Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Başkana ‘Su’ İşinden Ceza

Başkana ‘Su’ İşinden Ceza
  • 27.12.2015

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, bir ara Malatya’da da gündeme getirilen “İçmesuyu İmtiyaz Hakkı”nın devredilmesiyle ilgili ihaledeki bazı yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları nedeniyle 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı olaya adı karışan Malatya eski milletvekillerinden Ahmet Özal ise beraat etti.

BAŞKANA HAPİS CEZASI..
Edirne Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi, ihaleyi kazanan şirket yöneticileri Mehmet Altunhan ile Danışman Abdullah Veli Aksaz’ı toplam 8’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Danışmanlık ihalesini kazanan ve ihale sürecinde teklif veren şirket yöneticileri ve belediye görevlileri Ümit Yeğin, Nevin Arabacı, Şevket Günbay, Cevdet Girgin ve Ruhi Takındı’ya 4’er yıl 2’şer ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti ayrıca, Edirne Belediyesi’nin açtığı şehiriçi içme suyu şebekesi ihalesine fesat karıştırmak suçlaması ile ilgili olarak sanıklar, ihaleyi kazanan şirket yöneticileri Mustafa Selçuk, Ali Fatih Şahin, Önder Karahan hakkında 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına hükmetti.. Duruşmada, suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak suçundan yargılanan Ahmet Özal ise beraat eti.

Adalete güveninin sonsuz olduğunu belirten Sedefçi, “Ben bu suçları işlemediğimin inancını taşıyorum. Bu işin Yargıtay safhası da var. Tabii bu safhadan önce Türkiye’de son günlerde bazı yargı ile ilgili konular gündemde ve enteresandır bundan 15-20 gün önce halı saha ihalesi ile ilgili 4 yıl iki ay hapse mahkum edildim. Temyiz için Yargıtay’a başvurumu yaptım. Akabinde de cumhuriyet savcısı beratımı istediği halde iddia makamının talebi olduğu halde bugün mahkemenin verdiği 8 yıl 4 ay cezası beni şok etti.” diye konuştu.

MALATYA’DA DA GÜNDEME GELMİŞTİ..
2008 yılında Malatya’da da, dönemin belediye başkanı Cemal Akın’a, “Padişah Yetkisi” diye de tanımlanan çok özel anlaşma yapabilme yetkisinin Belediye Meclisi’nce verilmesi üzerine, bunun İçmesuyu İmtiyaz Hakkı’nın devriyle ilgili görüşmeler nedeniyle verildiği iddiaları malatyahaber.com tarafından gündeme getirilmişti.

Ankara merkezli bir finans kuruluşunun temsilcilerinin, dönemin belediye başkanı Akın’a getirdikleri “İçmesuyunun yüzde 60’ının 30 yıllığına devri” teklifi üzerine, dönemin belediye başkan yardımcısı Nurettin Sevim ile Fen İşleri Müdürü Doğan Tarakçı, benzer bir işlemin yapıldığı Adana’nın Karataş ilçesine giderek incelemede bulunmuşlar, Malatya’ya döndüklerinde “bu işin uygun olmadığı” yolunda “olumsuz” rapor vermişlerdi.

Bu rapordan bir süre sonra, o dönem Fen İşleri bünyesindeki ihale biriminde çalıştırılan Ziraat Mühendisi Abuzer Kabakaş, yine benzer uygulamaların yapıldığı Afyon ve Isparta’daki iki ilçeye inceleme yapmaya gönderilmiş, ancak Kabakaş’ın raporu “olumlu” olmuştu.

Kabakaş’ın “olumlu” raporunun ardından, bu anlaşmayı yapmak için, dönemin belediye başkanı Cemal Akın’a çok özel anlaşmalar yapabilme yetkisi veren teklif belediye meclisinde kabul edilmişti.

İçmesuyu imtiyaz hakkının devredilmesiyle ilgili Malatya’daki girişimler, malatyahaber.com’da “Padişah Yetkileri” iddiasıyla haber yapılmaya başlanmışken, daha ilk haberin yayınlandığı gün, tesadüfen, içmesuyu imtiyaz hakkının devir işleminin gerçekleştirildiği Edirne’de polis operasyon yaparak, belediye başkanı Hamdi Sedefçi, eski milletvekili Ahmet Özal gibi isimlerin de aralarında bulunduğu bazı kişileri gözaltına almıştı. Edirne’deki bu operasyon, Malatya Belediyesi başkan ve projeye “olumlu” görüş bildirenleri ürkütmüş, devir işlemi bir daha gündeme getirilmemişti.

