Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

Bakana Projesini Anlattı

Bakana Projesini Anlattı
 • 20.01.2018
 • Bakan Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesi’nin birine de ‘Vuslat’ adını verdiği 3 salonlu Kültür Sarayı Projesi’ni Belediye Başkanı Polat’tan dinledi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın daveti üzerine Yeşilyurt’ta hayata geçen projeler ve yatırımları yerinde inceleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye, Karakavak Bölgesinde hizmete sunulacak ‘Yeşilyurt Kültür Sarayı’ projesi hakkında sunum yapıldı.

BAŞKAN POLAT, BAKAN TÜFENKCİ’YE ‘YEŞİLYURT KÜLTÜR SARAYI’ PROJESİNİ ANLATTI
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Recai Kutan Parkı Barguzu Sosyal Tesislerinde ağırladığı Bakan Tüfenkci ile protokol üyelerine ‘Yeşilyurt Kültür Sarayı’ projesinin tüm boyutlarıyla anlattı.

“PROJEMİZİ SELÇUKLU MİMARİSİNİ ÖRNEK ALARAK HİZMETE SUNACAĞIZ”
Yeşilyurt Kültür Sarayı’nın ulusal ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapacak şekilde hizmete sunacaklarını dile getiren Başkan Polat, “Kent nüfusunun artmasıyla birlikte gerek kamunun gerekse de Belediyelerimizin programlarıyla ilgili bir yıl öncesinde yapılan planlamalar içerisinde mevcutta bulunan salonlarımızın dolu olduğu ve Malatya’ya yetmediğini görüyoruz. Gelişen ve değişen Malatya’nın vizyonuna uygun Kültür Sarayı bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Kültürel organizasyonlarla artık bölgesinde takip edilen bir ilçe hüviyetine ulaşan Yeşilyurt’ta bundan sonra daha geniş kapsamlı organizasyonlar planlıyoruz. Yeşilyurt Belediyesi olarak Karakavak bölgemizde Malatya Büyükşehir Belediyesine ait 270 dönümlük büyük parkın 25 dönümlük bölümüne Yeşilyurt Kültür Sarayını inşa edeceğiz. Selçuklu mimarisini örnek alarak projesini hazırladığımız Yeşilyurt Kültür Sarayımız fonksiyonel yapısı ve çok amaçlı salonlarıyla Malatya’nın sosyal, kültürel ve eğitim yapısına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Üç kat üzerinden inşa edilecek projemizde idari birim, üç büyük salon, kütüphane, sergi, atölyeler ve kafe alanlarımız olacak. 350 araçlık kapalı otopark, yeşil alanlar, kamelyalar ve dinlenme alanlarıyla her yönüyle değerli bir yatırımı kentimize kazandırmış olacağız.”dedi.

“DEĞERLERİMİZİ YANSITAN MEKÂNLAR OLUŞTURACAĞIZ”
Başkan Polat konuşmasının devamında, “ Kültür Sarayımız içerisindeki 1453 koltuklu Fetih, 571 koltuklu Vuslat ve 250 koltuklu Direniş isimli salonlarımız ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlikler, tiyatro ve kongrelere ev sahipliği yapacak. Adana, Gaziantep, Mersin başta olmak üzere bu tür yatırımları hayata geçiren Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimizin hizmete sundukları Kongre ve Kültür Merkezlerini bizzat yerinde inceledik. Statik ve mimari projesi Etüd Proje Müdürlüğümüz tarafından çizilen Kültür Sarayımızın teknik alt yapısı ve ses sistemi için profesyonel destek alacağız ve uzman ekipler tarafından yapılacak. Bu tür projelerde makine projesinin önemi büyüktür akabinde aküstik yapının en ince detayına kadar planlanlanması gerekmektedir. Makine ve aküstik projede Türkiye’nin en önde gelen mühendisleri tarafından gerçekleşecek. Projemiz ihalesini 15 gün içerisinde yapacağız. Yeşilyurt Belediyesinin vizyon projelerinden bir tanesi olan Yeşilyurt Kültür Sarayı şimdiden kentimize ve ilçemize hayırlı olsun “ dedi.

