Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Başkalarını Model Almaya İhtiyacım Yok”

“Başkalarını Model Almaya İhtiyacım Yok”
 • 17.06.2016

Yükseköğrenimini burslu olarak Paris’te yaptıktan sonra, akademik kariyerini yaptığı Rouen (Fransa) Üniversitesi’nde, seçimli bir yarışma ile iki dönem üst üste rektörlük görevine getirilen, bir süre önce de memleketi Malatya’ya dönerek İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan Prof. Dr. Cafer Özkul, seçimi kazanması ve rektörlük görevine atanması halinde, İnönü Üniversitesi’nin, ‘dünya insanı’ yetiştirebilmesi ve uluslararası düzeyde iyi bir sıralamaya yükselebilmesi için köklü bir yeniden yapılanma öngördüklerini söyledi.

İftar davetinde Avşar Otel’de medya mensupları ile biraraya gelen Prof. Dr. Cafer Özkul, iftar yemeğinden sonra, rektörlüğe aday olma nedenlerini, seçilmesi ve atanması halinde hayata geçirmeyi planladığı yönetim anlayışını ve İnönü Üniversitesi’nin uluslararası düzeyde akademik kalitesinin yükseltilmesi yolunda yapacaklarını anlattı.

İnönü Üniversitesi ‘Mükemmeliyet Merkezi’ olmalı
İşbaşına gelmeleri halinde, hedeflenen yeniden yapılanmanın, tekçi bir yaklaşımla değil, üniversiteyi oluşturan bileşenlerin ortak aklı ile gerçekleştireceklerini ifade eden Prof. Dr. Cafer Özkul, İnönü Üniversitesi’nin, tıp bilimleri, mühendislik bilimleri ve sosyal bilimler ekseninde aşamalı olarak ‘mükemmeliyet merkezi’ olması gerektiğini ifade etti.

“Üniversite yönetimi konusunda gelmiş-geçmiş başka birilerini model almaya ihtiyacım yok”
Rektörlüğe aday olması konusunda bir ‘algı yönetimi’ çabası olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cafer Özkul, “Kariyerimi herhangi bir gruba veya kimseye borçlu değilim” dedi. Prof. Dr. Özkul, “Daha önceden edindiğim tecrübeler ve gösterdiğim başarılı icraata dayanarak, üniversite yönetimi konusunda gelmiş-geçmiş başka birilerini model almaya ihtiyacım olmadığını söyleyebilirim. Çoğunuz, bu konuda, şahsım hakkında yürütülmek istenen “algı yönetimi” çabalarının farkındasınız sanıyorum. Yönetim deneyimi güçlü, sistemin dışından ve kurumsallaşmış demokratik bir ortamdan gelen biri olarak, yakınılan ve değişmesi gereken şeyleri doğru teşhis ettiğim iddiasındayım. Ahbap ilişkileri içinde olan ve rövanş hırslarıyla hareket edebilecek insanların etkisine açık yaklaşımların tersine, demokratik değerleri özümsemiş profesyonel bir yaklaşımın, gelecekte, huzur ve barış garantisi olacağı görüşündeyim” diye konuştu.

“Tek gayem İnönü Üniversitesi’ni, üniversiteyi oluşturan tüm bileşenlerin ortak aklının yanı sıra, Malatya’nın desteği ve katkısıyla layık olduğu yere taşımaktır” diyen Prof. Dr. Cafer Özkul, hiç kimse ile negatif bir alış-veriş içerisinde olmadığına, dolayısıyla, herkese eşit mesafede olacağı konusunda tüm muhataplarının müsterih olması gerektiğini belirtti.

İftar davetinde gazetecilerle buluştu
Fransa Rouen Üniversitesi’ndeki rektörlük görevinin sona ermesinden sonra Malatya’ya dönerek İnönü Üniversitesi akademik kadrosuna dahil olan ve 12 Temmuz’da yapılacak rektörlük aday belirleme seçimine katılacak olan Prof. Dr. Cafer Özkul, önceki gün, Malatya yerel medyası ve Malatya’da görev yapan ulusal medya temsilcileri ile iftar davetinde bir araya geldi.