O işlem için daha önce verilmiş “olumsuz” rapora rağmen, daha sonra “olumlu” rapor veren Ziraat Mühendisi Abuzer Kabakaş, hukuki bir mecraya da taşınan bir dava nedeniyle, inceleme yapmaya gitmediğini, bu olayla hiçbir ilişkisinin olmadığını öne sürmüştü. Ahmet Çakır’ın Belediye Başkanlığı görevine seçilmesinin ardından Abuzer Kabakaş, süratle birkaç makam birden terfi ettirilerek, önce Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosuna atanıp, buradan bir maaş alması sağlandıktan sonra, görevde yükselme sınavına girmeden, “yükselmiş” olarak müdürlük kadrosunu almıştı. Bu kişi, halen “müdür” kadrosunda ve vekaleten de Belediye Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. Bugünlerde de Malatya Valisi Ulvi Saran’ın Suriye’ye yapacağı gezide, Malatya Belediyesi temsilcisi olarak bulunacağı öğrenildi.

O YAZI..
Bu arada, Malatya Belediyesi’nde dönemin başkanı Cemal Akın’a meclisten “özel yetki” alınmasıyla gündeme gelen “İçmesuyu İmtiyaz Hakkı” ile ilgili konu üzerine, malatyahaber.com editörlerinden İsmet Yalvaç, 15 Mart 2008’de “Unutkan Başkan!” başlığıyla aşağıdaki yazıyı kaleme almıştı:

”Belediye Başkanı Cemal Akın, 5 Mart günü toplanan ve önüne gelen neredeyse her şeyi çoğunluğu nedeniyle “istem” doğrultusunda sonuçlandıran ve bunu da “demokratik oylama” yöntemi zanneden Belediye Meclisi’nden, bizim “Padişah Yetkileri” dediğimiz yetkiler almıştı.

Bu yetkilerin ne için alındığını, ilk haberimizi 6 Mart günü “Belediye Başkanına Padişah Yetkisi” başlığıyla yayınlarken biliyorduk. İlginç bir tesadüf (!) eseri, bir gün sonra, yani 7 Mart’ta Edirne’de patlayan ve belediye başkanının da tutuklanmasına yol açan “yolsuzluk” suçlamasında geçen iddialardan biriydi, Malatya’daki yetkinin alınma nedeni.

Belediye Başkanı Akın, Saadet Partisi ve MHP’nin soruları üzerine 13 Mart günü bir açıklama yapıp, aldığı yetkinin “Malatya İçmesuyunun gelirinin ya da imtiyaz hakkının devredilmesiyle katiyen ilgisi olmadığını” öne sürmüş!

Başkan bir haftada unutmuş da, biz mevzuyu biliyoruz. O yetki, “İçmesuyu gelirinin yüzde 60’ının 30 yıllığına devri” ile direkt ilgilidir. İlginç bir tesadüf (!) Edirne’deki yolsuzluk operasyonunda geçen “İçmesuyunun yüzde 60’ının 30 yıllığına devri” de Malatya’daki rakamlarla uyuşmaktadır. Ancak, aradaki fark; Edirne’deki işlem tahakkuk etmiş, Malatya’daki ise girişim aşamasında iken “operasyon” patlayınca öylece kalakalmıştır. Malatya’daki belediye ilgililerinin, Edirne’deki operasyonu “tam zamanında patlatan”lara bir teşekkür borcu vardır!..

Bir başka ayrıntı da, Malatya’da belediye başkanına ne için yetki verildiğini, “Padişah Yetkisi” haberini yayına koyduğumuz 6 Mart Perşembe günü, yani daha Edirne operasyonu yapılmadan başkalarının da fark etmiş ve de malatyahaber.com okurlarıyla paylaşmış olmalarıdır. “Öneri ve Düşünceler” sayfamızda, 6 Mart Perşembe günü “m.kaya” imzasıyla gönderilen mesaja bakarsanız, “Suyun yüzde 60’ının 30 yıllığına devriyle bu yetkinin ilgisi olduğunun” belirtildiğini görürsünüz. Aynı okur, hangi finans kuruluşunun bu yetkiyle ilgisi olduğunu da yazmış, ancak biz firma adını çıkartmışız.

Bu yetki alındıktan ve Edirne operasyonu yapıldıktan sonraki süreçte, malatyahaber.com’da konuya ilişkin olarak yayınladığımız haberlerde de bazı detaylar ortaya çıkıyor (Bu haberler KULİS sayfamızda). 90 milyar dolarlık bir su pastası oluşuyor. Birileri şimdiden bu pastayı gözlerine kestirmişler ve belediyelerle irtibat kuruyorlar. Bu arada, bir adamlarını da, yapılacak sözleşmeleri kendi lehlerine düzenletmek üzere o belediyeye yerleştiriyorlar vsvs.

Belediye yöneticileri çok kısa sürede (hepi topu 1 aylık mevzu) birçok şeyi unuttuğu için, ayrıntılara girmeden bazılarını hatırlatma gereği duyuyoruz!