“MALATYA BU TÜR DEĞERLİ PROJELERLE TÜRKİYE’DE GELİŞEN VE ÖNE ÇIKAN ŞEHİRLER ARASINA GİRDİ”
Yapılan sunumdan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın gelişimine, sosyal ve kültürel hayatının zenginleşmesine katkı sunacak ‘ Yeşilyurt Kültür Sarayı’ gibi projelerin hayata geçmesi için elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

Geleceğe dönük bu tür yatırımların Malatya’nın ve Yeşilyurt İlçesinin gelişimine ışık tuttuğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, “ Yeşilyurt’u büyüten, geliştiren, değiştiren ve dönüştüren projelerle farkındalık oluşturan, Yeşilyurt’ta yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu hissettiren projelerle AK Parti Belediyeciliğinin ayrıntılarına kadar hissettiren bir anlayışla çalışan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat ve ekibine teşekkür ederim. Malatya Büyükşehir şemsiyesi altında bütün olarak değiştirmek, geliştirmek ve dönüştürmek temel hedeflerimiz arasındadır. Türkiye’de gelişen şehirler arasında yer alan Malatya, bu gelişimi gerçekleştirirken hem ekonomik hem de sosyal ve kültürel anlamında çevresindeki illerden ayrışan ve Türkiye’de öne çıkmaya çalışan şehirlerin başında gelmektedir. Eğer biz Yeşilyurt’u, Battalgazi’yi büyütürken aynı zamanda Malatya’yı da büyütmüş oluyorsak aynı zamanda Türkiye’yi de büyütmüş oluyoruz. Bilindiği üzere Cazibe Programları yayınlandı, uygulama esasları da belirleniyor. İnşallah kısa zamanda bu programın esaslarına geçildiği anda Malatya’da hızlı bir yatırım hamlesinin de gerçekleşeceğini biliyor ve görüyoruz. Değişen şehircilik alanında Yeşilyurt’umuz gerçekten Malatya’da farklı bir konuma sahiptir, yeni yerleşim alanları oluşan ilçemiz doğru ve gerçekçi planlamayla, vatandaşımızın rahat edeceği bir anlayışla hareket etmesi bizleri de kenti de mutlu etmektedir. Yeşilyurt Kültür Sarayı projesi bir ihtiyaçtan doğarak gelişen bir yatırımdır. Başta Yeşilyurt olmak üzere kentimize kültürel ve sanatsal açıdan önemli katkılar sunacak değerli bir projedir. Sadece Yeşilyurt ve Battalgazi’de olması yetmiyor Malatya’yı bir bütün olarak planlandığında her ilçemizin kendisine has ihtiyaçlarıyla beraber topyekün bir kalkınma ve şehirleşme hamlesini hep beraber yürütüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çınar, ‘ Yeşilyurt Kültür Sarayı’ projesinin teknik detayları üzerine görsel sunum destekli bilgiler aktardı.

‘Yeşilyurt Kültür Sarayı’ projesi sunum toplantısına; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP İl Başkanı Hakan Kâhtalı, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Belediye iştiraklerinden Yeşil Yurt İnşaat ve İŞGEM Genel Müdürleri, AKP Yeşilyurt ve Battalgazi İlçe Başkanları, AKP Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, yerel ve ulusal medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

TEMİZLİK İŞLERİ BİNASINI AÇTI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Hemen yanı başımız da terör örgütlerini devletleştirme noktasında yaşanılar çabaları görüyorsunuz. Oluşturulan koridorla Türkiye’nin Ortadoğu ile yakın coğrafya ile gönül coğrafyamızla ilişkimizi kesme noktasındaki çabaları ve gayretleri görüyorsunuz” dedi.

Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü idari bina açılış törenine katıldı. Törene Tüfenkci ile birlikte  Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve davetliler katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, Afrin operasyonuna dikkat çekerek, “Oynanan oyunları görüyorsunuz, hemen yanı başımız da terör örgütlerini devletleştirme noktasında yaşanılar çabaları görüyorsunuz. Oluşturulan koridorla Türkiye’nin Ortadoğu ile yakın coğrafya ile gönül coğrafyamızla ilişkimizi kesme noktasındaki çabaları ve gayretleri görüyorsunuz.