Prof. Dr. Cafer Özkul, iftar yemeğinin ardından, akademik serüvenine ve İnönü Üniversitesi rektörlük seçimi sürecine, göreve gelmesi halinde hayata geçireceği yönetim anlayışı ve projelerine ilişkin bir dizi açıklama yaptı.

Fransa’da 9 yıl rektörlük yaptıktan sonra memleketi Malatya’ya dönerek İnönü Üniversitesi rektör adayı olmasını, Fransa’daki başarı öyküsünün devamını yazmak olduğunu belirten Prof. Dr. Özkul, şöyle konuştu: “Hem araştırmacı kimliğimle, hem de en üst düzey üniversite yöneticisi olarak Avrupa’da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edebilme onurunu yaşadım. Rouen Üniversitesi yeni yönetim kurulunun bana layık gördüğü “Rouen Üniversitesi Onursal Rektörü ” unvanı ile sonuçlanan bu başarı hikâyesinin devamını, artık, Mayıs ayı başından bu yana mensubu olduğum İnönü Üniversitesi’nde, sizlerle birlikte, yazmayı arzuluyorum”.

“İnönü Üniversitesi’nin adından söz edilir bir üniversite olması için elimden geleni yapmaya çalışacağım” şeklinde konuşan Prof. Dr. Özkul, “Üniversitemizin ve kentimizin markası haline gelen Turgut Özal Tıp Merkezi’nin çok yönlü gelişmesine hız verirken, bilişim teknolojileri ve sağlık alanındaki yenilikleri, tıp ve sağlık alanındaki öğretim elemanları, araştırmacı, uzman ve öğrencilerin yararlanmasına sunma noktasında yoğun çaba göstereceğiz. Başta karaciğer nakli olmak üzere, birçok alanda kaydedilmiş ivmeyi bir üst merhaleye taşımak, başta 2016 Yatırım Programı’na alınan Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesi projesini layıkıyla sonlandırmak ve kardiyoloji gibi yeni transplantasyon uygulamalarını Tıp Merkezi’mizde hayata geçirmek için gerekli ortamı sağlamak amacıyla üstümüze düşen vazifeyi canla başla yerine getireceğiz” diye konuştu.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- iha

REKTÖR ADAYI ÖZKUL, İFTAR YEMEĞİNDE BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİ (CAHİT ÖZÇELİK/MALATYA-İHA)

Etiketler:

Yorumlar
 1. Arif karaca...Almanya dedi ki:

  Cafer özkul hocam aday oldunuzu açikladınız ; güzel bir girişim tebrikler . Sayın hocam beni yakından taniyorsun dost doğru söyler ama acı söyler derler bende açik konuşan ve yazanım dinle beni ya Hocam : 1.Malatya güzel ve şirin bir şehrim ama insanlarım eleştiriçi ve tutarsız niyetin doğru adaylın yanlış . 2. Avrupa tercübenle , gönül hasretinle geldin ilimize niyet güzel tarafsız olman yanliş . 3 : Yorum yapanlara bakıyorum , İftar yemeğine gelen resme bakıyorum , duyumlara bakiyorum ,çalışmalarınız muhteşem , duyumlarım yetersiz 4: Dört parmak çok önemli işallah kazanırsın hocam o kişiyi unutmadın taktirde kazanirsın diye düşünüyorum …..

 2. SALİH dedi ki:

  Hocam siz gelirseniz üniverstede tanıyacağınız kişi sayısı eliyi geçmez çünkü o eli kişi eli bir olmasın diye seni yanlız bırakmazlar onların sözünden başkada görev yapamıyacaksınız keşkem bir önceki dönemde burada olsaydınız seçimle gelen seçim bitincede gidermiş

 3. SALİH dedi ki:

  Hocam hoş geldiniz. Yanlız hocam İnönü üniversitesinde bir görev yapmadan başarılı olamazsınız görev süreniz bitmede de Malatya yıda terkedip gideceksiniz nasıl göv yapmayı düşünüyorsunuz Cafer hocam sizden önce transfer olanlara bakarsak iki rektörümüzde başarılı olmamıştır ve Malatya halkıylada bütünleşemediler

 4. Ahmet dedi ki:

  Alacağı oy bu masada görülmektedir başka söze gerek yok. 800 e yakın öğretim üyesi bulunan İnönü Üniversitesine dışarıdan İTHAL rektörün gelmesi en azından mevcut öğretim üyelerine karşı saygısızlıktır

 5. Ahmet dedi ki:

  Sadece Malatya çapında tanınan ve hayatı boyunca kendini Malatya ötesine taşıma gayretine girmemiş (Doktorayı yap, tanıdık biri vasıtasıyla kapağı İ.Ü.ne at, yan gel yat taktiği izleyenler) diğer adaylardansa Cafer Hoca’nın üniversiteye bir vizyon kazandıracağını ve İ.Ü. içerisindeki kısır tartışmaları sonlandıracağını düşünüyorum.

