Skoda-Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

“Başımıza Ne Geldiyse Malatya’da Geldi..!”

“Başımıza Ne Geldiyse Malatya’da Geldi..!”
 • 10.03.2019

TBMM eski Başkanı ve eski Başbakanlardan AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD)’ın 68. Aylık Toplantısında konuştu. Hyatt Regency İstanbul Ataköy’deki organizasyonun onur konuğu AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım vardı.

MİAD’ın saat Hyatt Regency İstanbul Ataköy’de 09.00’daki kahvaltıyla başlayan 68. Aylık Toplantısı’na birçok üye ve davetli katıldı. MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İşadamı Şahin Nalbant’ın ev sahipliğini yaptığı geleneksel etkinlik, iş dünyasının tanınmış birçok simasını bir araya getirdi. Katılanlar arasında AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım ile Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AKP Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi ve  AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın yanı sıra, AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, AKP İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yaşar Kartoğlu, AKP Bakırköy Belediye Başkan adayı Mehmet Umur ve AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da yer aldı. Binali Yıldırım konuşmasını, “Memleket Neresi?” adlı video gösterisinin ardından gerçekleştirdi.

“MALATYA DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR’
AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım özetle şöyle konuştu:

“İstanbul’un 39 ilçesini her gün bir fiil dolanıyoruz, geziyoruz. Vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Bugün Bakırköy’deyiz. Güne MİAD’ın toplantısıyla başladık. Malatya esasen AK Parti iktidarları döneminde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok önemli hizmetler vermiştir. Sadece ulaştırma alanında 4 milyarlık yatırımı Malatya’ya kazandırdık. Malatya’yı Doğu’ya, Batı’ya, Kuzey’e, bölünmüş yollarla bağladık. Karahan Tüneli, Erkenek Tüneli, Kömürhan Tüneli, Kömürhan Köprüsü, Hekimhan Tüneli’yle Sivas ile Malatya’yı bağladık. Malatya’yı ulaşılan ve erişilen bir merkez haline getirdik. Malatya bunların daha fazlasını hak ediyor. Çünkü Malatya, cumhurbaşkanları çıkarmış, bu ülkenin yönetimine damgasını vurmuş bir ilimiz. İsmet İnönü… Siyasette örnek alınan merhum Turgut Özal, Malatya’nın çıkardığı çok müstesna bir siyasetçisi ve devlet adamı. Onun zamanında Türkiye dünyayla tanıştı. Türk özel sektörü rahmetli Özal’la gelişmeye başladı. Darbeden sonra Türkiye’nin kaderini değiştiren bir siyasi istikrar dönemini Özal döneminde yaşadık.

‘BAKIRKÖY DE GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİYLE TANIŞACAK’
Bakırköy Belediye Başkan Adayımız Mehmet Uğur çok heyecanlı ve çok istekli. Malatyalılar hazır mısınız? Mehmet Umur’u başkan yapacak mıyız? Hakikaten renkli kişiliğiyle kampanya döneminde kısa sürede Bakırköylü hemşehrilerinin gönlüne girmeyi başardı. Eminim ki, Bakırköy de uzun yıllardan sonra gönül belediyeciliği ile tanışacak. Mehmet Umur ile birlikte Bakırköy çok güzel hizmetlere kavuşacak.

Bakırköy’de birçok önemli ve güzel proje var. Bildiğiniz gibi Atatürk Havalimanı taşınıyor. Oradaki arazi Millet Bahçesi olacak. Terminal binaları da komple fuar merkezine dönüşecek. Bu sadece Bakırköy’e değil, İstanbul’a da milyarlarca dolarlık imkân ve turizmine katkı sağlayacak. Kongre turizmi için gelenler, diğerlerinin en az iki katı harcama yapıyor. Şu anda 13 milyon; ancak hedefimiz, İstanbul’a 2023’e kadar 22 milyon turist getirmek. Fuarların ülke ekonomisine yüzde 20, ihracata katkısı yüzde 20 olacak. İstanbul’un ihracatının tek başına 78 milyar olduğunu düşünürsek bunun ne kadar önemli bir katkı olduğu net bir şekilde görülür.

‘MASAMDA SİPARİŞ USULÜ PLAN DOSYALARI OLMAYACAK’
31 Mart seçimlerinde sizlerin destekleriyle başarılı olursam şunu İstanbulluların bilmesini istiyorum. Benim meclisimde sipariş usulü plan dosyaları olmayacak. Birisi gözüne bir arsa kestiriyor. “Şuraya şu kadar katlı bir bina yaparım” diyor. Geliyor; alttan girip üstten çıkıyor. Dosyasını meclisten geçiriyor ve şehir kirleniyor. Yeşil alan, eğitim alanı kalmıyor. Üstelik bir de haksız bir kazanç ortaya çıkıyor. Plan ve imar revizyon dosyaları, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin öncelikli konuları arasında olmayacak. İstanbul’un ve İstanbulluların yararına, şehrin kalkınmasına katkı sağlayacak projelere öncelik vereceğiz.