…

Ankara merkezli bir finans kurumunun (şahıs şirketi ve sahibinin adını taşıyor) iki temsilcisi, Malatya’dan da birini yanlarına alarak Belediye Başkanıyla görüşürler. Avrupa Birliği’nin “altın fon” diye adlandırdıkları bir fonunun olduğunu, kendilerinin “İçmesuyu’nun gelirinin yüzde 60’ının 30 yıllığına devri” karşılığında, Malatya Belediyesi’nin her türlü yatırım ve proje (Hafif Raylı Sistemden, tesisler, binalar, geçitler, alt yapı vs.) sorumluluğunu üstleneceklerini söylerler. Kendilerinin bu şekilde anlaşma yaptıkları Adana, Afyon ve Isparta’dan da birer ilçe belediyesini referans gösterirler. Teklif, Malatya Belediyesi’nin başkanını oldukça heyecanlandırır. İlk etapta, Adana’ya iki memur yetkili gönderilir. Adana Karataş Belediyesi’nde yapılan incelemede, bunun uygun bir iş olmadığı, Avrupa Birliği’nin “altın fon” diye tanımlanan bir fonunun bulunmadığı vs. gibi gerekçelerle bu işe girişmenin doğru olmayacağı vs. gibi bir görüş belirtilir.

Ancak, dedik ya; Malatya Belediyesi’nin üst yönetimi çok heyecanlanmıştır. Yüz milyonlarca dolarlık iş, kendi dönemlerinde yapılacak, başlatılacaktır. Belediyelerin, kredi anlaşmalarını kimlerle yapabileceğine dair kuralları dahi unutmuşlardır. İller Bankası, Bankacılık lisansı olan kredi kurumları vs.’den kredi alabilirler. Yani öyle kredi şirketleriyle filan değil. Kendilerine “olumsuz” görüş getirene bozulurlar. Çok kısa bir süre önce, İstanbul’daki bir belediyeden Malatya Belediyesi’ne naklen atanan bir Ziraat Mühendisi’ni Fen İşleri’nde görevlendirip, bu kredi teklifiyle ilgili firmayla anlaşmak için istedikleri doğrultuda, “Evet süper bir iş diyecek” bir raporu beklemeye koyulurlar. Bu Ziraat Mühendisi de kendisine verilen ilk görevi hemen yerine getirir, hem de istendiği şekilde!.. Belediye Başkanı bu kararı beklerken, çok yakını olan Belediye Meclis üyesi Muharrem Çamurlu ile konuya dahil olan 3 belediye başkan yardımcısı (Nurettin Sevim, Ekrem Özbey ve Sırrı Günaydın), Afyon ve Isparta araştırmaları sonunda “Evet süper bir iş!..” derler. Ziraat Mühendisi tahkikatı yapmış, belediye başkan yardımcıları ile Akın’ın en yakını meclis üyesi “okey” demiştir. İddiaya göre, adı geçen meclis üyesi konuyu devletin hesap kitap bilen kurumlarının ilgilileriyle de görüşmüş, onlardan da görüş almıştır!..

Belediye Meclisi’nin, 5 Mart Çarşamba günkü toplantısına, bu doğrultuda Belediye Başkanına bizim deyimimizle “Padişah Yetkisi” veren, söz konusu kredi şirketiyle anlaşma yapıp, ihaleyi “kapalı zarf” usulüne göre sonuçlandıracak iş için gereken teklif getirilir ve her zaman olduğu gibi çoğunluk partisinin üyelerinin “kabul” oylarıyla onaylanır.

Bu yetkinin ne için alındığını bilen ve daha başka detaylardan, görüşmelerden de haberdar olan malatyahaber.com, işlemeyi kararlaştırdığı bu konuyla ilgili ilk haberini 6 Mart’ta “Belediye Başkanına Padişah Yetkisi” diye yayınlayıp, yetkinin teknik ayrıntılarını duyurur.

Sonraki haberler planlanırken, 7 Mart Cuma günü Edirne Operasyonu patlar.. Ve iş orada öylece kalır.

Belediye Başkanı, anlaşılan çok şaşırdığından, “yetkiyi hangi iş için aldığını” unutur! Sadece yakınları bilse de, meclisin oy veren üyeleri bilmese de o yetki, “İçmesuyunun yüzde 60’ının 30 yıllığına devri karşılığı kredi alınması vs.” içindir.

13 Mart Perşembe günü Belediye Basın Bürosu’nun, Akın’ın yalanmalarıyla ilgili bültenine eklediği 2 fotoğraftaki sıkıntılı yüz hali, Akın’ın ne durumda olduğunun en belirgin göstergesidir…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."