniz çarşı pazar böyle tıklım tıklım dolar.Bankaların önü ana baba günü.

  1. İbrahim hoca dedi ki:

   Sende aldın demek biliyorsun. Önce sen çıkma öyle eleştir

   1. Mustafa dedi ki:

    Sn hoca,adam yanlış bir işi eleştirmiş,işin yanlişliğindan bahsetmiş,dünyanın en doğru insanıyım mı demiş ? Kurduğu yorumdan onu çikardiysaniz,hakketten!çok büyük bir hocaymışsınız…

    1. Malatyalıyım dedi ki:

     Okuduğunu anlayamayan bir toplum.
     Şu an ilköğretim 4 sınıf ölçeğinde
     Türkiye’deki eğitim düzeyi

     1. Defican dedi ki:

      Hahahah çok haklısın vallahi 😅😅

   2. muhammed dedi ki:

    İbrahim Bey bir konuda fikir beyan etmek onu yaptığın anlamına gelmez.Örneğin senin yaptığın gibi isminin yanına hoca yazmakla hoca olunmuyor.

   3. Defican dedi ki:

    Muhammed bey gayet çok doğru bir şey söylemiş ve adam yerden göğe çok haklı! peki siz hoca denen kişi sen neden insanları bilip bilmeden kendi kafanda ki kurduğun senaryo ile elestiriyorsun siz çok mu doğrusunuz sende aldın demek biliyorsun demeniz apaçık kendi üzerinize aldiginizi gösteriyor bu da demek ki o banka yolunu ilk bulanlardan kişi demek ki sızmışsınız syn ibram hoca bey

 16. Mltyalı dedi ki:

  Allah’ım rahmet etsin. Allah’ım hayırlı ve acil şifalar nasip etsin. Allah’ım bizlere de akıl versin. Bizleri kendisine döndersin inş (AMİN)

 17. haşim dedi ki:

  senin ne işin vardı çarşıda

  1. Baran dedi ki:

   Hastane çalışanıyım..işe gitmek için merkezden geçiyorum..Sanırım anlamışsınızdır Haşim bey..

  2. Mehmetim dedi ki:

   Haşim sende çarşıdaydında Baran gardaşıma denk mi geldin? Az gözünüzü açın. Bu millet bu esnaf emin olun çok ama çok sıkıntıda.

 18. Baran dedi ki:

  Bankalar ve ATM önündeki kuyruklar metreler uzunluğunda..Kimsede demiyorki bu neyin nesi??Yetmezmiş gibi polis barakları dizilmiş..Asıl traji komik olan da polis kuyruk önünde Evde kalın diye anons yapıyor..Merkezde kime sorsan bankada işlem yapmak için dışarı çıktık diyor..Asıl izole edilmesi gereken yer bankalar..Pandemi kurulu ivedilikle bu işe çözüm bulmalı..Vakalar artarsa müsebbimi banka kuyruklarıdır..Allah vatanımızı milletimizi korusun..

 19. Malatyalı dedi ki:

  Lütfen kurallara uyalım bakınız ilimizde hasta sayısı 49 bu sayıyı artirmamak elimizde özellikle kurallara uymayanlara gerekli bütün yasal işlemlerin yapılması bir manavdan sebze alıyordum manav bir müşteriye ya eldiven takın alın yada ben vereyim dedi müşteri nerdeyse kavga edecekti çünkü biz alışmıştık bir kilo domates almak için bir kasa domatesi alt üst etmeye bir ekmek alacağız onun için onlarca ekmeğe elimizi sürmeye bunları çoğaltabiliriz temennim bu virüs ortadan kaybolsada alınan tedbirlerin ve uygulamaların sürekli devam etmesi diyorum.

 20. vakıa değilim
  TEDBİR İÇİN GEÇ KALMADIM!
  Şimdiye dek bilincinde değildim, fazla dikkat etmedim, ama çok şükür ki, bana sepmedi.(bulaşmadı).
  Şimdi tam olarak anladım : Lanet virüsün şakası yok! Profesörü bile öldürüyor.
  BANA BULAŞMAMASI VE KİMSEYE BULAŞTIRMAMAM İÇİN GEÇ KALMADIM!
  SAĞLIK BAKANI NE DİYORSA ONU HARFİYEN YERİNE GETİRECEĞİM!…

  1. İbrahim hoca dedi ki:

   Sakin avukat bey sana bulaşmadı önlemi al. Sakin ol ama

  2. Ülkü KOÇAK dedi ki:

   Sağlık bakanı diyor ki işin yoksa evinde otur. Patronun dükkanı/fabrikayı açmışsa çalış. Taşıyıcı olup olmadığının bir önemi yok yüksek ateş ve solunum sorunun yok ise hastaneye gelme. ( Her önüne gelene test yapamam – Negatif çıkarsa rahat davranır )

   Yani acillik olmadıkça sıkıntı yok!

  3. kenan dedi ki:

   çok şükür ki aklı selim, sözü dinlenen önde gelenlerimiz var malatya da teşekkürler

 21. Darendeli dedi ki:

  Ama hala carşı insan dolu. Ya Alllah’tan korkun. Bu kadar uyarıya rağmen hala nasıl sorumsuzca gezebiliyorsunuz? Gerçekten anlamak çok zor.

  1. Mltyalı dedi ki:

   Sen neden geziyorsan millette ondan geziyor olamaz mı?

  2. İbrahim hoca dedi ki:

   Sende çıkma bende oda sen gez ondan sonra milleti eleştir. ALLAH tan kork

   1. Defican dedi ki:

    Hoca denen kişi sizde Allahtan korkun koyun sürüsü misali kim ne yaparsa sizde aynısını yapıyorsunuz galiba ama iyi olanı değil millet dışarı çıkıyorsa bende çıkarım millet uymuyorsa bende uymam kafasındasınız ve burda hala insanlara laf yetiştirme derdindesiniz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."