  1. Salih dedi ki:

   Cemil bey kısır tartışmayı başlatan değilmiydi dışardan gelen rektörleri hatırlayın memlekete faydası olmuşmu olmaz

 6. bircan dedi ki:

  Hoca uzayda yaşıyor heralde. Inönü universitrsini önce ulusal yap uluslararsı şöyle dursun.Tek dertleri ders ücreti olan, bazısı ortalama bir lise öğretmeni seviyesindeki hocalar ile mi dünya üniversitesi olacak? Kendisini bulunmaz hint kumaşı zanneden bu ithal hocalar şimdiki sektörde olduğu gibi sadece geriye götürür. Sen git emeklilik günlerini başka yerde geçir.

 7. Arif karaca...Almanya dedi ki:

  Cafer Özkul hocam Fransada gururumuz Şimdıde Neden Malatyada olmasın ; Yurt sevgi ile özlem hasreti ceken sayın Hocam Malatyaya hoşgeldin kazanırsın güveniyoruz arkandayız …..

  1. Salih dedi ki:

   Arif kardeş avrupada bir sistem var o sistemden devam eder üstüne birşey katarsın ama malasef burda siz sistemi kuruyorsunuz Alayada yaşayıpda Türkiyede iş kurup başarılı olan sayısını söylermisiniz bilmem anlata biliyormuyum

 8. Arif karaca...Almanya dedi ki:

  Cafer Özkul hocamla gurur duyuyoruz ; destekliyoruz

 9. ferhat dedi ki:

  Üniversitede ciddi anlamda kalifiye personel sıkıntısı var. Zannedersem hocam, bütün üniversiteler aynı standartta zannediyor. Gelince mevcut ekiple mi çalışacak? Etmeyin ne olur. Aday olmakla büyük bir hata yapmıştır. Birileri hocama gerçekleri söylemeli.

  1. Esma dedi ki:

   Sanırım şu anki durumdan hoşnut değilsiniz.O zaman düzeltmek için bir yerden başlanması gerekmez mi?Neden deneyimli,ayrıca bu deneyimi hak ederek kazanmış bir hocanın gelmesine olumsuz bakıyorsunuz?Memleketine hizmet etmesine bir fırsat verilmeli.Ayrıca bunun üniversite ve şehrimize şans olduğunu düşünmek gerekir.

 10. mehmet avcı dedi ki:

  Ünüversitemizin ve Turgut Özal tıp merkezimizin yeni vizyona ve uluslararası gelişmişliğe ihtiyacı var. Bu ihtiyaçları giderecek ve hem şehrimizi hem ünüversitemizi bu anlamda geliştirecek tek adayımız Cafer Özkul’a çıktığı bu yolda başarılar diler,siyasi ihtirasların değil gerceklerin galip gelmesi ümidiyle herkese saygılarımı sunarım.

 11. Yeşilyurt lu dedi ki:

  Yeterince rektör lük yapmış hocamız. inönü Üniversitesi ni bilen bir kişinin yönetmesi lazım. kendi içinden güzel bir rektör çıkaracaktr.Dayatma bir aday geri teper.

  1. malatyalı dedi ki:

   rektör çelik dışarıdan ,dayatma bir adaydı .hemde posta koyarak rektör oldu.yorumunuz temelsiz.

 12. malatyalı dedi ki:

  rektörlük cafer hocanın hakkıdır.malatya için inönü için en yakışanı da budur.siyaset yapanlarla işimiz olmamalı ,avrupayı tanıyan orada yaşamış ve kariyer yapmış birisini umarım hocalarımız destekler ve başı dik bağımsız bir rektöre sahip oldukları için gurur duyarlar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."