‘BİZİM ORTAK GELECEĞİMİZ, EVİMİZ, MEMLEKETİMİZ; İSTANBUL’
İstanbul’da 500 bine yakın Malatyalı hemşehrimiz var. Malatyalılar en çok Bakırköy’de yaşıyor. O halde Mehmet Umur’u size emanet ediyorum. İnşallah Mehmet Umur’u başkan yapacağız. Burası da küçük bir Malatya olmuş. İstanbul’da hepimize yer var. Malatyalı’ya, Sivaslı’ya, Trabzonlu’ya, Mardinli’ye, Kastamonulu’ya… Memleket sevgisini ve şuurunu gönlümüzde muhafaza ederek, evlatlarımıza bunu aşılamaya çalışıyoruz. Bir şehrin kalkınması ve başarılı olması için mutlaka aidiyeti ve kimliği gelişmeli. “Nereli olursak olalım bizim ortak geleceğimiz, evimiz, memleketimiz, İstanbul” diyoruz. İstanbul için birlikte çalışacağız. İstanbul’u güçlendirmek, yaşam kalitesini arttırmak birinci görevimiz.

‘MALATYA’YA YATIRIM YAPIN’
Bülent Tüfenkçi’nin bakanım olduğu dönemde Malatya teşvikte ve kalkınmada 4. bölgeydi. 6. bölge grubuna dâhil ettik. Burada yatırımda, vergide, sigortada, her alanda teşvik var. Şimdi Malatyalı iş adamlarımıza büyük görev düşüyor. Memleketiniz, doğduğunu, büyüdüğünüz, acı-tatlı hatıralarınızın olduğu Malatya’ya yatırım yapın. Ama İstanbul’da yaşadığımızı, bizerin ve evlatlarımızın geleceğinin de İstanbul’da olduğunu unutmayacağız. İstanbul, Peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş bir kent. Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Mimar Sinan’ın süslediği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Geldikleri gibi gidecekler” dediği ve düşmandan kurtardığı, 1994’te Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağa kaldırdığı şehirden bahsediyorum.

‘HEDEFİMİZ, İSTANBUL’UN GSYİH’İNİ 300 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK’
Türkiye’de toplanan verginin yarısını ve GSYİH’in (gayri safi yurt içi hasıla) 3’te 1’ini, ihracatının yüzde 45’ini İstanbul sağlıyor. İstanbul bir devlet olsa Avrupa’da 13’üncü, dünyada 41’inci, büyük ülke olur. İstanbul’un Türkiye için ne anlam ifade ettiği apaçık ortada. O halde görevimiz, bir yandan İstanbul’da hayatı kolaylaştırmak, diğer taraftan da İstanbul’un ekonomisini ve milli değerini artırmak. 2024’e kadar hedefimiz, İstanbul’un GSYİH’ini 232’den 300 milyar dolara çıkarmak. Bunu yaparken 500 binin üzerinde istihdam alanı oluşturmak. Belediyeye de işçi alamayacağız.

‘E-SPOR’DAN 1 MİLYAR GELİR ELDE ETTİK!’
E-spor’dan Yatırımcılar için altyapı hazırlayacağız. İstanbul’un nüfusunun büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. 25 yaş altı gençlerimizin sayısı 2 milyon 300 bin. Büyük bir hazineler. Bize “yapay zekâ”nın nasıl kullanıldığını öğretecekler. Kalkınmanın motoru ve lokomotifi olacaklar. İstanbul’da geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz. Bizim bilmediğimiz şeyler var. E-spor’dan para kazanıyor ve müsabakalar yapıyor, dünya turnuvasına katılıyorlar. Bu, işe dönüşmüş durumda. Bu gençler oralara transfer oluyor. Oyun deyip geçmeyin. Ülkemiz 1 milyar 50 milyon gelir elde etti.

Bir gencimiz bana, “Transfer oldum. 1 milyon dolar aldım. Vergiciler arkama düştü. ‘Sen bu parayı nerden elde ettin?’ dediler. Bana yardımcı olun” dedi. Bilmediğimiz bir dünya var. Bizim kuşağın ıskaladığı; ama evlatlarımızın, torunlarımızın çok yetkin olduğu bilişim dünyasından, yapay zekâdan, kodlamadan bahsediyorum.

