Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Battalgazi’de Kültür Sanat Günleri

Battalgazi’de Kültür Sanat Günleri
  • 26.12.2015

VI. Melita’dan Battalgazi’ye Tarih- Arkeoloji- Kültür- Sanat Günleri etkinliği ve IV. Uluslararası Kervansaray Buluşması, 10 Eylül Cumartesi günkü çalıştaylarla başlıyor. Etkinliğin resmi açılışının ise 17 Eylül’de yapılacağı ve programın 27 Eylül günü sona ereceği bildirildi.
 
Battalgazi Kaymakamlığı, Battalgazi Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlendiği belirtilen etkinliklere ilişkin olarak, ilçe belediyesinin basın bülteni şöyle:
 
“VI. MELİTADAN BATTALGAZİ’YE, TARİH – ARKEOLOJİ –KÜLTÜR – SANAT GÜNLERİ” etkinliği kapsamında gerçekleştireceğimiz “IV. ULUSLARARASI KERVANSARAY BULUŞMASI ” Battalgazi Kaymakamlığı, Battalgazi Belediyesi ve İnönü Üniversitesi Tarafından düzenlenmektedir.
 
 Etkinliğimizin ana hedefi;
 Malatya’nın tarihi dokusunu yansıtan önemli tarihi ve turizm merkezlerinin başında gelen ilçemiz’in tarihi ve turistik yapısını korumak, Battalgazi İlçesinin, geçmişteki ve günümüzdeki KÜLTÜREL ve SANATSAL YAPILARINI tanıtarak bu İlçeye sahip çıkılmasını sağlamak, İlçenin geçmişteki ve günümüzdeki yerini yurt içinde ve yurt dışında tanıtımını yapmak, Anadolu’nun doğusu’nda bizim dışımızda mevcut olmayan konsepte, etkinliğimizle Battalgazi İlçesi’ni  sanatçıların ve sanat severlerin buluştuğu bir “Kültür-Sanat Merkezi” konumuna dönüştürerek, bilim ve sanat çevresinin halkla buluştuğu bir merkez haline getirmek, İlçemizi Dünya Kültür Turizmine kazandırmak, Ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak, İlçenin yerli ve yabancı turizm potansiyelini artırmak amacıyla etkinliklerimizi gerçekleştirmekteyiz.
 
Bu yıl düzenlenen“VI. MELİTADAN BATTALGAZİ’YE, TARİH – ARKEOLOJİ –KÜLTÜR – SANAT GÜNLERİ” etkinliği kapsamında gerçekleştireceğimiz “IV. ULUSLARARASI KERVANSARAY BULUŞMASI ” günleri, 10 Eylül 2011 Cumartesi günü yapılacak seramik  ve resim çalıştaylarıyla başlayacaktır. 
 
Etkinliğimize, 10 Eylül 2011 Tarihinde  Çalıştaylarla start verilecek,  17 Eylül 2011 Cumartesi günü Saat: 10:00’ da resmi açılışı gerçekleştirilecek ve 27 Eylül 2011 Salı günü sona erecektir. 
 
Her yaştaki katılımcılara hitap edecek etkinlik; 10.Eylül.2011 Cumartesi günü Uluslararası üniversitelerden katılacak sanatçılar, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında, Seramik, Resim üzerine  çalıştaylara başlanılmasıyla start alacak,  ortaya çıkan eserler “METİN SÖZEN BÜYÜK ÖDÜLÜ’nü kazanan “SANAT SOKAĞI” açık alan güzergahında, 17.Eylül.2011 tarihinden itibaren sergilenecektir.
 
İki gün sürecek Panel programı dört ayrı oturumda gereçekleşecektir. Bunlar; Tarihi Mekanların Uluslararası Kültürel Hareketlilikte Kullanımı ve Önemi, Tarih, Coğrafya, Arkeoloji, Mimari ve Boğucu Kültür Üzerine Günümüz Sanatı’nın Geliştiği Evrimi ve Formunu Nasıl Tartışabiliriz? Konuları işlenecek, Boğucu Kültür (Jean Dubuffet’ye Göndermeyle), Kavramsal Fotoğraf sergileri düzenlenecektir.
 
