Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Belediye 9 Başlı Canavar Gibi!.”

“Belediye 9 Başlı Canavar Gibi!.”
 • 14.10.2016
 • 12 bin nüfuslu Melekbaba Mahallesi’nin muhtarı 29 sorun ve taleplerini, kendisini ziyaret eden CHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Ahmet Küçükşahin’e anlattı.

Yeşilyurt ilçesine bağlı merkez ve kırsal mahalleleri ziyaret ederek, sorunları dinleyen ve bunları yazılı olarak kamuoyuna duyurduğu gibi, ilgili kurumlara da ileten CHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Küçükşahin’in, Melekbaba Muhtarı Ali Demir’le yaptığı görüşmeye ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Yeşilyurt ilçesine bağlı Melekbaba mahallesi buzulun altta kalan kısmı gibi, insanlar Malatya’yı tanımak istiyorsa önce Fahri Kayahan bulvarına ve Tecde yoluna gitmeli ardından da Melekbaba Mahallesini görmelidir.

Melekbaba Mahallesi, merkeze çok yakın, sokak görünümlü yollardan gidiliyor.Gerek Çarmızı yolundan, gerekse Taştepe yolundan en fazla dolmuşlarla on dakika alır. Muhtarın ifadesine göre nüfusu 12 binin, seçmen sayısı 6 binin üzerinde ve mahalleli yüzde 95 AKP’ye oy veriyor.

Yeşilyurt CHP İlçe Yönetimi olarak 12 Ekim 2016 günü bir heyetle Melekbaba mahallesi Muhtarı Ali Demir’i ziyaret ettik. Bir dokunduk, 29 ah işittik.

Buzulun görülmeyen kısmı olan Melekbaba mahallesinin sorunlarının bütün Malatyalıları hayretler içerisinde bırakacağı kanaatindeyim.

1. Melekbaba’da yaklaşık 500 aile belediyeden sosyal destek yardımı alıyor. 100’e yakını her ay, 200’e yakını üç ayda bir, 200’e yakını yılda bir iki kez (bayramdan bayrama) yardım alıyor.

2. 60’a yakın yetim ailesi, cezaevi ailesi ve engelli ailesi çocuk parası, kömür, gıda vb.alıyor.

3. Benim mahallemde 60’ın üzerinde madde bağımlısı var.

4. Melekbabalı ve Taştepeli öğrencilere Belediyenin tahsis ettiği öğretmenler tarafından kurslar veriliyor.

5. Mahallenin %85’ine doğal gaz geldi, ancak biz kalan kısmının da doğal gaza kavuşmasını istiyoruz.

6. Mahallemizde sağlık ocağı mevcut değil, mahallenin mevcudunu ve sosyal durumunu dikkate aldığımızda sağlık ocağının olmasını bir gereklilik olarak görüyoruz.

7. Mahallenin kuzey doğusunda 200 dönüm hazine arazisi mevcut. Bu arazinin bir kısmına gençlerin enerjisini almak için spor tesisi yapılmalı, diğer kısmına ise başka bir proje geliştirilmelidir.

8. Mahalleye imar uygulanmalı, üç kata mahkum edilmiş olan mahallede kat sayısı artırılmalıdır (en az 5 katlı olmalı.). Bu konu, müteahhitlerin buraya gelebilmesi için önemlidir.

9. İmar konusunda, Malatya’nın içerinde bulunan 15 adet mahalle Malatya’nın kamburu gibi duruyor.

10. Acil olarak kentsel dönüşüm istiyoruz.

11. İktidar tarafından 2012 yılında tamamlanacağı ifade edilen Kuzey Çevre Yolu projesi, 2016 yılında bulunmamıza rağmen henüz bitirilmedi.

12. Tedaş, 80 sokakta kabloların yeraltına alınması çalışmasını tamamlamadı. Bir an önce tamamlanmasını talep ediyoruz.

13. Malatya’da hantal bir bürokrasi var. Melekbaba’nın sorunlarını ileteceğim ve çözüm isteyeceğim bürokratlar (gerek belediye, gerekse kamu) telefonlarıma çıkmıyorlar.

14. Bu bölgede ikamet eden bir belediye meclis üyesi mevcut değil.

15. Gençler işsiz, bu bölgedeki fakir fukara gençler işe alınmıyor. Bunun yerine torpilliler işe alınıyor.

16. Belediye’nin bir şirketi olan Esenlik’te gruplaşmalar var. Bununla birlikte torpille şef olanlar, müdür olanlar mevcut.