‘YENİ ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞINDA SORUNLAR, ŞİKAYETLERLE ÇÖZÜLMÜYOR’
İstanbul’daki veriler analiz edilmeli. Hangi alanlarda güçlenmemiz lazım, nerelerde zaafımız var? Bunlar görülmeli. Yeni şehircilik anlayışında “Sorunlar gelsin, şikâyetler üzerinden gidilsin” şeklinde yürümüyor. Yöneticiler problemleri önceden görmeli ve bunlar baş ağrısına dönüşmeden çözümlenmeli. Eskiden İstanbul belediyeciliğinde beyaz masaya müracaat ve telefon vardı. Daha sonra mesaj göndermeye, sosyal medyadan tepkilerimizi ortaya koymaya başladık. Ancak akıllı şehirle insanların hoşnutsuzluklarını bildirmelerine gerek kalmıyor. Yapılan yatırımlarla elde edilen verilerle belediye bunları kendisi tespit edecek ve oraya hemen müdahale edecek. Amaç hayatı kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak.

‘MALATYALI HEMŞEHRİLERİMİZE GÜVENİYORUM’
Başımıza ne geldiyse Malatya’da geldi (tebesüm ediyor). Cumhurbaşkanımızla bir açık hava toplantısına gittik. Orada dedik ki, “Allah’ına gurban Malatya, gadanı alayım Malatya”. Ondan sonra kendimizi başbakanlık koltuğunda bulduk! Bugün de seçim arifesindeyiz. Malatyalı hemşehrilerime güveniyorum. İnşallah Bakırköy’de Mehmet Umur’u başkan yapıyoruz. Hasreti sona erdiriyoruz. Mehmet Bey’i seçerken beni de unutmayın (gülüyor). İnşallah çalışmalarımızı, ülkemizin, milletimizin refahı için yapacağız. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız.

BÜLENT TÜFENKÇİ: MESELE MEMLEKETSE, GERİSİ TEFERRUFATTIR
Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AKP Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi konuşmasında şunları söyledi:

“Malatyalıların davetine icabet eden, İstanbul’a değer katacak, yaptıkları yapacaklarının teminatı olan ve bulunduğu bütün görevleri hakkıyla yerine getiren Başbakanımız, Meclis Başkanımız, Bakanımız şimdi de inşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız olacak Binali Bey’e ve hanımefendiye de özellikle teşekkür ediyorum. İnşallah Malatyalılar olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, büyükşehirde Binali Yıldırım’a, ilçelerde Cumhur İttifakı’ndaki adaylarımıza ve “Mesele memleketse, gerisi teferruattır” diyen toprakların çocukları olarak, 31 Mart’ta da sandıklara sahip çıkacağız. Önemli hizmetler vereceğiz. Türkiye’nin birliğine ve beraberliğine de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyorum.”

“DESTEK BEKLİYORUZ”
AKP Bakırköy Belediye Başkan adayı Mehmet Umur ise, “Şimdi Bakırköy’de değişim zamanı” diyerek çıktığımız yolda, vazifeyi bana emanet ettikleri günden itibaren gece- gündüz çalışıyoruz. Çalınmadık kapı, sıkılmadık el, girmediğim gönül bırakmamak adına, gönül belediyeciliği sevdamızla, Bakırköy’ün kaderini değiştirmek için tüm teşkilatımızla Bakırköy’ün derdine derman olmak istiyoruz. İdeoloji ve siyaset olmadan Bakırköy’ün belediye başkanlığına talibim. İçinizden biriyim. Bakırköy’ün sorunlarını bilen biri olarak tüm Malatyalı hemşerilerimizden ve dostlarımızdan destek bekliyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkan adayım, “Yıldırım” hızıyla bizlere vereceğiniz destekle 25 yıldır lider görmeyen Bakırköy’ün talihini değiştireceğiz. Bunun için 31 Mart’ı işaret ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğiniz söz gibi Bakırköy artık AKP belediyeciliğine kavuşacak.”dedi.

AKDAŞ’IN TEŞEKKÜRÜ..
Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş’ın konuşması da şöyle:

“Önce ülkem ve milletim” diyen Malatyalıların toplantısına katılımlarınızdan dolayı Sayın Meclis Başkanım, Başbakanıma huzurlarınızda Malatyalılar adına tekrar tekrar “hoş geldiniz” diyorum. Programda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Malatya’dan gelen Sayın Bülent Tüfenkçi’ye, Öznur Çalık’a, Serap Yaşar’a ve Arzu Erdem’e alkış istiyorum. İstanbul İl Başkanımız, AK Parti İlçe Başkanımız, Bakırköy Belediye Başkan adayımız Mehmet Uğur, MHP ilçe başkanımız da aramızda. Hepiniz “hoş geldiniz”.