Darbe girişimi ile Türkiye’yi bölme operasyonlarını hep beraber yaşadık. Gezi parkı olayları ile Türkiye’nin ekonomisini dibe vurma gayretlerini hep beraber yaşadık. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin desteğiyle 30 bin sınır güvenliğini sağlama noktasında terör örgütlerini devletleştirme adımlarını hep beraber yaşadık. Ama bir şeyi daha yaşadık. Gerçekten ‘Dünya 5’ten büyüktür diyerek onurlu bir duruş sergileyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşunu da bu ülke yaşadı.” Dedi.

Tüfenkci şöyle devam etti, “Geldiğimiz nokta itibarıyla atılan adımlarla, Kudüs’te atılan adamlarla doğru ve düzgün duruşumuzla terör örgütünün güvenlik güçlerini oluşturma noktasındaki girişimlerini kararlı ve doğru duruşumuzla nasıl, nereye getirdiğimizi hep beraber gördünüz. Ama 2019’da bu operasyonların zirveye çıktığı, bütün bu operasyonların milletimizin kafasını karıştırma adına yapıldığını, ekonomimiz üzerinde oyunlar oynanacak bir yılı hep beraber göreceğiz. İnanın bizler, sizler birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, milli mutabakat çerçevesine tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ülküsü çerçevesinde bu ülkeyi gerçekten hak ettiği yere getirme noktasında her birimiz üzerimize düşen vazifelerimizi yerine getirdiğimiz taktirde Allah’ın izniyle Türkiye’nin önü açık. Türkiye 2023 hedeflerine hiç şüpheniz olmasın adım adım gidecek. Son virajı kaza yapmadan aşabilirsek ki, milletimizin desteği tamdır, milletimizin ferasetine güveniyoruz, cumhurbaşkanımıza güveniyoruz, hükümetimize güveniyoruz, İnşallah biz bu virajı aştığımızda da Allah’ın izniyle Türkiye’yi kimse tutamaz.”

OTİZM DERNEĞİ’Nİ ZİYARET

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Malatya Otizm Derneği’ni ziyaret ederek buradaki ailelerle ve çocuklarla görüşüp, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Tüfenkci, AKP’nin kuruluşundan itibaren ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesi doğrultusunda her bir insanın sıkıntılarını çözme noktasında sürekli çözümler ürettiklerini,hükümet olarak  fakiri, fukarayı düşünerek onların her türlü sosyal imkanlarını sağlamaya çalıştıklarını belirterek,  engelli bireyler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel talimatının olduğunu ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Hükümetin uygulamış olduğu sosyal çalışmaların muhalefet tarafından anlaşılmadığını söyleyerek, “Hatırlayın, bize fakir fukaraya buzdolabı dağıtarak, makarna dağıtarak onlara sosyal yardımları vererek farklılaştırdığımızı iddia ediyorlar. Oysa biz bu politikalarla onların yaşama tutunmalarını sağlıyoruz. Onlara maddi destekler sağlayarak dezavantajlı kesimleri hayatın içerisine sokmaya çalışıyoruz. Sporla, sosyalleşmeyle yaşama sokmaya çalışıyoruz. Yaşanan şehirleri dizayn ederek dezavantajlı veya engelli arkadaşlarımız normal şekilde yaşamasını sağlayacak şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Zihinlerdeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Son torba yasayla beraber Meclis’ten geçirdiğimiz özellikle otizmli çocukların stratejik eylem planını birebir takip edip hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ahmet dedi ki:

  Erkan ben CHP çıbanı değilim ama senin yorumuna baktığında sen IQ su düşük olan bir varlıksın

 2. Erkan Ceyhan dedi ki:

  Ben Ahmet denen vatandaşa 1 başkan villalar ı peşkeş çekti diyorsun sen yanindaydinmi sen kalıba CHP cibanimisin

 3. Tugrul dedi ki:

  Bu şehrin belediye saraylarına ihtiyacı yok itfaiyenin karşısına yapılan saray Zaten ihanet örneğidir
  Daha akp ye oy yok

 4. Tolga dedi ki:

  Daha oy yok

 5. Ahmet dedi ki:

  Sayın başkan bakana villaları yandaşlarınıza nasıl dağıttığınızda anlatınız mı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."