17. Belediye çalışanları arasında mevcut olan gruplar, fakir mahallerden işe alınan gençlere baskı uygulayarak onların işten çıkmalarına neden oluyorlar.

18. Son zamanlarda fakirin ağzına bir parça bal çalarak onları avutuyorlar.

19. Çevre yolunun altında (Melekbaba, Taştepe bölgeleri kast ediliyor) bir tane kamu kurumu yoktur.

20. Mahallede lise mevcut değil. İstiyoruz.

21. Melekbaba’da 10 ev satsanız 300 bin lira eder, oysa Fahri Kayahan’da bir daire 300 bin liradır.

22. Bütün işler yarım bırakıldı. Bunlarda Allah korkusu yok..

23. Melekbabalı Yeşilyurt Belediyesinin yerini bilmiyor. Belediye, dokuz başlı canavar gibi. Yeşilyurt Belediyesinin bir araçla gidilebilecek bir komplekste olması gerekir kanaatindeyiz.

24. Hizmet götürmek adına; bize sıra gelince ya yıl sonu oluyor ve ödenek kalmıyor ya da zaman kalmıyor.

25. Biz de vergi veriyoruz, askere gidiyoruz. Ancak hizmete gelince nedense bu devletin imkanlarından faydalanamıyoruz.

26. Yeşilyurt Belediyesinin 954 kilometre kare (40 Km. X 25 Km.) büyüklüğünde bir alana hizmet götürmesi mümkün değil. Zaten götüremiyor da! Çevre yolunun altında üçüncü bir ilçeye ihtiyaç var.

27. Mahallemizde bir sürü vasıfsız insan var ve akşama kadar bali çekiyorlar.

28. Malatya’da koordineli bir şekilde çalışan bir kurum (belediye ve kamu) yoktur. İşler koordinesiz bir şekilde yürütülüyor. Kimsenin kimseden haberi yoktur.

29. Bu bölge çok fakir.

Sonuç olarak, CHP olarak biz bu sorunları yıllar önce dile getirmeliydik. Ancak daha önemlisi 14 yıldır iktidarda olan ve bu bölgeden %95 oy alan AKP iktidarının, bu mahallenin fakir insanlarının “ağzına bir parça bal çalarak” avutmuş olmasıdır. Muhtarın ifadesiyle “Malatya bir keşmekeşlik içerinde, bu fakir mahalleler kaderine terk edilmiş vaziyette”, Malatya merkeze çok yakın olan Melekbaba ve diğerleri kaderiyle baş başa bırakılmamalıydı.

Yönetim bir bilimdir. Bu bilimin esasları uygulanarak vatandaştan kırk kanaat toplanan vergilerin yine vatandaşa hizmet olarak götürülmesi gerekirdi. Melekbaba’daki içler acısı durum, yönetim biliminin gereklerinin uygulanamadığını göstermektedir.

Halkın bilgilenmesi için basına gönderilen bu bilgiler, ayrıca Yeşilyurt Kaymakamlığı’na ve Yeşilyurt Belediye Başkanlığı’na da gönderilecektir.”

FOTO: Google arşivinden Melekbaba ve çevresinin uydu görüntüsü

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

melekbaba2

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  İnsan şükrü bırakıp şekvaya gitmeye ve bir hakkının zayi’ olmasından şikayete hiç hakkı olmadığını; çünki senin üstünde Cenab-ı Hakk’ın çok nimetleri olmak cihetiyle, onların şükür hakkını îfa etmediğinden dolayı Cenab-ı Hakk’a karşı bir haksızlık ettiğini; hem sen sıhhat noktasında kendinden aşağıdaki bîçarelere bakmak lâzım olduğunu, yani bir parmağın, bir elin, bir gözün yoksa; iki parmağı, iki eli, iki gözü olmayanlara bakmak lâzım olduğunu, çünki sen hiçlikten vücuda gelip, taş, ağaç ve hayvan olmayıp insan olup İslâm nimetini ve sıhhat ve âfiyet görüp yüksek bir dereceye nail olduğun halde, bazı ârızalarla ve kendi sû’-i ihtiyarınla ve sû’-i istimalinle elinden kaçırdığın ve elin yetişmediği nimetlerden şekva etmek, sabırsızlık göstermek bir küfran-ı nimet olduğunu gösterir bir devadır…
  Şükürsüz insanın hali maalesef yukarıda belirtilmiştir… Melekbaba muhtarı şikayet olarak demişki %85 doğalgaz var peki bi misal vereyim de anlayın Tecde–Şentepe mahallesinde doğalgaz %1 bile değil,yollar vs ama halimize şükrediyoruz…