MİAD hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Biz STK olarak hiçbir kuruma, partiye, cemaate, herhangi bir kişiye bağlı olmadan burada toplananların sesini bu platformda duyurmak için bir araya gelen bir derneğiz. Malatyalı iş adamlarının bu bağlamda iki yol haritası vardır. Birincisi küresel boyutlu olmak için özellikle gençlerin önünü açmak. Bu bağlamda bir dizi çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Malatya’daki “Sevgi Evleri” ve “Konuk Evi” gibi sosyal yardım projelerine destek oluyoruz. 102 odalı yeni konuk evimizin açılışını gerçekleştirdik. Bu anlamda Şahin (Nalbant) abiye teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi iyi yetişmiş, işin ehli ve yüzde 100 bu tanıma uyan bir insan. Özellikle İstanbul’da deniz taşımacılığı, Marmaray, Avrasya, Yavuz Sultan Köprüsü gibi çalışmalara hizmetleri oldu.

Hoşgörüyle, saygı duyarak, hangi görüşte olursanız olun, milli birlik ve beraberlik sınırları içinde, birbirimize saygı göstererek bu ülkeyi ileriye taşıyabiliriz. Başkanımızla birlikte İstanbul’un şahlanacağını düşünüyorum. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum.”

“ÇOK KIYMETLİ ADAYLARIMIZ VAR”
AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da tplantıda sözalarak, “İstanbul’da 39 ilçemizde çok kıymetli adaylarımız var. Bilgisi, tecrübesi, devlet adamlığı noktasında değerli hizmetler vermiş olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Binali Yıldırım ile 31 Mart akşamından sonra yola devam ediyoruz inşallah. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılından beri ülkemize, İstanbulumuz’a çok kıymetli hizmetleri olduğu, İstanbul’da belediyeciliğin adeta şaha kalktığı bu dönemde inşallah bayrağı devralacak olan Binali Yıldırım Başkanımız da uzun yıllar hizmet edecek.

Biz inanıyoruz ki, İstanbul çok değerli projelere kavuşacak. Tüm deneyimleri hayata geçirme anlamında hiçbir sıkıntımız olamayacak. İstanbul’daki arkadaşlarımız bu anlamda da çok şanslı. Çok fazla hizmet yatırımları olan birinden, devlet adamlığı ve yöneticilik kabiliyetini İstanbulumuz’da görmenin çok faydalı olacağını düşünüyoruz. 39 ilçemizden 36’sı AK Partimizde. 3’ünde de Cumhur İttifakı var. Sizlerden isteğimiz, bizlere destek olmanız.”diye konuştu.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. NAZLI dedi ki:

  MİAD AKP YE BAĞLI BİR KURUM OLARAK MI FAALİYET GÖSTERİYOR. EĞER ÖYLE İSE MALATYALI ÜLKÜCÜ BİRİ MİADI KINIYORUM.

 2. Eskimalatyalı dedi ki:

  Malatyadaki çoğu hizmet diye denilen şeyler daha yarım hatta başlayıp bırakılmış durumda kuzey çevre yolu olsun kömürhan olsun vs açıp gözünüzü bakın ..

 3. Kazım dedi ki:

  Mustafa beye sonuna kadar hak veriyorum. STK’lar siyasete girmesin. sadece işini yapsın. MİAD eğer Ak partinin arka bahçesi ise diğer görüşteki iş adamlarının hiçbir hükmü yok demektir. MİAD olarak siz onları davet edip ağırlayacağınıza bırakın siyasiler gelsin ayağınıza. Akıllı olun biraz

 4. Özkan dedi ki:

  Yorumların neden yayınlanmıyor. Lütfen sebebi

 5. M.Kadıoğlu dedi ki:

  Malatya ya kömürhan köprüsünü yapmışlar , İnönü Üniversitesini de yapmış olmasınlar sonra biz yanlış bilmeyelim.

  1. malatya dedi ki:

   yenisi yapılıyor ya ondan bahsediyor.

  2. Aliveli dedi ki:

   Yeni köprü ve tünelden bi haber konuşuyorsun işte öyyylesine…

 6. Mustafa dedi ki:

  Miad eğer tarafsız ise diğer adayları da çağırıp program yapmalıdır aksi takdirde yanlı davranmış olur ve tümmalatyalıların gözünden düşmüş olur
  Hadi bakalım miad görelim

  1. Celal dedi ki:

   Malatya’ya yeni Kömürhan köprüsü ve tüneli bitmek üzere eskisi yeninin altında kaldı…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."