Battalgazi İlçesi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında Kültür Merkezindeki, çok amaçlı atölyeler ve sanatsal eserlerinin çalışma odalarında, ebru, hüsn-ü hat, tezhip, minyatür, çini, seramik, vitray, ahşap oyma,  resim, fotoğrafçılık, dekoratif mum, keman, bağlama, gitar, piyano, şan, ud, ney, alanlarında katılımcılara pratik uygulamalarla görsel ve katılımlı olarak çalışmalar yapılacaktır.
 
Battalgazi İlçesi Turizm şehri olma özelliğini taşımaktadır. Tarihimizi tanıtmak, toplumda sanat bilinci oluşturarak sanatı sevdirmek, bölgenin kaybolmaya yüz tutmuş yöreye has geleneksel motiflerini ve kültürel zenginliklerini canlandırmak ve gelecek kuşaklara taşımak amacıyla; Battalgazi Kaymakamlığı ve  Battalgazi Belediye Başkanlığı’nın “MELİTADAN BATTALGAZİ’YE, TARİH – ARKEOLOJİ –KÜLTÜR – SANAT GÜNLERİ” Ulusal ve uluslararası “ IV. Kervansaray buluşması”  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ÇEKÜL Vakfı, Tarihi Kentler Birliği, İstanbul Bilgi Üniversitesi K.P.Y, Türkiye Mimarlar Odası Malatya Şubesi, Rh+ Magazin, IAP Istanbul Sanat Platformu çeşitli Üniversitelerin plastik sanatlar, resim, seramik, heykel dallarında desteği sağlanarak gerçekleşecektir.  
 
Etkinlik kapsamında Sünnet şöleni ile Karakucak güreşleri’de düzenlenlenecektir. Sünnet Şöleni 17.Eylül.2011 günü, Karakucak güreşleri 18. Eylül Pazar günü  Battalgazi İlçe stadında yapılacaktır. Etkinlikte; Mehteran takımı, Folklor, Semah ve Sema gösterileri yapılacaktır.
Etkinlik proğramı şu şekilde gerçekleşecektir.
 
“VI. MELİTADAN BATTALGAZİ’YE, TARİH – ARKEOLOJİ –KÜLTÜR – SANAT GÜNLERİ”
 
IV. KERVANSARAY BULUŞMASI PROGRAMI ;  
 
10 – 17 Eylül 2011
· Saat : 10:00   Açılış seranomisi
· Saat : 10:10   Çalıştay açılış konuşmaları
· Saat:10:30  Açılış konferansı – konuşmacı Prof.Sevim ÇİZER (Seramik Uygarlıktır.)
· 10-17 Eylül 2011 Seramik ve Resim çalıştayı (Montajı yapılan eserler sanat sokağında sergilenecek.)
 
17 Eylül 2011 CUMARTESİ
 
· Saat : 10:00 “ULUSLARARASI KERVANSARAY BULUŞMASI” Açılışı (Atatürk Anıtı Önünde.)
· Saat:10. 10  Açılış Konuşmaları
· Saat:11:00 Açılış Konferansı (Silahtar Mustafa Paşa Konferans Salonu)
· Saat:12.30 Çalıştay Eserleri açılışı (Sanat Sokağı)
· Saat:13.00 Halk Yemeği ( Korucuk Park alanı)
· Saat:14.30 Panel 1 ( Tarihi Mekanların Uluslararası Kültürel Hareketlilikte Kullanımı ve Önemi.)
· Saat:18.00 Sergi Açılışları 
1. Boğucu Kültür (Jean Dubuffet’ye Göndermeyle)
2. Kavramsal Fotoğraf Sergisi
 
18 Eylül 2011 PAZAR
 
· Saat:10:00  Panel 2 (Tarih, Coğrafya, Arkeoloji)
· Saat:14:00  Panel 3 (Mimari)
· Saat:15:00 Panel 4 (Boğucu Kültür Üzerine Günümüz Sanatı’nın Geliştiği Evrimi ve Formunu Nasıl Tartışabiliriz?)
· Saat: 19:00 Müzik dinletisi
 
17 Eylül 2011 Cumartesi günü Sünnet şöleni
18 Eylül 2011 Pazar günü Karakucak Güreşleri gerçekleştirilecektir.”
 
FOTO: Battalgazi’deki Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı (Mehmet GÖRESİYE)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."