 2. Dönmez dedi ki:

  Muhtar Ali Demir bey sonuna kadar haklı az bile söylemiş

 3. KEMAL dedi ki:

  Aslında sorunlar yumağı olan bir çevre yolu altı oyların 80-86 iktidar partisine gidiyor hizmetin çok azı buralara geliyor bakın bu bölgelere artezyen su veriliyor maski yetkilileri gayet pişkince bunu içme suyu su yetersiz diye savunuyorlar .Sevgili muhtar yeşiltepeliler ne mutlu belediye başkanı yeşiltepeli hizmetler oraya gelecek diyordu inanın ordada gözle görülür bi, hizmet yok şehri o gün iki ilçeye bölenler ne hikmetse üçüncü bir alt belediye olmasını istemediler bu gün üçüncü bir belediye ihtiyacı olduğu açıkca belli oluyor muhtarımızı kutlarız sorunları söyledikleri için.

 4. Mehmet dedi ki:

  Muhtar bey sonuna kadar haklı! Ben en çok 26 cı maddeye dıkkat çekmek ıstıyorum ve su Malatya’nın buyuksehır olma surecınde kı olayları hatırlatmak ıstıyorum! Bıliyorsunuz Türkıye de 16 buyuksehır kurulma aşamasındayken 750 bın nüfus krıterı getrılmıstı ve denızlıı , Maraş , Trabzon gıbı iller vs vs hazırlık yaptılar ne yaptılar bunlar? 1- merkez beledıye 2- ıkı ilçe beledıye kurdular! Malatya bunu yapmadı, yapamadı yıne yüzüne gözüne bulaştırdılar! 30 buyuksehırın hepsını bakın merkez ve merkez beledıye etrafında yenı beledıyeler kurdular.. Malatya yı da Bızım acemıler ıkıye böldüler merkez neresı bellı degıl:) oysa yaa Özal zamanından berı eskıler ıyı bılırki Malatya buyuksehır olmaya çalışmış projelerı dahi hazırlanmıştı. O zaman Malatya buyuksehır olsaydı 1- Malatya merkez beledıye 10 km çapta 2- asagısı Fırat beledıyesı 3- yukarısı Beydağı beledıyesı olacaktı! Oldumu olamadı.. Nıye Bızım becerıksız sıyasıler yüzünden! Melekbaba muhtarımız beledıyeyı arıyor bulamıyor, yerı bellı degıl:) ve yesılyurt beledıyesı hızmet yetıstıremez dıyor çok haklı ! Melekbaba tastepe yesıltepe vs merkez kurulsaydı Malatya merkeze bağlı kalacak hızmet anında gıdecektı!battalgazı ve Yeşilyurt beledıyelerının çarşı merkezde yada sıtmapınarında ne işi var arkadas? Merkez de ne ıslerı var? Malatya merkez Lice beledıyesı nerde? Yok yok.. En 5 km çember yapılıp bolunseydı bu yaşanmayacaktı ama o tren kaçtı! Muhtarımıza allah sabır versın! Fahrıkayahan falan boş bunlar 10 yıl sonra kuzey Çevreyolu açıldığında en Gözde yer çarmuzu Taştepe melekbaba olacak! Bunu herkes bıliyor! Kamu kurumu demıs? Malatya valılıgını araposman orda bır yere yap bak orası nasıl oluyor:) adam haklı yazık oluyor Malatya ya! Çok yazık ıstanbuldan slm lar

 5. timur dedi ki:

  hakkaten ne kadar önemli sorunlar.chp ilçe başkanıda maşallah iyi yazmış yok hayretler içinde bırakacakmış. sorunların yarısından fazlası henüz bitmemiş projelerle ilgili geriye kalan yarısındanda 2 madde iş görür diğerleri ana muhalefet mantığı ile yazılmış şeyler şu andan hayretler içinde okuyorum yazılanları ahlar vahlar içinde

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."