Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Batılı Devletler Destek Verdi”

“Batılı Devletler Destek Verdi”
  • 27.12.2015

 Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Araştırmacısı Vahap Begeç, “Batılı Devletler bizzat kurdukları yabancı okullar ile Ermenilere her türlü yardım ve desteği sağlamışlardır” dedi.

Kubilay Lisesi öğretmen ve öğrencilerine yönelik olarak, ‘Ermeni Meselesinde Misyonerlerin ve Yabancı Okulların Etkileri’ konulu bir konferans veren Araştırmacısı Vahap Begeç, “Batılı devletler Osmanlı Devleti üzerine güçlerini ve nüfuslarını artırabilmek için gayrimüslimleri himayeleri altına alıp, onları kendi emelleri ve çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyorlardı. Batılı Emperyalist devletlerin bu siyaseti Osmanlı Devleti’nden ayrılmak isteyen gayrimüslimlerin siyasi, ekonomik, dini amaçlarına uygun düştüğünden gayrimüslimler bu durumu kolayca kabulleniyorlardı. Batılı devletler bizzat kurdukları yabancı okullar ve her türlü yardım ve desteği sağladıkları -azınlık okulları- vasıtasıyla eğitim öğretim hizmetinin yanında, kendi emelleri doğrultusunda kullanmak istedikleri azınlıkları (Rumlar, Ermeniler, Yahudiler) etkileri altına almaya başlamışlar.

Bunun neticesinde Fransızlar, Ermeni Okullarına dolayısıyla Katolik Okullarına, İngilizler Ermeni Okullarına dolayısıyla Protestan okullarına, Amerikalılar Ermeni (Protestan) okullarına, Ruslar Ortodoks Okullarına, Ermeni ve Rum Okullarına, Yunanlılar Rum Okullarına her türlü yardım ve desteği yapmışlardır” ifadelerini kullandı.

Begeç, açılan bu azınlık okullarının amaçlarını şöyle sıraladı:

“Gayrimüslimleri, eğitim ve propaganda yoluyla milli duyguları ve bilinci uyandırarak Osmanlı Devletinden kopmalarını sağlamak. Hıristiyan olmayanları Hıristiyan yapmak, Hıristiyanların dinlerini, benliklerini unutmalarını önlemek ve bu şekilde taraftar bulmak. Osmanlı Devleti’nin ticaret, sanayi ve ekonomisini kendi tekellerine alıp kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek. Çok sayıda Hıristiyan din adamı yetiştirerek Müslüman Türk çocuklarını kültürel emperyalizm yoluyla din, dil, örf ve adetlerinden kopmalarını sağlamak. Böylece dini ve milli benliklerini kaybetmelerini sağlamak. Kendilerini himaye eden ve destekleyen batılı devletlerin ve ABD’nin Osmanlı Devleti üzerindeki emellerinin takipçisi olmak, gerekirse bu hususta ilgili devletlere rapor ve bilgi vermek. Yetiştirecekleri elit bir grupla Osmanlı Devleti’nin politikalarını kendi emelleri ve çıkarları doğrultusunda yönlendirmek. Avrupa ve Amerikan sanayisinin ihtiyaç duyduğu hammadde için yeraltı ve yerüstü zenginliklerini araştırmak ve bunları ilgili devletlere haber vermek. Nitekim azınlık okulları yer altı ve yer üstü kaynaklarının zengin olduğu ve jeostratejik önem taşıyan yerlerde kurulmuştur. Avrupa ve Amerikan kültür sisteminin ve zihniyetinin temsilcisi olup, bunu imparatorluk genelinde yaymak. Osmanlı topraklarını sömürge haline getirecek fikri altyapının okullar vasıtasıyla gerçekleşmesini sağlamak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."